גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > הכנס השנתי של מינהל הספנות
הכנס השנתי של מינהל הספנות
הכנס השנתי של מינהל הספנות והנמלים. דו"ח מלא כולל השינויים בתקנות

גליון 3

מאת גיורא קדר
- הקלות בדרישות הציוד לכושר שייט.
- משרד הביטחון אינו מסייע להקמת מערכת חיפוש והצלה בים.
- 90 ימי השהיה במימי ישראל המותרים לכלי שייט בדגל זר ללא היתר שייט יספרו בתוך 6 חודשים.
- משיטי אופנועי ים המיועדים ל – ארבעה רוכבים ידרשו להבחן גם כמשיטי סירות.
- בשש שנים האחרונות לא טבעה בישראל ספינת נוסעים או ספינת דייג.ב – 8 למרץ 2000 קיימה המחלקה לכלי שייט קטנים במספ"ן את הכנס השנתי שלה בביה"ס הימי מבואות ים במכמורת. בכנס אשר אורגן למופת השתתפו למעלה מ – 200 פעילי ענף השייט בישראל. מדריכי שייט, משווקי ציוד ימי וכלי שייט, אנשי משרד החקלאות (דייג) משרד החינוך (החינוך הימי) משרד התחבורה (מספ"ן) בתי הספר הימיים, אנשי הספורט הימי, מפעילי כלי שייט מסחריים, מנהלי מרינות ונמלים, נציגי השיטור הימי ועוד.


מנהל מינהל הספנות תא"ל (מיל) אריה רונה פתח את הכנס וציין כי בכוונת משרדו לקיים את הכנס מידי שנה. רונה התווה את מגמת משרדו להקל ככל הניתן בנושאים הבירוקרטיים הקשורים לשייט כלי השייט הקטנים, וזאת מבלי להתפשר בנושא הביטחון והבטיחות. הוא הביע אכזבה ממדיניות מערכת הביטחון בכלל והמערכת המנהלית בפרט בנוגע לקידום יצירת מערכת חיפוש והצלה ימית בישראל.


שאיפת מספ"ן הינה מערכת חיפוש והצלה בהתאם לתקנים הבינלאומיים תוך שיתוף פעולה עם מדינות האזור בהתאם לאמנות בינלאומיות. שאיפת מספ"ן זאת אינה זוכה לטענת רונה לסיוע מערכת הביטחון. יש לציין כי הרעיון הכללי הוא איחוד תפעולי של כל הגורמים העשויים לסייע בפעילות חיפוש והצלה בים לרבות חיל הים, חיל האוויר, משטרת החופים והנמלים, הדייגים, צי סוחר, תחנות רדיו חוף וכו'. רונה הדגיש את ייחוד כוח האדם של מספ"ן במיוחד בנושא המוטיבציה והקביעות.

יעקב ניצן הממונה על המחלקה לכלי שייט קטנים סקר את פעילות המחלקה, המטפלת היום בכ – 50,000 בעלי תעודות משיט וכ – 10,000 כלי שייט קטנים.

המחלקה מפעילה היום שלוש ועדות חריגים.
ועדה לרשיונות משיט בראשותה של חנה כהן.
ועדה הנדסית בראשות דר' דן ליבנה.
ועדה למתן היתרי שייט המוסמכת לאשר היתר שייט חריגים.


ניצן סקר את ההקלות בדרישות כושר שייט בנושא דוברות הצלה למסע בינלאומי, גלגלי הצלה וכן בנושא אגרות, בדיקה שניה ותקינות חגורות הצלה באמצעות מכון התקנים.

בהמשך ניסקר נוהל התייחסות מספ"ן לכלי שייט קטנים המניפים דגל זר ומפליגים במימי החופים של ישראל. בנושא זה נראה לנו שישנה החמרה ביחסו של מספ"ן. תוך 90 יום מכניסת כלי שייט זר לארץ הוא חייב בהיתר שיט ( 30 יום + 60 יום נוספים אותם רשאי לאשר מנהל נמל).


על פי ההנחיות החדשות 90 ימי ההשהיה המותרת יספרו בתוך שישה חודשים. כלומר : אם יאכטה בדגל זר תשהה בארץ חודש, תפליג לחו"ל ותחזור הרי שלספירת הימים יתווספו 30 הימים אותם כבר שהתה היאכטה במימי ישראל. היתר השייט יינתן לשנה. לאחר השנה תהיה היאכטה חייבת בכושר שייט ישראלי ככל כלי שייט ישראלי. ניצן הדגיש כי מספ"ן אינו מתערב בנושא הדגל ומבחינתו יכול כלי השייט להישאר בדגל זר. בנושא משיט היאכטה הודגש כי אם המשיט ישראלי או בעל לאומיות כפולה הוא חייב ברשיון שייט ישראלי. משיט בעל נתינות זרה חייב 15 חודש לאחר הגעתו לישראל באם ברצונו להשיט כלי שייט במימי ישראל להמיר את תעודת המשיט שלו בתעודה ישראלית או להבחן על מנת לקבל תעודה חדשה.

