כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2010 > פריחה ימית כלכלית!
פריחה ימית כלכלית!
פריחה בשוק היאכטות והסירות המקומי – למעלה מ- 1,500 פיט בדרכם לישראל!
 
למרות המצב הכלכלי באירופה ובעולם, נראה כי תעשית מכירת כלי השיט בישראל פורחת.
בשנת 2010 נמסרו ללקוחות למעלה משלושים יאכטות חדשות ולמעלה מעשרים סירות מנוע חדשות הגיעו לישראל.
אנו בתחילת עונת השיט, ונראה כי ידיהם של היבואנים עמוסות.
על מנת שנוכל לסבר את אוזניכם עד שהסנוניות החדשות יגיעו לישראל, נספר כי:
* 6 יאכטות מפרשיות הינן גדולות מ-50 פיט.
* 13 יאכטות מפרשיות הינן בגדלים שבין 40 ל-50 פיט.
* 5 יאכטות מפרשיות הינן קטנות מ-40 פיט.
* בשוק היאכטות המנועיות, נמכרו בסך הכול כ-8 יאכטות חדשות, 6 מהן גדולות מ-60 פיט!
* מבין סירות המנוע כולן בגדלים שבין 20 ל- 30 פיט וכ-15 מהן מיועדות לספורט ימי בכינרת.
 
על פי נתוני משרד התחבורה לשנים 2008 – 2009 בשנת 2009 חלה ירידה של כ-50% ברישום כלי שיט בדגל ישראלי. כמובן שבעולם כיום ניתן לרשום גם בדגל זר, הרי שהמספרים הללו אינם משקפים את כמות כלי השיט החדשים שנמכרו על ידי היבואנים בישראל. כמובן שגם היבואנים עצמם לא מספרים באופן מלא על המכירות וזאת מסיבות של סודיות מקצועית, אולם להערכתנו המספרים שברשימה שלעיל בהחלט משקפים את המספרים האמיתיים של כלי שיט חדשים שנמכרים בישראל מדי שנה.
בנוסף, שיטוט במהלך תערוכות השיט שמארגנים גופים כמו אקווה מרינה ותשוט בהחלט מצביעים על גידול במספר כלי השיט החדשים בישראל.
להערכת מערכת כחול, השילוב של שער היורו הנמוך בשילוב המשבר העולמי אשר עדיין פוקד את אירופה יביא לכך כי ברבעון השלישי של 2010 נראה מכירות נוספות של יאכטות חדשות, כאשר הבעיה העיקרית של היבואנים תהיה מועד האספקה של היאכטות. הלקוח ירצה את היאכטה לעונה הקרובה, אולם האם המפעל יהיה מסוגל לעמוד בכך? בעיה נוספת אשר אין לה פיתרון נראה לעיין כרגע הינה היעדר מקומות עגינה במרינות ת"א והרצליה. דבר אשר יחייב את בעלי היאכטות החדשות להשאירן בחו"ל, או לעגון באשדוד.
 
לסיכום, ביקשנו משלושה יבואנים בכל תחום לתאר את המצב מבחינתו:
תחום המגה יאכטות – רועי קליימן מחברת סטרים:
"מגמת הגידול במכירות מגה יאכטות המשיכה גם בשנת 2010. זמן ההחלטה של הלקוחות התארך, וכך גם המו"מ. הקושי בסגירת העסקות נעשה יותר קשה (מימון, ערבויות וכדומה). יחד עם זאת אנו עדים ליותר פניות מבעבר וליאכטות גדולות יותר. המחזור של סנסיקר המשיך לגדול השנה ואנו ממשיכים לפתח כלים גדולים יותר משנים קודמות. החברה השיקה כלי של 130 רגל ואנו שוקדים על בנייה של 150 פיט. מי שהקפיד לבנות כלי שיט באיכות גבוהה ולצור תשתית גדולה של לקוחות איכותיים נפגע פחות מהמצב. לקוחות אלו נפגעו פחות מהמצב הכלכלי, ולכן הרשו לעצמם להוציא יותר בתקופה שבה מחירי כלי השיט ירדו. לעומת זאת  השוק של היד שנייה ובמיוחד כלים קטנים ו/או ישנים יותר, נפגע וממשיך להיות קשה ".
עוד שחקנים בתחום: אקווה מרינה, סוס ים.
 
תחום סירות המנוע בכינרת – תומר בלום מחברת אמביל:
"שוק סירות הספורט ובפרט סירות הסקי גדל, קהל לקוחות רב וססגוני מצטרף יום יום לחוויה. הסירות משודרגות והטכנולוגיה מתקדמת משנה לשנה. ניתן למצוא מערכות מחשוב מתוחכמות ששולטות בכל מערכות הסירה כגון מצלמות מתוחכמות ומסכי שליטה. אנו צופים גידול משמעותי בייבוא כלי השיט והן בשוק היד- שנייה שמעניק אלטרנטיבות מצוינות לכל כיס".
עוד שחקנים בתחום: גל איטליה, אטלנטיס, אקווה מרינה,
 
תחום יאכטות המפרש – יהודה זומר מחברת אופק יאכטות:
"שנת 2010 החלה במגמה חיובית ביחס לשנה החולפת. כבר בשליש הראשון של השנה נמסרו יותר יאכטות בוואריה מכלל המסירות של שנת 2009. נראה שהמגמה  נמשכת וגם ביולי וספטמבר צפויות מסירות רבות, הרבה מעל התחזיות. המשבר הכלכלי העולמי גרם לישראלים רבים לשבת על הגדר, חלקם בצפייה למחירי יאכטות שירדו עקב המשבר, חלקם עקבו בדאגה לבחון כיצד המשבר ישפיע עלינו. בפועל המשבר בישראל היה מינורי ובשוק היאכטות הישראלי לא היו ירידות משמעותיות במסירות אצל רוב היבואנים. לקראת סוף 2009 החלה המגמה להשתנות. לקוחות הסתובבו בין היבואנים עם כסף בכיס וחיפשו דילים. המימושים היו רק עניין של זמן. אין ספק שמצאי הדגמים החדשים של בוואריה עזרו בקבלת ההחלטות של רבים מהרוכשים".
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<