גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > לקראת האלף השלישי
לקראת האלף השלישי
כחול מראיין את תא"ל (מיל) אריה רונה מנהל מינהל הספנות והנמלים במשרד תחבורה

גליון 2

לא ברור מי אחראי על ביצוע פעולות הנצלה והצלה בחופי ישראל. למשטרה וחיל הים יש פקודות לא להציל כלי שייט אלא רק שייטים. האם יש סיכוי לראות גוף כמו משמר החופים ה "קוסט גרד" האמריקאי?
מזה שנה וחצי אנו בדיונים עם מערכת הביטחון על מנת למסד את נושא החיפוש וההצלה.
זאת במגמה לחתום על אמנת חפש-והצל SEARCH AND RESCUE של ארגון הספנות הבינלאומי. היו דיונים ברמה הגבוהה ביותר, בדיונים השתתף מנכ"ל משרד הביטחון. לצערי לא זכינו לשיתוף פעולה מצד משרד הביטחון המייצג את מערכת הביטחון בנושא. אמנם חיל-הים, חיל האוויר ומשטרת ישראל אישרו את מוכנותם וכוננותם לביצוע חיפוש והצלה אך לא קיים גוף שליטה ותיאום מרכזי בנושא. לדעתי מערכת הביטחון אינה ערוכה לנושא. פניתי בנושא זה לשר התחבורה ואנו צופים המשך הדיונים בשנת 2000 .
ברצוני להדגיש כי לשייט הקורא לעזרה אין בעיה. קריאתו תיקלט ותטופל בין אם ע"י חיל-הים ובין אם ע"י המשטרה, אלא
שהפעלת הכוחות לא תהא אופטימלית כפי שהייתי רוצה לראות. אנו גם ממנים ומפעילים את תחנת הרדיו F.X.O הנותנת שירותי הצלה ברמה הטכנית הגבוהה ביותר כולל ציוד G.D.M.S לקליטת שידורי מצוקה ואיתור כלי-שייט במצוקה.
לגבי משמר חופים (COST-GUARD) ב- 1998 בצענו סבב ביקורים בכמה ארגונים כאלה בעולם, כולל בריטניה, גרמניה ואיטליה. הארגון המתקדם ביותר לדעתי הוא הארגון האיטלקי. בניגוד אליהם אנו לא שואפים להצטייד בכלי -שייט, אנו רוצים להקים גוף ארגון שליטה ותאום אשר יפעל באמצעות כלי השייט של הצבא והמשטרה וכלי הטייס של חיל -האוויר. גוף אשר ידאג שכל הגופים יעבדו בהרמוניה ויתנו שירות אופטימלי. בכינרת אנחנו צופים עליה משמעותית בתיירות אשר תשתמש בשירותי כלי שייט בשנת 2000 : על-מנת להיערך לכך אנו רוצים לתגבר את השיטור הימי ביחידה אשר תהיה מיועדת רק להצלה. האפיון כבר התבצע והדיונים בנושא בעיצומם אך אני צופה בעיות תקציביות.

לגבי העתיד בנושא משמר החופים. הזמנו מחקר בנושא ממכון וידרא לחקר הספנות.
המחקר הוא מחקר השוואתי בין הארגונים השונים בעולם. מכון וידרא המליץ המלצות שאותן אנו מנסים ליישם בדיונים עם מערכת הביטחון. במקביל אנו עורכים עכשיו מחקר נוסף בנושא חקיקה בנושא.


יש טענה שמדיניות רישוי המשיטים מכבידה מאוד על הצטרפות שייטים חדשים. האם תמשיכו במדיניות הקיימת ?
לדעתי המדיניות הנוכחית טובה. בעבר הקרוב ביצענו שינויים משמעותיים במטרה להקל ולפשט את נושא רישוי משיטים. בדצמבר 96 הושלם הסילבוס החדש אשר הוכן ע"י ועדת מומחים אשר כללה גם מומחים חיצוניים. במרץ 97 הותקנו התקנות החדשות. בין השינויים : ביטול חובת הבחינה בניווט אסטרונומי ובמקומה בחינות בנושאי מכ"ם, S .P .G וציוד אלקטרוני. הפרדה בין משיטים מסחריים לפרטיים, הפרדה בין בחינות להשטת אופנועי-ים למשיטי סירות , אחידות בנושאי הבחינות המעשיות ע"י הוצאת חוברת הנחיות מקצועיות לבוחן. הוצאנו הנחיות מקצועיות ומנהלתיות לבתי הספר לשייט ועוד. כל האמור נועד במגמה להקל על השייט את מעבר הבחינות. במקביל בצענו סקר שביעות רצון (ראה מסגרת) אשר הצביע כי אנו בדרך הנכונה.

