כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2010 > כיצד לשמור על הכינרת נקייה וראויה לספורט ימי
כיצד לשמור על הכינרת נקייה וראויה לספורט ימי
כולנו שומעים בחדשות ורואים בעיניים כלות את הכינרת הולכת ומצטמקת. היום, כשמגיעים לחופי הכנרת, צריך ללכת מרחק משמעותי, ובחופים מסוימים ממש לנסוע הרבה, על מנת להגיע לקו המים. כמשתמשים הזקוקים לאגם מלא מים נקיים, מוטל עלינו השייטים תפקיד מפתח בשמירה על מי הכינרת נקיים ובטוחים לשתיה.
ריכזנו עבורכם כמה הצעות כיצד לעשות זאת.
מאת גל קדר 
 
אויב מספר 1 – דלק
המקום היחיד המותר לתדלוק כלי שיט הינו על היבשה, באזור המוכרז לכך, בחוף בו אתם מאחסנים את הסירה שלכם. אל תתדלקו את הסירה כאשר היא במים. כמות קטנה ביותר הדולפת למים מזהמת את מי השתייה והרחצה שלנו. לא פעם אנו רואים שייטים המביאים במיכלים דלק אותו קנו בזול במקום אחר. בדרך כלל דלק זה מזהם יותר ובמקרים רבים בעת העברת הדלק מהמיכל הנייד למיכל הדלק בסירה נשפך לא מעט דלק למים. בין אם הדלק נשפך לים או על היבשה, בסופו של יום הוא מזהם את הים. כידוע, הדלק קל מהמים ולכן אפילו כמות קטנה מתפשטת על שטח גדול. מעבר לזיהום הים פוגע הדלק גם בחי ובצומח.
 
טיפולים שוטפים
ברוב החופים ישנה עמדת טיפול ייעודית לכלי השיט. לרוב עמדה זו מבוטנת ובמרכזה פתח ניקוז האמור לאגור נוזלים כמו דלקים ושמנים הנשפכים במהלך הטיפול בסירה. וודאו כי הטיפול התקופתי מבוצע בעמדה כזו.
 
צרכים מיוחדים
בחלק מהסירות בכינרת מותקן תא שירותים. במרבית הסירות תא השירותים מתנקז ישירות למי הכינרת. זכרו כי אתם שותים וגולשים במים הללו! במידה ואחד האורחים חייב להתפנות, אפשר לעצור לרגע באחד החופים, להוריד את האורח ואחרי זמן מה לחזור ולאסוף אותו. אופציה נוספת היא שימוש בתא שירותים כימי. כמובן שחשוב לזכור לרוקן אותו בגמר השימוש. אני ממליץ לסגור את ברזי תא השירותים ולהפוך אותו למחסן. רק ככה תדעו בוודאות כי מי הכנרת אינם מזדהמים.
 
משאבות בסירה
בזמן הפלגה, כלי השיט סופג נתזים ולא ניתן לאטום אותו לחלוטין. יש לוודא כי אינכם שואבים את המים הללו החוצה במהלך ההפלגה, למעט במקרי חירום!  את המים שנקוו בתחתית הסירה יש לרוקן אך ורק בעמדת הפינוי הייעודית בחוף בו הסירה מאוחסנת. במקרים רבים מים אלו מעורבים בשמן ודלק ועלולים לזהם את הים!
 
שמורות טבע
ירידת מפלס מי הכינרת חשפה "איים" רבים קרוב ורחוק מהחופים. בנוסף, מקומות רבים שבעבר לא היו נגישים כמעט לבני אדם הפכו כעת נגישים דרך הים. זכרו כי אזורים אלו מהווים אזורי מחיה לבעלי חיים שונים ולציפורי הבר שבאזור. אולם חשובה יותר מכך העובדה כי בדרך כלל אינכם יכולים לראות את המכשולים התת-ימיים ליד "איים" אלו או בקרבת החוף. המכשולים עלולים לגרום לנזקים חמורים לכלי השיט שלכם ולסביבה. בשנה שעברה סירת מנוע קטנה שמנועה הדמים התיישבה על החוף במזרח הכינרת. רק במזל האזור לא היה מסולע ומיכל הדלק של הסירה, שכמעט ונפגע, לא דלף ולא גרם לזיהום מי הכינרת.
 
אנטיפאולינג
רוב סירות המאוכסנות מסביב לכינרת אינן צבועות ב"אנטיפאולינג" מכיוון שהן מאוחסנות על החוף. אולם, כלי שיט שעמדו פרק זמן במי הים התיכון כן צבועים באנטיפאולינג, מאחר ומרבית השייטים אינם דואגים להסיר את צבע האנטיפאולינג לפני העברת הסירה לכינרת. האנטיפאולינג מתקלף לאיטו מכלי השיט, לאחר זמן מה תחתית כלי השיט נראית רע ובעל הסירה מחדש את הצבע. זכרו כי סירה שעומדת מחוץ למים רוב ימות השנה ומפליגה רק במים מתוקים אינה זקוקה לאנטיפאולינג. בנוסף וודאו כי הצבע בו אתם צובעים את הסירה הינו צבע ידידותי לסביבה הימית ואינו מכיל חומרים רעילים.
 
אחי, תעביר עוד בירה.
את בקבוק הבירה הריק שמרו בשקית זבל בסירה, יחד עם שאר הפסולת, וזרקו אותה לפח בחוף. העיפו מבט קצר מסביבכם לפני ההפלגה או בסופה ותראו כמה מאיתנו לא מקפידים לשמור על כלל פשוט זה. מאות אלפי בקבוקי הפלסטיק הזרוקים מסביב לכינרת ממחישים זאת יותר טוב ממני...
במידה ונתקלתם במהלך השיט בזיהום כזה או אחר פנו מיידית ל-
 
 
איננו יכולים למלא את הכינרת במים. על זה אחראי הטבע, אבל אנחנו בהחלט יכולים לשמור עליה נקייה וצלולה. מסביב לחופי הכינרת פועלים גופי אכיפה כמו משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה ועוד. בואו נהפוך כולנו לפקחים וביחד נשמור על הכינרת נקייה.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<