גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > כללי > מערכת גז הבישול ביאכטה.
מערכת גז הבישול ביאכטה.
מערכת גז הבישול ביאכטה נחבאת מהעין. אנחנו מסתכלים בנקודות הקצה: בלון הגז ובתנור מדי פעם לפעם, אך לא טורחים לבדוק את הצנרת ואת חיבורי הצינורות. כל זאת עד שקורה אסון. על אסון שכמעט וקרה וטיפים לתחזוקת המערכת בכתבה שלפניכם.

וסת לחץ הגז

חיבורי צנרת הגז לגוף היאכטה - נקודת תורפה

ברז הגז בתוך היאכטה ונקודת החיבור בין הצינור הגמיש לקשיח
 
 מערכת גז הבישול ביאכטה נחבאת מהעין. אנחנו מסתכלים בנקודות הקצה: בלון הגז ובתנור מדי פעם לפעם, אך לא טורחים לבדוק את הצנרת ואת חיבורי הצינורות. כל זאת עד שקורה אסון. על אסון שכמעט וקרה וטיפים לתחזוקת המערכת בכתבה שלפניכם.
 
 הנה סיפור אמיתי מהתקופה האחרונה, יאכטה חזרה מהפלגה לקפריסין, יום למחרת חזר הבעלים כדי לנקותה ולסדרה. הוא הפעיל את משאבת השיפוליים, ולפתע אירע פיצוץ. התברר כי עקב דליפה במערכת הגז, הגז שהתנדף התנקז בשיפוליים והניצוץ החשמלי שנוצר עם הפעלת המערכת גרם לפיצוץ. ליאכטה נגרם נזק כבד והיא הוכרזה אובדן כליל. הבעלים יצא בפציעות קלות.
 
כיצד למנוע מקרים שכאלו?
מערכת גז הבישול ביאכטה הינה מערכת רחוקה מהעין. רובנו "מתעסקים" איתה רק בעת הבישול, או בזמן החלפת בלון הגז. אך ישנן נקודות כשל אפשריות שיש לבדוק אותן ביסודיות.
מערכת הגז מורכבת כבר במפעל על ידי יצרן היאכטה. הוא מעביר ומושך את צנרת הנחושת או הפלסטיק מנקודת אחסון בלוני הגז אל המטבח, ומחבר אותה אל מערכות ההתראה השונות. עד לפני מספר שנים רוב מערכות הגז היו פשוטות ביותר: בלון - צינור - תנור. כיום המערכות קצת יותר מסובכות ומכילות גם גלאי דליפות גז מסוגים שונים, ברזי הגנה, התרעות ווסתי לחץ.
 
בחירת בלון הגז
ביאכטות חדשות יש תא המותאם ייעודית לבלון הגז, לרוב התא נמצא בירכתי כלי השיט. בלון גז בצבע כחול מכיל גז "בוטאן" המתאים לבישול בים התיכון וברוב ארצות אירופה, אך לא במקומות קרים מדי, הוא פשוט יקפא. למקומות קרים יש להצטייד בבלון אדום המכיל "פרופן". לכל גז יש אופני מילוי שונים ולא ניתן להחליף בלונים בין "בוטאן" ו"פרופן" ללא הכנה מוקדמת. הלחץ שונה וכנ"ל תנאי הבקרה של ספקי הגז.
 
וסת לחץ
הגז במיכל ממולא בלחץ גבוה, על מנת להופכו לנוזלי. בנענוע המיכל ניתן לחוש בתזוזת הגז. בעת פתיחת ברז הגז הנוזל הופך לגז אולם בשל הלחץ הגבוה שבו ממולא המיכל יש צורך בווסת לחץ. הווסת מאפשר שימוש בטוח וראוי. מיכל הגז חייב להיות מונח על משטח ישר, אחרת עלול להיכנס לווסת גז נוזלי ולפגוע בתפקודו.
 
