גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > BOOT דיסלדורף: הצגת השיט הגדולה באירופה
BOOT דיסלדורף: הצגת השיט הגדולה באירופה
סקירת תערוכת השיט הגדולה באירופה.

גליון 14

מאת גיורא קדר

בתדירות שנתית נותן מרכז הירידים של דיסלדורף גרמניה את הצגת השיט הגדולה באירופה, ואולי הגדולה ביותר בעולם. זאת תערוכת שיט יוצאת דופן בגודלה, החובקת כמעט את כל מה ששט, צף או צולל. מיאכטות ועד קיאקים. מסיורי ים באיים אקזוטיים ועד בתי ספר לצלילה. אתה מחפש מנוע ימי? יש עשרות מציגים שישמחו לארח אותך בביתן שלהם. אתה מחפש חכה לדיג? יש מאות מציגים שרק מחכים שתבקר אותם.

המספרים מהממים, במיוחד למי שבא מארץ שבה עוגנות כאלף יאכטות. נדמה שרק בתערוכה מוצגים יותר מאלף כלי שיט. ליריד הבינלאומי של דיסלדורף היסטוריה ארוכה שימיה כימי העיר, שהיא אחת ממרכזי התעשייה והמסחר הגדולים של גרמניה. דיסלדורף היא נמל-נהר השוכנת על גדות הריין.

הריין הוא נהר אדיר הזורם מדרום לצפון תוך שהוא חוצה את גרמניה. לאורכו התפתחו ערי תעשייה שנשענו על נתיב התחבורה הימי הנוח. בפתחו של הנהר שוכנת רוטרדאם, אשר בה התפתח נמל-ים עמוק מים הגדול ביותר בעולם. רשת תעלות מקשרת את הריין עם נהרות אירופה האחרים. דוברת מטען היוצאת מרוטרדאם אשר בהולנד יכולה להגיע לבאזל שבשווייץ דרך דיסלדורף וקלן אשר בגרמניה ומשם דרך תעלה לדנובה ולים השחור. במשך מאות שנים הישיבה על האוטוסטרדה הימית הזאת הפכה את העיר למרכז מסחרי החורג בחשיבותו מגבולות גרמניה .

היריד (MASE ) של דיסלדורף מושך מציגים ומבקרים מכל רחבי אירופה וגם מיבשות אחרות. 1,656 מציגים מ-51 מדינות מתפרסים על פני 16 אולמות ענק ששטח כל אחד מהם מ-4 ועד 6 דונם (!).

107,000 מ"ר של תצוגה, הכוללים גם 43 אתרי בילוי, תרבות (גלריות) וספורט (כולל בריכת ענק לתצוגות רטובות), אירחו כ-350,000 מבקרים, תוך הפגנת עוצמה בלתי רגילה של תעשיית השיט ביבשת, אשר ברוב חלקיה מוגבלת עונת השיט ל-4 חודשים בשנה.

ה-BOOT אינה רק תערוכה מסחרית. מודעות לצורך הבידורי מחד והתרבותי מאידך גרמה למנהלי התערוכה להקצות שטח גדול לגלריות אמנות. בחלקן מציגות מוצרי אמנות ובחלקן אמנים המוכרים את יצירותיהם. ביקרנו בדוכנים של צלמים, ציירים, פסלי אבן, מתכת ועץ אשר הקשר המשותף שלהם הוא הים. כשייט זיהיתי מיד יצירות אמנות הקשורות בשיט של אמנים שהם שייטים בעצמם. אצל אמנים כאלו אתה מרגיש את "הדבר האמיתי". אצל אמנים כאלה לא תראה בתמונה שתי מפרשיות מפליגות ברוח קדמית האחת כנגד רעותה. ביקרתי בדוכן של ידידי, הצלם האיטלקי פארקו פאשה, אשר מוכר כבר שנים, בכל תערוכות השיט הגדולות של אירופה את אותם פוסטרים משגעים שלו. פרנקו מוסיף בכל שנה למבחר פוסטר אחד או שניים. לצורך כך הוא מצלם למעלה מ-10,000 תצלומים בשיוטים ובמרינות בכל רחבי העולם.

פראוקה קלאט (KLETׂFRAUKE ) היא ציירת שיט מהעיר טרוומנדה שבחוף הבלטי. טרוומנדה היא מרכז שיט תחרותי באירופה. תחרויות שבוע טרוומנדה ידועות גם לשייטים התחרותיים של ישראל. כשייטת תחרותית מציירת פראוקה ציורים יפהפיים של תחרויות שיט. הציורים, בצבעי אקריל, מצוירים בחלקם על בד מפרשים אמיתי. זמן רב התעכבתי בדוכן נהדר זה.


