EN

Search

אורח מהים -מיכאל אברמוב

ספר על עצמך? שמי מיכאל אברהמוב, נולדתי לחופי הים הכספי לפני 41 שנים ועליתי ארצה עם משפחתי לפני 21 שנה - בשנת 1997. הבית בו גרנו היה מרוחק כ- 200 מטר מהחוף. כבר בילדותי נמשכתי אל הים אבל לא הכרתי את עולם השיט. אהבתי את החוף ואת המים. כשעלינו ארצה כבר הייתה לנו משפחה גדולה בארץ והרבה אפשרויות למגורים, אף אחת מהן לא במרכז הארץ. בחרנו באשקלון מכיוון שלא יכולתי לראות את עצמי גר במקום מרוחק מהים.

מה הרקע שלך?
ברוסיה, טרם עלייתי ארצה למדתי 5 שנים באקדמיה הצבאית וסיימתי כקצין קרבי. כשעליתי ארצה קיבלתי פטור משרות חובה בצבא מכיוון שהכירו לי את זמן השירות ברוסיה. למרות שלא עברתי טירונות בצה"ל קיבלתי פנקס חוגר כאיש מילואים.
 
איך הגעת לעולם השיט?
כשעלינו ארצה הלכתי לאולפן ללמוד עברית וחיפשתי עבודה. התחלתי לעבוד במרינה עם ערן פורטוגלי, כיום מנהל המרינה באשקלון ובאותה תקופה מנהל המספנה. התקבלתי לעבודה לא בזכות הידע שלי בכלי שיט אלא בזכות היכולות הטכניות שלי,והידיים הטובות שלי. כשערן עבר לנהל את המרינה, הוציאה החברה הכלכלית מכרז לניהול המספנה, נגשתי למכרז וזכיתי בו. זכיתי בעיקר בשל ההמלצות שצרפתי, מאנשים שעבדתי איתם במהלך השנים בהן ערן היה המנהל.
 
כאשר התחלתי לעבוד במרינה, נחשפתי לעולם כלי השיט. היום אני הבעלים של סירה מנועית קטנה, אך אני מחשיב את עצמי כאיש מפרשיות. אני מנסה לנצל כל זמן פנוי לשוט, הן עם חברים על כלי השיט שלהם (הכוונה למפרשיות) והן בסירה המנועית שלי. אני מנסה לצאת בימים של ים שקט לשעתיים לפני העבודה, או בימי שישי או שבת עם בנותיי. לצערי אשתי לא ממש אוהבת את השיט ולכן את ימי השבת אני מנצל לטיולים בטבע ולבילויים משפחתיים.
 
מה מיוחד במרינה ובמספנה באשקלון?
המרינה באשקלון אינה שונה בהרבה מהמרינות הצפוניות למעט המרחק שלה ממרכז הארץ, עובדה שגורמת לה להיות פחות צפופה. מה שמייחד אותה זו המספנה שבא נמצא המנוף הגדול ביותר בארץ, המסוגל להרים כלי שיט עד 100 טון וכן את רוב דגמי הקטה-מרן עד 44 רגל (למעט דגמי קטה מרן ייחודיים ורחבים במיוחד).
המספנה באשקלון הינה ייחודית, היא נותנת את האפשרות לטיפול בכל סוגי כלי השיט ואכן מגיעות אליה ספינות מכל המרינות, מעכו וחיפה בצפון ומהמרינות במרכז. במספנה עוד 2 עובדים מלבדי. אני בוחר את העובדים לפי היכולות הטכניות שלהם ולאו דווקא על פי הקשר שלהם לים.
 
יש לך מה להוסיף על המספנה?
כפי שציינתי המספנה הינה יחידה בגודלה ומקבלת כלי שיט מכל הארץ. לדוגמא: היום נמצאות במספנה שתי הספינות הגדולות של בי"ס לקציני ים בעכו. שייטים בוחרים להגיע אלינו בעיקר בגלל השירות וכן בגלל המיקום והמחיר. הרבה שייטים המתלבטים בין הספנה בתורכיה או באשקלון בוחרים בסוף באשקלון. יש לנו תחרות עם המספנות באשדוד, תל אביב והרצליה.
אנשים מעריכים את הבטיחות במספנה. אני לא מרשה ללקוחות לטפס על הסולמות לכלי השיט ואני שומר על רמת בטיחות גבוהה גם של העובדים במספנה.
העבודה במספנה מאד יסודית, אני והעובדים לא חוסכים זמן ולא חוסכים בעבודה על מנת שכלי השיט ייצא הכי טוב שניתן. אנו מתמחים בטיפול בתופעת האוסמוזיס ובצביעת דפנות. יש לי שיתוף פעולה מצוין עם טמבור ועם יאיר ברונר האחראי בחברה על מחלקת הצבעים הימיים, לצביעת ה"אנטיפאולינג" ולצביעת כלי השיט במקרה הצורך. כמו כן אנחנו משתמשים היום במותג חדש של "אנטיפאולינג", צבעמחברת JOTUN המיובא על ידי ספק פרטי.
 
במרינה דרומית באזור עוטף עזה, האם המצב הביטחוני משפיע עליכם?
בגדול, לא. ברור כשיש מלחמה או מבצעים צבאיים מגיעים פחות כלי שיט, אנחנו גם נשמעים להוראות הצבא. אבל אם יש כלי שיט במספנה הבעלים יודעים כי יש ביטוח של המדינה למקרה של נזק. בסך הכל רוב הזמן שקט פה והלקוחות הקבועים, ויש הרבה מאד כאלו, אינם מפחדים להגיע, הם מעריכים את העבודה ואת הייחוד של המספנה הדרומית.
 
 ובזמנך הפנוי?
כמו שציינתי כבר, אין הרבה זמן פנוי במהלך השבוע. המספנה סגורה בימי שישי ושבת, את יום השישי אני מנצל לדברים שאין לי זמן אליהם במהלך השבוע כמו ניירת, ביורוקרטיה, קפה נינוח עם לקוח, יציאה לים באם הים מאפשר. השבת מוקדשת כולה למשפחה, אלא אם הים קורא לי.
 
דילוג לתוכן