גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > מרינספורט 2002 – סיפור הצלחה !
מרינספורט 2002 – סיפור הצלחה !
סקירת תערוכת השיט והספורט הימי בתל אביב

גליון 10

מאת : גיורא קדר

תערוכת הספורט הימי ננעלה במרכז הירידים אשר בגני התערוכה בתל אביב. על הלבטים, העקשנות, המאמץ של מרימי הפרויקט ומה יתכן ונראה בעתיד בכתבה שלפניכם.

למען הגילוי הנאות יאמר מיד שכותב שורות אלה אינו אובייקטיבי. חוויתי בחיי הרבה פרוייקטים חדשים בהם לקחתי חלק, אני מודה שהתערוכה היתה אחד הפרוייקטים היותר מרגשים. יתכן שבשל התקופה הקשה בה אנו מצויים כרגע, תקופה שבה כל מהדורת חדשות נפתחת בבשורות איוב. יתכן שגם המצב הכלכלי השפיע. מכל מקום פתיחת התערוכה הימית הכמעט ראשונה בישראל גרמה להרבה אנשים הרגשת "פרפרים בבטן". מדוע "כמעט ראשונה"? מאחר שבעבר היו כבר שתי תערוכות ימיות, לדעתי מוצלחות. האחת בנמל יפו והשניה בגני יהושע בת"א. יתכן והן הקדימו את זמנן. מכל מקום למארגנים לא היה עורף כלכלי מספיק כדי להמשיך להרים את הפרוייקט. ברור היה אז שהשוק עדיין לא בשל לתערוכה שנתית. המצב היום שונה. עם עשרות אלפי שייטים פעילים ובעלי רשיונות משיט, עשרות אלפי צוללים פעילים, 8 מרינות שוקקות ועשרות גופים מסחריים אפשר וחשוב להציג תערוכה. מדוע חשוב? מאחר וכולנו מעונינים להרחיב את שורות הענף. הצד המסחרי בנושא ברור אך גם לשייטים יש אינטרס שיותר פעילים יכנסו לענפי השייט השונים. בראש ובראשונה פעילות השייט תוזל במונחים כלכלים. יותר שייטים משמעותם עלויות נמוכות יותר למועדונים, לספקי הציוד, לבתי ספר ונותני השירותים השונים.

לשייטים התחרותיים יש אינטרס ברור להגדיל את מספר כלי השיט, על מנת שעל קווי הזינוק יהיה מעניין יותר, בקיצור כולם מעונינים. איך מגדילים את מספר השייטים? כמובן שכל גוף מסחרי או ציבורי עושה את המירב לצרף עוד לקוחות לשורותיו. אך תערוכה מוצלחת יכולה להיות המאיץ אשר ייתן דחיפה גדולה כל שנה, לכל הענף. תערוכה יוצרת התעניינות ציבורית רחבה והיא גורמת לחשיפה גדולה לענף, הן באמצעות אמצעי התקשורת: עיתונות, רדיו, טלוויזיה והן על ידי עצם הביקור, המסוגל במידה והוא מוצלח להוות תמריץ לאדם מהישוב להצטרף לאחד מענפי השיט. "מרינספורט" בהחלט עמדה ביעדים שאני ראיתי אותם כחשובים לענף השיט.

הפרסומת המסיבית באמצעי התקשורת הביאה לגני התערוכה הרבה "דם-חדש". רבים מהשייטים "גררו" איתם חברים ובני משפחה אשר באו "לטעום". האווירה הייתה אווירת חג לשיט. תרמו לאווירה המקצועיות והידע של מארגני התערוכה אשר סיימו שלושה ימים ללא תקלה אחת .

מה ראינו?
53 מציגים הציגו בתערוכה מתוכם 49 מענפי הצלילה והשייט. קשת המציגים נעה מקיאקים וגלשני רוח דרך אופנועי ועד לסירות, יאכטות מפרש ומנוע. מבתי ספר לגלישה ושיט ועד ספקי ציוד טכני ואלקטרוני. "אוצרות הים" מהרצליה הציגו ציוד ימי עשוי נחושת. מצא חן בעיני דגם המצפן מהמאה ה 16 בקופסאות עץ. marin-tashoot.gif

בתמונה: דוכן התצוגה של חברת תשוט.