בניגוד למה שסיפרו לנו, הגודל כן קובע. אישור לכך קיבלנו בתצוגת יאכטות-העל בתערוכה. בדרך כלל יאכטות-על הן הסמן הימני של התעשייה, כך הגענו לביתן 6 הביתן בו מוצגות יאכטות-העל בגודל טבעי. כאן צריך לתאם את הביקור ביאכטה מראש. רוב הקהל מסתפק בהתבוננות מהצד. גם הדיוט בשיט עומד נפעם נוכח ההישג ההנדסי של הכנסת עשרות יאכטות ענק לתוך ביתן התצוגה. איזה מאמץ הנדסי נדרש על מנת להוביל את כלי השיט הגדולים האלו לרוחב אירופה! אבל הפעם פרט לסיור חטוף בתצוגה של קבוצת פראטי האיטלקית (6 דגמים של סופר אלגנטית) ופרינסס הבריטית (5 דגמים בעצוב בריטי ספוג מסורת) הקדשתי את רוב הזמן לאולם הצמוד, אולם 7. אולם 7 יוחד לציוד המיועד ליאכטות-על וליאכטות "הסופר" תחרותיות. באמצע האולם תפסה מקום של כבוד היאכטה אשר תוכננה לייצג את גרמניה ב AMRICAN CAP . חברת ILLBRUCK אשר תכננה להוביל את המבצע לא הצליחה לגייס את המשאבים הדרושים כדי להציב צוות על קו הזינוק בניו זילנד. ( השם אילברוק אומר לכם משהו? כן, אלו הם החברה שניצחו בVOLVO OCAEN RACE (כחול 11)). את היאכטה הענקית הציבו בביתנה של חברת התכנון ולידה המחישו באמצעות בובות את תפקידי צוות השייטים. יתכן שהמטרה הייתה לעורר את "גאוות היחידה" של שייטי גרמניה כדי שיתמכו בשיוט הבא. חברת אילברוק עצמה הציגה חומרי איטום ובידוד לכלי שיט. ראיתי חומר בידוד העשוי ממלמין. בידוד המלמין שוקל 4 ק"ג למטר רבוע לעומת, משקל של חומר שבו משתמשים היום שהוא 35-40 ק"ג למטר רבוע. החומר כמובן עומד בתקן העולמי M.C.A , הוא מוגן אש במשך 60 דקות, דוחה מים ושמן והוא לא יתלקח גם בטמפרטורה של 300 מעלות. הורדת משקל עד כדי 90% במרכיב כל שהוא ביאכטה זאת בהחלט מהפכה אמיתית. עכשיו נותר רק לצפות גם להורדת המחיר (הגבוה).

ביתן נוסף שמשך את תשומת ליבי היה ביתנה של חברת FORMGAS ליצור זכוכית. מה הסיפור הגדול ביצור זכוכית? מסתבר שבים גם זכוכית זה סיפור. החברה הגרמנית יודעת לייצר זכוכית כפולה שאינה מעוותת את התמונה אותה אתה רואה. מדוע צריך זכוכית כפולה? פרט לבידוד יש לה גם יתרון בטיחותי גדול. אם משום מה נשברת זכוכית החלון ביאכטה ממכה חיצונית עדיין היאכטה תהיה אטומה למים, בשל הזכוכית הכפולה. בין הזכוכיות יש חומר פולימרי (שרף) אשר מחזק את החלון ופועל גם "כסופג זעזועים" במקרה של שבר באחת מהשכבות. רוב החלונות השקופים ביאכטות עשויים מחומר פלסטי המתבלה עקב קרינת השמש (U.V ) הזכוכית כמובן עמידה לקרינה. והמחיר? בשמיים, 2000-3000 יורו למ"ר זכוכית של כ 2 מ"מ. בשיטה זאת מיוצרים חלונות ענק מעוצבים ומכופפים. היצרנים מבטיחים תמונה לא מעוותת גם בחלונות המעוצבים.

