כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2008 > הטובות לשיט
הטובות לשיט
אישה בחדר מנועים היא מזל רע, כך הסבירו לי עוד לפני שנכנסתי להתעסק בנושא הטעון הזה- נשים בעולם השיט. אז למרות שיש הרבה כאלה שעדיין חושבים כך, ולא מעט ויכוחים סביב מקומן של הנשים בעולם ה"כה" גברי הזה, נראה שהמזל הרע נשבר, ושהנשים תופסות מקום לא כל כך מינורי בעולם השיט.
נפגשתי עם חמש שייטות המייצגות את עולם השיט המגוון ואני מביאה את סיפורן.

פילה יוציס

דנית כהן ז'ורבין

נועה בוצר

נירית סלייני

עדי וייס

שרון שפינט
מאת רוני מול
גליון 37
 
עו"ד שרון שפינט, יבואנית יאכטות 'אלאן', ושייטת זה שנים רבות, גדלה על שפת הים בבית ינאי ומהר מאוד הבינה שהיא מחפשת משהו נוסף, להיות סקיפרית. בעריכת הדין היא עוסקת במינימום האפשרי. כיום רוב היום שלה סובב סביב השיט החובבני והתחרותי, והיא? מאמינה בכוח הפמיניסטי.
איך התפתח אצלך חיידק השיט?
קרוב לסיום קורס הסקיפרים, כבר רציתי לקנות יאכטה, זה מאוד בער בעצמותיי. אחרי חצי שנה פגשתי במקרה את אורי רוטשטיין וגדי אייזן והם סיפרו לי על הפלגה מופרעת שהם עושים ובה הם מביאים יאכטה מצרפת לארץ, לא היססתי והצטרפתי להפלגה.
היית עם שלושה גברים בסירה. לא הרגשת צורך להוכיח את עצמך מולם?
אני מאוד פמיניסטית ואם יש התבטאויות אז זה מפריע. אבל להם זה לא הפריע. דווקא בענף הזה לא נתקלתי בהרבה התייחסות שלילית לגבי נשים. שפטו אותי אז וגם עכשיו לפי היכולות המקצועיות שלי בלבד, ולא לפי המין שלי.
את מפליגה בצוות נשי, למה לא המשכת את ערבוב המינים?
כיום אני מפליגה בצוות שלנו שהוא די קבוע, ומורכב מנשים. בהתחלה לא הייתי בעניין של שיט תחרותי ואז עלה רעיון על ידי אורית סויסה והיא הקימה צוות נשים. מאז עברנו שינויים רבים, אבל על טהרת המין הנשי. נשארנו צוות נשי מובהק כך שהחוויה של הצוות היא מאוד מיוחדת.
 מה הערך המוסף של צוות בנות?
אני לא יודעת אם זה בכל צוות בנות, אבל כל הבנות בצוות שלנו לא רצו בהתחלה להיות בצוות של בנות. כולן הגיעו אחרי ניסיון שיט בצוות מעורב. אחרי הפלגה משותפת איתנו, הן לא רצו שום דבר אחר חוץ מצוות הבנות הזה. היום כל אחת מהן אומרות שההשתתפות בצוות נשי שינה לה את החיים. אני חושבת שמה שעושה את זה, זו האווירה החיובית ובעיקר התחושה של שיתוף והבנה.
לדעתך הנשים בצוות שלך היו מצליחות יותר או פחות בצוות גברי?
היו שייטות עם ניסיון רב משלי, אבל רובן היו עם ניסיון שיט רק בצוותים מעורבים וחלק נכוו מכל מיני שייטים שלא נתנו להן לקחת חלק בהשטה, כי היו כאלה שהיו אומרים: "אל תעבדי, חמודה, שלא ישברו לך הציפורניים". עדיין יש כאלה. כולן נתקלו ביחס לא ענייני וכתוצאה מהיחס נוצר הצורך בהצטרפות לצוות הנשי. בתשובה לשאלתך, לדעתי שייטת טובה תשתלב הן בצוות נשי והן בצוות מעורב, אלא שבצוות נשי יכולותיה יבואו יותר לידי ביטוי מכיוון שלא יהיה שום גבר שייתן לה גיבוי.
משהו השתנה מאז פריצתה של אלן מקרתור?
כן, אין ספק. למרות שגם ככה לא נתקלתי בענף השיט בבעיות עם גברים ובהרמת גבה. אבל אם חושבים על זה, כשעשיתי את הקורס לפני עשר שנים, באמת הייתי בין הנשים היחידות. ברור שיותר נשים הלכו אחריה (א.מ.) ואם היא עשתה את כל זה, ובצורה מדהימה, אז נראה שזה פשוט נתן עוד קצת פוש. אפילו היה נראה אחר כך שגם הגברים בענף, רוצים לשוט עם נשים, כי הן נותנות משהו נוסף לצוות גברי.
לגברים יש קושי לקנות יאכטה מאישה?
לא. רוב הלקוחות שהגיעו עד כה הם גברים ואף פעם לא הרגשתי נחיתות. נראה דווקא שהם נהנים מהיחס שאישה יכולה לתת, מבחינת היחס לפרטים ולתודעת השירות.
 
