גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > באיזו תערוכה כדי לבקר?
באיזו תערוכה כדי לבקר?
מדריך למבקרים

מאת גל קדר
היכרותי הראשונה עם עולם תערוכות השיט הייתה לפני שנתיים (2003) בתערוכת השיט בפאריז, בשנה שעברה (2004) ביקרתי בלונדון והשנה (2005) בתערוכת השיט הגדולה מכולן: דיסלדורף BOOT . אין ספק שזו התערוכה הגדולה מכולן והמרשימה מכולן. התערוכה משתרעת על שטח של 220,000 מ"ר (לעומת 100,000 מ"ר של פריס), מספר המציגים עולה על 1,700 (לעומת 700 בלונדון), בדיסלדורף נציגים של למעלה מ – 55 מדינות המציגים למעלה מ – 2,000 דגמי סירות, יאכטות וכלי שיט אחרים לעומת 1,200 בפריס.

בכתבה אנסה להמליץ על מספר קטגוריות כיצד לבחור באיזו תערוכה לבקר ומה יתרונותיה וחסרונותיה של התערוכה בדיסלדורף ביחס לתערוכות בפאריז ובלונדון.

ראשית עליך להחליט מהי מטרת ביקורך בתערוכה?
לרוב לא קונים יאכטה רק על בסיס ביקור בתערוכה זו או אחרת. בתערוכות מוצגים מאות דגמי יאכטות. החברות הגדולות מציגות בין 10-15 דגמי יאכטות מפרש בתערוכה והקטנות יותר בין 1-5. כמות היאכטות יכולה לבלבל גם שייט ותיק "את זו ראיתי או לא? זאת עולה ככה וזאת ככה?". מומלץ להקדיש ביקור אצל יצרן אחד ביום, וגם זאת לאחר ביצוע תחקיר מקיף עוד בארץ מהם הדגמים המועדפים בהם תרצה להתרכז. אל תשכחו שאחרי ביקור ביותר מ-5 יאכטות ביום וקבלת הסברים מנציגי החברות יכול להיות שתרצו לעזוב את כל נושא רכישת היאכטות וללכת לבקר בעיר על מנת לשטוף את הראש.


ומה יש לעיר להציע?
לדעתי זהו שיקול משמעותי לאלו אשר באים לתערוכה עם בנות או בני זוגם אשר אינם קרובים (עדיין) לתחום השיט. בתחום זה התערוכות בפריז ולונדון מציעות הרבה יותר אפשרויות בילוי במהלך היום מאשר דיסלדורף. בשלושת הערים נמצא מוזיאונים, קניות, פארקים אך הקסם של פריז והתזזיות של לונדון מנצחות בגדול את אפרוריותה של דיסלדורף.

השפה?
גרמני וצרפתי – דברו אנגלית! גורם מנצח לדעתי לטובת לונדון. לא רק בשל ידידות השפה למבקר הישראלי שאינו דובר צרפתית או גרמנית אלא בעיקר בשל המידע שניתן לשאוב בתערוכה. קהל היעד של התערוכות הוא תושבי המדינה בה היא מתקיימת ולא תיירים ישראלים דוברי אנגלית. רוב אנשי מכירות היאכטות דוברי אנגלית טובה וניתן לשאוב את המידע הרלוונטי בקלות יחסית. אולם הבעיה מתעוררת כאשר מגיעים לאולמות ציוד השיט, חברות הצ’רטר, ציוד הדיג ואולמות הלבוש בהם רוב המציגים הם מקומיים אשר אינם יודעים מילה באנגלית. גם דפי המידע למבקר (פרוספקטים) הם בשפה המקומית ואינם מועילים לדוברי אנגלית. המציגים הזרים גם הם מציגים בשפה המקומית ולכן חוברת המרינות הקרואטיות והאיטלקיות שקיבלנו ממשרדי התיירות של מדינות אלו היו בשפה שלא יכולנו לקרוא ולהבין.

שטח אולמות התצוגה?
כמה שיותר גדול יותר טוב או שלא? אין תשובה חד משמעית. בדיסלדורף ופאריז כל שטחי התצוגה הינם מקורים. לעומת זאת בלונדון שטח התערוכה צמוד לנהר התמזה. הרציף הסמוך משמש לתצוגת כלי שיט גדולים אשר או שהם גדולים מכדי להיכנס לאולמות התצוגה, או שמעדיפים להציג את כלי השיט במצב "הפלגה" עם איבזור מלא ולא עם תורן תצוגה מקוצר. בדיסלדורף אשר שוכנת לצידו של נהר הריין לא ניתן להציג יאכטות בנהר בשל שוקע הנהר הרדוד.

