גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > תחרויות שיט ומשטים > פיקוד בים – מנסיונו של סקיפר VOR 70
פיקוד בים – מנסיונו של סקיפר VOR 70
בוואו בקינג מפליג ומתחרה מילדות הוא הקיף 7 פעמים את כיף הורן, מתוכן 6 פעמים בשיוטי VOLVO OCEAN RACE לגרסאותיהם. הבחור זכה בעשרות שיוטים ברחבי העולם. בקיצור, תותח.

בוואה בקינג
גליון 41


כשהוא מתייחס לכל השיוטים הללו הוא סיפר כי בשבילו כל ניצחון הוא רגע שיא: "אין כמו ניצחון באליפות עולם, זה מעולה לאגו. אבל עבורי, הניצחון בכל שיוט מועדון של אמצע שבוע הוא רגע שיא". הVOR  הקודם הסתיים מוקדם מהצפוי בלב האטלנטי כשבקינג פוקד על נטישת ה- MOVISTAR בשל דליפת מים משמעותית מהקיל. אמרתי כבר שיש לו המון ניסיון ?
 
מאת ישראל אלטמן
עמדתי על הרציף שבוי מהמראה נפעם מהקרבה. התרגשתי מהירכתיים העגולים, מהחרטומים קלי משקל של ספינות ה- VOLVO שנפרדו ממנהטן, רעדתי כשהשיר של כל צוות בקע מהרמקולים בחגיגת הענק. התבוננתי בסקיפרים שיורדים ליאכטות שלהם, האישה שמחבקת, הבת שמנשקת את האבא, הספונסר שלוחש מילה, בכתבת הטלוויזיה שמתעדת את הרגע ודמיינתי....
בתפקיד סקיפר ב -  Volvo Ocean Race  (VOR) אגייס עוד 8 שייטים (צריך סה"כ 10 שייטים וחזי כבר בפנים),  אקח שייטים שיודעים לעבוד יום ולילה על היאכטה, על המפרשים, על התורן וגם מתחת למים. אפעל יחד עם המשקיעים והספונסרים של הכסף הגדול. אתאמן בחדר הכושר, אלמד מהמהנדסים ומצוות החוף ובצהריים בהירים אצא לים לתחרות.
בים, אתחרה במשך 9 חודשים לאורך כ- 37,000 מיילים של אוקיינוסים, מסביב לעולם, בתנאי מזג אוויר קיצוניים של רוחות, קור, גלים, חושך ושמש.  אקח אחריות על כל סיבוב וכל מהפך, נעבור בין איים, שוניות ונקצר את הדרך בניווט קרחונים.
ננצח. ננצח. נפתח מהירויות חדשות ושיאים חדשים בנתיבי שייט קדומים.
אשמור על חיי השייטים, אצלי כולם יצאו ויחזרו בריאים, אתמוך בחולים ואדע לרפא כל שבר, זיהום וכאב שעשוי להתרחש בלב הים הדרומי. אם אחלה אשכב בדרגש, אתבונן בציורים של הילדים שלי ואנוח, אבל רק קצת.
מול חופי ברזיל וסין אכין לצוות ארוחת הפתעה ממנות האוכל המרוכז ומלא האנרגיה, אגוון עם קטשופ ונקנח בנוטלה. אקשיב תמיד לצוות גם כשאהיה עם אטמי האוזניים ועם קסדה. (אטמי האוזניים מקלים במעט את הרעש של קופסת הקרבון בגלים והקסדה מפחיתה את נזקי החבטות בים הסוער).
אעזור לתקן את המתפיל מים, נתפור יחד את 500 מ"ר של ספינקר שייקרע במכונה שבספינה, נתקן את החרב, ההגה, הקיל, היתר הקדמי ושאר הדברים שמתפרקים בשיוטים הללו, בהרי הגלים של 14 מטר (כל אלו מהרפתקאות של "טלפוניקה בלו").
בקיצור, אהיה מנהיג משימתי –מעצים בסביבה סופר תחרותית-טכנולוגית-בתנאים משתנים.
שלוש שנים אח"כ ואני מראיין את וויליאם בוואו בקינג, סקיפר מוביל וותיק ב- VOR. בקינג מספר לי על ביצועים, מנהיגות ותנאי לחץ קיצוניים כפי שהוא חווה וזאת לטובת פיתוח מודל של סביבות עבודה קיצוניות שאני עוסק בהן עם צוותים מובחרים.
 
