גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2009 > להיות קילר (ביקור ב- Kieler Woche בצפון גרמניה)
להיות קילר (ביקור ב- Kieler Woche בצפון גרמניה)
 
מאת: דני שגב
 
מדי שנה, בשבוע האחרון של חודש יוני, מתקיים בעיר קיל שבצפון גרמניה שבוע שיט ובצידו פסטיבל ענק. היות ולקונסיסט, חברת המיחשוב שאני עומד בראשה חברת בת בעיר זו מזה כ-12 שנים, הזדמן לי ("במקרה") לבקר בעיר ולחוות את "שבוע קיל", או Kiel Woche כפי שהוא נקרא בגרמנית.
האירוע מתקיים מזה 125 שנים (!!!) והינו בעל מוניטין בינלאומי, היות ונערכות בו תחרויות שיט מקצועיות בכל ענפי השיט בהשתתפות כ- 2,000 סירות וספינות וכ-5,000 שייטים מכל רחבי העולם. בתקופת שבוע קיל מבקרים בעיר כ- 3 מיליון מבקרים! שבוע קיל הינו אירוע השיט הגדול בעולם והפסטיבל שסביבו הינו הפסטיבל העממי הגדול מסוגו בצפון אירופה.
 
כמה מילים על העיר קיל: העיר שוכנת לחופו של פיורד כ- 100 ק"מ צפונית להמבורג, כ- 50 ק"מ דרומית לגבול עם דנמרק, על חופו של הים הבלטי, ובה נמצא גם המוצא המזרחי של תעלת קיל המפורסמת, המחברת בין הים הבלטי לים הצפוני. קיל היא עיר הבירה של מדינת Schleswig-Holstein ועד 1864הייתה בשליטת דנמרק, עובדה המשפיעה עד היום על אופייה המיוחד של העיר הצפונית. בזמן מלחמת העולם השנייה הייתה בקיל מספנה חשובה לבניית ה-U-Boats המפורסמות (צוללות חיל הים הגרמני). העיר הופצצה קשות ע"י בעלות הברית. לחופו של המפרץ ניצבת אנדרטה מרשימה לחללי הצי הגרמני, אשר אחרי המלחמה הוסבה לאנדרטה בינלאומית לחללי ציי העולם באשר הם. לצידה ניצבת, על החוף, צוללת מתקופת המלחמה המשמשת כמוזיאון.
 
מנמלה הסימפטי של העיר מפליגות מעבורות נוסעים המקשרות אותה עם דנמרק הסמוכה, עם נמל אוסלו בנורווגיה ועם נמלים נוספים, כולם בטווח של יום הפלגה, מה שהופך את הביקור בעיר גם להזדמנות לביקור בדנמרק, שבדיה ונורבגיה - בדרך הים, על מעבורות ענקיות, מודרניות ומפנקות.
 
אזור הפיורד והמפרץ הסמוך אליו הם אידיאליים לשיט מפרשים. הים, המוגן ע"י תוואי היבשה, רגוע בדרך כלל, אך הרוחות מעולות ויציבות למדי. צמוד לעיר שוכן כפר השיט האולימפי של גרמניה, אשר נבנה לקראת אולימפיאדת מינכן 1972 הזכורה לרע בשל רצח הספורטאים הישראליים. הכפר והמעגן שלצידו מספקים תנאים אידיאליים לשייטים האורחים.
 
האווירה הבינלאומית התוססת מושכת רבבות שייטים ואורחים מכל רחבי העולם - ביניהם לא מעטים מישראל - הנהנים הן מהתחרויות, הן משפע אירועי התרבות והמוסיקה הנערכים ברחבי העיר והן ממשט הספינות הענק והמרשים החותם את שבוע השיט. במהלך השבוע מוקמות ברחבי העיר במות ובהן מופיעות להקות מוזיקה מסוגים מגוונים: Big Bands , רוק, תזמורות מצעדים וכלי נשיפה, להקות מתופפים, מוזיקה קלאסית ועוד ועוד - הכל חופשי, הכל מסודר להפליא ועדיין תוסס ושמח. דוכני נקניקיות, בירה, יין ומיגוון מאכלים אתניים (כן יש גם פלאפל - אמנם לא כמו בחיפה...) מפוזרים בכל העיר והופכים את הביקור לחוויה תרבותית וגסטרונומית.
 
לקיל נקודה ישראלית נוספת ומעניינת: בעיר שוכנת מספנת HDW הבונה את צוללות הדולפין. צוללנים רבים שהו בעיר עת נבנו שלושת הצוללות הראשונות, ושוהים בה גם היום במסגרת בניית שתי הצוללות החדשות. צוללת ה-"גל" אשר הצטרפה לפני מספר חודשים למוזיאון ההעפלה וחיל הים שופצה אף היא במספנה בקיל.
מטבע הדברים, משהזדמן לי לנהל חברה השוכנת בקיל, ובהיותי יוצא חיל הים בעצמי (אח"י חץ, אח"י משגב, אח"י מולדת ועוד), ושייט חובב גם היום - הרי ששילוב ה- Pleasure עם ה-Business מתבקש מעצמו. ואכן, יצא לי לערוך כנס מקצועי על סיפון אניית נוסעים בדרכה לפיורד של אוסלו, משולב בסיור בעיר, או לעבור סמינר משולב בשיט על Tall Ship תלת-תרנית.
השנה שכרנו טרימארן תחרותי 57 פיט, ולאחר כנס מקצועי במתקני מערך המיחשוב של נמל קיל - לקוח שלנו - השטנו את משתתפי הכנס, בקבוצות קטנות כמובן, על הטרימארן כדי שיוכלו להיווכח במו עיניהם כיצד הוא מפליג במהירות הגבוהה ממהירות הרוח.
 
שבוע קיל מסתיים במשט יפהפה של יותר מ - 100 Tall Ships וספינות מסורתיות אחרות, ועוד אלפי כלי שיט מכל הסוגים. אורחי השבוע יכולים להשתתף במשט על אחת מהספינות המסורתיות המשתתפות בו ליום של כיף מיוחד במינו. את המשט מובילה בדרך כלל ה- Gorch Fock, אניית המפרש המרשימה עם ארבעת תרניה המשמשת כאוניית הקדטים של הצי הגרמני ונמל הבית שלה הוא קיל. האנייה ביקרה בנמל חיפה לפני שנתיים לביקור ממלכתי ורבים בארץ זכו לבקר על סיפונה (ראה כחול 23).
 
 
לסיכום: אם אתם אוהבים ים, ספינות ושיט, אם אתם אוהבים אווירת חג, אם אתם אוהבים אוכל טוב ומוזיקה טובה – שריינו את השבוע האחרון ביוני לביקור בקיל.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<