גלאי דליפות
גלאי בועות - גלאי זה מותקן בין ווסת הלחץ ותנור הבישול. לחיצה על הכפתור בראש הגלאי תגרום לבועות במיכל הזכוכית הקטן שבתחתית הגלאי. יש בועות? יש דליפה. אין בועות? אין דליפה. יש לבדוק את תפקוד הכפתור באופן שוטף לאיתור הדליפה בזמן.
איתור דליפות באופן עצמאי: ערבב מים וסבון עד לקבלת קצף. בעזרת אצבע או מכחול, שים קצף על כל נקודות החיבור של צנרת הגז, באם יש דליפה, יופיעו בועות במקום הדליפה.
ניתן גם לעבור לאורך הצנרת. מכיון שהגז מוזרם בלחץ דרך הצינור נשמע את יציאתו (אם הנקב בגודל מספיק).
 
צנרת הגז
לרוב מורכבת הצנרת מצינור גומי קשיח בנקודות החיבור למיכל ולתנור, ומצינורות נחושת בין צינורות הפלסטיק.
את צינורות הפלסטיק יש להחליף מדי חמש שנים או במידה ומתגלה דליפה. יש לוודא כי הצינור איננו עקום או מועמס עליו משקל כגון בלון הגז, דבר העשוי לגרום לקרע ולדליפת גז.
צינורות הנחושת נמצאים רחוק מהעין, בשיפוליים או בדפנות היאכטה. יש לשים לב לכיפוף קיצוני העלול להיגרם כתוצאה ממשקל המונח עליהם, (בתא אחסון הציוד לדוגמא), הלחץ עלול לגרום לדליפות. צינורות אלו ניתנים לכיפוף עד זווית מסוימת בלבד. במידה והצינורות כופפו יתר על המידה הם ישברו והגז ידלוף החוצה. יש לבדוק שצינור הנחושת לא עובר במקומות בהם עלולים להתנקז מים, במיוחד מי ים. הצינור עשוי ל"האכל" ולגרום לדליפות גז.
 
רגשי גז
רגשים אלו מותקנים לרוב ליד תנור הבישול במטבח היאכטה. חלקם פועלים באופן חשמלי, ורק על ידי הפעלתם ניתן להזרים גז לתנור. חלקם הינם פשוט "מרחרחים" את האוויר ובמידה והם מריחים גז הם מפעילים אזעקה ואף מנתקים את זרימת הגז לתנור. חשוב לוודא כי התקנים אלו פועלים ולתרגל אותם מדי פעם, בעיקר על מנת שתוכלו לבשל בראש שקט. באותו אופן יש לבדוק גם את ברז הגז, הממוקם בפנים היאכטה ולוודא כי הוא אכן מנתק את זרימת הגז מהבלון לתנור.
 
תנור הבישול
לתנורי בישול אפשר לייחד כתבה בפני עצמה. חשוב מאוד לוודא כי נקודת חיבור צינור הגז לתנור תקינה ואין בה דליפה. בתנורי מיוצבים ביאכטה מפרש נקודה זו הינה רגישה מאוד בשל הנדנודים והטלטולים ויש לבדוק באופן תדיר באם חיבורי הצינור לא נחלשו.
 
אתה חושש שיש דליפת גז ביאכטה, או במילים אחרות, אתה מריח גז?
מה לעשות?
- סגור את בלון הגז באופן מיידי, ומיד לאחר מכן את הברז שבתוך היאכטה.
- אוורר את היאכטה - פתח את כל החלונות והפתחים האפשריים. זכור כי גז כבד מהאוויר והוא יתנקז לשיפולי היאכטה, דבר שמוסיף זמן לאוורור.
- בדוק את צנרת הגז האם קיימת דליפה. ניתן להיעזר באנשי מקצוע לבדיקת הצנרת אולם ניתן לבצע בדיקות אלו באופן פשוט על פי המתואר למעלה.
 
מה לא לעשות?
 
אל תפעיל משאבות שיפוליים, מכשירי חשמל ומאווררים חשמליים, מנוע וכו'!
השילוב של גז וחשמל יצור פיצוץ.
 
טיפול תקופתי מומלץ:
-         בעת החלפת מיכל הגז בדוק את הצנרת על מנת לגלות דליפות.
-         בדוק את מערכות ההתרעה וההגנה באופן סדיר, לפחות אחת לחודש.
-         החלף צינורות אחת לחמש שנים.
-         החלף וסת גז אחת לעשר שנים.
-         בצע טיפול תחזוקתי לתנור אחת לשנה.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<