גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > סיפור על מזל גדול וחוסר מזל.
סיפור על מזל גדול וחוסר מזל.
מי לא רוצה לקבל יאכטה מתנה מחיל הים הישראלי?
צילום : דניאל ישר
גליון 40
 
זה סיפור על חוסר מזל שנגמר בשפע של מזל טוב.
פיטר באומן (56) ואשתו מרלי הם זוג שייטים קנדים אשר יצאו בשנת 2001 מוונקובר שבחוף המערבי של קנדה, להפלגה סביב העולם. ליאכטה שלהם הם בחרו שם שבדיעבד הסתבר כאירוניCOOL CHANGE  (בתרגום חפשי: שינוי קריר). יאכטת המפרשים הקטנה (8 מטר) המצוידת במנוע יאנמר של 12 כ"ס חצתה את האוקיינוס השקט תוך שהיא עוגנת בהוואי, פולינזיה, פיגי, בואכה אוסטרליה.
באוסטרליה עשה פיטר הפסקה של כמה חודשים וחזר לקנדה.
בכוחות מחודשים שב פיטר להפליג לאורכו של הריף האוסטרלי הגדול לאינדונזיה, מלזיה ותאילנד.
תוך שאשתו מצטרפת אליו בחלק מקטעי ההפלגה. לאחר הפסקת התאוששות ארוכה המשיך הזוג לים האדום דרך סרילנקה עומן ועדן. בעומן הצטרפו לקבוצת יאכטות אשר התארגנה במטרה להפליג באופן מאובטח בשטח המאוים ע"י הפירטים הסומלים.
היאכטה הקטנטונת צלחה בשלום את איום הפירטים ולאחר עגינה באריתריאה הגיעה ה- COOL CHANGE בהפלגה ישירה למצרים משימה קשה לצוות של מפרשית קטנה.
ב 23.6.2009 יצאו הזוג בהפלגה מפורט סעיד לכיוון פיניקי שבטורקיה.
 
פגישה, חצי פגישה.
מספר פיטר: "בערך בשעה 3 לפנות בוקר בעת שהפלגנו בעזרת המנוע בים שקט, חשתי בחבטה חזקה. היאכטה הטלטלה קשות ומים פרצו מכמה כיוונים בעיקר מכיוון הקוק-פיט.
ראיתי גוף אוניה גדולה מתרחק במהירות,הייתי בטוח שנפגענו וכי המים נכנסים בשל הפגיעה ביאכטה. שידרתי "MAY DAY" (קריאת המצוקה הבינ"ל) בקשר והאוניה ענתה לי מיד".
כל האירוע הדרמטי אירע כ 100 מייל דרומית מערבית מפאפוס שבקפריסין והקפיץ את מרכזי RCC (חיפוש והצלה) בכל האגן המזרחי של הים התיכון.
הקריאה נקלטה כקריאת המצוקה גם במרכז החיפוש וההצלה החדש של הרשות לספנות ונמלים שבחיפה.
ע"פ הנוהל הבינלאומי הודיע המרכז הקפריסאי שהם "לוקחים פיקוד" על האירוע. המרכז בחיפה הפסיק את טיפולו.
פיטר: "אונית המכולות הגרמנית HC DISCAVER ענתה לי מיד. היא הודיעה שהיא חוזרת לאסוף אותי. בשלב הזה כבר השתלטתי על היאכטה ובצעתי גישת דופן לסולם החבלים שהורד מהאוניה.
אשתי ואני השארנו את כל הציוד ביאכטה ועלינו לאוניה עם הדרכונים שלנו בלבד".
מקפריסין הוטסו פיטר ומרלי ישירות לקנדה. היאכטה נשארה לצוף על גלי הים התיכון כ- 200 מייל מחופי ישראל.
 
כשבועיים לאחר הנטישה זיהה חיל הים יאכטה מול חופי ישראל. היאכטה לא נענתה לקריאות בקשר וספינת דבורה נשלחה על מנת לזהותה מקרוב. מפקד הדבורה דיווח על כלי שיט לא מאויש הצף ללא תנועה. כמקובל במקרים אלו התייחס חיל הים ליאכטה כאל "חפץ חשוד". כבר היו מספר פעמים בעבר שבו ארגוני טרור מלכדו כלי שיט נטושים לכאורה.
למזלו של פיטר באומן השלים חיל הים בהצלחה את הבדיקה הביטחונית וכך נמנעה הטבעת היאכטה (אשר לא הייתה מבוטחת).
 
סיפור בלשי
היאכטה הנטושה הפכה לתעלומה. מה אירע לצוות?
מספר הילל רשף מנהל המרינה של אשקלון: "קיבלתי טלפון מחיל הים, שאלו אותי אם ידוע לנו משהו על יאכטה בדגל קנדי בשם COOL CHANGE, אשר נמצאה נטושה מול חופי ישראל. השבתי בשלילה."
בינתיים גרר חיל הים את היאכטה למעגן שביט בחיפה והפקיד אותה בידיו של מנהל המעגן רב חובל מורדי חבר.
מורדי: "ע"פ הוראת זאב לשם מ"מ מנהל רספ"ן הוצאנו את היאכטה מהמים ובצענו בה סריקה תוך איסוף ואחסנת כל ציודה. מצאנו כרטיסי אשראי, מחשב נישא וניירת רבה.
ברקע כל הזמן ריחפה השאלה מי היו אנשי הצוות ומה עלה בגורלם".
מורדי: "ראיתי שהמעקה הקדמי בדופן ימין מכופף ועליו סימני צבע ושפשוף.היאכטה לא הייתה מוצפת במים, לא מצאנו פגיעות חיצוניות חודרות, גם לא מצאתי חגורות הצלה ולא דרכונים. על סמך סימני השפשוף והצבע הגעתי למסקנה שהייתה התנגשות והצוות נטש. סיבת הנטישה לא הייתה ברורה לי".
בצוות המשותף לרספ"ן ולמעגן שביט תמונת המצב הייתה מדאיגה. האם הצוות נטש? האם ניצל או שהוא בדוברת הצלה? האם איש הצוות נפל למים או שמדובר באירוע טרור פיראטי. כמו בספר בלשי החלו להגיע חלקי מידע. חלקי הפאזל החלו להיאסף ולצייר תמונת מצב.

