כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > כתבות טכניות > גוף כלי השיט > לעומק העניין
לעומק העניין
עופר שלטר צולל עבורנו לשיפולי היאכטות ומעלה משם יחד עם מים ולכלוך גם מסקנות ודרכי פעולה.
גליון 37
 
כשאני עולה על יאכטה, מנועית או מפרשית, הדבר ראשון שאני בודק זה את השיפוליים (או בלועזית ה – BILDGE), בעזרת בדיקה זו אני מקבל את האינדיקציה הטובה ביותר על מצב היאכטה. בדיקה זו תענה על השאלה: "האם היאכטה מטופלת היטב או שהבעלים מזניחים אותה"?
השיפוליים, הנמצאים במקום הנמוך ביותר, מנקזים לתוכם את כל הסודות האפלים של היאכטה. כולנו יודעים שכל המדורים של הכלי מתנקזים לנקודה הזו, ושלמנוע יש תא שיפוליים משל עצמו. כך שאפשר להסיק שאם יש נזילה כלשהיא נוכל לגלותה ולראותה כאן. נזילה מהשירותים או ממיכל האגירה, נזילת מים מתוקים או אפילו מיץ או קפה שנשפך ולא טרחו לנקותם. בשיפוליים של המנוע אפשר למצוא שמן, דלק, מי קירור, מי ים ועוד כתמים המצביעים על בעיות שלא טופלו, במקרה הטוב מדובר בחוסר ערנות, במקרה הגרוע - זלזול.
אל תבינו אותי לא נכון, דברים כאלה קורים, ככה זה. העיקר הוא הטיפול בבעיה ובניקיון היאכטה. 
השיפוליים הם עדות מושלמת לתחזוקה לאורך השנים, יש כתמים שאי אפשר לנקות או להסתיר. כתמי שמן או מי קירור שהם תוצאה של דליפות, שנשארו לאורך תקופה ללא טיפול יחלחלו ויכתימו את שכבת הפיברגלס, תמיד אפשר לצבוע, אבל שכבת צבע עבה מעלה חשדות.
 
לפני שאתחיל בדיבורים מרתקים על השיפוליים בימנו, בואו נלמד קצת היסטוריה. השימוש במילה בילד'ג (BILDGE) התחיל בתחילת המאה ה-16. השם הגיע מהמילה הלועזית Belly (בטן). בשונה מהיום בזמנים ההם במקום משאבה, בדרך כלל עסקו במשימת ניקוז השיפוליים צעירי הצוות. המלחים הזוטרים היו משתמשים בדליים, הם יצרו שרשרת אנושית והעבירו את הדלי מיד ליד. בתקופה הקדומה לא רק מי ים היו נשפכים לשיפוליים, אלא כל נוזל שחלחל בין דפנות האנייה. אין צורך שארחיב בעניין, אך מובן שתפקיד זה היה בתחתית הסולם. מה שכן נשאר מאז ועד היום זה תפקיד נוסף על הסיפון, משמרת בילד'ג. גם היום, סקיפר או בעל יאכטה מנוסים מציצים לבילד'ג בתכיפות ולא סומכים רק על התראות אלקטרוניות ומשאבות חשמליות.
 
לפנינו כמה נושאים שחשוב להכיר ולנסות ליישם:
 
מים בשיפוליים.
אומרים שתמיד יש קצת מים בשיפוליים, אז רשמו לפניכם והפנימו זה רע ומסוכן! בין אם מדובר ביאכטה עם תחתית שטוחה שיש "בור" קטן במרכז היאכטה, או יאכטה עם שיפוליים עמוקים עם איזו "שלולית" קטנה שזזה לה עם תנועות הגלים. השיפוליים אמורים להיות יבשים, פשוט כך.
אני מסכים שביאכטה יש נזילות קטנות כמו מציר המנוע, מי גשמים או איזה ברז דולף. אבל להשאיר את המים בשיפוליים זה לא בריא ליאכטה. אצלי זו העדפה אישית שהפנים של היאכטה יהיה יבש ואני אוהב את הרעיון שהרטיבות נשארת בחוץ. סיבה חשובה המצדיקה שיפוליים יבשים היא האפשרות למעקב אחרי נזילות חדשות. הרי אם אתמול השיפוליים היו יבשים והיום יש איזו שלולית, אני טובל את האצבע וטועם בכדי לדעת איזו נזילה זו. צריך רק לקוות שאלה לא מים אפורים (דליפה ממיכל האגירה), אז מומלץ לרחרח לפני הטעימה.
קיים שיקול נוסף שכדאי להתחשב בו במקרה של מים בשיפוליים.
כולנו מכירים את התופעה שנקראת אוסמוזיס ביאכטות הבנויות מפיברגלס, כאשר לחות נקלעת בין שכבות גוף היאכטה. גוף היאכטה בא במגע תמידי עם מי ים וגופי הפיברגלס סופחים לחות. הלחות הזו שואפת לצאת מבין השכבות אל האוויר הפתוח. המים הנמצאים בשיפוליים מונעים את התהליך הזה וכולאים את הלחות בתוך הגוף. אם נדאג שהשיפוליים יישארו יבשים נוכל לעזור בתהליך וכך נקל על הגוף "לנשום".
מומלץ לפתוח את רצפת היאכטה מדי יום ולנגב עם סמרטוט את השיפוליים. זו שיטה פשוטה אך יעילה. מומלץ לבדוק לפני הייבוש האם אלו מים מלוחים או מים מתוקים, על מנת לוודא ולדעת מה המקור ורמת הדחיפות לטיפול בנזילה.
 
