כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > כתבות טכניות > גוף כלי השיט > זה לא נעים לראות נזק גדול (אבל זה גם לא סוף העולם)
זה לא נעים לראות נזק גדול (אבל זה גם לא סוף העולם)
לא חשוב מה הניסיון שלך בשיט וכמה זהיר אתה מפליג, העיסוק בשיט הוא עיסוק בלתי צפוי. צירוף של מזג אויר, תקלה טכנית או טעות אנוש שלך או של השייט המפליג לידך, כל הגורמים יחד או כל אחד לחוד עלולים לגרום לנזק מוחלט.
נזק קטן בכלי השיט, עם אחד מהגורמים הרשומים מעלה, עלול להוביל לנזק גדול, או לנזק מוחלט.
 
גליון 36
 
ברשימה זאת נדבר על נזקי גוף גדולים.
 
מהו נזק גוף גדול ? כמובן שאין הגדרה מדויקת והכול בעיני המשתמש. עבור שייט תחרותי שריטה עמוקה בקו המים יכולה להיחשב ל"סוף העולם" בשעה שדייג אפילו לא יסתכל על נזק כזה, אפילו לא בהספנה הבאה.
 
      כאשר מתרחש אירוע תאונתי ונגרם נזק, עוסק כל שייט בהצלת הצוות וכלי השיט, לפי סדר עדיפות זה. לאחר "שהנשימה חוזרת לתיקונה" והמצב בשטח מתייצב פונה השייט לחברת הביטוח, ממלא טופס הודעה על הנזק ונפגש עם השמאי. בדרך כלל יבקש השמאי משלושה גורמים מוכרים הצעות מחיר לתיקון הנזק, לאחר קבלת ההצעות ינסח השמאי דו"ח אשר יועבר לחברת הביטוח. בדו"ח השמאות יתאר השמאי את ההתרחשות שהובילה לנזק ויאמוד את עלות התיקון לרבות עבודה, חומרים וחלקי חילוף. בדרך כלל יאמץ השמאי את הצעת המחיר הזולה מבין השלוש. חברת הביטוח תכריז על כלי השיט כ"נזק מוחלט" באם עלות התיקון גבוהה מסכום הביטוח. במקרה כזה הנושא פשוט, המבוטח יקבל את סכום הביטוח ויצא לחפש כלי שיט אחר. חברת הביטוח תקבל לבעלותה את כלי השיט הניזוק. תפקידו של השמאי למכור את כלי השיט הניזוק לכל המרבה במחיר.
לפעמים זוהי הזדמנות בלתי חוזרת לשייט שבורך בידיים טובות ובזמן פנוי להגשים חלום. לפעמים נשלחים השרידים ישירות למזבלה הקרובה. ישנם מקרים שבהם הנזק גדול מאוד אבל עדיין ניתן לתיקון. כאן חשוב לציין שבעל כלי השיט אינו חייב לתקן את כלי השיט שלו אצל המציע הזול ביותר או כל מציע שנתן הצעה לשמאי. השמאי קובע את תקציב התיקון, מי יתקן קובע בעל כלי השיט בלבד.
נזקים לציוד, לחיבל, לתורן או למנוע הם נזקים פשוטים. מחליפים את החלק או את המכלול הניזוק והבעיה נפתרת. נזקי גוף הם בעייתיים יותר. יש להבדיל בין כמה סוגי נזקים מהקל אל הכבד. נזקים קוסמטיים כמו: שפשופים, חריצים או פיצוצים בשכבות הג'לקוט, אותה שכבה חלקה המצפה את חלקו החיצוני של כלי השיט, לעומת נזק לשכבת סיבי הזכוכית המהווה את גוף היאכטה. נזק כזה יכול להיות חור, כלומר פתח שנפער בגוף, או מכה המחלישה את שכבת סיבי הזכוכית המשוריינת. נזק לא חודר יאופיין בכך ששכבת סיבי הזכוכית תהפוך להיות "רכה" בדומה למזרון. אם כתוצאה מפגיעה בשכבת סיבי הזכוכית נפגע גם חיזוק פנימי רוחבי או אורכי, הנזק אמור להיות גדול יותר. במקרים של נזקים חמורים יגרם נזק למחיצות העץ הפנימיות או לריהוט. חשוב לציין שבמרבית כלי השיט, יש חשיבות מבנית גם לריהוט וגם למחיצות העץ הפנימיות כגורם חיזוק לגוף כלי השיט. בעיקרון כמעט כל נזק גוף בכלי שיט העשוי סיבי זכוכית ניתן לתיקון ברמה כזו שתחזיר את מצב כלי השיט בקירוב כמעט מוחלט למצבו הקודם. במקרים מסוימים כלי השיט יהיה חזק יותר לאחר התיקון, בדרך כלל על חשבון תוספת משקל. תיקון מקצועי על ידי בעלי מקצוע מנוסים יביאו את כלי השיט לרמת גימור אשר כמעט ולא תשאיר זכר או סימן לנזק, גדול ככול שיהיה. במקרים רבים בהם הנזק לחלקי העץ הפנימיים גדול, וכלי השיט הוא מיצור סדרתי, ניתן לקנות את חלקי העץ המקוריים מהיצרן ולהרכיבם בכלי השיט.
 
