גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2009 > חיפה רדיו אאוט – RCC אין
חיפה רדיו אאוט – RCC אין
ביקור במוקד החילוץ הימי בחיפה מראה שאנחנו על המפה. מערכות תקשורת מהמתקדמות בעולם הכוללות מערכות לווינייות, תג"מ ושליטה על הנעשה בים ובאוויר. לא מדובר בחלום עתידי, אלא בחדר השליטה החדש של רספ"ן בחיפה.
 מאת גל קדר
גליון 41
 
כל בוגר קורס משיטי יאכטות מכיר את המונח "חיפה רדיו". כך נקראה תחנת החוף ששכנה בחיפה ואשר סיפקה שרותי תקשורת לכלי השיט המתקרבים לישראל או חולפים מולה בדרכם בים התיכון. מהלך חשיבתי יצירתי הביא לכך שראש תחום תקשורת ברספ"ן, בני רוז'נסקי יזם הקמת מרכז מודרני וחדשני.
RCC (RESCUE COORDINATION CENTER) הוא מרכז חיפוש והנצלה אזורי. עד חודש יוני 2009 המרכז האזורי ששלט על מרחב ישראל היה בקפריסין ותחנת "רדיו חיפה" שימשה לו כממסר. בחודש יוני, הוקם בחיפה מרכז ה-RCC, בהשקעה של כמיליון ₪.
 
נפגשנו עם בני רוז'נסקי במרכז ה – RCC ושמענו ממנו פרטים על המוקד.
 
ש- מהי מטרת המוקד?
ת- מטרת המוקד לאפשר למפליגים בים הפלגה בטוחה. מטרתו לסייע למפליגים להגיע בבטחה לישראל או לכל יעד אחר בעולם.
 
ש- בעולם?
ת- כן. תתפלא לשמוע אבל כנראה שקליטת מכשירי הקשר בישראל טובה מאוד. אנחנו קולטים הרבה שידורי מצוקה מהעולם, לדוגמא התקפות פיראטים בסומליה.
 
ש- יאכטה ישראלית הנקלעת למצוקה. מה עליה לעשות?
ת- להודיע למוקד. כמובן שקשר טלפוני עדיף, אבל מניסיוננו, תקשורת באמצעות DSC עדיפה. לאחר שהתקבלה ההודעה, המוקד יפעל בהתאם לנסיבות האירוע. במידה ויש צורך בסיוע מיידי נפנה אל היאכטה כלי השיט הנמצאים באזורה. במידה ומדובר באירוע חירום נפעיל גם את חיל הים וחיל האוויר הישראלי.
 
ש- המוקד עוסק גם בחילוץ וגרירה?
ת- אנחנו יכולים להפנות את השייטים לגופים העוסקים בתחום, אבל לא יכולים לסייע מעבר לכך. זוהי אינה מטרת המוקד.
 
ש - מי מאייש את המרכז?
ת – בכל משמרת יושבים במוקד 2 כוננים. איש אלחוט ואיש שטח. אנשי האלחוט מכירים את נהלי הקשר ומנוסים בדיבור. אנשי השטח הם קציני צי סוחר או חיל הים בהכשרתם ומכירים את הנעשה בשטח. במקרי חירום יורד ראש רספ"ן או רב חובל מרספ"ן למוקד והם מנהלים את האירוע.
 
ש- זוהי הסמכתם היחידה, ניסיון?
ת- ממש לא. כולם עברו קורס ניהול מרכזי חילוץ והצלה בבית הספר לחילוץ והצלה במלטה.
 
ש- המוקד מאויש 24 שעות?
ת- כמובן. אנשי רספ"ן נמצאים במוקד 24 שעות. במקרים שיש אירוע של זיהום ים מצטרפים למוקד גם אנשי אגף ים וחופים המסייעים בתחום.
 
לאור התפתחות תחום התקשורת והטכנולוגיה בשנים האחרונות, ניתן למצוא במוקד את מיטב הטכנולוגיה: מכשירי קשר ימיים, נבטקס, צג AIS המאפשר זיהוי כל אוניה במרחב הימי, מכשיר טלפון לוויני, מכשיר קשר אווירי לתקשורת עם כלי טיס אזרחיים וכמובן טלפונים ומחשוב שלא היו מביישים חמ"ל צבאי. את הציוד התקינה חברת פ. פישלס החיפאית. "לצערנו, רב היאכטונרים עדיין מפליגים בלי DSC וזהו אמצעי תקשורת זול ואמין שאין כמוהו" אומר בני. "בלחיצת כפתור אתה יכול לשדר קריאת מצוקה לטווח גדול פי כמה מטווח שידור מכשיר הקשר. בנוסף, במידה ואתה מרגיש מאוים ביטחונית בלחיצת כפתור אתה משדר ישירות אלינו את אות המצוקה בלי לחשוף את מיקומך בים".
 
ש- עם איזה עוד אירועים מתמודד המוקד, חוץ מכלי שיט?
ת- מאז פתיחת המוקד ביוני 2009 נפתחו 114 תיקי אירוע. לדוגמא: טיפלנו בחילוץ המסוק שהתרסק לים בסוף חודש נובמבר (יום לפני ביקור הכותב במרכז), נפילת אדם לים מגוררת באשקלון, התנגשות יאכטה באוניה (ראה כחול 40), סירה שהתהפכה בכינרת ועוד הרבה מקרים נוספים.
 
ש- מה תרצו למסור דרך הכתבה ליאכטונר היוצא בדרכו צפונה אל מחוץ מגבולות המדינה, מה יעשה את עבודתכם קלה יותר במידה ויתפתח אירוע?
ת- כחלק מהקמת המערך, הפננו אנטנות בעלות עוצמת שידור חזקה לכיוון קפריסין, כך שיכולת התקשורת שלנו מול אותו יאכטונר טובה מאשר הייתה בעבר. אולם, לצערי היכולת שלנו לדעת מיהו אותו שייט, מה צרכיו, מי צוותו וכו' מוגבלת ביותר. היינו שמחים לו כל יאכטה בדרכה אל או מישראל תפקיד טרם צאתה לדרך רשימת צוות, מסלול הפלגה מתוכנן ומועד חזרה משוער. לא מדובר בחלק מתוכנית האח הגדול של המשרד, אלא ביכולת שלנו לתת סיוע טוב יותר לאותו שייט. והכי חשוב, התקינו מערכת DSC, זה יאפשר לנו ליצור אתכם קשר בצורה טובה יותר.
 
 
דרכי יצירת קשר עם המרכז:
ערוץ 16 במכשיר הקשר
טלפון 04-8632145
במכשיר ה-DSC 004280001
RCC ישראל זרוע אשדוד 004280002
RCC ישראל זרוע אילת 004280003
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<