גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > כללי > מבט מעין הציפור
מבט מעין הציפור
טיפוס לראש התורן יכול להיות חוויה מדהימה, אך גם מסוכנת. עליה לתורן אינה רק למטרת בדיקת היתרים, המכ"ם או תאורת הניווט. בעליה לתורן יש לבדוק עוד נושאים ודברים חשובים לא פחות, וכמובן יש להיערך לבדיקתם נכון. חשבו, עליתם לראש התורן וגיליתם שבורג השתחרר, יש לכם מברג? בכתבה תמצאו טיפים לטיפוס ולעבודה בראש התורן, וגם חוויות מהתורן של המחבר.

כיסא טיפוס יעודי לתורן

ישיבה נכונה על כיסא טפוס סטנדרטי

אבטוח כיסא הטיפוס בעזרת קשר הצלה

ראש התורן
 
מאת עופר שלטר
 
אני זוכר את התמונה כאילו זה היה אתמול. אני יושב על כיסא ה Bosun בנוחות ומחליף את הדגל בראש התורן. בין הפעולות, אני גונב הצצה לנוף הפתוח, עוד הצצה לחיבורי מד הרוח, מבט לאופק, עוד בדיקה של האורות וככה אני גונב כחצי שעה בשבוע בישיבה באוויר הפתוח הכי קרוב שאפשר לגן עדן. בשרותי על יאכטות-על למדתי מקצין ים דרום אפריקאי קשוח את אומנות הבטיחות בטיפוס על תרני ענק.
כשסיימתי את מסעותיי בעולם וחזרתי להפליג על יאכטות "רגילות", ובמיוחד כשהתחלתי לטפס בקביעות על תורן היאכטה שלי, גיליתי שאין הרבה הבדלים ברמת הבטיחות הנדרשת לגדלים השונים. השוני העיקרי הוא שהאופק ביאכטות שלנו הוא רק קצת מעבר לשובר הגלים של מרינה הרצליה.
כשעולים לתורן עולים למטרה מסוימת, בין אם מדובר בביקורת תקופתית או במשימה ייעודית של תחזוקה. בכל מקרה העבודה צריכה להיות מאורגנת ומסודרת כדי למנוע בזבוז זמן וכוח. חשבו: אם שכחתם בורג, המשמעות הינה לרדת ולעלות לפחות 10 מטר, או להוריד ולהעלות דלי וכל זה בשביל חתיכת נירוסטה ששוקלת פחות מחטיף שוקולד (שווה לכמות הקלוריות שנשרפת בתהליך כזה). לפני כל עבודה יש להכין רשימה מסודרת של כלי עבודה, חלקי חילוף וכל מה שיתכן ותצטרכו בראש התורן. תכננו אפילו את שיטת העבודה, ככה לא תפספסו דברים.
 