סוף טוב
הילל רשף: "מגיע אלי שייט בריטי אשר הפליג מפורט סעיד ומספר לי על חבר קנדי אשר היאכטה שלו טבעהלאחר שהתנגשה באנייהוהוא ניצל".
מורדי חבר: "בניירת מצאתי קבלה של רשות תעלת סואץ מ 2.6.2009 ואת תעודת הרישום. השם היה זהה לשם בעל כרטיס האשראי אשר נמצא ביאכטה. דיווחתי מיד לרספ"ן והם הודיעו לשגרירות קנדה".
פיטר: "אני יושב בביתי בקנדה עדיין המום ממסכת האירועים הפתאומית ופתאום מצלצלים אליי ממשרד החוץ הקנדי ומודיעים: חיל הים הישראלי מצא את היאכטה. היא נמצאת בחיפה. באותו רגע הייתי הקנדי המאושר בעולם".
תוך יומיים נחת פיטר בישראל בעזרת זאב לשם מרספ"ן נפתרו הבעיות הפורמאליות המסובכות ופיטר קיבל את היאכטה חזרה לפיקודו.
 
אז מה היה לנו?
פיטר: "בדיעבד אני חושב שלא פעלתי נכון. לא הייתי "COOL". לא בדקתי האם פני המים עולים ואם יש פגיעה חיצונית משמעותית". הצהרה קצת מביכה מאדם שבמשך 8 שנים חצה את האוקיינוס השקט וההודי ועלה את כל הים האדום בשיט מפרשים.
המסקנה העולה מכל סיפור המתח שהתחיל במזל רע וניגמר במזל טוב, להשתדל להיות תמיד "COOL" או בתרגום חופשי: רגועים!.
לא תמיד יהיה לכם מזל כמו ל- COOL CHANGE .

 
לנטוש או להטביע? מה אומרת פוליסת הביטוח?
אם הגעת כסקיפר\סקיפרית להחלטה לנטוש את כלי השיט, האם עליך להטביע אותו כדי שלא יהפוך למכשול צף ומסוכן?
החלטה זו, כמו רוב ההחלטות אינה חד - ערכית ומצריכה התחשבות בתנאים הייחודיים.
מה הם הדילמות בהן יתחבט הסקיפר בבואו להחליט?
מצד אחד כלי שיט הצף ללא שליטה וסימון בים עלול לגרום לתאונה ימית קשה כאשר כלי שיט אחר יתנגש בו. גם לאנייה גדולה יכול להיגרם נזק גדול באם מערכת ההנעה שלה תפגע תוך התנגשות ביאכטה נטושה. לא כל שכן לכלי שיט קטן.
כלומר: מחד, חשוב להטביע את כלי השיט כדי למנוע מכשול ולסכן כלי שיט אחרים, מאידך, במקרים רבים אסתכן ואומר שברוב המקרים כלי שייט שלא מוטבע ממשיך לצוף ומתגלה מאוחר יותר. לעיתים הוא מתגלה כאשר הוא במצב בו הוא ניזוק קשה על סלע או על חוף ולעיתים ללא נזק או עם נזק מועט.
מה הם הנתונים בהם צריך להתחשב הסקיפר בבואו להחליט אם להטביע את כלי השיט או לא? בראש ובראשונה בבטיחות הצוות. הטבעת כלי שיט הינה פעולה המצריכה זמן. ביאכטה מנועית או מפרשית היא מחייבת פתיחת מגופים ופירוק צנרת. פעילות כזו מחייבת כניסה אל תוך כלי השיט, לעיתים לחדר המכונות או לתאים סגורים ואין לבצע אותה בים סוער, כאשר כלי השיט מוצף. שייט שנכנס יכול להילכד בתוך היאכטה או להיפגע קשות. אז התשובה במקרה כזה חייבת להיות: אם יש ספק (בטיחותי) אז אין ספק! (לא מכניסים אדם לכלי השיט).
נתונים נוספים שיש להתחשב בהם: הודעה ומעקב.
האם הודעת לתחנת חוף על מיקום היאכטה הנטושה! האם יש ביאכטה אמצעי מעקב אלקטרוניים אשר יאפשרו לאתר את היאכטה?
אם היה ברשותך מכשירE.P.R.B  חשוב להשאיר אותו מאובטח ביאכטה. חשוב מאוד גם להשאיר אור ראש תורן ולהפעיל את הנצנץ הצף הקשור לגלגל ההצלה.
העברת הודעת נטישה לתחנת חוף מאפשר לשדר "הודעה לימאים" המזהירה את כלי השיט שבסביבה מסכנת ההתנגשות.
אמצעי האיכון (E.P.R.B , אור) מאפשרים להגיע ליאכטה ולחלץ אותה (אם נשאר מה לחלץ).
העדיפות הראשונה לפני קבלת ההחלטה היא להתקשר למבטחי היאכטה ולקבל מהם הוראות. אם מדובר ביאכטה קטנה בלב האוקיאנוס האטלנטי יתכן והמבטחים יעדיפו שהיאכטה תוטבע ולא תסכן את השייט מאשר לנהל מבצע חילוץ יקר. לעומת זאת באזור חופי ישראל סביר להניח שהאופציה של חילוץ תועדף.
 
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<