גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > אופק מבטיח
אופק מבטיח
עבור יהודה זומר, המנכ"ל והבעלים של חברת "אופק", העתיד נראה כיום טוב מתמיד. חברת "אופק" כמו גם ייתר פעילויותיו של זומר בתחום שיט היאכטות בישראל ובעולם, משדרים עסקים כרגיל אפילו בימים טרופים אלו. ממשרדיו במרינה תל אביב סיפר לנו יהודה כיצד הצליח להפוך לגורם משמעותי בענף השיט הישראלי, מהם כיווני ההתפתחות של ענף השיט בשנים הקרובות ומדוע לדעתו נדרשת התערבותן המיידית של הרשויות, על מנת לאפשר את המשך צמיחתו של הענף בישראל.

רני ויהודה זומר

בווריה 55
מאת: הדר פריד
צילום : דניאל ישר
גליון 39
 
אין דרך טובה יותר לברר מה קורה בענף שיט היאכטות בישראל מאשר לדבר עם אחד מיבואני היאכטות המובילים בתחום. זומר, שבשנים האחרונות מתפרנס ממכירת יאכטות מדגמי "בווריה", השכרת יאכטות בארץ ובחו"ל, יבוא מדחפים, מפרשים, ספרות ומפות ימיות ומכירת יאכטות יד שנייה היווה מבחינתנו כתובת אידיאלית לברור הנושא.
 
ש. הצלחתם לתפוס נתח שוק משמעותי בענף היאכטות הישראלי, כמה זמן פעילה חברת אופק בשוק הימי? 
זומר: אופק יאכטות הוקמה על ידי בשנת 1998 לאחר שפרשתי מעבודתי באטלנטיס מרין. כבר אז ידעתי שברצוני להקים חברה שתיתן שירותים לאוכלוסיית השייטים הישראלית ותעסוק במכירת כלי שיט.
 
ש. מה היה הטריגר להקמת החברה?
ת. כשפרשתי מהשותפות בחברת אטלנטיס מרין החלטתי לקחת מספר חודשים של פסק זמן ובמהלכם נסעתי לניו-ג'רזי בארה"ב על מנת לעבור קורס שמאות ימית בין לאומית.
מיד עם חזרתי ארצה פנה אלי בחור אשר חיפש לרכוש כלי שיט עבורו. הוא הכיר אותי כאיש ים מנוסה וותיק וביקש את עזרתי. רצה הגורל ובאותה תקופה ניהלתי מגעים עם חברת "אלאן" בסלובניה במטרה לקבל בלעדיות ביבוא היאכטות שלהם לישראל. זו הייתה פירמה שעדיין לא יוצגה בישראל, בעוד שכל מותגי היאכטות הגדולים כבר יוצגו פה.
לאור זאת, פניתי לאותו בחור והצעתי לו את אחת הסירות של מספנת "אלאן". הוא השתכנע ונסע לתערוכה הימית  בלונדון שם הוצגה היאכטה. עם חזרתו ארצה הבחור ציין בפני כי בתערוכה הוא ראה כלי שיט אחר, מתוצרת חברת "בווריה", ואליו כך הוא אמר, הוא התחבר הרבה יותר. לצערי חברת "בווריה" כבר יוצגה בשלב ההוא בישראל ע"י חברת "אמביל" ולכן הייתי מנוע מלעשות צעד בעניין.
לאחר שישנתי לילה על הסיפור החלטתי ליזום פגישה עם נציגי חברת ,"אמביל" והצעתי להם לשתף איתי פעולה בעניין העסקה שאת תוכנה חשפתי בפניהם. במהלך השיחה עם אנשי "אמביל" קיבלתי מהר מאד את הרושם שהחבר'ה שם מתמחים בעיקר בסירות מנועיות ופחות במפרשיות והגעתי למסקנה שייטב לשני הצדדים באם אייצג בעצמי את חברת "בווריה" בישראל.
 
