משגיח הכשירות

שמעון נמר

למי שצופה מגבוה על מפרץ אילת ביום של קיץ נידמה שהוא מביט בקן נמלים רועש וגועש. יש כאלה שאומרים שזה דומה יותר לבריכת דגים שלהקות כרישים הוכנסו לתוכה. כך או כך אין עוד מקומות בארץ עם פעילות ימית כל כך צפופה ואינטנסיבית כמו באילת. משה סער הוא המפקח על כלי השיט הקטנים מטעם משרד התחבורה, אם תרצו הוא משגיח כשירות (השיט). פגשנו אותו במרינה של אילת

למי שצופה מגבוה על מפרץ אילת ביום של קיץ נידמה שהוא מביט בקן נמלים רועש וגועש. יש כאלה שאומרים שזה דומה יותר לבריכת דגים שלהקות כרישים הוכנסו לתוכה. כך או כך אין עוד מקומות בארץ עם פעילות ימית כל כך צפופה ואינטנסיבית כמו באילת. משה סער הוא המפקח על כלי השיט הקטנים מטעם משרד התחבורה, אם תרצו הוא משגיח כשירות (השיט). פגשנו אותו במרינה של אילת.
 
אי אפשר לטעות במקצועו והכשרתו, שזוף, שרירי ("אני חותר בקיאק כל יום") ולבוש כיאכטונר לפני ההפלגה. לשאלתנו, "על מה בדיוק אתה ממונה"?, עונה משה: "מאחר ואני מפקח היחידי באילת על כלי השיט הקטנים אני מטפל בכלי שיט אלו בכל ההיבטים, הגדרת תפקידי רחבה ביותר וכוללות:
  1. ביצוע בדיקות כושר שיט לסירות ויאכטות עד 24 מטר.
  2. ביצוע בחינות עיוניות ומעשיות למשיטים.
  3. פיקוח על פעילות מעגנות (מרינות) ים סוף.
  4. חקירת תאונות ימיות.
  5. עריכת סקר גוף לכלי שיט עד 7 מטר לחידוש הרישוי.
  6. פיקוח על בתי הספר הימיים באילת ותיאום בינם למינהל הספנות."
נראה לכם עיסוק קצת "לחוץ" לאדם אחד? אז הינה כמה מספרים לאישוש דעתכם: באילת יש מעל 600 כלי שיט קטנים מורשים ע"י מנהל הספנות. מקיאקים ועד יאכטות של 24 מטר. משה מבצע לבדו מעל 450 בדיקות כושר שיט בשנה ובוחן בין 200 ל- 300 נבחנים לשנה, מאופנוע ים ועד משיט יאכטה מסחרי.cosherb1.gif
 
פתחנו בנושא המשיטים, ושאלנו את השאלה המעסיקה כל נבחן: מהו הנושא שעליו הוא כבוחן מקפיד במיוחד בעת בחינה מעשית למשיטים?
משה: "העדיפות הראשונה בעיניי היא לנושא השליטה בכלי השיט לאחר מכן אני בוחן את הראיה המרחבית, המשולבת בידע העיוני והמעשי".
 
כחול: "איך אתה מעריך את רמת הבטיחות בכלי השיט הקטנים המשייטים כיום באילת?"
משה: "יש ירידה משמעותית במספר התאונות הימיות באילת למרות הגידול המשמעותי במספר כלי השיט. אני חושב שזאת תשובה חד ערכית. ”
 
כחול: "האם אתה סבור שנקיטת צעדים משמעתיים משמעותיים כנגד מפירי חוק יכולה להשפיע בכוון הנכון? ”
משה: "אני חסיד של הסברה והדרכה. במהלך שנות עבודתי ערכתי הרבה ימי עיון למשיטים פרטיים ומסחריים. אני נוקט בצעדים משמעתיים רק כאשר אין מנוס. ”
 
כחול: "נעבור לחלק הלא נעים, מה יכול לגרום לך לשלול רישיון לכלי שיט או למשיט? ”
משה: "רישיון נשלל לאחר תאונה ימית או במידה ואנו מבחינים בפגיעה בכלי שיט, בתקלה טכנית חמורה ובהתנהגות מסוכנת. ”
אם יש מישהו שיכול להחליט מהי התנהגות מסוכנת ומתי התקלה הטכנית מצדיקה השעיית רישיון זהו משה סער. הקריירה הימית שלו נותנת לו כלים ייחודיים על מנת לבדוק ולשפוט נושאים כאלו.
 