"אופטימיסט" מכרכור פרש תצוגה גדולה של סירות מנוע, מפרש וקיאקים עשויים פלסטיק. תפש את עיני קיאק מדגם ממבו (פרנזי לשעבר). חשבתי שיכול להיות נחמד להחזיק קיאק כזה ביאכטה. "אלחוט ים" החברה הותיקה מחיפה הציגה בדוכן יחד עם גאיה קום (אירידיום ישראל) מכשיר סלולרי לוויני בכמה תצורות. המחיר (1,999 $ למכשיר 1.5 $ לדקה) מתחיל להיות מעניין. "אמביל" יבואנית כלי השייט והמנועים הותיקה הציגה את מיגוון פעולותיה המרשים. בלטה היאכטה המנועית SEARAY 240 D כמו כן הוצגו סידרת מנועי 4 הפעימות של מרינר אשר הולכים ותופסים נתח גדול מהשוק. "אשדוד ים" מאשדוד הופיעה בצורה מכובדת על מיגוון פעילותיה. בלטו יאכטות המנוע מתוצרת טורקיה רוטה 640 ו 575 כמו כן הוצגה ערכת צלילת חירום לכלי שיט שהייתי מצרף אותה לכל הפלגותי לא היסוס. "גלסר" מת"א הציגה "ספינת-חול" מפרשית על גלגלים. זהו ספורט פופולרי ביותר באירופה ואין סיבה שגם אצלנו לא יתפתח. אני מבטיח לנסות.

בתי הספר והמועדונים של "שיא - גל" ו"דרך הים" מהרצליה ריכזו התעניינות רבה במיוחד מתלמידים פוטנציאליים חדשים. תופעה בולטת הייתה מפגש מחודש עם הים של רבים מוותיקי הענף אשר נטשו אותו במשך השנים וגילו את מועדוני היאכטות אותם לא הכירו.

חיל הים הקים ביתן צנוע אשר הציג למתגייסים חדשים את יחידות ההתנדבות שלו. לטעמי החמיץ חיל הים אפשרות חשיפה גדולה יותר באמצעות הצגת כלי שיט.

טמבור יצרנית הצבע הוותיקה הציגה את מגוון צבעי האנטי-פאולינג. במיוחד את סדרת הצבעים הידידותיים יותר לסביבה. הביתן של "לגונה" מועדון הגלישה והשיט מבת-ים היה אחד המרשימים בתערוכה. הוא כלל מצג מולטימדיה בנושאי גלישת רוח וגלשני קייט. כן הוצגו קטמרנים וגלשני גלים.

גלשן הקייט החדש MACH 1 משך התעניינות רבה.

"מדוזה " מהרצליה היוותה גם היא את אחד ממרכזי התצוגה. על שטח גדול יחסית הוצגו מופעים של צלילה וניתן היה להתנסות בהם באופן מעשי. חברות מובילות שונות הסתפחו למדוזה על מנת להציג את כלי-השייט שלהם וחבל. מן הראוי היה לראות חברות אלו כמובילות בתערוכה. הביתן של מטרו מוטור יבואנית אופנועי-הים היה מאכזב יחסית לעוצמתה של החברה בשוק. הוצג מגוון חלקי של אופנועי ים. חסרים לי מופעי המולטימדיה האופייניים לביתני ימאה בתערוכות בעולם. גם לאלופי אופנועי הים הישראלים היה מקום בביתן זה. מינהל הספנות והנמלים לקח את התערוכה ברצינות. צוות של בכירי המינהל בראשות עמוס נוימן מנהל המחלקה לכלי שייט קטנים נכח בכל ימי התערוכה מצויד במחשב און-ליין ונתן תשובות במקום לכל פונה. צל"ש!!!

חברת מר-טק מערכות ים היא חברת הנדסה מחיפה. החברה הציגה מגוון מדחפים משקיטי רעש. מערכות פיקוד והיגוי וציוד ימי טכני אחר. המקצוענות שלהם הרשימה אותי. מרינה אשקלון הייתה המרינה היחידה שהציגה את עצמה בתערוכה. הוצגו המספנה על יכולותיה, מועדון הצלילה והמעגן. סוול שיווק ושירותים מתל אביב הציג מגוון מוצרים להדבקה ואטימה לעץ פיברגלס.

ראוי לציון מיוחד הרעיון הנחמד לאפשר לאיתי פרמינגר מחיפה שהוא נגר ימי לבנות בתערוכה סירת מפרש. עמותת "אתגרים" היא אחד הגופים ההתנדבותיים אשר אין מילים לתאר את חשיבות עבודת הקודש שהם עושים. בעזרת פעילות שייט, "אתגרים" משקמת ילדים ובוגרים נכים ונותנת להם סיבה לחייך. מעבר לביתן הצנוע שהם הקימו שמחתי לראות את ילדי אתגרים בתערוכה. צל"ש !!!