דנית כהן ז'ורבין, נולדה למשפחת שייטים, אבל מכל בני משפחתה רק היא עוסקת בתחום היאכטות והספורט הימי.
את מפליגה מגיל צעיר. מה הוביל אותך להמשיך בעולם הזה?
אני היחידה מכל האחים שלי שהמשיכה להפליג. אני אוהבת את כל מה שקשור לים, חופש, רומנטיקה, מרחבים, להיות לבד והעיקר שמסביבי הרבה ים. רק בגיל 40 הוצאתי רישיון משיט, כי עד אז חשבתי שאני לא מסוגלת. כל השנים שימשתי כאשת צוות בלי רישיון או שהפלגתי עם הורי. הסיבה שלא עשיתי רישיון היא הידיעה שהרוב סביבי הוא גברי, אז נוצרה תחושה שאני לא צריכה ולא יכולה לעשות רישיון.
יש לך צורך להוכיח את עצמך מול גברים בשיט?
האמת שכן. לדעתי אישה בעולם גברי מרגישה צורך להתמודד ולהגיע למקומות שנשים לא הגיעו אליהם עד השנים האחרונות. יותר מזה, בכל יציאה לים כל "הגברים" מקווים שאני אכנס ברציף לכן אני צריכה להיות יותר טובה. היום כבר לא, כי יש לי כבר יותר ניסיון.
את חושבת שלקבוצה נשית יש כוח חזק יותר?
אני חושבת שלכוח נשי מאוחד יש מטרה נעלה וגדולה יותר מאשר סתם חבורת אנשים אחרת שמתחרה. כקבוצה של נשים בלבד אנחנו צריכות להוכיח את עצמנו לנו ולסביבה, אבל ברגע שיש גבר בסביבה אנחנו הופכות למשהו משני, מקסימום אולי להחזיק חבל או לעשות קפה במטבח.
יש ייחוד בצוות נשי?
אני לא מפליגה בצוות תחרותי אבל כל חורף אנחנו יוצאות בצוות בנות, בעיקר לכייף. ברגע שהצוות נשי, אז אפשר לעשות הכול ויש לכל אחת את האופציה של קבלת החלטות ולא רק לעשות דברים שאומרים לה.
יש משהו שאישה מביאה לצוות נשי וגבר לא?
כן, כאת נכנסת ליאכטה את יכולה מיד לראות האם היא מוחזקת ע"י גבר או אישה, יאכטה המוחזקת ע"י אישה תבלוט בעיקר באסתטיקה שלה. ההבדל בולט בעגינה וכן בזמן שיט. ההפלגות הנשיות נינוחות יותר, הגברים יותר לחוצים וכל כניסה למרינה מלווה בלחץ, אנחנו לא יכולות להרשות את זה לעצמנו.
 