ש. אז מה עושים בשלב כזה שחברת "בווריה" בכל זאת עדיין מיוצגת בישראל על ידי חברת אמביל?
ת. החלטתי לנסוע לגרמניה ולהיפגש עם הנהלת חברת "בווריה". בדיעבד הם מאד התרשמו ממני אבל היו כפופים לחוזה עם חברת "אמביל". הם הציעו לי לחכות 5 חודשים עד שהחוזה יסתיים ואז לפתוח במו"מ.
במשך אותם 5 חודשים פתחתי משרד בכיכר אתרים והמשכתי בניהול המו"מ עם יצרני "אלאן".
בסביבות אוגוסט 1998, בזמן שהמפעל של חברת "בווריה" בגרמניה היה בפגרה, מישהו בהנהלת החברה החליט ליצור עימי קשר ולבשר לי על ביקור בזק שהם מתכננים לערוך בישראל.
למחרת הם הופיעו בשדה התעופה בן גוריון. אספתי אותם מהשדה והתחלנו במסע אינטנסיבי לאורך חופי הארץ בו הראתי להם את המרינות הקיימות מצפון ועד דרום הארץ. אכלנו ארוחת צהריים בשוק בצלאל בת"א בדוכן הפלאפל. פשוט הייתי מעוניין לשבור את השגרה המחויטת והמעונבת ממנה הם הגיעו, ואכן בדיעבד היה ממש משעשע לראות אותנו מהצד.
ביום השני לביקורם החלטתי לצאת מהקופסה ובמקום להמשיך לאתרים ימיים, לקחתי אותם דווקא לאתר יד ושם. מיותר לציין שכגרמנים הביקור באתר ההנצחה הותיר אותם מזועזעים ומנכ"ל החברה אף נשבר בנוכחותי ופשוט פרץ בבכי. כל המחסומים שהיו בינינו נפרצו וקשרי ידידות אמיצים החלו להירקם אט אט. למעשה כל התנאים המתאימים נוצרו על מנת לחתום על העסקה ואכן למחרת חתמנו על כל המסמכים העיקריים.
בהזדמנות חגיגית זו, בדרכנו לשדה התעופה, גם נתתי להם את הזמנת היאכטה הראשונה של אותו בחור אשר פנה אלי והביע את התרשמותו מכלי השיט שלהם בתערוכה בלונדון.
 
ש. אני רוצה להחזיר אותך ל"בווריה, ולקשר שנוצר בשלב מאוחר יותר עם חברת "אקס יאכטס". כיצד אתה מסביר את הצלחתם של שני המותגים האירופיים האלה בישראל?
ת. חברת "בווריה" היא הגדולה ביותר בעולם בתחום ייצור יאכטות מפרשיות, והמוטו שלהם הוא להעניק value for money. אם נשווה את תעשיית השיט לתעשיית הרכב אז "בווריה" היא למשל המקבילה של מאזדה. מדובר בכלי שיט אמינים מאד שפונים לרב אוכלוסיית השייטים. לאחר כעשר שנות פעילות עם "בווריה" בישראל החלו להגיע אלי לקוחות אשר ביקשו   לרכוש גם מותגי על. הם ביקשו לרכוש את הרולס רוייס של תעשיית יאכטות המפרש. כך בשלו התנאים ליצירת הקשר עם חברת "אקס יאכטס" מדנמרק, יצרנית יאכטות המפרש שמאז ומתמיד השאירו עלי רושם עז.
בשנת 2007 יצרתי עם המספנה הדנית את הקשר הראשוני. מספנה זו כבר הייתה מיוצגת בארץ וגם הם ענו לי שאצטרך לחכות עד שהחוזה עם החברה הישראלית המייצגת אותם יסתיים. בתחילת שנת 2008 הם יצרו איתי קשר ואמרו לי שהסוכנות פנויה ואם ארצה, אוכל לקבל אותה. התנאי שלהם היה ביצוע הזמנה אחת לפחות במעמד החתימה.
בשלב זה חברתי לאיתן נייק וביחד הקמנו את חברת "אקס יאכטס ישראל". תרומתו של איתן היא משמעותית ביותר וניכרת בפעילות החברה במיוחד מכיוון שמדובר במכירת מותג על. איתן מביא לחברה את ניסיונו המקצועי הרב ומלווה את הרוכשים מהשלבים הראשונים של העסקה ועד למסירת כלי השיט.
 