פ.פישלס היא חברה חיפאית וותיקה. בביתן מושקע מאוד ניתן היה לראות את חידושי האלקטרוניקה הימית, מלווים בהסברים מקצועיים. פריגל (גלשנים) מכרכור הם יבואנים וותיקים של גלשני רוח וגלשני קייט. בתצוגה הציגו את מיגוון הציוד שהם מייבאים. למשפחת פרידמן (הכוללת את המדליסט האולימפי גל) יש הרבה מה למכור בשטח זה. ציקי לימודי שייט מאילת הוא שם דבר בנושא הדרכת שייט. ציקי כתב חוברות רבות בנושא והוא אחד מוותיקי המדריכים. משך את עיני הקורס המרוכז באילת. אין ספק שזה בהחלט שילוב מעניין של לימוד וחופש.

קדר טכנולוגיה הציגו בביתן את מפרידי המים - מסנני דלק של SEPAR מתוצרת גרמניה. קהל השייטים נחלק לשניים: אלו שקנו SEPAR פילטר לפני שנתקעו עם מים או לכלוך במנוע ואלו שקנו אחרי. דגמי 2002 של SEPAR מצדיקים בדיקה על ידי כל יאכטונר.

ש.א.ל ציוד טכני הציגו מגוון מרשים של כננות, ציוד ללחימה באש ובמיוחד את המשאבות וציוד הולכת הנוזלים של גבסקו. משך את עיני אביזר התראה המתריע על הפעלת מצוף השיפולים (בילג’) וכשל בהפעלת המשאבה. רעיון חכם! "קדר סוכנות לביטוח" אשר כותב שורות אלו הוא מבעליה החליטה לשתף פעולה עם איגוד השייט הישראלי על מנת לקדם את הנבחרת האולימפית של ישראל בשיט. "מנורה חברה לביטוח בע"מ" העמידה תרומה נדיבה לנבחרת אשר אפשרה את המצג המרשים אשר הופיע בתערוכה.

זאת הייתה הזדמנות לציבור השייטים להכיר באופן אישי את חברי הנבחרת אשר שהו בביתן כל שעות היום ונתנו מידע לכל דורש. צל"ש לחברי נבחרת השיט במפרשיות מדגם 470: שחף, יוגב גידי ואודי על הופעה מרשימה. איך אמרה הלן מקארטור ! (ראה מאמר) יחסי הציבור קשים יותר מהתחרות.

שיר – ביט חברה לביטוח הציגה את פתרונות הביטוח שלה לכלי שייט. שמרלינג – סינכרו חברת הנעה ותיקה הציגה מנועי דיזל מתוצרת LISTER שהם מותגים רציניים מאוד בהנעת כלי שיט. צל"ש התערוכה לביתן המושקע ביותר מגיע ללא ספק ל"תשוט" יבואנית יאכטות וסירות מתוצרת "בנטו", סירות גומי מתוצרת זודיאק ומארגני סיורי שייט. הביתן רחב הידיים היה פשוט יפה ויעיל. צוות גדול נתן פרטים על כל אחת מהסירות המוצגות ובמקום ניתן היה להרשם לסיורי שייט. על הרצינות של "תשוט" תעיד העובדה שמנהל השיווק פרנסואה רודריגז הגיע במיוחד מצרפת לישראל ושהה בביתן כל ימי התערוכה.

אין ספק "תשוט" הראתה (אומנם בקנה מידה קטן) איך צריך להיראות בעתיד ביתן בתערוכה. על היוזמה והתעוזה מגיע לארן נוימן מנכ"ל תשוט ציון לשבח מיוחד.

ברגע האחרון תוך גילוי כושר אילתור ונחישות הגיעו החבר’ה של סינרגי וסוס - ים יבואני אפרמרה עם היאכטה המנועית לתערוכה. היאכטה היפיפייה שהוצגה על גבי המשאית אשר הובילה אותה מהנמל היוותה ללא כל ספק מוקד התעניינות.

בתמונה:התצוגה החיצונית. יאכטה אפרמרה.marin-apre.gif

מה בעתיד
לצוות מרכז הירידים אמיר תמרי המנכ"ל , צביקה רהב הסמנכ"ל ואורית (בולדוזר) מרום אשר ארגנו את התערוכה יש עכשיו הרבה חומר למחשבה. אישית אני סבור שיש לנסות לארגן את התערוכה הבאה "על קו המים" באחת המרינות. הוצאות הובלת כלי שייט גדולים לגני התערוכה הן גבוהות ביותר וכמעט בלתי אפשריות למשווק הישראלי. אך גם אם התערוכה הבאה לא תהיה "על המים" אני בטוח שהיא תהיה גדולה יותר ומרשימה יותר. אי אפשר היה שלא להריח בשטח התערוכה את ריח ההצלחה.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<