פילה יוציס, מנהלת מחלקת השכרת היאכטות בחברת תשוט, מפליגה כבר למעלה מ-30 שנהומעדיפה את החופשות המשפחתיות שלה על הים, כמובן.
את חושבת שקיים יחס שונה לנשים שייטות מאשרלגברים?
בוודאי, ההבדל הוא שהגברים שוביניסטים במיוחד בים. קשהלגברים לקבל אישה סקיפרית ואפשר לראות את העובדה הזו מתבטאת בכך שהם לא מאמיניםשאישה יכולה להפליג. התחושה הכללית היא שכאשר מפליגים עם גברים אז אין מקום לאישה להביע את דעתה. עוד הבדל הוא נושא הכוח בכך שלגבר יש יותר כוח פיזי. בנוסף (ואני יודעתשנשים יכעסו על כך שאני אומרת את זה) אבל לגברים יש חוש טכני יותר טוב מאישה: לגבריהיה יותר קל לתקן בעיה במנוע מאשר לאישה, למרות שהיא תבין באותה מידה מה הבעיההקיימת, לדעתי זו מעין מיומנות גברית, אבל, כל זאת מהווה גם יתרון במידה מסוימת.
את הפלגות שלי אני אוהבת לעשות גם עם גברים. אני לא מוצאת כל רע בהפלגה מעורבת, בה נותנים גם לנשים להתבטא ולעזור בתפעול היאכטה. אני חייבת לציין שיש גם יחוד וכיף בהפלגה נשית כי אין פוזות, אין פוזות והתחושה הכללית חופשית יותר.
איזה יחס מקבלת אישה שמוכרת צ'ארטרים לעומת גברהעוסק בתחום?
בתחום המכירות אני לא מרגישה בעיה כלל וכלל. הפלגתי בכל אזורי השיט אותם אני משווקת ללקוחותיי וזה מהווה יתרון גדול. שייטים מבינים כי למי שהפליג באזור בו הוא מתעתד לבלות שבוע בחברת משפחתו יש יתרון וכדאי להקשיב לו. גם הגברים וגם הנשים רוחשים לי כבוד בשל המקצוענות והשרות בבחירת מסלול השיט ובניית החופשה שלהם. לזה אין כל קשר להיותי אישה.
 
נירית סלייני, שייטת ותיקה, בעלת יאכטה המארגנת משטים לנשים בלבד בטורקיה, מאמינה שכל אחת שיוצאת לשבוע שיט שכולו נשי, חוזרת אחרת, ולו בזכות העובדה, ששם היא יכולה להתנהג בדיוק כפי שהייתה רוצה.
מה הביא אותך להתחיל את שיוטי הנשים לטורקיה?
הייתי פעילה באלת הים ובמסגרת זו הוצאתי כמה משטים לנשים בלבד. מהר מאוד הבנתי שנשים בים מאוד מפרגנות אחת לשנייה. במקום שיש הרבה נשים שיש להן אהבה משותפת לים, כשיש גברים בסביבה הן מרגישות שזה ספורט גברי והרבה מהן חוששות להתבטא בטבעיות בסביבה הגברית. רציתי לתת את האופציה להרגיש בסביבה נוחה ומפרגנת יותר. הרבה יותר נעים לנשים בסביבה תומכת כי נשים לא צועקות ויש להן הבנה טובה יותר אחת של השנייה. נשים יותר מבוגרות, כאלה שרוצות להגשים חלום או שפשוט רוצות להתנתק, מגיעות לשבוע שלם. לרוב הן לא מכירות אחת את השנייה, אך אחרי שהן חולקות תא משותף במהלך השבוע הן מסיימות כחברות טובות. מהפלגת נשים יוצאים רק דברים טובים.
את חושבת שמשטי נשים מלאים יותר כוח? 
בהחלט. קודם כל יש לכל אחת יש את המקום שלה. כל אחת באה לים עם רצון אחר: אחת מתנתקת, אחת בורחת מהעבודה, ובעצם כולן מחפשות מרחבים. זה מקום נוח שנותן להן המון כיף ומעל הכל, אין אף אחד שישפוט אותן מול המין השני. אישה שמגיעה לשבוע 'שפשוף', כלומר להתנסות ביאכטה, מבינה שכאן יותר קל לה כי אין אף אחד, לרוב אלו הגברים, שהיא צריכה להוכיח את עצמה מולם.
איך גברים רואים את הנשים בשיט?
הרבה אומרים לי שנשים אוכלות אחת את השנייה. אבל מי שאומר את זה לא נמצא שם, ולא רואה את החוויה בעיניו. אני חושבת שרוב הנשים שמגיעות למשטים האלה יוצאות אליהם בצורה מסוימת וחוזרות אחרות, רגועות יותר, כאילו שעברו מסע פנימי - חוויה יוצאת דופן.
את חושבת שמתייחסים אחרת לנשים שייטות?
אצלי זה לא מורגש כי אני חלק מצוות מעורב בו יש לי תפקיד מסוים ואני עושה איתו בכיף ובמקצועיות עם הרבה ניסיון. אני לא מרגישה נחותה, כי אני מקיפה את עצמי באנשים שאוהבים אותי ולידם אני מרגישה נוח, בלי צורך להוכיח שום דבר.
בסך הכל נשים הן חזקות, בעיקר כשהן ביחד. וכן, הרבה פעמים כשאני יוצאת לים, רק עם חברות זה מרגיש נעים. אני יודעת שיש הרבה נשים שלא היו מגיעות לים כי מתייחסים אליהן בצורה לא שיוויונית ורק כשהן עם עוד נשים הן מרגישות בטוחות.
 
