שיחה אישית עם TURBEN KORNUM

מאת: גל קדר

לא בכל יום מגיע לישראל מנהל מכירות עולמי של יצרן יאכטות. במקרה של יצרן היאכטות X YACHTS המבקר הוא גם אחד מבעלי התפקידים החשובים במספנה. עורך כחול פגש אותו לשיחה במשרדי היבואן הישראלי איזי סיילס במרינה הרצליה.

שאלה: מה מייחד לדעתך את השייטים הישראלים שמתעניינים ביאכטות של X?

טורבן חושב מעט ואז עונה: השייטים הישראלים לא שונים משאר לקוחותינו בעולם. מדובר בשייטים שיודעים בדיוק מה הם רוצים מכלי השיט שלהם. הם מחפשים מוצר טוב ואיכותי ומוכנים גם לשלם עבורו. שמנו לב שהם גם לא מתפשרים על יכולות ההפלגה, וישקיעו לא מעט גם בשדרוג מערכות החיבל והמפרשים וגם יעריכו את העיצוב המרשים של פנים היאכטות שלנו".

X YACHTS מייצרים 75 מפרשיות מדי שנה. שטח המפעל אינו מאפשר ליצר מעבר למספר יאכטות זה. כשאני שואל האם אין תוכניות להתרחב ולקנות עוד שטח ולהגדיל את פס היצור טורבן עונה בשלילה. המפעל יכול לשמור על איכות היאכטות הגבוהה בתנאי שיגביל את עצמו במספר היאכטה שהוא מייצר. ההתמקדות במספר יאכטות מצומצם יחסית מאפשרת למפעל לשמור על רמת ייצור גבוהה וירידה לפרטים הכי קטנים שניתן. מדובר בהחלטה לא פשוטה, אבל הכרחית עבורנו על מנת לשמור על שם המוצר ואיכותו".

שאלה: מדוע הגעת לבקר בישראל?
אנחנו עובדים עם איזי סיילס כבר מספר שנים. איזי מוכר מדי שנה לא מעט יאכטות מתוצרתנו, וחשוב לנו גם להכיר את המרינות והאנשים בישראל. רשת הפרטנרים והסוכנים שלנו מסביב לעולם חשובה לנו מאוד. דרכם וביחד איתם אחנו יכולים להכיר את לקוחותינו ולצור עבורם יאכטות התפורות לשימוש המיוחד של כל יאכטונרית ויאכטונר. הקשר הישיר בין טורבן לבעלי X בישראל נוצר עוד באותו ערב, בארוחת ערב לכל לקוחות X במרינה הרצליה.

תוך כדי השיחה על הביקור בישראל השיחה גלשה למצוקת מקומות העגינה בעולם ובישראל בפרט. טורבן די משוכנע שזו בעיה שתיפתר בעולם וגם בישראל. כשממשלות יבינו שמרינה מכניסה כסף ותיירות, הם יתחילו להשקיע בכיוון. אני מודה שהאופטימיות שלו תפסה אותי, אולם אני לא בטוח שבישראל נראה מרינה חדשה בקרוב.

מימין: טורבן קורנם, גל קדר, איזי סויסה

X YACHTS מייצרים 75 מפרשיות מדי שנה. שטח המפעל אינו מאפשר ליצר מעבר למספר יאכטות זה. כשאני שואל האם אין תוכניות להתרחב ולקנות עוד שטח ולהגדיל את פס היצור טורבן עונה בשלילה. המפעל יכול לשמור על איכות היאכטות הגבוהה בתנאי שיגביל את עצמו במספר היאכטה שהוא מייצר.

שאלה: השנה בחרתם לא להשתתף בתערוכת דיסלדורף, מה היו הסיבות לכך?

ראשית, אני הייתי נגד ההשתתפות בתערוכה. בתקופה של חוסר יציבות ופס יצור שמוגבל ל-75 יאכטות לשנה, אין לנו כסף מיותר ל"בזבז" על תערוכת שיט שדורשת גם ריתוק כח אדם רב והשבתת פסי יצור במפעל. מבדיקה שערכנו, מי שרציני וירצה לקנות X יגיע אלינו למפעל ויכול לראות את כל היאכטות וגם להתנסות ולהפליג בהם, מתי שנח לו.

שאלה: שנה הבאה תשתתפו?
לחלוטין כן! נגיע עם ה- XC47 חדשה! אני כבר יכול לספר שבדוכן תהיה פינת VIP ללקוחותינו ועד עמדה בה הקהל הרחב יוכל ל"שחק" ולבנות לעצמו את ה-X שלו, חוויה וירטואלית כזו או אחרת. הבנו שרב הקהל בתערוכה מבקר בה על מנת להחשף לעולם השיט, ואנחנו צריכים להיות שם ולאפשר להם את המגע הישיר איתנו ועם המוצר המעולה שלנו.

לפני מספר שנים המספנה החלה לייצר גם סירות מנוע. בעולם בו הביקוש לכח מנוע גובר בנוקאאוט על הביקוש לשטח מפרש, היה זה מהלך מתבקש.

"את סירות המנוע שלנו אנחנו בונים במפעל נפרד ממפעל המפרשיות. סירות המנוע שלנו נבנות באותו סטנדרט של המפרשיות שלנו עם ירידה לפרטים מדויקים ובניה איכותית ומוקפדת. הביקוש לסירות מנוע בעולם מגיע לצד ירידה בביקוש לספינות המפרש. שוק המנועיות כמעט ואינו מוגבל, ואינו מושפע ממצוקת מקומות העגינה במרינות. החלטנו ללכת לכיוון כהחלטה אסטרטגית שהתבררה כנכונה. כיום על שולחן התכנון יאכטה מנועית בגודל 45 פיט"

ראו בתמונה למעלה את ה-X POWER 33C האדומה, ותתרשמו לבד מהעיצוב.

לצד השקת ליין סירות המנוע, טורבן גם סיפר ש- X גם פתחו סיסי השכרת יאכטות בים התיכון.  בצרפת תוכלו בקרוב לשכור יאכטה מנועית מתוצרת X  במועדון שנמצא בבעלות חלקית של המספנה. מדובר שוב, בהחלטה אסטרטגית של החברה שהבינה כי בקרב שוכרי היאכטות בעולם ישנו גם קהל מקצועי שמחפש מהירות הפלגה וביצועי שיט, ולא רק הפלגה שקטה ממפרץ למפרץ.

(הערת מערכת: גם בקפריסין הוקם על ידי איזי סיילס מועדון שייט תחרותי ובו שתי יאכטות מדגם XP44 המצוידות במיטב הציוד לתחרויות שיט. המועדון פתוח לתחרויות שיט מקומיות ולכן לתחרויות דו קרב בין שתי יאכטות תאומות).

 

לסיום, דיברנו גם על המהפכה הירוקה שעוברת על הענף, ואיך היא מתבטאת ביאכטות מתוצרת X. ב- XC47  החדשה, לא יהיה מנוע בנזין, יהיו שני מדחפים שיטעינו את הצברים בזמן הפלגה. ההפלגה על מצברים תתאפשר לכ-20 מיילים, מספיק והותר על מנת לצאת ולהיכנס בבטחה למרינה. כל התחום של הנעה חשמלית תופס תאוצה רבה בעולם וגם ב-X יש לנו כבר X49 חשמלית ראשונה שהושקה לפני שנה. הבעלים הפליג למעלה מ-2000 מייל בשלושה חודשים, ללא צורך בתדלוק. מיותר לציין, הרוח נשבה מהכיוון הנכון…

 

XC 47 בהפלגת מבחן