גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
THE FERRETTI SHOW
יצרנית היאכטות האיטלקית המובילה הציגה את כל דגמיה. הייתה הצגת של עילית יאכטות המנוע וגם של החיים הטובים.

גליון 19

מאת גיורא קדר
אחת עשר יאכטות מנוע נוצצות עגנו לאורך הרציף במרינה החדשה של רימיני - איטליה. בקצה הרציף תחת אוהל לבן עמדה מכונית שחורה, MAIBACH של מרצדס: ברוכים הבאים להצגה השנתית של ferretti , מותג היאכטות מהמובילים בעולם.
החיבור בין מכונית המרצדס לבין היאכטות של ferretti לא מקרי. שניהם פונים לאותו פלח שוק, לאלו שמוכנים לשלם יותר עבור מוצר הנחשב מעולה. הקהל שנע בין האוהל ליאכטות נחלק לשניים. גברים חנוטים בחליפות אלגנטיות וקהל לבוש בג’ינס. בחליפות היו חנוטים אנשי המכירות וסוכני ferretti מכל העולם. בג’ינס (של ארמני או פול אנד שארק ,לא פחות) הסתובבו הלקוחות. אלברטו סאקי נציג ferretti במונטה קארלו מסביר: "כאשר אתה מזמין לקוח לבחון קניית יאכטה במיליון יורו - אתה צריך לתת לו כבוד", וחברת ferretti נתנה הרבה כבוד, וזה עלה לה גם הרבה כסף. מאות המוזמנים אשר השתכנו במיטב מלונות חמשת הכוכבים של רימיני הוזמנו למרינה כדי להפליג ולהכיר את כל המודלים שהחברה מייצרת. בכל פעם הפליגו היאכטות הגדולות עם חמישה אורחים בלבד. בין לבין יכלו המוזמנים לבלות באוהל קפה-בר-מסעדה. רמת הקולינריה בהחלט הצדיקה רמה של מותג על.

מהקל אל הכבד
ההפלגה הראשונה הייתה על סיפון ה "460" המכונה בפי הצוות האיטלקי בשם "הקטנה". קצת מוזר לכנות בשם "קטנה" יאכטה של 14.35 מ’, אבל בהשוואה לאחיותיה היא הקטנה ביותר. ה- "460" הוא הדגם הקטן ביותר ש ferretti מייצרת. כמו בכל דגמי ferretti החדשים פנים היאכטה מעוצב בעץ דובדבן בהיר. העץ הבהיר נותן הרגשה של גודל ומרחב המועצמת ע"י חלונות גדולים המאפשרים לאור השמש לחדור. העיצוב הכללי הוא שמרני ומאופק, אבל בעיקר נוח. מיקי גל סוכן ferretti בישראל: "ferretti מייצרת יאכטות למשפחה. המוטו של ferretti הוא ליצר "וילה צפה" עם ביצועים של מרצדס, לכן הדגש העיקרי הוא על נוחיות הן בהפעלה והן בחיים על סיפון היאכטה". קיבלתי המחשה מיידית של העיקרון המרכזי הזה כאשר התיישבתי על הספה המפנקת בסלון וצפיתי בטלוויזיה. מסך הפלזמה השטוח נראה לי בתחילה לא במקומו. מטעמי עיצוב אני הייתי מזיז אותו קדימה לכיוון החרטום. אבל כאשר צפיתי במכשיר לא יכולתי שלא להעריך את אנשי ferretti . מכל מקום על הספה הטלוויזיה נצפתה היטב. גם שולחן האוכל בסלון הוצב כך שניתן יהיה לאכול בנוחיות מבלי שנצטרך לשבת על קצה הספה או לגחון קדימה. המטבח הקומפקטי מאפשר את הגשת האוכל במינימום מאמץ, מבלי שהתבשילים יאלצו לנדוד על פני כל היאכטה וחלילה יכתימו את השטיחים המהודרים. אגב, כל הריפוד תפור מאריג טמפוטקס (זהו אריג היקר בעשרות אחוזים מחלופות אחרות). בחרטום נמצא תא הבעלים צמוד לשני תאים נוספים. האחד לאורחים וחדר עם מיטת קומתיים המיועד לילדים. ביאכטה שני תאי שירותים נפרדים: האחד צמוד לתא הבעלים והשני מיועד לילדים או לאורחים. בירכתיים נמצא תא קטן לסקיפר שכיר הכולל תא שירותים קטן.
Resize-of-Sea-trial.gif 
משמאל: יציאה למבחן ים. בימין התמונה עורך כחול.

יצאנו לים, כאשר תמרון היציאה מנוהל מהגשר העילי. תמרון היאכטה קל להפליא. המצערת (טרוטל) החשמלית מסוגלת לתרגם לסיבובי מנוע כל תזוזה קלה, והיא עושה זאת באופן חלק ורציף. כמעט ולא היה צורך להשתמש במנוע החרטום החשמלי וזאת למרות שהיציאה מהמרינה הצריכה תמרון רב. קיבלתי את ההגאים עם היציאה לים ופתחתי את המצערת עד סופה. היאכטה זינקה למהירות של 34 קשר, ב- 2600 סיבוב לדקה. הורדתי קצת את המהירות. השעון התייצב על 29 קשר ב- 2300 סיבוב לדקה. תצרוכת הדלק הראתה על 72 ליטר לשעה. ירדתי לתא הסלון. הטלוויזיה עבדה. הקליטה הייתה באיכות טובה וזאת באמצעות אנטנה מיוחדת. הבעיה הגדולה ביותר בקליטת טלוויזיה ביאכטה מנועית היא הזעזועים (ויברציות) המעוותים את התמונה, אבל ב ferretti זה לא קורה. לקחתי את ההגה בגשר הפנימי. הישיבה נוחה ואפילו נוחה מדי (סגולה להירדמות בזמן המשמרת). הורדתי את מהירות הסיבוב ל- 2100 סיבוב לדקה. המהירות התייצבה על 22 קשר. תצרוכת הדלק הייתה 60.3 ליטר לשעה.

