גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > תערוכות שיט
תערוכות שיט
סקירת התערוכות בתורקיה, לונדון ודיסלדורף.
תערוכה1: התערוכה בלונדון

מאת: מיכל קדר

לאחר עשרות שנים בה הוצגה התערוכה באולם EARLES COURT המיושן החליטו פרנסיה להעביר אותה לאולם EXCEL המודרני השוכן באזור המתפתח של ה – DOCKLAND על גדות התמזה. האולם החדש גדול רק ב- 30% מהאולם הישן ומשאיר את לונדון כתערוכה קטנה יחסית לעומת דיסלדורף. הרבה חששות ותהיות ליוו את המעבר מהמקום הישן והמוכר למציגים ולמבקרים. ביום הראשון בו ביקרתי בתערוכה, אחה"צ שיועד לבעלי עניין ועיתונאים בלבד הייתה התערוכה כמעט ריקה ממבקרים, אין ספק שמספר בעלי העניין היה גדול ממספר המבקרים. שיחות מזדמנות עם המציגים הציפו את החשש הגדול שלהם כי המרחק והקושי בשינוי ההרגלים של האנגלים הידועים בשמרנותם ידירו את רגליהם מהתערוכה.

למחרת היום – יום שישי התבדו כל התחזיות הפסימיות, במהלך סוף השבוע בו שהיתי בתערוכה קשה היה לפלס דרך בשבילים המסודרים בזויות ישרות (היו מי שהשוו את הסידור בתערוכה למנהטן, רחובות ארוכים כמו שדרות אפיינו את עיצוב של התערוכה). למרות המרחק ולמרות שממרכז לונדון יש לקחת את ה-UNDERGROUND ולהחליף רכבת באמצע, ולמרות שהנסיעה אורכת יותר מחצי שעה (בלי ההמתנה לרכבת) הייתה התערוכה מלאה מפה לפה.

החידוש עליו דיברו כולם בתערוכה היה שטח התצוגה שעל גדות התעלה הסמוכה לבנין הEXCEL ועל 36 היאכטות אשר עגנו במים לתצוגה, יאכטות מנועיות באורך החל מ - 6 מטר ועד למעלה מ - 30 מטר עגנו לאורך הרציף. לאמר את האמת היה זה סיכון גדול להציג את היאכטות בחוץ עקב תנאי מזג האוויר והקור שמאפיינים את לונדון. בד"כ המבקר איננו מתחיל את הביקור ביאכטות הנמצאות בחוץ, הוא נכנס לבנין, מוסר את המעיל ומסתובב בבנין המחומם ואז הוא יוצא החוצה לבקר את כלי השיט העוגנים, יום אחד של שמש היטיב עם המציגים, אך בימים הבאים עטפו את לונדון עננים שהביאו קור וגשם כך שבדרך ליאכטות העוגנות במים גם התרטבתי וגם קפאתי מקור, מה שלא תרם להנאה. למדתי את הלקח והתחלתי את היום השני בבוקר (כל עוד הייתי עטופה לשהות בחוץ) בביקור בכלי השיט העוגנים, אז כבר הייתי לבושה כיאות אבל היאכטות היו רטובות מהגשם שטפטף בלילה והצורך להוריד את הנעלים לפני הכניסה ליאכטות בהיותי על הסיפון גרם לי להסתובב חצי יום בגרביים רטובות. אטרקציה מיוחדת לאנגלים היו ספינת מלחמה של חיל הים וספינת מפרשים מסוג ה "Tall Ship " שעמדה מנגד. לפני שתי ספינות אלו השתרך תור רב של מבקרים ומתעניינים.


חידושים רבים לא היו בתערוכה, אטרקציה גדולה הייתה צריכה להיות בריכת התצוגות המחוברת לאולם התצוגה, אך עקב תקלות טכניות בימים בהם שהיתי בתערוכה, לא הצליחו להתקין את הבריכה ואת תצוגת השיט בתוכה. שמעתי כי בימים האחרונים לתערוכה הייתה סביב הבריכה המולה רבה ותצוגה של אופנועי ים, מפרשיות קטנות והופעות אומנים. מזג האוויר האנגלי גורם לכך ששוק ביגוד השיט הוא השוק התוסס ביותר, כל דוכני הביגוד היו מרוכזים בכניסה לאולמות התצוגה ונוח היה להתחיל ולהסתובב ביניהם, הקהל הצביע ברגליים ועסקאות רבות נעשו בין דוכנים אלו.