ירידת ערך 
האם קיימת ירידת ערך לכלי השיט לאחר פגיעה חמורה? התשובה נעוצה בעיקר ברמת הגימור והתיקון. תיקון מקצועי של נזק בגוף הבנוי מסיבי זכוכית משוריינת יתחבר לגוף הפגוע כך שלא ישארו קווי חולשה כל שהם. בניגוד למשל, לגופי כלי השיט הבנויים מתכת בהם תיקון משמעותו ריתוכים. הסיבה העיקרית לכך שגופי הזכוכית המשוריינת (פיברגלס) חוזרים למצבם הקודם קשור לתהליך היציקה וההתקרשות של החומר. גם "התיקונים הקוסמטיים" של שכבת הג'לקוט החיצונית ישתלבו עם החלק שלא נפגע , במידה והתיקון יעשה באופן מקצועי תוך התאמת הצבע, וסבלנות בגימור. במקרים של נזק בכלי שיט ישנים, התאמת הצבע צריכה לקחת בחשבון את תהליך הדהייה, בעל מקצוע עם ניסיון יערבב את הג'לקוט כך שצבע האיזור שנפגע יהיה זהה לשאר חלקי כלי השיט.
לעיתים זמן קצר לאחר התיקון האיזור הפגוע עדיין בולט בשונות צבעו, אך לאחר זמן קצר של חשיפה לשמש כול גוף כלי השיט יקבל צבע אחיד. הכרחי וחשוב שהתיקון יתבצע בפיקוח מהנדס ימי צמוד אשר יקבע את תכנית התיקון ויאשר בו כל שלב. על פי החוק חייבים להודיע לרשות הספנות והנמלים על כל נזק חמור לגוף כלי השיט, במקרה כזה פיקוח של מהנדס ימי הוא הכרחי על מנת לקבל מחדש את תעודת "כושר השיט".
לסיכום, בניגוד לתאונות ברכב, כלי שיט בדרך כלל אינם יורדים בערכם לאחר הנזק, חמור ככל שיהיה במידה ותיקנו אותו כראוי.                     
 
לתקן "כמו חדש" 
מה עושים כאשר נפער חור גדול בדופן היאכטה? איך מתקנים אותו כך שיראה "כמו חדש"?
במקרים כאלו השיטה הטובה ביותר היא שיטת ההעתקה. מעתיקים תבנית של האזור הפגוע מיאכטה מאותו הדגם, בעזרת תבנית זאת יוצקים מחדש את האזור שנפגע.
 
 
העתקת תבנית מתבצעת ב 5 שלבים:
 
שלב ראשון
תכנון והכנת הציוד.
 
שלב שני
הכנת האזור הפגוע: פינוי הריהוט וחלקי העץ הפנימיים, שיוף וניקוי השטח שנפגע כך ששפתי האזור הפגוע יהיו משכבת סיבי זכוכית תקינה. 
 
שלב שלישי
השלב השלישי הינו הכנת תבנית ומתבצע על היאכטה "התורמת":
יש לנקות בעזרת סבון ולאחר מכן באצטון את האזור אותו רוצים להעתיק, לאחר מכן יש לתחום אותו בנייר. לאחר מכן יש  להבריק את  האזור המיועד להעתקה בפוליש כך שיבריק עד כמה שאפשר. לאחר הפוליש יש למרוח את האזור בשלוש שכבות ווקס. כל שכבה תושאר לפחות שעה לפני הברקתה ולפני הנחת השכבה הבאה. כשהאזור מבריק וחלק ניתן לצבוע שכבה ראשונה של ג'לקוט, לאחר התייבשותה המוחלטת ניתן לצבוע את השכבה השנייה. לאחר התייבשות השכבה השנייה יש לצקת שתי שכבות של סיבי זכוכית. את שכבת סיבי הזכוכית המשוריינת יש לחזק בחיזוקי עץ כדי שהתבנית הקלה לא תשבר או תיסדק בעת העברתה ליאכטה הפגועה. כמובן שיש לתמוך את התבנית כך שלא תיפול לקרקע בעת ההתקרשות. לאחר התקרשות התבנית יש להורידה בזהירות ולמרוח אותה ב- 3 שכבות ווקס.
 
שלב רביעי
ניקח את התבנית ונצמיד אותה ליאכטה הפגועה. נתחיל במריחת שכבת ג'לקוט, ולאחר מכן ניצוק את שכבת סיבי - הזכוכית.
 
שלב חמישי  
לאחר ההתקרשות יש להסיר את התבנית, ולבצע תיקונים קוסמטיים בשכבת הג'לקוט במידה ויש. אם סיום התיקון ניתן להחזיר את הריהוט למקומו.
 
 
תיקון מ"בפנים"
בנוסף לשיטה המתוארת מעלה קיימת שיטה נוספת, המאפשרת תיקון חור גדול מבלי להשתמש ביאכטה "אחות". השימוש בשיטה זו מותנה בכך שהפגיעה נמצאת במישור אחד (ללא מדרגות או זוויות) ושפתי האזור הפגוע שלמות.
בשלב הראשון סוגרים את האזור הפגוע בחומר מילוי (FILLER) כדוגמת חומר המילוי המשמש לפחחי רכב. חומר זה, לפני שהוא מתייבש, מאפשר עיבוד כזה שהאזור הפגוע יראה כמקשה אחת. לאחר התייבשות החומר יש ללטש את האזור באופן מיטבי עד כמה שניתן בדומה לחלקים שלא נפגעו. לאחר מכן יש למרוח את האזור בשלוש שכבות וקס תוך הברקה מירבית לאחר כל שכבה. יש לצבוע מבחוץ בג'לקוט ולהניח שתי שכבות של סיבי זכוכית מחוזקות בעץ כמו בתיאור הקודם. השלב השני הוא פירוק המילוי הזמני, ניקוי והכנת האזור ליציקה. לאחר הצמדת התבנית מבחוץ מתחיל שלב התיקון מבפנים: צביעת הג'לקוט והנחת סיבי זכוכית עד שהדופן מגיעה לעובי הרצוי. לאחר ליטוש הג'לקוט והתיקונים הקוסמטיים, התאמת הצבע וליטוש נוסף, היאכטה ממש כמו כחדשה.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<