גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > מסלולים להפלגות > הפלגות בעולם
הפלגות בעולם
המסע באיי פארו
ים, טבע פראי, קיאקים ומסוק אחד

וינסטון - עוד סיפור אחד של אהבה חלק ב
חלק ב' של סיפור של דוקטור עמוס רביב על תיקון הקטמרן AMOSEA ISLAND שנזוק בסופת טורנדו

וינסטון - עוד סיפור אחד של אהבה
מתוך הספר תקועים בגן עדן מאת עמוס רביבד"ר עמוס רביב ורעייתו ענת יצאו להפלגה חוברת עולם בקטמרן שלהם, AMOSEA ISLAND.
את חוויותיהם תוכלו למצוא בספרים שעמוסי כתב, "מפגשים במורד הרוח" ו"תקועים במורד הרוח". בגליונות הקרובים נביא לכם מספר סיפורים מספרים אלו.

כמה טוב שיש הרבה נפט! שיט במפרץ הפרסי
לא תאמינו, אבל ממש ליד הבית, במרחק של שעה וחצי טיסה, שוכן אזור שקצב גידול הספורט הימי בו הוא הגדול בעולם, מדובר במפרץ הפרסי. נכון שההקשר הראשון שכולנו חושבים עליו כאשר מדובר באזור זה הוא נפט. אבל המפרץ הופך בקצב מהיר למרכז שיט עולמי גדול.

המסע לאנטרטיקה - חלק שני
סער ברוקמן יצא למסע באנטרטיקה, מסע שהחל בחציית האוקיאנוס מאירופה לארגנטינה ומשם לקוטב הדרומי. הפלגות בנוף לבן, טבע בתולי וביקורים במקומות היחידים המאוכלסים: תחנות מחקר של המעצמות. הפרק הקודם הסתיים בקרחון שאיים למשוך את היאכטה העוגנת ללב ים, והפרק הנוכחי ימשיך גם הוא בקרחון.

היי דרומה – לאנטרקטיקה
הפלגה לאנטרטיקה ביאכטת מפרשים היא אחד האתגרים הקשים ביותר של שייט היאכטות, היא משלבת הפלגה בים שהוא או סוער או סוער מאוד, עמידה בטמפרטורות קיצוניות באזור שבו אתה יכול לסמוך רק על עצמך. סער ברוקמן סיים הפלגה כזו אשר החלה בים התיכון ותסתיים בגיליון הבא של "כחול".

סוף העולם שמאלה
ה"שפירית" במסע מאתגר מתאילנד להרצליה

מקייפטאון לקייפ ורדה - חודש של הפלגה
זהו יומן הפלגה לא שגרתי של הפלגה לא שגרתית. מסלול הפלגה מדרום אפריקה לים התיכון הוא לא מסלול פופולרי, מפליגים בו בעיקר להפלגות העברה, כזאת הייתה ההפלגה עליה מספרת עמנואל, אשר הפליגה עם צוות העברה ישראלי על סיפון מפרשית קטמרן מדגם לאופרד 39. יומנה של עמנואל תימור, אשר כתבה בכחול 60 על חציית האוקיאנוס האטלנטי ממערב למזרח, מספר על שגרת שיט ארוכה, ללא אתגרים או מאורעות יוצאי דופן, בעיקר מספר היומן על תחושות והרגשות.

הפלגת קיץ חורפית - שיט באיים הקריביים
חורף, שבת אחרי שבת אני מתעורר לבוקר גשום וקר ומבטל את השיט המתוכנן, אין פלא שכאשר הציע לי חבר להצטרף להפלגה באיים הקריביים נתתי לו תשובה חיובית. בערב כבר פנטזנו זוגתי ואני הפלגת מפרשים מול חופים לבנים עטורים בדקלי קוקוס ועגינה במפרצי טורקיז המוקפים אלמוגים צבעוניים. עד כאן הפנטסיה ומכאן למציאות.
איי הים הקריבי משתרעים ברצועה ארוכה של למעלה מ 1,200 מייל מצפון לדרום. מאיי בהמס הצפוניים מול חופי פלורידה ועד לגרנדה הדרומית. אנחנו בחרנו להפליג בחלק הצפוני יותר של הים אשר האיים בו נקראים בשם "אי