בבריטניה אמרת שיט אמרת בירה. הבר של " "GUINNESS , הינו מרכז נוסף שמושך תמיד את הבריטים והמבקרים. מדהים לראות את מספר הבריטים, חנוטים בחליפות ועניבות, שותים כמויות ... של בירה שחורה ומרה. האווירה במקום צבעונית וקולנית.

לסיכום נהניתי ואחזור גם בשנה הבאה.

תערוכה 2 : BOOT – התערוכה הגדולה מכולן

מאת: גיורא קדר

1650 מציגים מ – 50 מדינות ב – 17 אולמות תצוגה ובשטח כולל של 100,000.00 מ"ר של תצוגה, היוו מפגן אדיר של הספורט הימי לסוגיו. מיאכטות על ועד גלשני רוח, ממנוע חיצון ועד חגורת הצלה לכלב. אם זה קשור לים ולשיט, בוודאי שתראו אותו ב –BOOT של דיסלדורף. אז איך מוצאים את הידיים והרגליים בתערוכה כזאת? המוטו צריך להיות: "סוף מעשה במחשבה תחילה", או "סוף מעשה במחשב תחילה". הקש את הנושא המבוקש באחד ממחשבי התערוכה המפוזרים באולמות התצוגה. פלט המחשב יציג לך את כל המציגים בנושא המבוקש. חשוב להיות ממוקדים, זה יחסוך שיטוט ארוך. כאשר פלט המחשב בידכם תכננו את נתיב הסיור בין המציגים השונים על גבי מפת התערוכה. רק להמחשה המרחק בין ביתן 6 לביתן 13 הוא כקילומטר וחצי! (לא לדאוג, יש הסעה חינם בתוך התערוכה). לכן תכנון חוסך קילומטרז'.

נתנו ליאכטות-על את הכבוד המגיע להן וביקרנו בהן ראשונות. את הבכורה לגודל נטלה ה MANGOSTA 108 OPEN . כן אתם קוראים נכונה: 108 רגל, 33.5 מטר, 94 טון בתוך אולם התצוגה! יחד עם מיקי גל מסוס-ים, נציג מספנות אנקונה בישראל, אנחנו מסיירים ביאכטה ומרגישים "כמו גדולים". מדוע OPEN ? אנחנו שואלים את מיקי. התשובה ניתנת בלחיצת כפתור. גג הסלון הענק והמפואר נפתח לכל רוחבו, אתה יושב בפנים אבל מרגיש בחוץ, אנחנו צוללים לחדר המכונות, שני מנועי MTU של 750 כ"ס כל אחד, מצוידים בטורבינות גז, מניעים את משאבות הג'ט מתוצרת KAMEWA המסוגלים להביא את היפיפייה הזאת למהירות של 50 קשר. כן, קראתם נכון. אמרנו שלום למרסלו מאגי המנכ"ל האיטלקי הנחמד (ראיתם איטלקי לא נחמד?) של המספנה אשר התפנה לדקה מלקוחות אשר הגיעו מדובאי (אהלן אהלן) ועברנו לאולמות התצוגה של יאכטות המפרש. בכל תערוכה יש מציגים המקדימים את זמנם. כך היה בשנת 1973 שבה פגשתי לראשונה בתערוכת דיסלדורף את הולי שויצר, ממציא גלשן הרוח שהיום בקושי זוכרים את שמו ומישהו אחר עושה מהרעיון שלו את הכסף הגדול. ה - DISTANIA משום מה, נראית לי כ"במת רעיונות" שמישהו אחר (ואולי לא) יעשה עליה את הכסף. כבר הרבה זמן לא ראיתי יאכטת מפרש עם כל כך הרבה רעיונות חדשים, בחלקם פשוטים להפליא ובחלקם מתוחכמים. שאלתי את מר קולי מנהל החברה : כמה יאכטות יצרתם עד עכשיו? והתשובה: אחת. אבל איזו אחת! העוגן מתקפל, סירת הדינגי נשלפת, הפנדרים נעלמים, הקיל מתפצל לשניים ומתרומם לצדדים, שלוחת החרטום אליה קשור הספינקר מתקפלת ונעלמת לאחר השימוש. היאכטה כולה מסוגלת לצוף גם כאשר היא מלאה במים. במצב זה (היאכטה מלאה במים) גם המנועים ימשיכו לעבוד, תא המנוע אטום.