אז מה בעצם עושים שם?
תורן דורש בדיקה תקופתית, לפחות פעם בחודש. יאכטות שעובדות קשה דורשות בדיקות תכופות יותר. חשבו שכל פעם שאתם בודקים, אתם מקטינים את הסיכוי למקרה לא נעים של כשל בציוד בזמן ההפלגה. מומלץ לבצע בדיקה לפני הפלגה ארוכה או הפלגה עם הרבה עומס על המערך, למשל בתחרות.
מה כדאי לבדוק:
חיבורי יתרים – באזור לחיצת היתר למחבר (סיפון או תורן) צריך לוודא שאין גידים חופשיים של היתר, דבר המראה על קריעה. זוהי תקלה הפוסלת את היתר ואסור להפליג כך. אם יש קורוזיה במקום הלחיצה של היתר יראו כתמי חלודה בנקודת היציאה של הלחיצה. באופן טבעי יש סימני חלודה על היתרים אך כאשר זה נראה חריג, כדאי שבעל מקצוע יעיף מבט. בנוסף במקום של הלחיצה עצמה יכולים להיות סדקים (לרוב אילו סדקים לאורך הלחיצה), סדקים אילו מצביעים על כך שהנירוסטה איבדה את תכונות החוזק שלה והיא קרובה לשבירה. נירוסטה במצב כזה תישבר מהר מהמצופה. גם במצב זה אסור להפליג!
פינים – יש לבדוק שכולם קיימים ושלמים ושלכל פין יש פין מאבטח. ניתן להשתמש בפין פציל או טבעת נירוסטה. את האבטחה כדאי לצפות בסרט דביק על מנת שהצוות לא יישרט והמפרש לא יקרע.
חשמל – כמו שאנו יודעים כל דבר הקשור לחיווט בים סובל מאד, לכן בנוסף לבדיקה האם המנורות מאירות כדאי לבדוק את החיווט עצמו ואולי לזהות סימנים מוקדמים של קורוזיה או קריעה. הקורוזיה של חוטי הנחושת נראית בצבע טורקיז ויוצרת אבקה לבנה. כדאי להציץ בבית הנורה עצמו לוודא שהמגעים של הנורה נקיים גם הם מקורוזיה. הבעיה היא שנוצרת שכבה דקה של קורוזיה המנתקת את המגע של הנורה עם בית הנורה. בשביל לנקות את זה אפשר לקחת נייר שיוף דק ולשייף את המגעים ואז לרסס עם ספרי מגעים ולייבש לפני החזרת הנורה. את הקורוזיה הזו לא ניתן למנוע, זהו טיפול שצריך לעשות באופן קבוע.
אם יש, רצוי לבדוק מגעי חשמל נוספים בתורן כגון חיבורי המכ"ם (בדרך כלל שקעים ותקעים), רצוי לרסס עם ספרי מגעים בשקעים אלו בכדי לנקות את הצטברות המלח. אחת הבעיות הקיימות במכ"מים הינה שכל פעם שמבצעים סיבוב, החלוץ פוגע במכ"ם, המוחזק על ידי התושבות. אם יש כלוב למכ"ם בעיות כאלה פחות מפריעות. בקיץ האחרון הפלגתי באיים הבאליאריים על סיפון יאכטה של מועדון "דרך הים", ולפני ההפלגה מסרדיניה למיורקה ביצעתי בדיקה לתורן. בדרך לסיפון ראיתי שבתושבת המחזיקה את המכ"ם יש סדק בחיבור עם התורן. ההחלטה שלי הייתה להוריד את המכ"ם עד שאוכל לתקן את התושבת. הפתרון שלנו היה להתקין "כלוב" למכ"ם ואז הלחץ מהחלוץ עובר ל"כלוב" ולא למכ"ם עצמו.
את חיבור מד הרוח ואנטנת ה VHF רצוי לבדוק באותו האופן ולבצע בדיקת קשר לוודא שאנו משדרים לטווח סביר (20 מייל לפחות).
תורן - התורן עצמו, העשוי לרוב מאלומיניום, דורש התייחסות מתאימה. בנקודות החיבור של היתרים לתורן יש מגע בין מתכת "קשה" (נירוסטה) למתכת "רכה" (אלומיניום) זאת אומרת שהנירוסטה, בעזרת מים ומלח מהאוויר הימי, "אוכלת" את האלומיניום. איכול האלומיניום יוצר נקודות של חולשה בתורן. חפשו בנקודות החיבור הצטברות אבקה לבנה על התורן, האבקה מעידה על קורוזיה, יש לנקות את האזור היטב. חשוב להקפיד ולשטוף אחרי כל הפלגה. ישנם טיפולים שניתנים לעשות על תרניי אלומיניום (אולם יש להוריד את התורן לשם כך).
יש לבדוק היטב חיבורים כגון חיבורי מכ"ם, מגיני נירוסטה למכ"ם, חיבורי מערך ספיניקר (טבעות, מסילות וכו'). בדקו את אזורי המגע של החיבורים עם התורן ולוודא שהאזורים נקיים מקורוזיה, שהברגים במקום ואם יש ניטים וודאו שלא נקרעו ממקומם או שהם רופפים.
 
ציוד הטיפוס
אם הייתי יכול לחבר כורסא של מנהלים למעלן ושיעלו אותי מעלה עם כננת חשמלית רבת עוצמה כנראה שלא הייתי יורד משם. אך ביאכטות יש לרוב כננת ידנית ורתמה עם קרש שעלייה יושבים. האמת, זה לא נורא ואפילו נוח לזמן מוגבל.
ל Bosun's Chair יש כמה וורסיות ואם אתם רוצים המלצה, אל תתקמצנו ולכו על הנוח ביותר. יום יבוא ואתם תמצאו את עצמכם מבלים שעתיים על ראש התורן מבלי לשים לב.
ישנם כיסאות פשוטים שהם רק רתמה הנקשרת למעלן. הרתמה קצת לוחצת על הירכיים ולא נוחה לישיבה ממושכת.
רוב הכיסאות מגיעים עם קרש המעניק תמיכה ואיזור ישיבה נוח באופן יחסי. מהקרש יוצאות רצועות המתחברות בקצה לטבעת נירוסטה אשר מתחברת למעלן. בנוסף קיימות עוד רתמות המאבטחות את המטפס בתוך הכיסא. חשוב לתאם ביניהן מכיוון שאם צריך לעמוד או לחרוג מגבולות המעלן אשר אליו אתם מחוברים, הכיסא יישאר מחובר אליכם ותוכלו לחזור אליו ללא קושי. רתמות אילו מגיעות עם כיסים בגדלים שונים, כיסים אילו מיועדים לציוד שאיתו אתם עובדים.
אם אין כיסא ניתן לייצר אחד עם המעלן שבעזרתו תעלו לתורן. קושרים קשר הצלה ללא קצוות ומקבלים שתי לולאות אחת לרגליים ואחת לגב. אין צורך לציין שרתמה מאולתרת זו אינה מהנוחות.
לעבודה נכונה ובטוחה ולעבודה עם ציוד וחלקים בגובה מומלץ לאבטח את כל הציוד. נשמע ברור, אך גם למנוסים ביותר זה עלול לקרות. ביום אחד בהיר הקפטן, על סיפון היאכטה שבה תפקדתי כמלח, עלה לתורן להחליף את מד הרוח. אני באותו הזמן הייתי במטבח הכנתי לעצמי משהו לאכול. בדיוק לפני הביס אני שומע את הקצין הראשון קורא בשמי ומבקש להביא בגד ים. מסתבר שהקפטן עלה לתורן ובערך בגובה 35 מטר נפל לו מד הרוח החדש לסיפון, עשה חור יפה ב Gelcoat ומשם נפל למים, אני הייתי צריך להביא את מד רוח שנפל. נכון שלא את הכול אפשר לאבטח, במיוחד לא כל בורג ואום, רצוי לאבטח דלי לכיסא ולאחסן בו את הציוד כולו.
כשמחברים את המעלן לכיסא, קושרים אותו בעזרת קשר הצלה ולא בעזרת השאקל. נכון שהשאקלים צריכים ומצליחים להחזיק מפרש גם ברוחות החזקות, אך האם אתם באמת מעוניינים להגיד את זה לעצמכם שוב ושוב בזמן הירידה בדרך המהירה לסיפון? מאבטחים את הכיסא בעזרת קשר הצלה ואת השאקל מאבטחים לטבעת הנירוסטה גם כן, כך אתם מבטיחים לעצמכם שהמעלן לא יתנתק.
 