הפלגה באנטרטיקה
לפני כ-17 שנים, במהלך טיול תרמילאים בדרום אמריקה, התמזל מזלי והצטרפתי לסקיפר הולנדי בשם הנק בורסמה להפלגה קצרה ונהדרת בתעלת ביגל, אי שם באזור ארץ האש. הנק החל אז להוציא הפלגות הרפתקה מיוחדות במינן אל היבשת הקפואה אנטרקטיקה וסיפר לי סיפורים מופלאים על מסעותיו אל יעד מופלא זה.

משחזרים את הפלגת שקלטון
מאה שנה לאחר הפלגתו המדהימה של שקלטון מאי הפילים לאיי ג'ורג'יה הדרומית, שיחזר האוסטרלי טים גראויס את ההפלגה בשיתוף פעולה עם אלכסנדרה שקלטון, נכדתו של הקברניט והחוקר האמיץ שעל שמה גם נקראה סירת ההעתק.

מהאגמים הגדולים לתפוח הגדול- חלק א'
סיפורו של דובי קליין שקנה יאכטה קטנה באגמים הגדולים שבארה"ב ועשה את כל הדרך לים הקריבי.

דרום אמריקה ביאכטת מפרשים – חלק ב
מעטים השייטים שהפליגו ביאכטה פרטית (ועוד בדגל ישראל) בדרום אמריקה. מעטים עוד יותר השייטים שהקיפו את דרום אמריקה והפליגו מצ'ילה לכיוון ארגנטינה. היאכטה "גולדינה II" שהפליגה מישראל בשנת 2010, הקיפה בשנת 2011 את קייפ הורן.

דרום אמריקה ביאכטת מפרשים – חלק א
מעטים השייטים שהפליגו ביאכטה פרטית (ועוד בדגל ישראל) בדרום אמריקה. מעטים עוד יותר השייטים שהקיפו את דרום אמריקה והפליגו מצ'ילה לכיוון ארגנטינה. היאכטה "גולדינה II" שהפליגה מישראל בשנת 2010, הקיפה בשנת 2011 את קייפ הורן. בכתבה שלפניכם ובכתבת המשך בגיליון הבא נספר על הפלגה באחד האזורים הקשים והמאתגרים לשיט ועל חמישה ישראלים ויאכטה ישראלית אחת בקצה הדרומי של אמריקה.

יומן מסע של היאכטה - ג'יזל
בגיליונות האחרונים הבאנו מספר סיפורים על חציית האוקיינוס האטלנטי. בשנות ה-2000 החצייה פשוטה יחסית ומתבצעת עם מיטב מכשירי האלקטרוניקה ולרוב על גבי יאכטות חדשות. יהודה שבק מספר לנו על חצייה שונה, חצייה שבוצעה לפני למעלה מ-30 שנה מארה"ב לישראל, על גבי יאכטה מפרשית באורך 44 פיט. חצייה שבוצעה בלי אמצעים אלקטרוניים, אמצעי תקשורת מתקדמים ובלי אמצעי חיזוי מזג אוויר. סיפור על הפלגה עם טעם של פעם...
6725 מייל, 114 יום, 31 נקודות עגינה, 2 סערות קשות ואוקיינוס אחד גדול. מסעם המופלא של ארבעה גברים ואי

הפלגה בפולינזיה הצרפתית
הפלגה באזורים טרופיים ונידחים היא חוויה שמעטים חווים. איים עם שמות כמו: "מרקזות" "פולינזיה" ו"סוסייטי" הם איים שקראנו עליהם בספרי פיראטים או הפלגות קפטיין קוק ושאר מגלי העולם. למשפחת שפירא השמות הללו כבר שגורים היטב בלקסיקון. הם מבלים בין האיים כבר לא מעט זמן. על חלק מחוויותיהם קראנו בגיליונות האחרונים, ועל ההפלגה בפולינזיה הצרפתית נספר בגליונות כחול 48 + 49.