משה בן 52 ומאז ילדותו הוא מבלה או עובד בים. הוא בוגר ביה"ס ימי במגמת סיפון ושירת בצי הסוחר. ברוב תקופת שירותו הצבאי בת ששת השנים פיקד על כלי שיט קטנים במסגרת חיל הים. משה שירת כסקיפר מסחרי ברשימה מגוונת של כלי שיט מסחריים. ממפרשיות ועד ספינות מנוע גדולות. בים התיכון, בים הקאריבי, בארה"ב וכמובן באילת. שנתיים בילה משה באיטליה כשהוא מפקח על בניית יאכטת על.
 
כחול: "עם רקורד כמו שלך אתה בוודאי יכול לתאר לנו מה מתרחש במגזר המסחרי עליו אתה מופקד?"
משה: "כאשר אני משווה את המצב היום למצב לפני עשר או עשרים שנה, הרמה הטכנית והתחזוקתית של כלי השיט עלתה באופן ניכר. יש כמה סיבות לכך – מינהל הספנות לא מאפשר לרשום בדגל ישראלי (וכיוצא מזה לאפשר לעבוד מסחרית) כלי שיט שגילם מעל חמש שנים. בעלי הספינות מבינים טוב יותר שיש קשר בין ההשקעה בציוד ולבין מיעוט התקלות. מינהל הספנות העלה את רף הדרישות הטכניות/הנדסיות. אך הסיבה החשובה ביותר היא שרמתם המקצועית של המפעילים עלתה. “
 
כחול: "ומה בנושא השירות לשייט?"
משה: "אם אני משווה את המצב היום למצב ששרר כאשר נכנסתי לתפקידי לפני כ – 10 שנים אני בטוח שהשירות היום טוב יותר. עד שנכנסתי לתפקיד לא היה מפקח ימי לכלי שיט קטנים קבוע באילת. היום כאשר אני נמצא בשטח ומקבל את הגיבוי מהמשרד בחיפה בראשות עמוס נוימן והתמיכה מהצוות של חנה, נחמה ואילנית ושל המחלקה ההנדסית בראשותו של ד"ר דני ליבנה אנחנו במגמת שיפור עקבית. ”
 
כחול: "תן דוגמא".
משה: "רישוי כלי השיט בתחנות השכרת הסירות. עד עכשיו היו בדיקות כושר השיט פרוסות על פני כל השנה, כל כלי שיט במועד אחר. לתחנה המפעילה עשרות כלי שיט זאת התעסקות בלתי פוסקת. בשיתוף עם המשרד בחיפה איחדנו את כל התאריכים לתאריך בדיקה אחד, לא בעונת התיירות הבוערת. בשתי תחנות השיטה כבר פועלת ואנו מקווים תוך זמן קצר לבצע זאת בכל התחנות.
דוגמא נוספת: סימון במים (בים) של קו 300 המטר ואתרי צלילה. אנו פועלים לסימון הקו ע"י מצופי עיפרון על מנת לעזור לכלי השיט הקטנים להימנע ממפגש לא סימפטי עם שחיינים וצוללנים. ”
 
כחול: "המינהל אחראי גם על "מעגנות ים סוף", כלומר המרינות והתשתית הפיזית. מה מתחדש בנושא זה?"
משה: "בנוסף לפרויקט הסימון עליו דיברתי אנו עוסקים בנושא מזחי המתכת הצפים בתחנות ההשכרה מתוך כוונה להחליפם ברציפי פלסטיק בטיחותיים יותר ונאים יותר".
 
כחול: " יש עשרות נפגעים בשנה כתוצאה מרכיבה על "בננה" (מצוף הנגרר מאחורי סירת מנוע ש.נ.), איך אתה מתייחס לנושא?"
משה: "לפציעות הנגרמות כתוצאה מהתהפכות מכוונת של הבננה אנחנו מתייחסים בחומרה. מעבר לסיכון זוהי הפרה של התקנות שעלולה להביא לענישה חמורה. כבר התלנו בעבר תעודות משיט. גם כאן אני מבצע פעולות הסברה בלתי פוסקות. אני חייב לציין שרוב בעלי התחנות הבינו שנושא זה גורם להם נזק כספי ותדמיתי והם פועלים ביד קשה על מנת לצמצם את מימדי הבעיה. ”
 
כחול: "ולסיום, מהם תירוצים נפוצים בעת גילוי ציוד לקוי בבדיקת כלי השיט?"
משה, מחייך: "שכחתי, לא שמתי לב, מישהו החליף לי את הציוד… אגב, הליקוי הנפוץ ביותר הוא יציאה מתוקף של ציוד פירוטכני או מטף. אנחנו עוזרים לשייטים ע"י מתן רשימה מודפסת, מראש, עם דרישותינו בנושא הציוד. ”