גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > חשמל ואלקטרוניקה > מיזוג אויר ביאכטה
מיזוג אויר ביאכטה
פעם מזגן ביאכטה היה מותרות שרק בעלי ממון יכלו להרשות לעצמם. כדי לצייד את היאכטה במזגן היה צורך לקנות יאכטה גדולה ולהשקיע הרבה מאוד כסף במחוללים (גנראטורים) וציוד מיוחד. ביאכטות קטנות לא היה בכלל מה לדבר על מיזוג אוויר. כיום, המצב השתנה מן הקצה אל הקצה וגם בימים החמים ביותר בחודש אוגוסט ניתן ליהנות מאוויר קריר ביאכטה.

מיזוג אויר ביאכטה

מאת ליאו יעקובוביץ
גליון 35

כשהתיישבתי לכתוב כתבה על מיזוג אוויר ליאכטות, התחילו להתרוצץ בראשי מונחים והסברים מפורטים על תורת הקירור, חום כמוס, החוק השני של התרמודינאמיקה, BTU, ועוד הרבה מונחים מוזרים ומשונים. אבל אז עצרתי ואמרתי לעצמי: “ליאו, זו הדרך הקלה. אתה צריך להתאמץ ולכתוב כך שכל שייט יוכל להבין בקלות מה זה מזגן ימי, כיצד בוחרים אותו ליאכטה, איזה השפעות יש לו על כלי השיט, וכל זה - מבלי לייאש את הקורא שכלי השיט שלו עדיין אינו ממוזג".
אחלק את הנושא למספר שאלות שיקלו על הבנת הנושא:
 
א. איך פועל המזגן ימי?
לשמחתנו, כשהמזגן עובד התא (קבינה) מתקרר ולנו נעים יותר, אך בפועל המזגן עצמו אינו מבצע פעולת קירור.
כמו משאבת השיפוליים, ששואבת מים מתוך היאכטה החוצה, גם המזגן הוא משאבה ששואבת את החום שבתוך היאכטה החוצה ולכן הטמפרטורה בקבינה יורדת. כלומר, איננו עוסקים בקירור, אלא בסילוק חום. במזגן ביתי החום בתוך הדירה מסולק החוצה וביאכטה החום מסולק אל מי הים. (דרך המעבה).
נשווה את התהליך ליאכטה שיש בה חור ומים חודרים פנימה ללא הפסק. עלינו להתקין משאבת שיפוליים מספיק גדולה, שתוכל לסלק את המים בקצב גבוה יותר מקצב חדירתם ליאכטה, על מנת למנוע את טביעתה.
באנלוגיה שלנו, היאכטה שטה בים של חום ודרך פתח ביאכטה חודר חום פנימה. עלינו להתקין משאבה (מזגן ימי) מספיק גדולה, שתסלק את החום החודר ליאכטה בקצב גדול יותר מקצב חדירתו ליאכטה. גודל המזגן מושפע כמובן מגודל החלל אותו ברצוננו לקרר. יש הבדל בין קירור הסלון בלבד לבין קירור כל חלל היאכטה.
 
ב. אילו סוגי מזגנים ימיים עומדים לרשותנו:
כמו כל דבר טוב, גם סוגי המזגנים מתחלקים לשלושה:
1.      SELF CONTAINED - (מכיל את עצמו) יחידה הדומה למזגן החלון הביתי שהיה מאד נפוץ בעבר בדירות. כל חלקי המזגן מרוכזים בתוך קערה, כמו מגש אוכל ביתי. את הקערה הזו ממקמים בארון ביאכטה, או מתחת למושב ומשם מפזרים את האוויר המקורר ביאכטה. במרבית היאכטות שאורכן פחות מ-50 פיט מתקינים מזגן מסוג זה.
2.      SPLIT - (מפוצל) - גם במזגן זה, כמו במזגן הביתי המפוצל העיקרון פשוט: לקחו את המזגן הראשון (Self Contained) וחילקו אותו לשניים. כל חלק שמו בקערה נפרדת. האחד נמצא בתוך החדר (או היאכטה) השני מותקן על הקיר החיצוני. בין שני החלקים מחברים צינורות נחושת לגז (בשפה מקצועית: "הקרר") וחוטי חשמל. וכל זאת למה? בשל גודל היאכטה! מפאת חוסר מקום למזגן אחד גדול - מפצלים את המזגן לשתי יחידות קטנות. סיבה נוספת לפיצול היא שרוצים לקרר שני תאים על ידי יחידת דחיסה אחת. והסיבה האחרונה - סילוק החלק המרעיש שבמזגן (המדחס) אל מחוץ ליאכטה.
3.      CHILLED WATER – או במחוזותינו: צ'ילר. בעולם היבשתי, מדובר במערכת מיזוג המקבילה למערכת מיזוג אוויר של בתי מלון ובניני משרדים. בעולם הימי נמצא את הצ'ילר בעיקר על יאכטות גדולות מאוד. עיקרון פעולתו דומה למזגן מפוצל, אך מעט שונה. יחידה אחת מסחררת מי קירור מתוקים דרך צינורות למספר יחידות פיזור אוויר הממוקמות בכל התאים. בדומה למנועי דיזל מקוררים במים מתוקים, המים המתוקים המסוחררים במערכת קולטים את החום מהאוויר בתאים ונפטרים מחום זה למערכת מקבילה שמסחררת מי ים. כיום קיימים צ'ילרים ימיים קטנים שעשויים להתאים ליאכטות בינוניות.
 