ווילאים בוואו בקינג
ויליאם בוואו בקינג Bouwe Bekking,, בן 46 יליד הולנד, גר בדנמרק, נשוי ואב לבת. שייט מקצועי והישגי מהבולטים בעולם, בחור גדול, שמרבה לחייך, איש חיובי עם המון המון ניסיון ימי.
בקינג מפליג ומתחרה מילדות, הקיף 7 פעמים את כיף הורן, מתוכן 6 פעמים בשיוטי VOR לגרסאותיו. הבחור זכה בעשרות שיוטים ברחבי העולם. בקיצור, תותח. כשהוא מתייחס לכל השיוטים הללו הוא סיפר כי בשבילו כל ניצחון הוא רגע שיא: "אין כמו ניצחון באליפות עולם, זה מעולה לאגו. אבל עבורי, הניצחון בכל שיוט מועדון של אמצע שבוע הוא רגע שיא".
הVOR  הקודם הסתיים מוקדם מהצפוי בלב האטלנטי כשבקינג פוקד על נטישת ה- MOVISTAR בשל דליפת מים משמעותית מהקיל. אמרתי כבר שיש לו המון ניסיון ?
בVOR  2008-9 בקינג הוביל את ה- "טלפוניקה בלו" למקום השלישי, כשהמקום השני חומק ממנו לקראת הסיום בגלל עליה על שרטון וטעות אנוש. עד למקום השלישי הוא התמודד כסקיפר עם שבר במערכת ההגה, קרע ביתר הקדמי וכן שתי עליות על שרטון  עם נזקים משמעותיים. לצד כל תקלות אלו, לצד כל מפחי הנפש והציוד בקינג התמיד והביא את הצוות למקום השלישי. 
בקינג  מתאר  כי "ביום שארגיש שאיני משתפר – אפרוש". לאיש שהגשים כל כך הרבה הישגים והרפתקאות ימיות יש בכך צניעות, אנושיות ומוכנות, הזדמנות מעולה ללמוד ממנו לטובת המודל שלי.
 
מנהיגות בחוף:
במחנה אימונים של ה- VOR  בקינג מכוון שעון ל- 06:30. נשיקה לאישה, לבת, מעבר על המיילים ולעבודה. ב-07:20 אימון בחדר כושר, משם לארוחת בוקר עם מנהל צוות החוף, חלוקת משימות בחוף ובים. בשעה 10:00 מתקיים מפגש לעדכון לו"ז יומי עם הצוות ומייד אח"כ ישיבה על הביצועים performance meeting )) בה דנים על הכיוונון של מערך המפרשים והתורן.
בין 11 ל – 17 הצוות מתאמן בים. תחקור האימון מיד בהמשך עם שחרור פיזיותרפיה קצר וארוחת ערב לכלל הצוות (חוף וים). בהמשך הערב ישיבות עם בעלי תפקידים ספציפיים כמו "ישיבת ניווט" או "ישיבת מפרשים". בין 20:30 ל- 22:00 מסיימים וחוזרים הביתה. האתגר הוא להביא את כולם לביצוע של 100% יעילות במשימות האישיות והקבוצתיות, אומר בקינג.
בקינג מסביר את החשיבות שבניהול הישיבות. "זה עשה את ההבדל אצלנו מבחינת ביצועים". הוא מחדד את תפקידו: "באחריותי לשאול את השאלות הנכונות לקבל חוות דעת מאחרים ולסכם במסקנה ברורה. איני מתעסק בפרטים הקטנים אלא משמש כציר ניהולי".
"בחוף, במיוחד בשעות שלאחר העבודה, אני מרוחק מהח'ברה.  לא במובן של בדידות אלא מתוך פרטיות למשפחה. חלק מאנשי הצוות הם חברים מאוד טובים שלי אבל בסה"כ איני מתרועע הרבה עם הצוות. אני חושב שלעתים הם חוששים להרים טלפון ולהיראות כיחידים שיוצאים לבילוי עם הסקיפר".
 
