אורח מהים – אנדה ליברמן

אנדה ליברמן, נשואה ליורי, אימא לשלושה סבתא ל- 2.

אנדה ליברמן חיה ונושמת כלי שיט כבר למעלה מ-30 שנה, לא רק הילדות לחוף נהריה אלא גם עבודתה בקדר סוכנות לביטוח, הביאו והמשיכו את אהבתה לים.

לאחרונה יצאה עם בעלה הסקיפר ואחרים לפלוטילה בת שבוע בקורסיקה וסרדיניה וחזרה מלאת חוויות.

ש. אנדה, הקשר עם הים התחיל לכשהגעת לעבוד בקדר סוכנות לביטוח?

ת. הקשר עם הים התחיל אצלי בילדות – בנהריה, ב"פועל נהריה" על סירה מדגם 420. גרתי עם הורי בדירה קרוב מאד לחוף הים של נהריה והבילוי העיקרי היה ים, לא היו הרבה תחליפים ואפשרויות אחרות.

המשכתי לשוט על 420 גם כשעברתי אחרי נישואי מנהריה לבת-ים, והמשכתי לשכור מפרשיות עם יורי בעלי במועדון בבית ים. מטרת השיט והאתגר הגדול באותם הימים היה להגיע לספינת השלום של אייבי נתן.

אחרי הנישואים ולידת שלושת ילדי השיט נזנח, אבל לא הים אליו הגעתי עם כל בני משפחתי באופן קבוע.

במקרה הגעתי לעבוד בקדר סוכנות לביטוח לפני יותר מ 25 שנה והמודעות לשיט חזרה אלי טיפין טיפין.

ש. לאחרונה חזרת משיט ביאכטה, לראשונה בפלוטילה מחוץ למימי ישראל, אליה הצטרפת בעקבות בעלך יורי, אשר הוסמך כסקיפר והחזיר את השיט הביתה. האם שיט על יאכטה שלא בחופי ישראל גרמה לך לחששות?

ת. הפלגתי בחופי הארץ על גבי יאכטות כבר מספר פעמים כך שלא חששתי מעצם ההפלגה, אני מרגישה מצוין על הסיפון ואינני סובלת ממחלת ים. האפשרות להפליג במקומות חדשים, לראות נופים חדשים ולטעום טעמים חדשים נראה לי מעניין ביותר.

החששות היו דווקא מהשהות ביאכטה במקום קטן וצפוף עם צוות שאת רובו לא הכרתי. (הפלגנו בבוואריה 46 והיינו צוות של 8, שתי נשים ושישה גברים).

ש. בדיעבד – האם החששות היו מוצדקות?

ת. באתי עם ראש פתוח אז השתלבתי ותרמתי כמיטב יכולתי במטבח על הסיפון ואפילו בניווט. בסופו של שבוע זו הייתה חוויה מיוחדת במינה, מעניינת ומאתגרת. האתגר היה בפאן החברתי ולא בהתמודדות עם הים שהיה שקט ושיתף פעולה.

ש. מה היית ממליצה לבן או בת זוג המצטרפים לשבוע ההפלגה הראשון בפעם הראשונה עם הסקיפר או הסקיפרית שלהם?

ת. ההמלצה שנראית לי הכי חשובה היא להפליג עם פחות אנשים בכלי השיט, למרות שברור לי שאז העלות גבוהה יותר. ההמלצה הזו באה בגלל הצפיפות ולא בגלל החברה. למרות שנפגשנו פעם ראשונה על הסיפון התגבש צוות מצוין, מתחשב ומשתף פעולה בכל השבוע. במחשבה שניה אני חושבת שיתכן וכדאי לערוך מפגש ראשוני לפני ההפלגה. ברור כי לא ניתן להכיר אנשים באופן יסודי ממפגש של שעה, אך גם כשיוצאים לחופשה עם חברים מוכרים עלולות לצוץ אי הבנות. לנו היה מזל והצוות השלים אחת את השני למרות שלא הייתה הכרות מוקדמת.

מחד, אני דמיינתי יותר שקט על הסיפון, יותר זמן לעצמי בלי דיבורים, יותר קריאה, ומאידך זכיתי להכיר אנשים חדשים ולשמוע סיפורים חדשים, שבוע יחד על הסיפון גורם לפתיחות מבורכת.

ש.  מה נראה לך עדיף, הפלגה בחופי ארץ או בחו"ל?

ת. שאלה קשה. קשה להשוות בין הדברים. אנחנו אוהבים לטייל הרבה בעולם ולהכיר נופים ותרבויות חדשות. היעד: סרדיניה וקורסיקה, שלא ביקרנו בהם עדיין קסם לי ואכן ההפלגה הצדיקה את הציפיות. בארץ כשמפליגים יוצאים לשעה עד חצי יום הפלגה ואין לאן להפליג על מנת להגיע למקום חדש, יוצאים לים וחוזרים, ואילו כאן בילינו כל השבוע על היאכטה, ובנוסף יצאנו ממנה לטייל ולבקר ביבשה ואף שכרנו רכב לראות את פנים האי.

ש. במסגרת עבודתך בקדר סוכנות לביטוח פגשת הרבה שייטות ושייטים, האם יש משהו שמאפיין את הקהל הזה?

ת. קהל הלקוחות בקדר אינו הומוגני, יש את בעלי היאכטות המנועיות או המפרשיות ויש את משיטי הסירות המהירות או אופנועי הים, אלו עולמות שונים שגם בתוכם מתפלגים לתתי קבוצות.

משיטי אופנועי הים הם רובם צעירים יותר ומחפשים "אקשן" וזה בא לידי ביטוי גם בקשר עם המשרד. דבר בולט הוא שבין בעלי היאכטות ובעלי הסירות יש הרבה שותפויות, האהבה לים ולשיט מחברת בין חברים לשותפויות על כלי שיט בידיעה כי רק יחד יוכלו להגשים חלום. בין בעלי היאכטות הגדולות יש גם שייטים רבים שאינם מגיעים כלל ארצה עם כלי השיט והם מפליגים בים התיכון או מחוצה לו. כל ביקור של לקוח במשרד מביא איתו סיפורים אחרים ומעניינים.