טוב ריח טוב משיפוליים לחים
טחב נוצר כתוצאה מלחות וטמפרטורה גבוהה. הטחב מופיע בדרך כלל בצורת סימנים שחרחרים על דפנות השיפוליים. אם לא נטפל בסימני הטחב נמצא בהמשך גם סימני ירוקת. אחד הסימנים הבולטים של הטחב הוא ריח בלתי נסבל. במקרים קיצוניים עלול ריח זה לגרום לתופעות אלרגיות, בנוסף לסיבות נזילות העלולות להביא מים לשיפוליים אותן מנינו קודם. מים עלולים להגיע לשיפוליים גם כתוצאה מחדירת מי גשם או מי שטיפה מהסיפון וגם כתוצאה מעיבוי. עיבוי נוצר כתוצאה מחדירת אוויר לח ליאכטה, אוויר לח זה מתעבה, כלומר הופך למים כאשר הוא מתחמם, טיפות מים יופיעו על דפנות היאכטה ויתנקזו בשיפוליים.
איך פותרים בעיה זו בעזרת ייבוש ואוורור:
יבוש השיפוליים בעזרת מטלית ואוורור על ידי השארת רצפת היאכטה (פיולים) וחלונות פתוחים במידת האפשר, הכנסת מאוורר קטן לאזור השיפוליים יכולה להיות יעילה במיוחד באזורים חמים מאד או קרים מאד. שילוב של גוף חימום עם מאוורר עשוי להניב תוצאות טובות. להלן כמה אפשרויות טכניות לפתרון בעיית הלחות ביאכטה בכלל ובשיפוליים בפרט.
  
לכלוך בשיפוליים הוא סיכון בטיחותי אך גם מטרד, בעיקר מטרד ריח.
נסורת, חול או אבק סופחים אליהם את הלחות ומאיטים את התאדותה. הלחות גורמת לרקב של החומרים האורגאניים: את התוצאה הלא סימפטית בעיקר נריח.
לכלוך בשיפוליים גורם לסתימת משאבת השיפוליים. אומנם ישנו מסנן גס האמור לשמור על הלכלוך בחוץ, אבל גם הלכלוך שנדבק מונע יניקה יעילה, ולכן חול, נסורת, לכלוך, שיערות וכו' סותמים את המשאבה. קרה לי כבר מספר פעמים שפתחתי ומצאתי שערות ארוכות מלופפות מסביב לציר המשאבה. כמובן שבמשאבות דיאפרגמה הבעיות האלה כמעט לא רלוונטיות, אך במשאבה חשמלית שערות עלולות לגרום לשריפת המשאבה.
בין המדורים השונים בשיפוליים ישנם מעברים המאפשרים מעבר של מים לנקודה הנמוכה ביותר, אך אם המעברים סתומים תהיה הצטברות נוזלים במדור מסוים ולא נגלה זאת עד שתהיה כמות של מים משמעותית.
שמירה על שיפוליים נקיים מלכלוך שומרת על ציוד השאיבה שלנו מוכן לפעולה, לא הייתי רוצה לגלות סתימה במשאבה ברגע קריטי.
 