על מנהיגות בלב ים
"כשנדרשתי לכך, בלב ים, בתנאים קשים ובאירועי לחץ הבהרתי "שאני לוקח". פיקדתי וניהלתי את הצוות. המנהיגות שלי היא חיובית תמיד, פחד מכישלון לא קיים במוח שלי, תמיד להיות חיובי. אני מזכיר לצוות שאנחנו ברי מזל, שיש לנו זכות עצומה להיות בחוויה התחרותית הזו ומכאן כדאי ליהנות מהרגע".
כש"טלפוניקה בלו" עלתה על הסלע בפעם השנייה תדרך בקינג את הצוות על המשך התחרות וזאת שהיה ברור לו שבגלל טעות אנוש הפסיד ממש כרגע את המקום השני ואולי את השיוט כולו. בדקות שלאחר האירוע הקשה ליאכטה בקינג מנהל בשקט ושלווה, אין גרם של לחץ על היאכטה, אין האשמה, יש המשך תחרות.
בקינג מספר: "גם כשעלינו על הסלע כינסתי את כולם ואמרתי בדיוק מה שעובר לי בראש, חיזקתי אותם ומייד נתתי תוכנית חלופית להמשך". כלומר, איסוף, התאמה לתנאים וארגון ליעד מחודש. בהמשך, לאחר התיקונים ובסיום ה VOR הוא זכה בשיוט בשטוקהולם, התאוששות מופלאה.
באירוע אחר ניתן ללמוד על אותם כוחות ניהול ופיקוד: כשנשבר היתר הקדמי בים הדרומי, במחצית הדרך מצינגדאו (סין) לריו (ברזיל) (לג של 12,000 מייל!) העדיף בקינג להמשיך בשיוט במערך מפרשים קטן יותר ולא "לחתוך" לתיקונים.
 "זה היה יום גרוע אבל הרגשנו ברי מזל שנשארנו עם התורן, לא איבדנו אותו ולא את השיוט". אחד ההישגים של בקינג הוא ההתאוששות והיציאה מרגעי הקושי: הצוות יצא באיחור של שעות מסין, הדביק את שאר היאכטות ואז בגלל התקלה הטכנית נפל לאחור לעוד 3 שבועות של הפלגה איטית לריו. במקום נפילה מוראלית בקינג שמר על רוח הצוות, שתו לחיים עם גרפה מייצור ביתי בקייפ הורן והגיעו לריו כשהם שומרים על היאכטה, מאוששים ובריאים. היכולת הזו שלו השתלמה לו כשניצח את תחרות הנמל בריו.
שאלתי את בקינג על הדרך בה הוא לוקח את ההחלטות הגדולות בשיוט והוא ענה: "לעתים נדרשות החלטות הגדולות כמו להתנתק מהצי, לקחת סיכון על מקום. בלקיחת סיכונים אתה נדרש קודם כל לביצים. אני לוקח את ההחלטות הגדולות הללו רק אם אני באמת משוכנע בתוצר ובהשפעה של ההחלטה על התוצאה". בעתיד, אתייחס למונח בו השתמש בקינג "ביצים" כסוד מקצועי ואחבר אותו למודלים פסיכולוגים וניהוליים, המממ.. איך אציג את זה על שקף ה POWERPOINT, אני חושב לעצמי.
בקינג ממשיך בקו "השחור לבן" שלו: "אפילו כשנדרשתי להורות לצוות על נטישת המוביסטאר (סירת ה VOR בשיוט הקודם) ידעתי שזו החלטה נכונה. ברבות הימים היא לא שינתה אותי, לא הפכה אותי לרגשן או חושש יותר על הסיפון".
אתה רוצה לדבר על הדחקה? אני שואל בדממה וממשיך לשאול לגבי אלמנטים של מנהיגות.  מה נחוץ להצלחה כמנהל ב VOR ואינו נחוץ כמנהיג בחיים מחוץ ליאכטה ובקינג עונה: "הישגיות והירארכיה נשארות ביאכטה. אותן אני לא לוקח איתי הביתה".
 