ניסיון לחצות את האטלנטי
רבים חולמים להשתדך לבעלי יאכטות ולטייל איתם ברחבי האוקיינוסים. לרוב המפליגים הם מטיילים המחפשים לחוות את חווית הטיול באופן שונה מאשר מטיילים החוצים יבשות בטרמפים. עופר וליאת החליטו גם הם לצאת ולתור את העולם בדרך שכזו. את חציית האוקיינוס האטלנטי הם תכננו לעשות על גבי יאכטה מפרשית. את החוויות של תחילת ניסיון החצייה תוכלו לקרוא בכתבה שלפניכם. בזמן כתיבת שורות אלו הם עדיין היו תקועים עם תקלות ביאכטה באיי CAPE VERDE.

איי "צועני הים" – סאן בלאס
תארו לעצמכם את רצועת החוף בין תל אביב לחיפה, כשמולה מפוזרים כ - 400 איים, כל אי בגודל של מגרש כדורגל עם חוף חולי לבן, נטוע בעצי קוקוס אשר מצמרתם תלויים אשכולות אגוזי קוקוס. מסביב לאיים ריפי אלמוגים וחול וים בשלל צבעי טורקיז.
נראה לכם דמיוני? יש מקום כזה, שמו "איי סאנבלס".

הפלגת החלמה בניו זילנד
הכל התחיל כשביתנו נופר תכננה טיול שחרור באוסטרליה ובניו-זילנד עם חברתה עדי. כהורים, רצינו להצטרף לחלק מהטיול. תוכניות לחוד ומציאות אכזרית לחוד: חצי שנה לפני הטיול חליתי בלימפומה, שבוע לפני יציאתן של הבנות למזרח, חלה אחיה של עדי בלוקמיה והטיול שלהן נדחה. בחודשים הללו עברתי טיפולים ביולוגיים, כימותרפיה, השתלת מח-עצם עצמית והקרנות לקינוח

מדגסקר זה לא רק שם של סרט
על חוויות השפירית קראנו כבר בגיליונות 36 ו- 40 של כחול. היאכטה ממשיכה במסעה להקפת העולם, והפעם מספרת לנו מירי על החוויה שבהפלגה במדגסקר. המקום שקפץ לתודעה של כולנו בעקבות הסרט המצויר מתברר כגן עדן אמיתי.גן העדן של הספנים האבודים
1/5/2009 - אנחנו עוגנים בנ"צ ´21 °5 דרום ´12 °72 מזרח, ליד האי בודם שבאטול סלומון בארכיפלג צ'אגוס באוקיאנוס ההודי.


Staniel Cay – האי הקסום!
חופים מושלמים, המים הנקיים ביותר בעולם, שישית מכמות האלמוגים בעולם נמצאים כאן מתחת למים והתושבים הם אנשים חמים שעיקר התרבות שלהם היא שיט ודיג.

איי אקזומה

למותר לציין שבתחילה הדבר ניראה "דבר של מה בכך" אך ככל שמתעמקים מגלים שהבעיה עומקה כעומק האוקיינוס וקשה המלאכה שבעתיים כאשר מנסים להיזכר ולדלות את הפרטים הקטנים,המעניינים והמיוחדים מכל מקום שבו העוגן ננעץ וכל סלע או עץ שהיאכטה נקשרה אליהם.הפלגת כיף מוונקובר לסיאטל
בכל שנה בחודש ספטמבר מתקיימת בסיאטל תערוכת הסירות "הארוכה ביותר בארה"ב". ארוכה, כי היא נמשכת 10 ימים רצופים. סיאטל נמצאת בצפון מערב ארה"ב, ובמרחק של כ -160 מייל משכנתה הצפונית - וונקובר הקנדית.

מועדון שיט ללא ים
מועדון שיט ללא ים: מיאנמר- מדינה מדהימה

איי סיישל
מי מאיתנו לא קרא את המרד על הבאונטי, או לא בילה שעות בקריאת סיפוריו של קפטן קוק האגדי?
עם היד על הלב, מי מאיתנו לא חלם תוך כדי קריאה להשליך עוגן אל ים הטורקיז, מול אי עטור דקלים מוקף חופים לבנים בוהקים?
טוב, היו גם פנטזיות על הילידות היפיפיות חשופות החזה אבל את הקטע הזה הצנזורה במילא תמחק.