ממפרשיות עברנו לאביזרים. חבר הפנה תשומת לבנו לחידוש מעניין של ענק האיבזור האמריקאי HARKEN מסילת תורן מתפצלת. המפרשנים שביננו מכירים את בעיית קיפול המפרש לאחר הורדתו. המפרש תופס נפח גדול על המנור וקשה להכניס אותו לתוך השק התפור לאורך המנור. HARKEN פתרו את הבעיה בעזרת מסילה מתפצלת הגורמת למפרש ליפול פעם ימינה ופעם שמאלה. הנפח שעל המנור קטן בחצי. HARKEN הגיעו לרעיון, בעת תכנון המערך ליאכטת המפרשים הגדולה בעולם "המירבלה 5" (ראה מדור חדשות) גובה הזחיחים המסיעים את המפרש על גב המסילה לאחר קיפול המפרש היה אמור להגיע לגובה של 7 מטר! פיצול המסילה הקטין אותו בחצי.

עברנו למנועיות ושם צד את עיננו יצור ימי מוזר. בתחילה חשבנו שזאת סירת גומי של מעצב רב השראה. הסתבר שזוהי רחפת ל - 4 שייטים בשם HOV POD שיודעת לרחף בקלות מעל גלי החוף וגם מעל החוף עצמו במהירות של 40 קשר. תתפלאו, הספק המנוע הוא 52 כ"ס בלבד. עם מיכל דלק רגיל של 20 ליטר תוכלו לרחף מעל הים או החוף בגובה של 25 ס"מ במשך שעתיים.

בלי לשחק קצת באלקטרוניקה לא יכולנו כמובן לעזוב את התערוכה. SIMRAD יצרנית המכשור האלקטרוני, הציגה שישה חידושים מרתקים. המאחד את כולם: הכול על מסך אחד בלחיצת כפתור. הצעצוע אשר משך אותנו יותר מכולם היה מסך התצוגה הענק של דגם 44/54 CA המאפשר רזולציית תמונה נהדרת. המסך יודע להציג את תמונת קרקעית הים 180 מעלות אנכי ו – 360 מעלות אופקי. RAY MARINE מתחרתה של SIMRAD ריתקה לא פחות. סידרת ה –C שלה הוא צעצוע מרהיב. הוא מופיע עם מסכי תצוגה מ 6.5 אינץ' ועד 12 אינץ' הניתנים להתקנה בעמדת הפיקוד (כלומר אטומים למים), כמובן שהם מסוגלים להציג נתונים ותמונות מכל המכשירים שעל הסיפון. לצגים המותקנים בחוץ יש התקן המונע את הבהק השמש. אבל מבחינתנו הבכורה של RAY MARINE ניתנת הפעם להגה האוטומטי החדש ה – 51. הוא מיועד ליאכטות מ – 25 ועד 45 רגל ומותקן בו מעבד מחשב של 32 ביט. פי 5 חזק יותר מסדרת ה – 5000 שגם היא הייתה מצוינת. במקום כפתורי ההיגוי של פלוס מינוס מעלה אחת ועשר מעלות הידועים, יש כפתור כיוון המאפשר שליטה קלה יותר.

מהאלקטרוניקה עברתי לבידור. בילינו כמה שעות טובות בביתן 13 שהיה גדוש בדוכני חברות הצ'רטר ויעדי הפלגה מרהיבים. השמש שהם הציגו עמדה בסתירה למזג האוויר הקפוא שבחוץ. שכננו התורכים הגדילו לעשות ולדעתי הביתן שלהם היה היפה והיעיל ביותר בתערוכה.

אז להתראות בקיץ בתורכיה ובשנה הבאה ב – BOOT של דיסלדורף.

תערוכה 3: איסטנבול נא להכיר: MADE IN TURKY

מאת ראובן זאק

ה- B0ATSHOW של איסטנבול נועד ברובו לשוק המקומי, פגשנו מעט אורחים זרים וגם הם היו מזדמנים. יצרני יאכטות בינלאומיים היו ביצוג מזערי 5 ספינות של 4 יצרנים (זא'נו, בנטו, הנטר ובווריה). יאכטות מנועיות של יצרנים זרים היו ביצוג דומה. התערוכה השתרעה על פני שני אולמות.

באולם הראשון כלי שיט גדולים יותר, רוב רובם מתוצרת מקומית, בלטה תוצרת העיר TUZLA הידועה במספנותיה הגדולות. באולם זה היתה גם תצוגה מרשימה של מיטב יצרני מנועי דיזל בעולם וחברות להשכרת צ'רטרים ביאכטות. האולם השני היה מורכב מדוכנים קטנים (יחסית למשטחי התצוגה הגדולים באולם הראשון), תצוגת סירות קטנות, מנועי חיצון וסוכנויות של יצרני אביזרי כלי שיט.