נועה בוצר, הצעירה שבחבורה היא בת למשפחת שייטים מפוארת ונחשבת כאחת ההבטחות הגדולות של השיט התחרותי העולמי בדגם 470. היא נולדה בתקופה שהשיט כבר אינו נחלתם הברורה של גברים והיא אינה מרגישה שונה, אולי מכיוון שמתייחסים אליה בכבוד.
האם בשיט תחרותי יש הרגשה של יחס שונה בין הגברים לנשים?
האמת שבעולם של שיט תחרותי ולפחות בדגם 470, לא מורגשת יותר מדי תחרות או יחס שונה. אף פעם לא הרגשתי שונה כאישה, אולי כי אנחנו נבחרת משולבת, אז אין עניין של הפרדה. לא הרגשתי שמתייחסים אליי אחרת. לעומת זאת, כשהתחלתי לעבוד ב"דרך הים", הרגשתי קצת שונה, אולי כי בסך הכול יש שתי מדריכות אז אנחנו עוף המוזר. אבל זה לא מעיד על יחס שונה. אני חושבת שבגלל העובדה שהגעתי מרקע של שיט תחרותי וזה די נדיר, קיימת יותר הערכה אליי.
את מרגישה הבדלים בין הצוותים התחרותיים הנשים לגבריים?
את הצוות הנשי שומעים למרחקים, ולרוב הוא צווחני ורועש. בין בנות תמיד יש יותר רכילות ויותר לחשושים מאשר בצוות גברי. צוות נשי הוא מסובך יותר כי כל אחת מוציאה את האופי שלה, ולרוב הנשים רבות על זה. לעומת זאת הגברים, אצלם הכול עובר חלק, האופי פחות משפיע.
באופן אישי אני חושבת שהשיט נותן הרבה, הוא ממתן ומעמיד אתגרים. אני לא בעד כל הדיבורים הפמיניסטיים, אני לא חושבת שיש צורך בהפרדת צוותי נשים וגברים. בצוותים שאני מאמנת הצוות משולב. לכל אחד ואחת יש את התפקיד שלו, לדוגמא ההגאית היא שייטת, זה תפקיד שמצריך פחות כוח פיזי אבל מצד שני, הכי חשוב בסירה.
שיט נשי. את חושבת שיש בו משהו מיוחד, אחר?
עד שלא הגעתי ל"דרך הים", לא חשבתי שיש כזו הפרדה ושוני בין העולמות. אבל בעולם היאכטות, הרוב השולט הוא רוב גברי. הגברים יאמרו שיותר קשה לאישה להשיט יאכטה ברוח חזקה, כי להם יש יותר כוח פיזי, אבל דווקא לנשים יש יותר יתרון ברוחות חלשות, שגם זה לא פחות חשוב.
יש משהו מאוד יפה בשיט כי הוא ספורט מאוד עדין, אלגנטי ולא צריך בשבילו כושר מטורף. איחוד של נשים בשיט הוא מאוד יפה אבל אין בו כוח נוסף, לדעתי. כרגע אני מאמנת צוות יאכטות של נשים בלבד ולא נראה לי שמבחינת השיט יש ערך מוסף לכך שהן רק בנות. לא על זה יקום וייפול ההבדל של צוות חזק.
 