יום עבודה בקריביים
מי מאיתנו לא חולם להפליג כל העונה באיים הקריביים? מנחם לב הגשים את החלום כסקיפר מקצועי של יאכטת מפרש.
אז.. שלוש ארבע לעבודה

ארץ טרופית יפה
יש הצעות בחיים שאתה מקבל ומחליט בהן כהרף עין. יש לך הרגשת בטן שאם לא תיקח אותן הן לא תחזורנה. הצעה כזאת קיבלתי מחברי שכינויו הוא זולו: "אני מפליג מסינגפור לתאילנד לאורך החוף המזרחי של מלזיה, אתה מצטרף"?, עניתי "חיובי" עוד לפני שהעפתי מבט מהיר בלוח הזמנים שלי. ממילא חשבתי, אדחה את הכול.
וכך מצאתי את עצמי בתחילת מאי על סיפון יאכטת המפרשים העונה לשם "וינדמילר" במרינה מפוארת של סינגפור, הלחות היא 90% ומד החום מראה 36 מעלות.

בדרך לגן עדן
סיפור הפלגה מחופי צרפת שבאוקינוס האטלנטי עד תורקיה


עליזה מסביב לעולם
שיט ישראלי מתכנן להפליג מניו יורק לישראל. הרקע והתוכנית.

לקראת משט המד רד
המשט אמור להיות אחד הארועים הגדולים של שנת 2005. לקראת המשט הכנו מדור מיוחד הכולל מידע וכתבות הכנה. שמעון נמר מספר בכתבה "שיעור ימאות למתקדמים במפרץ סואץ" על יאכטה שיצאה וחזרה...

לבד מול האוקיאנוס
סיפור אתגרים כמעט לא אנושיים רצופים בתקלות מפיו של משתתף השיוט התחרותי של חציית האטלנטי בשיוט בודד

הכנות להרפתקאה הגדולה - חלק שני.
הכנות להרפתקאה הגדולה - חלק שני.

מארץ האש לארץ הקודש
על ברק הפוגע ביאכטה, אנרגיה חשמלית ומכשירי קשר.

מארץ האש לארץ הקודש
הפעם על תרנים ומפרשים

מארץ האש לארץ הקודש
המשך סיפורו של השיט חוצה האוקינוסים. הפעם טיפים טכניים.

מארץ האש לארץ הקודש ובחזרה
סיפורו של שיט בודד שהפליג מארגנטינה לישראל.


מהים הקריבי לאוסטרליה
המשך סיפורו של השייט התל אביבי שכמעט הקיף את העולם. הפעם מהים הקריבי דרך תעלת פנמה לאוקינוס השקט.

היאכטה "אמפורה" חוצה את האטלנטי
בחודש יוני 2003 יצאתי מהמרינה בתל אביב ביאכטה שלי, אמפורה, CUTTER באורך 46 רגל, יחד עם דובה, הידוע גם בשם אריה דיאמנט. המטרה הפעם: לא קפריסין ולא תורכיה, וגם קוסטלוריזו רק בדרך אגב - המטרה: האיים הקאריביים. המסלול באופן כללי: ישראל, יוון, תעלת קורינתוס, קורפו, סיציליה, סרדיניה, האיים הבאלאריים – ספרד, גיברלטר, האיים הקנריים והופ…. הקפיצה הגדולה לצד השני של האוקיאנוס.

אוסנת ויוחאי מגלים את אוסטרליה
זוג שייטים ישראליים יצא לגלות את נתיבי השיט של אוסטרליה ניו זילנד והאוקיאנוס השקט. בגיליון זה ובגיליונות הבאים נספר את סיפורם.

האי סוקוטרה
סיפור הפלגה לאי הפירטים ליד תימן

תאילנד - הפלגה גן עדן
סיפור הפלגתה של משפחה ישראלית בתאילנד

Cross med
שייטת ושלושה שייטים חוצים את הים התיכון במפרשית בחורף. ספור של מאמץ עליון


עם או בלי ......הציביליזציה ?
זוג ישראלים שבילו 12 שנה בשייט סובב עולם


© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<