למי שיכול להרשות לעצמו קצת יותר
חזרנו לרציף המרינה ועלינו על סיפון ferretti 500 הצטרפנו לסוכן השוודי של ferretti אשר ליווה זוג צעירים בלונדינים. הזוג גילה תחומי התעניינות שונים. הבעל השקיע זמן רב בלימוד מחשב היאכטה אשר בין השאר הראה תמונות טלוויזיה במעגל סגור של חדר המכונות והירכתיים, בנוסף לנתוני מנוע, תמונות מכ"מ, פלוטר מפות, חישובי דלק ועוד. האישה לעומתו בחנה באופן מדוקדק את ההצעות השונות של ferretti לריפודי היאכטה. מדוע ferretti ? אני שואל את הבעל: הבחור בתחילת שנות השלושים מסביר ברצינות שוודית תהומית: "אנחנו מפליגים כיום ביאכטה המשפחתית הגדולה יחד עם הורי. אנחנו אומנם שוודים אך מתגוררים בלוקסנבורג. במשך הקיץ אנחנו מבלים לפחות חודשיים על סיפון היאכטה במימי שוודיה. אשתי ואני החלטנו לקנות יאכטה משלנו וחיפשנו יאכטה שתתאים לנו ולשני ילדנו". מדוע החלטתם דווקא לבחור ב 500? התשובה קצת הפתיעה : " "ב ferretti 500 יש תא נוסף ונפרד המתאים למטפלת שלנו. אנחנו לא מפליגים עם ילדנו ללא המטפלת, גם הסלון המרווח מאוד תרם להחלטה שלנו. בשוודיה יש ימים שגם בקיץ אין אפשרות לבלות מחוץ ליאכטה". "אך לא הכול מושלם" לדברי השוודי הצעיר: "צריכת הדלק של היאכטה היא גבוהה באופן יחסי לעומת היאכטה של הורי". קצת מפתיע לשמוע הערה כזאת מפי זוג צעיר העומד בפני הוצאה של כ 800 אלף $, אבל מסתבר שגם אצל בעלי יכולת, דין פרוטה כדין מאה. לצידה של ה 500 ממש דופן לדופן ניצבה ה 530 ferretti החדשה. השאלה שהתעוררה אצלי מדוע ללכת על ה 500 ולא על ה 530 החדשה, בעלת המראה הסקסי והעיצוב המהמם. ה 530 החדשה מציגה לראשונה ביאכטה מנועית בגודל כזה שלושה תאי שינה עם שירותים צמודים לכל תא. תא הסלון תוכנן מחדש עם ספה בצורת האות U הממלאת את כל החלל. בדופן ימין של הסלון מוצב שולחן אוכל מעוצב ובצידו השני ספה קטנה המיועדת לצפייה בטלוויזיית פלזמה גדולה. כשייט ותיק אתה עומד משתאה מול טלוויזיה כזאת. איך המתקן הזה שורד בתנאי ים גלי? בעת מבחן הים ביקשתי מהסקיפר "לחתוך" שובלי ירכתיים של יאכטות במהירות מקסימאלית תוך שאני צופה באופרת סבון איטלקית. המסך אפילו לא התנדנד.

מספר מדרגות מורידות אותך מתא הסלון למטבח המעוצב בעל שני הכיורים (חלב ובשר ?), השיש השחור של משטח העבודה במטבח הוא הדומיננטי ונותן מראה יוקרתי ומיוחד. תא המנוע נמצא בין שני תאי הצוות האחד בירכתים ובו תא שירותים והאחד בחרטום שנראה לי מתאים יותר למחסן. הגישה לגבי מגורי צוות ביאכטה הנחשבת "קטנה" היא שהצוות לא ישן בתא המיועד לו תקופה ארוכה. גם כאשר הבעלים משתמשים ביאכטה הם מבלים חלק גדול מזמנם בבתי מלון. ברוב ימות השנה משתמש הצוות (בין אחד למקסימום שלושה) בתאי האורחים ביאכטה.

תא הבעלים הוא התא הגדול והוא מכיל מיטה זוגית KING SIZE בצמוד אליו תא שירותים מרווח בו ניתן להתקין גם אמבטיית ישיבה או פינוקים נוספים. שני תאי האורחים (או הילדים) הם בעלי מיטות כפולות ותאי שירותים. משטח הירכתיים הרחב מאחסן בקלות סירת שרות של 3.2 מטר או אופנוע ים גדול.

ה 530 ferretti מצוידת ב 2 מנועי קטרפילר 6 ליטר המסוגלים לפתח 710 כ"ס כל אחד ב 2300 סיבוב לדקה.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<