עדי וייס, המתחרה בצוות תחרותי מעורב כבר כמה שנים, עובדת בחברת 'אקווה מרינה' ומתמחה בשיווק השכרת צ'רטרים, דווקא הרגישה צורך להוכיח את עצמה מול גברים בפעם הראשונה. היום היא מראה לכולם מה הייחוד שלה במערך.
האם יש ייחוד בצוות נשי?
ההפלגות שלי התחילו בצוות מעורב. היה משהו מיוחד בשתי נשים וסקיפר. היו הסכמים שבשתיקה, אבל מאידך הסקיפר ידע שהוא יכול לסמוך עלינו. פגשתי אותו בפעם הראשונה ברודוס, והוא הכניס אותי ל'משחק', כך שבלעדיו לא הייתי מרגישה ככה. מצחיק אבל הוא היה זה שגרם לי להרגיש שאני מסוגלת. הוא לא נתן הרגשה שכדאי לי להיות בצוות נשי, אלא ההיפך: את כמוני, ואני יכול לסמוך עלייך, כך שלא התייחסו אליי כאל מישהי שונה.
אז לדעתך אין עניין בסטיגמה נשית?
בגלל שאני מתעסקת במכירות, אז יש המון "אישיו" בתחום הנשי. לעומת החיבור הנשי כשיש צוות מעורב אז רק כשהגבר תומך זה מתאפשר. אני לא צריכה תמיכה פיזית אלא רק צורך להוכיח את עצמי, שיש מישהו שיכול לסמוך עלי ושאהיה מקצוענית. בצוות מעורב זה פחות מורגש, לעומת תהליך המכירה, שבו אי אפשר להתעלם מהעניין הנשי.
זה מאוד מוזר, כי גבר שמשתחרר מחיל הים מקבל יחס שונה לחלוטין לעומת אישה ששירתה בחיל הים. זה תמיד מהדהד לי בראש, אז אולי בגלל היותנו נשים (בהפלגה הראשונה מרודוס), אנחנו צריכות להוכיח, הכול כמובן בדיעבד. בימים ההם הרגשתי צורך להוכיח, אולי בגלל האהבה לים, ממקום של עניין והרגשת שייכות בבית. לכן אולי חובת ההוכחה הייתה לגיטימית, כי התחום הימי הוא תחום גברי והרי אי אפשר לשכוח את האגדה הימית שאישה בחדר מנועים הוא מזל רע.
איך גברים רואים את הנשים בשיט?
יש תחושה מאוד שוויונית, מצפים ממך לעשות את התפקיד שלך הכי טוב שאת יכולה. לא יקחו את זה לצד הסקסיסטי. בעולם המכירות והעסקים בשיט, ההתייחסות שונה. החום וההתחבקות נעלמים ויש מורכבות. באירופה נראה שיותר קל. לא ימדדו אותי בנשיות שלי, זה אולי מאריך את הדרך, אבל אם את יודעת למכור, אז זה כבר לא משנה אם את אישה. לפעמים יש מצב שגברים או נשים יעדיפו לקנות ממני דווקא מכיוון אני אישה.
 
עולם היאכטות נשאר עדיין בשליטת הגברים, ונראה שכדי שאישה תצליח לעשות מה שהיא רוצה ולהתנהג בטבעיות ביאכטה, היא צריכה להיות עם עוד נשים, או להיות אלופה בשיט, גם זה עוזר. מנגד, עם עוד קצת מאמץ והרבה כוח רצון נראה סביבנו יותר ויותר נשים, לא כולן נולדו בים או למשפחות שייטים, אבל כולן עושות את מה שהן אוהבות, וזה הכי חשוב.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<