אורח מהים – רון ברמץ

צילום : דניאל ישר

רון ברמץ, בן 54, גר בתל אביב, מפליג מגיל 13, אב ל-3 בנים ש"לא נדבקו בחיידק" (עדיין), גזבר הפורום לקידום השיט מיום הקמתו ונציג IRC בישראל.


איך גילית את עולם השייט?
"כשהייתי בן 13, אבי זכרונו לברכה קנה סירה מהירה לסקי בכינרת. מאז ועד שהתגייסתי לצבא, שטתי יחד אתו ונדבקתי בחיידק. כשהתגייסתי, לא היה לו עם מי לחלוק את אהבת השיט, אז הוא חיפש לעצמו משהו מעט שונה, ושעדיין יישאר בתחום. הוא קנה מפרשית O'day, 24 רגל. אני זוכר את היום בו הורידו אותה בנמל יפו".

וכשהיית בצבא ויתרת על הים?
"שטנו כשהייתי מגיע לחופשה. מהר מאוד אבי התקדם ליאכטה גדולה יותר, 29 רגל, ובשנות ה-80 הוא הביא ארצה יאכטה של 40 רגל, העוגנת עד היום בהרצליה. כשהשתחררתי מהצבא, החלטתי שדי, ושאני רוצה יאכטה משלי. קניתי יאכטה ספורטיבית של 28 רגל, ובשנות ה-90 השתדרגתי גם אני, ורכשתי את ה'גלית', יאכטה של 40 רגל, בה אני מחזיק עד היום.

מתי התחלת להתחרות?
"אחרי תקופה ארוכה בה עסקתי בשיט, חיפשתי תחום נוסף בשיט והחלטתי להתחיל להתחרות. לא ידעתי איך ומה צריך לעשות, אז נעזרתי בחבריו של אבי שלימדו אותי את רזי התחום ועל התחרויות. המורים שלי היו חתולי וזיבלט, ככה שלמדתי מהטובים ביותר.

איך נכנסת לפעילות בפורום לקידום השיט?
"בתחילת שנות ה-2000 התפרק איגוד השייטים, ונוצר חסך בארגון פעילויות לשייטים בישראל. חברנו כמה שייטים ופעילים בענף והקמנו את הפורום לקידום השיט. תוך כדי עשיה שמתי לב כי שיטת הניקוד הקיימת לא מספיק טובה ואובייקטיבית. בעזרתו של צבי זיבלט יצרתי קשר עם ארגון IRC  העולמי וקיבלתי את ייצוג הארגון בישראל".

מה מיוחד בפעילות הפורום לקידום השיט לעומת עמותות השיט השונות?
"הפורום לקידום השיט הינו עמותה התנדבותית. כיום, היא הגוף היחיד בישראל שמארגן פעילויות שיט ביאכטות לשייטים בוגרים. הפעילות עוסקת בתחרויות, משטים עממיים, הרצאות מקצועיות, ליווי ותמיכה מקצועית לפעילויות שונות, חלקן אף מאורגנות על ידי גורמים מסחריים. גורמים אלו הבינו את כוחו ויכולתו של הפורום להניע שייטים לפעולה, או יותר נכון להפלגה". כל חברי הפורום הם מתנדבים ומשקיעים רבות מזמנם הפנוי לקידום שיט היאכטות בישראל.

וחוץ מהשיט? איזה עוד תחביבים יש לך?
"אופנועים. כשמלאו לי 42 הכרתי את העולם הזה, ונדבקתי גם כאן בחיידק. אני אוהב גם את הרגעים האלה בהם אני שם קסדה על הראש, מצרף חֵברה טובה, ונוסע".
 
מה יגרום לך לוותר על סופשבוע אחד של השיט?
אין מצב !

ובכל זאת, הרגע הכי יפה על היאכטה?
רון חושב קצת, אבל אז עונה בנחישות: "להתעורר בבוקר, כשהיאכטה עוגנת במפרץ. זה רגע יפה ונעים באמת".

מילת סיכום, או יותר נכון פתיחה לקראת שנת 2013?
"ברבעון האחרון של 2013 הפורום לקידום השיט בשיתוף עם מרינה תל אביב וחברת אתרים יקיים אליפות בינלאומית גדולה בישראל, אליפות הים התיכון ב IRC. מדובר בעשרות יאכטות זרות אשר יגיעו למרינה תל אביב המחודשת, כולל נבחרת ישראל בשיט,אשר יבחרו מתוך שיטי גביע החורף 2013 .. מדובר באירוע מהגדולים שנראו בישראל והחיבור עם חברת אתרים יותר ממבורך על מנת להרים פרויקט שכזה".