סדר בשיפוליים מציל חיים.
ביאכטות באורך 40 פיט ומעלה משתמשים לעיתים בשיפוליים כבמחסן. חשוב לשים לב שהציוד אינו חוסם את מעבר המים ממדור למדור או שהציוד לא יושב על מצוף השיפוליים ומונע התרעה על הצפה במצב חירום. בעיה נוספת העלולה להיווצר כתוצאה מאחסון ציוד בשיפוליים היא מניעת תצפית טובה כדי לפקח על ניקיון וגובה המים. אל תתעצלו להוציא את הציוד ולהעיף מבט לאזור המוסתר.
ביאכטות קטנות, השיפוליים, בחלק מן המקרים, משמשים למעבר צנרת וחשמל. חשוב לשים לב שכלום לא מפריע למצוף המשאבה מלבצע את תפקידו. אני מעדיף שכל כבלי החשמל למיניהם יהיו מחוברים יחד ומופרדים היטב מהמשאבה והמצוף.
 
ברגי השידרן והארקה.
יש יאכטות עם שידרן (קיל) המחובר בברגים לגוף הכלי. ברגים אלה נראים בשיפוליים ואינם דורשים תחזוקה שוטפת, אבל דורשים בדיקה מדי פעם. הברגים מחזיקים את השידרן לגוף וכך שכל סימן לקורוזיה דורש תשומת לב, הנה עוד סיבה מדוע יש לשמור על שיפוליים יבשים.
יש לוודא שאין קורוזיה, נזילות, חומר אטימה מתפורר או כל סימן לחולשה באזור.
לברגים אלו מחובר גם כבל הארקה מהתורן. במבט קצר תוכלו לוודא שהחיווט תקין והמגעים נקיים. זה יכול לחסוך הרבה צרות חשמליות ואלקטרוניות (למשל בפגיעת ברק).
 
שיפולי המנוע.
איזור זה חשוב במיוחד. לא כולנו מכונאים, אך כאשר אנחנו מזהים נוזל בשיפולי המנוע אנחנו יודעים שיש בעיה. ניקיון איזור זה חשוב ביותר, זו אחת הדרכים לדעת אם יש נזילה מהמנוע, ולו קטנה. אם נדע על תקלה מוקדם מספיק נמנע נזק רציני ואף בלתי הפיך. נזילות שמן, מי קירור, דלק או מי ים יכולים להתפתח מהר מאוד לתקלות חמורות יותר. בכל הזדמנות בדקו את שיפוליי המנוע וודאו שהם נקיים וכמובן שאם יש נזילה יש לבדוק את מקורה ולתקנה.
 
דלק ואדי דלק בשיפוליים.
דלק עלול להגיע לשיפוליים כתוצאה מנזילה בעת התדלוק או כתוצאה מנזילה מהצנרת או ממיכל הדלק. דלק בשיפוליים הוא אולי הסיכון הבטיחותי הגדול ביותר ביאכטה, במיוחד אם מדובר בבנזין. כידוע בנזין מתאדה בקלות והופך לאדים. אדי דלק הם פוטנציאל לפיצוץ. ניצוץ קטן כתוצאה מקצר חשמלי, סיגריה או הדלקת גז עלול להעיף את היאכטה לשחקים.
גם לסולר פוטנציאל שריפה משמעותי, הסולר כידוע קל מהמים ולכן שכבת הסולר תהיה מעל שכבת המים בשיפוליים. במידה ותפרוץ דליקה, הסולר יתלקח, האש תתפשט במהירות בכל חלקי היאכטה. הפתרון! בדיוק כמו בטיפול במים: יבש, נקה ואוורר.
.
אספנה.
תקופת האספנה היא תקופה מעולה לטיפול בשיפוליים. שטיפה טובה במים מתוקים, ייבוש טוב ובדיקת הנושאים שציינתי לעיל: לראות שאין חלודה וחומר האטימה לא יבש ולא מתפורר, לוודא שחיבורי החשמל נקיים ושלמים, המשאבות עובדות, הצנרת תקינה וכו'. זו הזדמנות טובה לתת לגוף ל"נשום" וללחות לצאת, לכן חשוב שהפיולים יהיו פתוחים. אפשר גם להכניס מאוורר לתוך היאכטה.
יש להתייחס לשיפוליים יחס כמו לכל שאר היאכטה. זה לא סתם עוד מקום אחסון בכלי השיט שפשוט נמצא שם ושאין צורך לטפל בו. זהו חלק חשוב המחייב התייחסות מתמדת.
בעבר הרחוק, בתקופת אוניות העץ היה איש צוות בכיר שכל תפקידו היה להשגיח על השיפוליים, עדות לחשיבות הנושא. היום הנושא לא פחות חשוב והוא מוטל על כל אחד מאיתנו.
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<