ש. יש בישראל שוק למותג על יוקרתי שכזה?
ת. השוק הישראלי אינו מפסיק להתפתח. בשנת 2005 יצאה חברת בווריה עם דגם תחרותי שנקרא מאצ' 35. בלי קשר לכך, בדיוק באותה תקופה רציתי לפתוח מועדון של סירות תחרותיות. לאחר שבחנתי מספר דגמים, המאצ' נראתה לי המתאימה ביותר לסוגי התחרויות והתנאים שיש בארץ. תוך כדי עבודה מאומצת בעניין הצלחתי למכור כבר באותה השנה 3 יאכטות מסוג מאצ'. מהר מאד הסירות הללו התברגו בצמרת השיט הישראלית, כשטובי השייטים חברו לצוותי היאכטות אשר הפליגו עליהן.
הצלחתו של דגם המאצ' 35 עוררה את השוק התחרותי בארץ ולראשונה נוצר ביקוש עז לסירות נוספות מדגמים אלו. בשנת 2007 קיבלתי הודעה מהנהלת "בווריה" כי ייצור דגמי המאצ' יסתיים באותה השנה. ואז, למעשה אני חוזר מעט לאחור, יצרתי את הקשר עם "אקס יאכטס". הדגם המקביל שלהם, שנקרא X35, היה דומה מאד בנתוניו למאצ' של "בווריה". במהלך 2008 מכרנו שתי יאכטות, את ה-X35 ואת ה-XC45 שנחשבת ליאכטה הדגל של המפעל.
במקביל להתעוררות ענף השיט התחרותי, התחלתי לייבא יחד עם אלון דגן מ"גל סיילס" מפרשים איכותיים ומקצועיים לארץ. כך אני יכול לתת ליאכטונר התחרותי את החבילה המלאה – הדרכה מקצועית, יאכטה תחרותית ומפרשים מתאימים. ניתן לראות את המפרשים שלנו על היאכטות שזכו בתחרויות האחרונות, ולא רק על גבי בווריות ו-X.
 
ש. מהן המגמות העיקריות שאתה מזהה ב"בווריה" לשנים הקרובות? 
ת. חברת בווריה נמכרה בתחילת 2008 בסכום אגדי של 1.7 מיליארד יורו לחברת "בן קפיטל". החברה החדשה מינתה הנהלה חדשה ששמה לה למטרה למצב את המותג ברמות הגבוהות ביותר. לצורך כך החברה התחברה למעצב העל ברוס פאר ולצוותי העיצוב של חברת BMW. התוצאות המדהימות נראו כבר בתערוכות החדשות שנערכו בשנת 2009 בדגם בווריה 46 פיט ולאחרונה בסירת הדגל החדשה בווריה 55 שהושקה בחודש מאי בפלמה דה מיורקה.
בין יתר השינויים שההנהלה החדשה עשתה על מנת למצב את מוצרי החברה ברמות הגבוהות, ניתנת ללקוח אפשרות בחירה בין שלושה סוגים שונים של עץ ולראשונה ניתן לרכוש "בווריה" עם ריהוט מעץ מהגוני, אלון או אגוז. בנוסף, ניתן לבחור ריפוד מתוך מגוון של 16 דוגמאות.
יש גם אופציות נוספות סביב המטבח, חדרי השינה, האירוח והעיצוב הכללי, דבר המאפשר לרוכש היאכטה לעצב אותה כרצונו.
 
 
ש. מהן להערכתך המגמות שישלטו בשוק השיט הישראלי בשנים הקרובות?
ת. שוק השיט הישראלי התבגר מאד בשנים האחרונות או לייתר דיוק התמקצע. אנשים מבצעים הרבה בדיקות ולומדים את נושא השיט לפני שהם מחליטים לרכוש כלי שיט. נושא הייעוץ והליווי הפך למשמעותי יותר ואנשים נוטים להיעזר יותר ויותר באנשי מקצוע לפני ביצוע רכישה. אני מאמין כי מגמה זו תלך ותתחזק.
היבואנים הגדולים התמקצעו אף הם ואני רואה היום סממנים של שוק בוגר שלא רץ אחרי מותגים בלבד ויודע להתאים את המוצרים ללקוחותיו בצורה הטובה ביותר.
כבר כיום נוצרה בעיה שמטרידה אותי ואת ייתר העוסקים בענף, וזוהי בעיית מקומות העגינה. המרינות ברחבי הארץ מלאות עד אפס מקום ויש צורך למצוא פתרונות לבעיה הזו. להערכתי, את הפתרונות המידיים יצטרכו למצוא במעגנה של רידינג ובנמל ת"א, שם כבר קיימת תשתית ויהיה קל מאד להפוך אותן למרינות. אני מאמין שגם אם יורידו את ה"אצבעות" מהמזחים במרינה הרצליה,הם יוכלו להכשיר עוד 20% מקומות עגינה. גם זה יכול להוות פתרון מידי.
 
 
ש. מילה לסיכום? 
שוק השיט הישראלי עבר ועדיין עובר שינויים דרסטיים בשנים האחרונות. אני חושב שההתפתחות של שוק זה היא חיובית ביותר ומאמין בהמשך צמיחתו גם בעתיד. יש לנו בישראל את תנאים אידיאליים לשיט ולכן אין שום סיבה שלא ניהפך למעצמה עולמית מובילה בתחום. 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<