שטח התצוגה הגדול ביותר הוא בדיסלדורף, אח"כ פאריז ולבסוף לונדון. החיסרון של שטח תצוגה גדול הוא המרחק שיש ללכת בין אולם לאולם. במידה ולא ניתן לקצר בהליכה מחוץ לאולמות והשרוולים המקשרים ביניהם, הרי שההליכה עלולה לארוך מעל 20 דקות מקצה לקצה. לרשות המבקרים עומד שרות "שאטל" ממונע העובר בין האולמות. המבקרים המקומיים גילו פיתרון לבעיה זו ועוברים ממקום למקום בעזרת קורקינט... (ישנו יתרון מה בכך שבדיסלדורף, ברחבה שבין האולמות הוקמו מספר דוכני אוכל בהם ניתן לחטוף נקניקיה ובירה באוויר החופשי, אם כי הקר ולא בתוך האולמות הדחוסים והמחוממים, אני ניצלתי את הפסקות הצהרים לאכילה בחוץ).

מתי לבקר באמצע או בסוף השבוע:
הצפיפות מושפעת באופן ישיר משטח אולמות התצוגה. בסופי השבוע מספר המבקרים בתערוכה הוא הגדול ביותר. לא ניתן לתאם ביקור ביאכטות הגדולות או הנחשבות כמו Oyster, Lagoon ו-Amel כמו שאנחנו ניסינו לתאם. לבסוף תאמנו ביקור ליום שני וההבדל היה ניכר לעין. כמות המבקרים באולמות נמוכה באופן דרסטי לעומת הכמות בסופי השבוע. ניתן לבקר כמעט בכל יאכטה ואף להקדים ולבוא לפני זמן הביקור שנקבע לך. גם אולמות מכירת הציוד ריקים יחסית וניתן להסתובב בהם לא הרגשת דוחק וצפיפות. הצפיפות באולמות נובעת מגודל אולמות התצוגה וכמות כלי השיט והציוד המוצגים בהם. לדיסלדורף יתרון בולט בגודל שטחי התצוגה הגדולים אשר גם בביקור בסוף השבוע הלחץ והדוחק בה כמעט ולא מורגשים.

אל תחמיצו את אולם האירועים, בכל התערוכות יש אולם מיוחד אשר במרכזו בריכת מים ענקית. מאווררי ענק יוצרים רוח המאפשרת הצגת מפרשיות, גלשנים ואפילו סקי מים וציוד צלילה. האווירה היא של קרנבל וצפייה של שעה היא בילוי נחמד. כדאי לנסות ולבחור את הנושא המעניין אותנו ביותר.

מזג האוויר והלבוש המתאים.
התערוכה בפריז מתקיימת בתחילת החורף האירופי. לונדון ודיסלדורף מתקיימות באמצע החורף האירופי, ודיסלדורף במיקומה הצפוני יותר ביחס לשתי ערים אלו קרה יותר. אמנם התערוכה מקורה אולם בימים בהם גשום האולמות מתמלאים בכל המבקרים והמחנק והצפיפות עולים. מכיוון שלרוב לא ניתן לתאם את מזג האוויר לפי ימי תצוגת התערוכה מומלץ להגיע בלבוש נוח להליכה אך חם מספיק. להסתובב יום שלם עם מעיל, צעיף, תיק, מצלמה ודפי מידע יכולה להפוך מהר מאוד לסיוט. רצוי להפקיד את ציוד החורף בכניסה לתערוכה ולא להסתובב איתו. אולמות התצוגה עצמם מחוממים, ולפעמים גם עם סוודר בלבד הזיעה זולגת.

נעליים.
קחו נעליים נוחות להליכה. יום שלם של הסתובבות בנעליים לא נוחות יגמר במחשבה על הרגליים ולא על היאכטות. אבל, אסור לעלות על היאכטות עם נעליים! או שחולצים אותן לפני העלייה או שלובשים מעין גרבי עור מיוחדות המתלבשות על הנעליים. גרביים אלו מונעות גם החלקה מסיפון היאכטה הנקייה ומלאת הווקס ומומלץ בכל פה ללבוש אותם, אחרת נעלו נעליים שקל להוריד ולנעול כל פעם מחדש.

מה לקחת איתנו?
כמה שפחות. לא מומלץ להיסחב במשך יום שלם עם תיק, מעיל, מצלמה ומטריה. יש לזכור גם כי בכל דוכן תקבלו פליירים וגימיקים מהמציגים. ההתמודדות עם מבול החומר ובעיקר משקלו תחייב אתכם להיסחב עם עגלה. לכן כדי להשתמש באזור שמירת החפצים ולהגיע מלכתחילה עם מעט ציוד. בפריז ודיסלדורף בררו עם המציגים אם יש להם חומר באנגלית. חבל להיסחב יום שלם עם ערימת פליירים ולגלות בסוף היום שרק את התמונות אתם יכולים להבין.

תהנו!
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<