EN

Search

אורח מהים – כפיר חודרה

שייטים רבים החלו את דרכם הימית כבר בגיל צעיר. לחלק מהם סיפור מרתק. אחד מהם הוא כפיר חודרה, שייט בן 38 תושב בת ים. הוא התחיל את דרכו כילד בצופי ים יפו. בהמשך הדריך וסגר מעגל כמרכז השבט. היום כפיר מנהל את מרינה אשדוד.

שייטים רבים החלו את דרכם הימית כבר בגיל צעיר. לחלק מהם סיפור מרתק. אחד מהם הוא כפיר חודרה, שייט בן 38 תושב בת ים. הוא התחיל את דרכו כילד בצופי ים יפו. בהמשך הדריך וסגר מעגל כמרכז השבט. היום כפיר מנהל את מרינה אשדוד.

מה הוביל אותך לנקודה שבה אתה נמצא היום?
למעשה כול חיי מאז הילדות קשורים לים. את שירותי הצבאי עשיתי כמובן בחיל הים. שרתתי בצוות קדמי בשייטת 13. במילואים אני משרת כמדריך בקורס חובלים. עבורי, החיבור של צופי הים לחיל הים הוא טבעי, וחלק מהכיף הוא לראות את חניכי צופי הים מגיעים לקורס חובלים.
לאחר שחרורי חזרתי לצופי ים, עשיתי שם שנים רבות. לאחר שרותי כרכז שבט, כיהנתי כסמנכ"ל צופי הים בישראל, הגוף שמנהל את כול שבטי צופי הים בישראל. בזמני צופי-ים הגיעו ל- 1,000 חניכים ב-7 שבטים: בבת ים, יפו, תל אביב, הרצליה, נתניה, חיפה וכנרת. מכאן שתפקידי היה כרוך בקילומטרז' לא קטן.
חלק מהמיזמים שביצעתי היה הקמת שלושה שבטי צופי ים חדשים: בבת ים, נתניה ועכו. היה לי סיפוק מיוחד לפתוח שבט בעיר מגורי בת-ים. מיזם חשוב שגם הוא נתן לי סיפוק אדיר היה מיזם חינוכי של נוער בסיכון. במיזם ששמו 'עוגן לחיים', לוקחים חלק נערים בסכנת נשירה ממערכות חינוכיות. עשינו איתם פעילות ימית שבועית, אליה הגיעו נערים מכל הארץ. המיזם הצליח מאוד, הוא הוביל לכך שפתחנו את כל שבטי צופי ים לנוער מהפריפריה ולנוער מאוכלוסיות מיוחדות. 

אנחנו יודעים שהיית גם במגזר הימי עם עסק פרטי?
במשך שמונה שנים ניהלתי חברה לספורט ימי בחוף צמח-כינרת. ניהלתי במקביל במשך 3 שנים את צליחת הכנרת, מחוף האון לחוף ירדן כנרת. זה המיזם הימי העממי הגדול ביותר בישראל. השנה השתתפו בו 7,000 איש. זה מיזם אתגרי מאוד לניהול וכרוכה בו לוגיסטיקה ימית ויבשתית מורכבת. בנוסף, אני גם בוחן מעשי של משרד התחבורה על יאכטות, סירות מנוע ואופנועי ים.
במהלך השנתיים האחרונות אני מנהל את המרינה באשדוד. נבחרתי לתפקיד לאחר שמנהל המרינה יורם גרינברג ז"ל נפטר. המרינה בבעלות אשטרום נכסים, אני מנהל את המרינה כעובד חברת הניהול שהיא  מאריטיים. 

מהם האתגרים בתפקיד הנוכחי שלך?
ניהול מרינה הוא תפקיד מאתגר. החזון הוא שהמרינה תראה ותתופעל כבית מלון. העבודה שלנו כוללת הרבה מעגלים שחלקם משיקים: לקוחות, עובדים, רשויות עירוניות (כמו מכבי אש או החינוך הימי), תנועות נוער, לקוחות זרים, רשות הספנות והנמלים ועוד. בקיצור יש הרבה עבודה. 
כשייט, הייתי רוצה לחזק אצלי במרינה את כל שייט המפרשיות, לערוך תחרויות שיט נוספות ולראות יותר סירות מפרש המפליגות במפעלים השונים – גם בדרום. אני זוכה במימוש החזון לגיבוי ועזרה מנציג חברת מאריטיים מר משה מלכה. יחד אנחנו מובילים את המרינה לאופקים חדשים.

איך מקדמים את תחום שיט המפרשיות באשדוד?
בשנה שעברה ערכתי כבר 2 תחרויות: גביע אשדוד ע"ש יורם גרינברג ז"ל, ותחרות שבה החזרנו עטרה ליושנה – ארחנו את משט הערים אשר יצא מאשדוד צפונה. גם השנה צפויה להתקיים ב 3 לאפריל 2020 תחרות שייט לזכרו של יורם, מדובר בהפנינג גדול עם טברנה ותחרות שייט למחרת. קוראי כחול מוזמנים.
החינוך הימי באשדוד הוא מהמצליחים בארץ. הוא זוכה לליווי ותמיכה של רשות הספורט העירונית. הוא פועל יחד עם מספר גופים העובדים יחד למען המטרה המשותפת: מכבי אשדוד התחרותית, אורט ימי אשדוד, זיו נעורים וגם עמותת אתגרים שנכנסה לאחרונה.

מה היית מייעץ לכפיר הצעיר שרק הצטרף לצופי ים?
כבר יעצתי בעבר ויש לי דוגמא חיה כתשובה: האחיינית שלי לירן סיימה עכשיו את המסלול בצופי ים יפו  מחניכה למדריכה, לפני הגיוס היא עשתה שנת שירות בצופי ים תל אביב. עם גיוסה היא הצטרפה ליחידת סנפיר של חיל הים. ההמלצה ללירן ללכת לים הייתה קלה ומסיבה פשוטה: אני מאמין שצופי הים מחנכים לדרך חיים של אזרחות טובה יותר ומקנים כלים ומיומנות לתפקידים משמעותיים בחיים. 


 
דילוג לתוכן