על מקורות הלחץ של סקיפר ב  VOR:
"אלמנטים של לחץ קיימים רוב הזמן. שלושת מקורות הלחץ שלי כסקיפר הם 1. הבטיחות של הצוות, 2. הבטיחות של היאכטה, 3. התוצאות.
ההתמודדות עם הדאגה לצוות וליאכטה עבורי היא קלה יותר, פשוט צריך לדאוג שכולם מחוברים" מחוברים תרתי משמע. "לגבי הדאגה ליאכטה אל תעשה דברים משוגעים כשאתה יודע שזה יסכן את היאכטה". 
בקינג מפחית לחץ בכך שהוא רואה ביאכטה כלי בלבד, "אין לי קשר רגשי ליאכטה" הוא אומר, "זוהי רק חתיכת ציוד שתמיד אפשר להחליף".
בקינג מרחיב: "בנוסף, כמובן שיש לחץ מתמיד מהספונסרים לגבי התוצאות. הציבור לוחץ ואפילו המשפחה לוחצת לגבי התוצאות, לחץ מתמיד. מצאתי את עצמי דוחף קדימה עוד ועוד את הצוות, במיוחד כשהיינו בקטעים מסוימים מאחור".
האם בעקבות הלחצים הללו בתפקיד הסקיפר חשת קושי, אולי רגש כמו בדידות אני שואל ובקינג משיב: " הבדידות בים לא קיימת בגלל הקרבה לח'ברה ובגלל היעד הברור". 
אתה מוכן לשתף בחלום שחלמת בתחרות ,אני שואל ובקינג עונה "לא, אני לא חולם על שייט בכלל, ברוך השם".
 
משאבי התמודדות נוספים.
"אם אתה רוצה להיות סקיפר VOR כדאי שתהיה מאוד משוכנע בכך ותדאג לכל התמיכה האפשרית מהבית" פותח בקינג.
"מקורות תמיכה מרכזיים שלי היו הספונסרים והמנכ"ל של הקבוצה, שהדגישו כי הם מרוצים מהביצועים שלי, גאים באופן שאני מנהל את הצוות, משיג את התוצאות, אמרו לי שהם גאים באופן שבו אני מייצג אותם כשגריר של החברה. המנכל העביר שוב ושוב את המסר שאני עובד נהדר והיה תמיד חיובי". "מקור תמיכה נוסף הוא הארגון במסגרתו מתקיימת התחרות, אתה יודע שאם יהיה כשל טוטאלי תוכל לסמוך על יאכטות אחרות ועל הארגון".
ניצחונות ה- IN PORT אף הם מווסתים את הלחץ, כך אני מתרשם מדבריו: "הניצחונות בשיוטי החוף הוסיפו לאוירה בצוות והם כלי משמעותי לביצועים בשאר הלגים, בכל התחרות. שיוטי החוף משפיעים מאוד על הצוות. גם על צוות החוף וגם על צוות הים, כולם נרתמים והופכים להיות חלק. זו הזדמנות פנטסטית לחזק את הקשר עם הספונסרים ואפילו חשבתי כי מבחינות מסוימות חשוב יותר לזכות בשיוט חוף מאשר בלג אופשור. שיוטי החוף מחזקים את יכולת קבלת ההחלטות המהירה בשיוט, הם מאפשרים לך לדבר לצוות, להסביר מה אני חושב ולתאם ציפיות." ניתן להתרשם שבקינג לקח את הניצחונות "הקטנים" כמנוף לכלל התחרות וכמנהל של הפרויקט נתן להם דגש מיוחד גם בהיבטים טכניים וגם בהיבט הצוות.
בקינג סומך על הצוות הכולל עוד 9 אנשים שמהם 4 שייטים אולימפיים, (3 עם מדליות אולימפיות), לצידם שייטי אופשור מנוסים מרחבי הגלובוס. "ההרכב המיוחד הזה הוא אחת החוזקות שלנו" טוען בקינג, "הח'ברה הפחות מנוסים מוזמנים לשאול הכול מבלי להמציא את הגלגל מחדש וגם התאמנו עם הח'ברה המחליפים שאותם הכרנו ברמה האישית ותחלופת כוח האדם הכניסה רעננות פיזית ומנטאלית לצוות".
 
חזרה לשגרה, החיים ביום שאחרי ה VOR:
יש כאלו שיכולים להכין את עצמם לחיים של אחרי השיוט. בעבר, כשהייתי צעיר יותר, הייתי מייד ממשיך לתחרות אחרת. היום אני בוחר אחרת, מרשה לעצמי להירגע, להיות עם המשפחה. ההשפעה הגדולה של ה- VOR היא על אשתי ועל הבת, שבעבר אהבו לטייל אולם היום מבקשות להיות עם חברים, לשוב הביתה, לדנמרק.
לסיום אני שואל את בקינג האם הוא רוצה לבצע שיוט יחיד (singlehanded) והוא עונה: "אשתי לא מרשה לי וחוץ מזה הח'ברה הללו משוגעים לגמרי".
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<