גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > התערוכות הימיות: מה עושים שייטים בחורף?
התערוכות הימיות: מה עושים שייטים בחורף?
יהודה זומר, שיט וסקיפר ותיק משיט אותנו בין התערוכות הימיות של אירופה

גליון 4

מאת יהודה זומר

יצרני היאכטות והציוד הימי, צריכים אותם כמו אוויר לנשימה. הסוחרים וסוכני כלי השייט, מתפרנסים מהם, ולנו הקהל, הם מהוות קפיצה קלה לעולם החלומות. במחיר שנע בין 5-15$ בממוצע, אתם יכולים להסתובב על יאכטות פאר שכמותן תראו רק במרינות בודדות בעולם, תוכלו לשחק במכשירי מכ"ם, לטייל סימולטנית בעזרת פלוטר מפות ואפילו לצאת להפלגת ניסיון לא מחייבת . כשאתם מסתובבים בין דוכני היאכטות, אתם נחשבים ללקוח פוטנציאלי וככזה, אתם זוכים למנה גדושה של התייחסות, סובלנות ופינוק שמתחיל בכוס שמפנייה ועשוי להסתיים בהזמנה למסיבה שנערכת מידי ערב אצל אחד היצרנים.


עונת התערוכות מתחילה בספטמבר כשכל יצרני היאכטות מוכנים עם הדגמים החדשים ביותר, אלה שעתידים לככב בשנה הקרבה. המתח בין היצרנים רב מאד כיוון שהסודיות האופפת את חדרי התכנון רבה מאד, והשיפורים והשינויים נשמרים בחשאיות עד סמוך לפרמיירה. מארגני התערוכות מציעים שתי עונות עיקריות. תערוכות פרמיירה, בעיקר בספטמבר, לצד תערוכות שייט כלליות וגדולות בהמשך השנה.

צרפת יצרנית כלי השייט מספר אחת בעולם מציעה תערוכות פרמיירה בקאן ובלרושל, שתיהן במהלך ספטמבר ובשתיהן הדגש הוא על כלי שייט ופחות על ציוד לצד תערוכה גדולה מאד בפריס/דצמבר שבא מוצגים לצד היאכטות ציוד רב, נופשוני שייט גלישה , צלילה וכל דבר שמתחיל ונגמר בים.

גם גרמניה שנחשבת כיצרנית גדולה וחשובה מקיימת תערוכות פרמיירה בפרידרקסשאפן על גדות אגם בונדס ובהמבורג, לצד תערוכת השייט הגדולה ביותר בעולם בדיסלדורף/ינואר.

הדבר חוזר על עצמו גם באנגליה עם תערוכת סאוטהמפטון בספטמבר לצד תערוכה גדולה בלונדון/ ינואר. ובשאר המדינות היצרניות.

סכומי הכסף המחליפים ידיים בתוך התערוכות בין הסוחרים לקהל הם עצומים. התערוכה המובילה בתחום זה כבר מספר שנים היא תערוכת היאכטות בגנואה שבאיטליה /אוקטובר והסיבה לכך נעוצה במחירים של יאכטות המגה האיטלקיות . בביקורי בתערוכת גנואה 1998 עמדתי ליד גבר נמוך קומה, מוקף בחמישה שומרי ראש ענקיים שסיים עסקה על יאכטה איטלקית מתוצרת Benetti בסכום פעוט של 14 מליון דולר. הבחור נמוך הקומה קיבל כבונוס מערכת מחשב לבקרת תצרוכת דלק בשווי של יותר מ- 150.000$ ממש מעורר התרגשות....

גם תערוכת דיסלדורף גרמניה/ינואר נחשבת כמובילה בהכנסות מעסקאות. בתערוכה האחרונה נמכרה יאכטה מתוצרת Jungert באורך 34 מטר שנמכרה כיד שנייה על ידי חברת Jungert בסכום אגדי של 12.5 מליון דולר. ובסך הכל התגלגלו להם מיד ליד אצל סוחרי היאכטות 271.000.000 מרק גרמני שהם כ – 130 מליון דולר. גם משווקי הציוד הימי גלגלו סכומים דומים ובסך הכל העסקים היו טובים.


התערוכה שרואה את הכמות הגדולה ביותר של הישראלים היא תערוכת היאכטות בלונדון / ינואר. הסיבה לכך היא שהישראלי המבקר בתערוכה בדרך כלל משלב אותה עם טיול ושופינג. לונדון מציע מבחינה זו שפע מקומות בילוי והחשוב מכל השפה היא אנגלית. גם התערוכה בפריס ובגנואה זוכות לכמות לא מבוטלת של ישראלים. בשנים האחרונות גילו הישראלים את דיסלדורף ומנצלים את הביקור גם לחופשת סקי באזור.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<