כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
עננים ברוח
מהדורה שניה של ספר החוויות הימיות מאת יוסי גפן. מומלץ בכל יאכטה!
 
זה ספר שנושאו הפלגה בים.
הספר אינו מספר על הפלגת יחיד באוקיאנוס ההודי, לא על הקפת העולם והתמודדות עם קרחונים בדרום האוקיאנוס השקט, הוא אינו מזכיר אפילו פעם אחת מצב חירום. זהו ספר על "הפלגה בכיף", כאילו סתם הפלגה של 6 חודשים בים התיכון. אבל זה ספר נהדר! הספר מוליך אותך בהומור דק ובמקצועיות מתל אביב לקורסיקה וחזרה, דרך טורקיה, יוון ואיטליה. הוא מספר על מפרצים ומעגנים, על משמרות לילה ובישולים, על מסעדות וטיפוסים. כל זה משולב בתיאורי שיט וניווט מקצועיים שבחלקם הם ממש "טיפים" ששווה לזכור.
המספר יוסי גפן כתב את הספר תוך שהוא מסתמך על "הלוג בוק" אותו רשם במהלך ההפלגה. יוסי הוא טיפוס מעניין לא פחות מסיפוריו. צנחן, יהלומן, אופנוען, טייס חובב ושייט מנוסה ועתיר ניסיון. פגישתנו הראשונה הייתה באי קוס כאשר אחי יובל הביא יאכטה מישראל ואני ובני משפחתי היינו אמורים להחליף אותו. מהיאכטה יצאה משפחה מוזרה במקצת. האב עטור זקן, שיער פרוע ונראה לבוש כקיבוצניק שקפץ לרגע באמצע העבודה. אישתו לעומת זאת לבושה טיפ טופ מסורקת ומטופחת כאילו יצאה כרגע מהצגת בכורה.
איך הייתה ההפלגה? שאלתי את יובל והוא השיב: הבעל דווקא התלהב אבל אין סיכוי שנראה עוד פעם את האישה והבנות ביאכטה הן הרגישו נורא. אוי כמה שהוא טעה.
הספר מספר את סיפור השיט של הזוג שלקח חופש מהחיים. בחלקה הייתה ההפלגה משפחתית אבל ברובה הייתה זוגית. דווקא משום שהוא מספר את סיפורה של "סתם" הפלגה, ללא "סיפורי גבורה" (מלבד תיקון המקרר....) והוא נכתב על ידי שייט שהחל להפליג בסוף העשור הרביעי של חייו, הוא ספר שכדאי מאוד לקרוא אותו.
לכל אחד שעומד לעבור את קורס המשיטים או שסיים ורוצה לצאת למרחבי הים התיכון, הספר הזה יהיה בבחינת "השקעה כדאית".
 
הספר קריא ביותר ובחרתי להביא את הקטע הפותח את הספר:
"יצר ההרפתקנות כנראה חבוי במידה זו אחרת בכל אדם. הצורך הזה בדרך כלל בא על סיפוקו בניחותא בעת צפייה בסרט או בקריאת סיפורי הרפתקאות. מעטים הם האנשים שמחליטים לעצור באמצע החיים ולצאת מהשגרה, לעזוב הכול ולהרים את העוגן (פשוטו כמשמעו), לצאת לעולם הרחב.
אנחנו מתחזקים מזה חמש עשרה שנים את היאכטה הפרטית שלנו, יאכטה "גפן" . ספינת מפרשים דו תרנית מתוצרת "בנטו" הצרפתית, באורך שלושים ושבעה רגל. זה התחביב המטורף שלי והצלחתי להדביק בו את כל בני משפחתי השפויים. אנחנו, בניגוד לאנשים נורמאליים מן היישוב שאת סופי השבוע מבלים בקאנטרי השכונתי, בבריכה ובמכוני הכושר ואת החופשות השנתיות עושים באתרי הסקי או במלון על שפת הים, מנהלים את חיינו במועדים אלה, מאז רכישת הספינה, באזור הרוח וסביב המפרשים. זה היה חלום צפוי. ברור היה לי שביום מן הימים אני מרים את כל המפרשים ומפליג לכיוון שאליו נושבת הרוח. השאלה שנותרה הייתה מתי.
לבחירת העיתוי חברו שני גורמים עיקריים....".
 
כאחד שביקר כמעט בכל האתרים המתוארים בספר אני יכול להעיד שתיאורי הטבע של יוסי לא רק כתובים ביד אמן אלא גם מאוד מדויקים.
מה היה חסר לי בספר? אז המפות הם "לא משהוא" דווקא נחמד לעקוב במפה אחרי מסלול ההפלגה.
מפות "השחור לבן" ממש אינן ניתנות לשימוש. גם התמונות השחור לבן הן החמצה, ועכשיו המלצה. בהפלגה הבאה שלכם בים התיכון, קחו את הספר. בכל פעם שתגיעו למעגן תקראו את ה – PILOT  המתאים של רוד הייקל האמריקאי המפורסם בשביל המקצוענות ומיד אחריו את הספר של יוסי בשביל הכיף.
 
עננים ברוח מאת יוסי גפן
הוצאת חלונות 247 עמודים כריכה רכה        

מחיר 80 ש"ח + 20 ש"ח דמי משלוח.
ניתן לאסוף עצמאית ללא חיוב במשרדי מערכת כחול. 
נא לציין מספר טלפון
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<