שתי חברות מקומיות הציגו יאכטות מפרשים מרשימות אשר כולן תוצרת תורכיה. חברת STAND Art הציגה יכטה בשם OBSESSION-1240 , עם קוקפיט מרכזי מפואר במיוחד וחלוקה חכמה ונוחה של היאכטה. חברת STAND Art בונה יכטות לפי הזמנה אישית, עם אפשרות נרחבת להתאמות על פי דרישת הקונה. היאכטה כולה בנויה עץ בעבודת יד וטכנולוגיה מתקדמת והגימור הוא ברמה הגבוהה ביותר.

חברת BARBAROSSA , הציגה יאכטה בשם ATLANTIS 46 . חברה זו הינה שותפות טורקית גרמנית ומייצרת יאכטות בגדלים שבין 36 ל- 50 רגל (כרגע 5 דגמים), לפי דברי הסוכן בגרמניה הם מכרו שם כמה עשרות יאכטות מתוצרת זו ולאור הביקוש הם עומדים לצאת עם דגם של 60 רגל. המראה החיצוני של יאכטה זו ניראה יפה (כמו כל יאכטה חדשה) הגימור הפנימי הוא ברמה גבוהה מאוד (בניגוד למספר כלי שיט סטנדרטיים שהפלגתי עליהם) הכלי כולו חזק ביותר.

סירות מנוע: בתורכיה מיוצרים היום מאות דגמים של כלי שיט מנועיים המשמשים לתרבות פנאי, החל ביאכטות עם צוות וכלה בדינגי קטנות. בתערוכה הוצגו רק אותם יצרנים העומדים בתקן האירופאי. ראיתי מספר דגמים אשר לדעתי יכולים להתאים לחופי ישראל: א. תצוגה מרשימה הייתה לחברת JOKER יצרנית סירות מתנפחות וסירות חצי קשיחות, עם מבחר כלי שיט מגודל של 2 מטר עד 9 מטר אורך. היצרן מצהיר כי החומרים הם ברמה ותקן אירופאי. ב. STAR-675 - סירת מנוע מקורה עם קבינה בחרטום, מנוע דיזל מ- 18 עד - 40 כ"ס. החידוש בכלי שיט זה לעומת סירות דומות שחזרו לירכתיים מעוגלות דבר שמקל לשלוט על הסירה בהפלגה עם הגלים (בייחוד בכניסות למעגנות בארץ). ב.BALIKCI 600 - סירת מנוע לדייג חובבים, קלה (320 ק"ג) ביחס לגודלה (6.05 * 1.85) עם מנוע חיצון (8-28 כ"ס) שיושב בתוך הסירה לפני הירכתיים המעוגלות. סידור זה מקל על ההפלגה לאחור וכן על ההפלגה עם הגלים.

מוצרים מקומיים: א. התורכים חזקים ביצור חבלים, רצועות ומתקני הרמה. כולם בתקן אירופאי. ב. מזגנים – גידול התיירות בקיץ התורכי הלוהט גרם למיזוג רוב כלי השיט המסחריים ויאכטות מעל גודל מסוים. בנוסף ליצרנים בינלאומיים הוקמו בתורכיה מספר מפעלים מקומיים. חברת CARRIER (בבעלות או שותפות) מיצרת מזגניPOSEIDON עם מדחסים המיוצרים ע"י חברת תדיראן הישראלית (לדברי המשווק). ג. אבזור - הציגו מפעלים מקומיים (בנוסף לזרים) של גלגלי הצלה וציוד הצפה שונה. מפעלים המייצרים אבזור למנועים כמו: טרוטלים, אימפלורים, מחליפי חום ואבזור המאפשרים להתאים לים כל מנוע דיזל נפוץ (יבשתי).

תיירות: א. חברות חדשות להשכרת ספינות עם צוות והפעלה עצמית, החידוש הוא שילוב בין מלון שיש לו מרינה ויאכטה,. כך שניתן לשהות במלון חלק מהזמן ולהפליג חלק מהזמן. ב. קניית שבוע או יותר (כמו מניה) בחברה להשכרת יאכטות עם אפשרות להמרת מקום השיט.

משהו חדש: הפיתוח הטכנולוגי החדש בתערוכה היה של חברה אנגלית שפיתחה תחליף לאנטי פאולינג. טפט עם 4 שכבות הכוללות 2 שכבות דבק, שיכבת הגנה אנטי אוסמוסיס ושיכבה עליונה של נחושת (+ 10% ניקל). לטענת היצרן הטיפול טוב ל- 20 שנה עם ביקורת תקופתית פעם ב- 5 שנים.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<