מי בקצה השני של החבל?
כשאני עולה לתורן אני מעדיף מישהו בעל הבנה בסיסית בעבודה עם חבלים ומושגים ביאכטות שיפעיל את הכננות על הסיפון. כמובן שלתרנים גבוהים אני מעדיף בעל מקצוע, אבל לגובה התרנים של יאכטות בגדלים בינוניים (30-60 פיט) ניתן להשתמש באיש צוות בלי הרבה ניסיון. הכי חשוב לתדרך ולקבוע שפה משותפת. באחת הפעמים שביצעתי בדיקה כללית לתורן, בקשתי מאיש הצוות שלי לנעול את המיתר. באנגלית אומריםMake-off  והוא הבין  ,Take-offובעברית – לשחרר! אין ספק שאני בר מזל שהחזקתי במשהו. זה מראה את החשיבות של השפה המשותפת. סימני ידיים מאוד יעילים למצבים כאלה. אפשר גם לצעוק אך שימו לב שאתם לא משתמשים במילים דומות כמו לפתוח ולמתוח.
את השימוש בכננת המעלה אותנו לראש התורן מבצעים בצורה בטוחה ובעזרת הנעילה של החבל (Spinlock). את החבל מלפפים מסביב לכננת כשלוש ארבע פעמים, אם יש, מעבירים ב Self tailing, ועובדים עם חבל במצב נעול ב- Spinlock. בירידה פותחים קודם את הנעילה ואז מורידים מה Self tailing כך מבטיחים שלא פותחים את הנעילה בלי שהחבל מסביב לכננת. מורידים מה Self Tailing, מורידים לשני ליפופים מסביב לכננת ומתחילים להוריד. הסיבה שמורידים סיבובים מהכננת הינה מכיוון שכאשר יש יותר מדי סיבובים המיתר מתלפף על עצמו ואז קשה להתיר.
אין ספק שמומלץ להשתמש בצוות בעל יכולת פיזית להעלות אתכם למעלה. נכון שיש כננת, אך לא תמיד זה קל לבצוע. אם למטפס יש יכולת אז ניתן לעזור בטכניקה שבה המטפס ממש מטפס על התורן כמו על עץ, והצוות על הסיפון המחזיק את המעלן רק אוסף את החופש שנוצר. אם אתם לא אקרובטים והצוות אינו מר/ת עולם ניתן להשתמש בכננת של העוגן (אם יש). שימוש זה מומלץ רק למקרי חירום ויש לתדרך מצב זה היטב ולבדוק כי המעלן אינו מסובך או עובר דרך מקומות מסוכנים.
אם העליה מתבצעת בלב ים, (מומלץ להימנע ממצב זה) מומלץ לחגור חגורת הצלה. היא לא מיועדת רק למצב של נפילה למים אלא גם למנוע מכות וחבלות כתוצאה מהטלטול.
בסופו של דבר עלייה לתורן אינה מסובכת. העניינים כן מסתבכים אם משתמשים בציוד לא תקין, שוכחים ציוד שחיוני לעבודה למעלה, או לא מתדרכים היטב את הצוות. את העלייה והירידה מבצעים בצורה רגועה ומבוקרת, לא להלחיץ את הצוות, תנו להם תדרוך מלא ומספיק זמן לבצע.
בכל מקרה, אל תשכחו לקחת מצלמה, יש שם אחלה נוף.
 
 
 
 
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<