ג. כיצד נבחר מזגן ימי שמתאים ליאכטה שלנו?
או, כיצד נבחר בין מה שמתאים ליאכטה שלנו לבין מה שמתאים לצרכים שלנו.
בבחירת המזגן יש מספר פרמטרים שצריך להתחשב בהם:
1.      גודל החלל אותו רוצים לקרר.
2.      סוג החלל אותו רוצים לקרר, האם זו קבינה תחתונה או Pilot House מרובה חלונות  או אולי Fly Bridge סגור במנועית? האם החלל המיועד לקירור נמצא בחרטום היאכטה או באמצע? וכדומה.
3.      באילו תנאי מזג אוויר המזגן אמור לקרר?
4.      כמה מתח (220V AC) עומד לרשותנו?
5.      כמה מקום פיזי יש ביאכטה על מנת להתקין את המזגן?
6.      כמה כסף רוצים להשקיע?
          מחיר המזגן מושפע משלושה פרמטרים: מחיר היחידה עצמה, מחיר קיט ההתקנה ומחיר עבודת ההתקנה .
וכמו כל דבר בכלי שיט, בסופו של דבר נתקין מזגן שהוא פשרה בין 6 הנקודות הנזכרות מעלה, ומן הסתם הדגש והחשיבות שכל אחד ייתן להם בשיקול הדעת שלו, יהיה שונה.
את "גודל" המזגן מבחינת הספק (נמדד ב- British Thermal Units :BTU) נבחר לפי נפח התא או התאים אותם אנו רוצים למזג, והמיקום שלהם ביאכטה. גם, מספר בני האדם השוהים ביאכטה משפיע על יעילות המזגן. חשוב להדגיש שלא כל מזגן של 16,000 BTU דומה למשנהו, וכשמשווים בין החברות השונות חשוב להתייחס לכמה פרמטרים:
האם תדר העבודה הוא 50 או 60 הרץ? מהי כמות האוויר אותו מוציא המפוח? מהן ההגנות החשמליות, סוג הפיקוד וטווח האחריות.
בנוסף, יש לבדוק האם עומדת לרשותי אספקת חשמל מתאימה (מתח 220V), על מנת שהפקקים לא יקפצו בכל פעם שהמזגן עובד.
ד. איך מתקינים מזגן ימי?
המלצה חד משמעית- מתקשרים לבעל מקצוע בתחום הקירור הימי, שמבין בכלי שיט ובקירור ויודע בדיוק מה הוא עושה. העבודה כרוכה בהתקנת מגוף Seacock (כלומר צינור העובר דרך גוף היאכטה) במקום הנכון, (שהיא כידוע פעולה שיש לה השלכות בטיחותיות משמעותיות). כמו כן יש לבחור משאבת מי ים ולהתקינה במקום הנכון, חיבורי מים וחיבורי חשמל במתח גבוה וכל זאת מבלי לגרום ליאכטה לטבוע, לעלות באש או לגרום נזק לאדם או לרכוש.
 
ה איך זה משפיע על החיים שלנו ביאכטה ?
כשייט ובעל יאכטות מזה שנים רבות, אני יודע שמקום אחסון ביאכטה הוא נושא כאוב ובכל פעם שאני פוגש לקוח חדש על מנת להתקין לו מערכת מיזוג אוויר ביאכטה, מתכרכמות פניו בכאב על הארון או תא האחסון עליהם עליו לוותר כדי ליהנות מאוויר קר ביאכטה. תשלימו עם זה- חייבים לוותר על מקום! בין יחידת המיזוג, משאבת המים וצינורות האוויר - אנו מאבדים מקום, אך מרוויחים איכות חיים.
המדחס של המזגן צורך חשמל במתח של 220V AC. לכן, אם אנחנו מגיעים למרינה בה אספקת החשמל על המזח היא מקסימום 16A(זרם של 16 אמפר), הפעלת המזגן ביחד עם דוד לחימום מים, קומקום חשמלי, מיקרוגל ומטען מתח חוף, עשויה להקפיץ את הפקק. חמור מכך, אם הפקק לא יקפוץ ומערכת החשמל תתחמם, הדבר עלול להסתיים בשריפה!
הלחות באוויר הקבינה מתעבה לטיפות מים במאייד של המזגן. מים אלו מתנקזים לשיפוליים, אלא אם כן ננקז אותם לקופסת מקלחת סגורה עם משאבה.
אני מדגיש מתוך ניסיון כשייט וותיק את הצד החיובי של העניין - לא נברח מהיאכטה אחרי חצי שעה בגלל החום והלחות. יתרון גדול הוא שהמזגן לא רק מוריד את הטמפרטורה ביאכטה, אלה גם שומר על היאכטה יבשה על ידי סילוק הלחות שבאוויר.
ערך היאכטה והסחירות שלה עולים פלאים עם מזגן ימי איכותי, שמותקן כראוי. והכי חשוב, גם במפרץ הכי מבודד או במרינה הכי רותחת נוכל ליהנות מאיכות חיים.
מומלץ לנסות...
 
ליאו יעקובוביץ הוא שייט וותיק וטכנאי מיזוג אוויר בהכשרתו המתמחה בהתקנת מיזוג אוויר בכלי שיט.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<