השקת סירות השירות או אופנועי הים מסיפון היאכטות לים הוא נושא המטריד את מנוחתם של מתכנני ובעלי יאכטות. מנוף יעיל ובטוח לא תמיד משתלב עם הקו האלגנטי הנדרש מיאכטה. הוסיפו לכך את מידותיהן ההולכות וגדלות של סירות השירות והנה לכם בעיה רצינית. חברת בסנזוניBESENZONI האיטלקית נרתמה ופיתחה מנוף (DAVIT ) הידראולי הנראה כמו מנוף רגיל כאשר הוא פועל. אבל כאשר הוא באחסנה הוא קטן למימדי כננת צנועה. יש לו יכולת הרמה של 300 ק"ג לרדיוס של 1.4 מטר. עדיין לא הרבה אבל היצרן מבטיח שיפור.

מיאכטות מנוע עברנו לציוד מפרשים. חשבתם פעם על מהפך (GYBE ) ברוח של 30 קשר ביאכטה של 100 רגל? סיפור לא פשוט שיכול בקלות להיגמר בנזק לתורן או למנור. חברת נורדיק מאסט NORDIC MAST הדנית, שהיא מהמובילות בתחום יצור תורני קבלר בעולם נרתמה למאמץ המיועד למנוע התקפי לב מסקיפרים של יאכטות גדולות. המתקן שפותח נקרא POSITIVE GYBE CONTROOL או בעברית "שלט מהפך חיובי". הוא מעביר את התנועה המהירה של המנור לבלמים הידראוליים הנמצאים מתחת לסיפון. מכשיר זה אינו מחליף את מותחן המנור (BOOM VANG ). חיבור מתקן זה למשאבה הידראולית יכול להחליף את מיתר המנור.

מביתן 7 הנוצץ "ירדנו אל העם" ונכנסו לביתני הענק של היאכטות ה"רגילות". בדיסלדורף יאכטות של 50 רגל נחשבות רגילות. בביתן של לואמר (LEWMAR ) הבריטית יצרנית ציוד הסיפון הוותיקה ראינו כננת עוגן המסוגלת לעבוד אפילו מתחת למים, (היצרנים טוענים שהפעילו אותה למעלה משעתיים בתנאים אלו), ברור שהמטרה אינה כננת תת-מימית, אלה כננת עמידה בתנאים של הצפת סיפון. סדרת ה H שלהם בנויה כך שכל מכלול הכננת עצמה, הסלונואיד המיועד להחלפת כוון התנועה, נתיך הבטיחות ומפסק השליטה, נמצאים בתוך הכננת מוגנים ואטומים. בנוסף לאטימה זהו יתרון בולט בשעה שרוצים להחליף את הכננת או להעביר אותה לכלי שיט אחר. שיפור משמעותי נוסף הוא בפני התוף העשוי בשיטה מיוחדת המבטיחה לחבל אחיזה טובה יותר ובלאי מועט. עוד רעיון יפה של לואמר הוא שקל ה"D " המיועד לאפשר החלפת גלגלות מהירה וקלה ביאכטה. זהו שקל ננעל אשר בקצהו שקל מתברג. בעתיד לואמר מתכננים שקל "D " עם בסיס מסתובב.

כמובן שאי אפשר בתערוכה כזאת בלי אופנה. אלפי מטרים בתערוכה מוקדשים לתצוגת אופנה וביגוד בכל רמת עיצוב ומחיר. הקור האירופאי, אפילו בקיץ מחייב יציאה להפלגה עם ביגוד מתאים והוא מפרנס תעשיה שלמה. אותנו משכו משום מה נעלי השיט מתוצרת מוסטו MUSTO הבריטית. כולנו מכירים את הדוקרס, נעלי השיט המסורתיות שעיצובם לא השתנה מזה עשרות או מאות שנים. חברת מוסטו יצאה עם קו חדש לחלוטין של נעלי שיט. הנעלים אשר הוצגו בדגמי עור או גורטקס מצוידות בסוליה מיוחדת אשר מבטיחה אחיזה מצוינת על סיפון חלק. (ניסיתי את הנעל במו רגלי). "פטנט" נוסף בנעל הוא אפשרות החליצה והנעילה הקלה וכיסוי השרוכים כדי שלא יתפסו בעת התנועה על הסיפון. המבנה והחומר בנעל דוחים מים. ניתן יהיה לקנות את הנעל רק בקיץ והמחיר יהיה כמאה דולר.תערוכת השיט בדיסלדורף נמשכת עשרה ימים. מניסיוני יש צורך בשבוע כדי לראות את התערוכה באופן ראוי.

למי שאינו יודע לתערוכה נציגות בישראל :

חברת איטקס טל' 03-6882929

דוא"ל WWW.itex.co.il

הם יכולים למכור לכם כרטיסים בישראל ולעזור בהורדת עלויות הביקור.


תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<