מספ"ן גם נדרש לדגמים חדשים של אופנועי הים בני 4 מקומות . (ראה כחול ספטמבר 99) משיט אופנוע כזה יידרש לעבור בחינה עיונית למשיטי סירה ובחינה מעשית כפולה, הן כמשיט אופנוע ים והן כמשיט סירה, זאת מאחר והחוק מגדיר אופנוע ים ככלי שייט המשיט עד 3 רוכבים.

נושא נוסף בו מתכוון מספ"ן להחמיר הינו בנושא רשיונות משיט לדייגים. כידוע מקל מספ"ן על דייגים מקצועיים בנושא הבחינות לתעודת משיט. להבא ידרשו הנבחנים במסלול זה להציג תעודת דייג של משרד החקלאות ורשיון שייט של כלי שייט המיועד לדייג ורשום על שמם. לכל המחפשים "רשיונות קלים" "כחול" מזכיר כי בעבר עשו רשויות מע"מ ומס הכנסה שימוש מעניין ברשימות אלו.


דר' דני ליבנה המהנדס הראשי של מנהל הספנות והנמלים ציין כי עם כניסתו לתפקיד קבע סדרי עדיפויות בנושא בדיקות כושר השייט. ראשונים כלי השייט המשיטים נוסעים בשכר, אחריהם: כלי שייט מסחריים (גוררות, ספינות דייג וכו'), ואחרונים בסדר העדיפות: כלי שייט פרטיים. מצב הצי בשלב זה הינו בהתאם לסדר עדיפויות זה. כאשר כלי השייט המשיטים נוסעים בשכר נמצאים במצב הטוב ביותר מבחינת דרישות מספ"ן והביצוע בשטח ואילו הטיפול בנושא תקינה ואכיפה של כושר השייט בכלי שייט הפרטיים טרם הסתיים.

דר' ליבנה ציין כי בשש השנים האחרונות לא טבע כלי שייט בעל תעודת כושר שייט מסחרי בתוקף לעומת 1-2 לשנה בשנים קודמות. "כחול" מציין כי האמור בטביעה כתוצאה מהתהפכות מזג אויר קשה או תקלות טכניות, ולא מעליה על שרטון או התנגשות.

פרט מעניין אותו חשף המהנדס הראשי: המחלקה הטכנית של מספ"ן מסוגלת לטפל במסמכי כלי שייט המוגשים ב – 9 שפות! אכן שיא עולמי. לרשות הפונים למחלקת המהנדס הראשי רשימת מהנדסים והנדסאים אשר באמצעותם ניתן לפנות למחלקה. בנושאי כלי שייט חדשים, כלי שייט ישנים וכלי שייט הנדרשים לחדש את הרישום.


בשלב הדיון הפתוח הועלו נושאים שונים. יעקב ניצן נמנע ממתן תשובות במקום אך הבטיח לענות בהמשך. בין השאלות אשר העלו משתתפי הכנס היו שאלות רבות אשר התייחסו לנושא תעודת המשיט הנדרשות ליאכטות בעלות רישום מסחרי אך מושכרת לפרטים. בנושא זה הייתה עמדת מספ"ן נחרצת: לא ניתן להשיט כלי שייט מסחרי עם תעודת משיט פרטית. יו"ר איגוד השייטים איזי סויסא שיבח את התקנות החדשות בנושא ציוד כושר שייט אך העלה לדיון את סרבול חגורות ההצלה הנדרשות ממשיטי ספינות. סרבול אשר לטענתו עלול לגרום לאסונות.


נושא נוסף בו הובטחה בדיקת מספ"ן הינו הגדלת אורך כלי השייט המותרים להשטה על פי תעודת משיט 20 מ – 7 מטר ל – 8 מטר. זאת בשל מעבר עשרות כלי שייט קטנים ופתוחים מהכינרת למרינות החדשות בים התיכון. כלי שייט אלו אינם מותאמים לשייט במזג אוויר קשה בים הפתוח ובשנים האחרונות התרבו מיקרי הטביעה של כלי שייט אלו.


האירוע הסתיים בהקרנת סרט וידאו על האסון הימי שארע בשיוט סידני הוברט (אוסטרליה) בו קיפחו את חייהם 6 שייטים. הסרט והניתוח המקצועי שליוה אותו היו מעניינים ביותר.


ולסיום בפינת הצל"ש , חייבים לציין את האירוח הכיבוד והארגון של בית הספר הימי מבואות ים, למנהלו יצחק גלבר אשר גם ברך בפתיחת הכנס, מודה גם "כחול" בשם ציבור השייטים כולו.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<