לאחרונה פורסמו תקנות חדשות בנושא ציוד כושר השייט, איגוד השייטים טען כנגד חלקן. כמו כן טוען איגוד השייטים כנגד אי שיתופו במהלך התקנת התקנות. מה הקריטריונים לשינוי ציוד הבטיחות בכלי השייט הקטנים? האם יש כוונה לשתף את ציבור השייטים בהתקנת תקנות אלו בעתיד?
לפני פרסום התקנות קיימנו מספר דיונים וכן ביצענו מחקר השוואתי לגבי דרישות הבטיחות וציוד בטיחות הנדרש מכלי שייט קטנים במדינות שונות בעולם. הבאנו את טיוטת התקנות בפני איגוד השייטים ובקשנו את תגובתם. היו מספר פגישות עם אנשי האיגוד. לדעתי ברוב הנושאים (אם כי לא בכולם) הייתה תמימות דעים. אנו נעקוב בעתיד אחרי ההתפתחות הטכנית ואחרי יישום התקנות ונכנס במידת הצורך את הועדה המייעצת שלנו כדי להחליט באם יש צורך בשינוי התקנות. ברצוני להדגיש כי שינוי תקנות הוא הליך ממושך ויקר הדורש גם מעורבות של משרדי ממשלה אחרים וועדות הכנסת. אין אפשרות לשנות את התקנות חדשות לבקרים.

האם למספ"ן כאחראי על המרינות בישראל יש תכניות לשיתוף פעולה עם משרד התיירות כדי להגדיל את מספר כלי השייט הזרים הפוקדים את המרינות ?
אנחנו לא הוזמנו לפגישות בנושא עם משרד התיירות. בעבר ניסינו מספר פעמים לעניין את משרד התיירות בנושא ונעננו כי משרד התיירות אינו רואה במרינות פוטנציאל תיירותי. בניגוד לים התיכון, בכינרת יש שיתוף פעולה טוב בינינו לבין משרד התיירות . לאחרונה הניב שיתוף פעולה זה הקמת מזח חדש בכפר נחום . אנו ממשיכים לדון בפרויקטים נוספים.

ובכיוון השני. ראש מספ"ן היה נציג ישראל בשיחות השלום עם מצרים לענייני שייט בשיחות אלו הסכימה ישראל לנמל כניסה אחד במפרץ אילת - שרם א - שיח . ההגבלה לשייטים שלנו ברורה . האם יש תכנית פעולה על מנת לאפשר עגינה ליאכטות שלנו גם בפורט נואיבה (שהוא היום נמל בינלאומי) ?
לא פנינו למצרים בנושא הוספת נמלי כניסה במפרץ אילת. לא פנו אלינו בנושא אם יפנו ויהיה צורך, נפעל.
אופנועי - הים מהווים כשליש ממספר כלי השייט בישראל מאידך הם מעורבים בתאונות ימיות רבות. האם תיזום פעולה שתאפשר לציבור גדול זה ירידה מסודרת בחופים מוכרזים למטרה זאת בלבד, כדי לאפשר נוחיות מחד ובטיחות מאידך ?
כבר נעשו פעולות בנושא זה. בהרצליה ובתל אביב נקבעו חופים מיוחדים לאופנועי-ים בקיץ הקרוב אנו מקוים לסיים את אישורי החופים בטבריה ובחיפה. במידה ורשויות מקומיות יפנו אלינו נשמח לשתף פעולה איתם. לדעתי הבעיה אינה חמורה. ברצוני לציין כי בנושא זה מספ"ן אינו יכול לפעול ללא שיתוף פעולה עם הרשות המקומית. במקום שהיה שיתוף פעולה – נפתרה הבעיה.

לאחרונה קיבלו שוטרי השיטור הימי סמכויות המאפשרות כתיבת דו"ח מסוג "ברירת קנס" לציבור השייטים. האם בעקבות שינוי זה מסתמנת מגמת עליה או ירידה במספר עבירות השייט בישראל ?
אין לנו עדיין מידע לגבי התוצאה אך ברור שיש יותר אכיפה כ – 50-60 שוטרים קיבלו הסמכה כמפקחים ופעולתם מורגשת בים.

ארגוני הירוקים נמצאים זה זמן רב במאבק נגד פתיחת מרינות חדשות בישראל. מה עמדת מספ"ן בנושא זה?
במרינות יש היום עודף היצע של 1500 מקומות עגינה. אם נסקור את המרינות מאשקלון ועד עכו אזי עוגנים בהן 1,500 כלי שייט ?לעומת 3,000 מקומות. חלק מכלי השייט הינם סירות קטנות אשר בנקל אפשר לעגון אותן בצורה צפופה יותר כך שיש עודף היצע של מקומות עגינה ליותר מ – 1,500 כלי שייט. מדיניות מספ"ן הינה שכל עוד נמשך עודף היצע זה אין הצדקה לבניית מרינות נוספות. יוצא דופן בנושא זה הוא אזור הצפון בעיקר חיפה. המעגן החדש בקישון אמור לקלוט את מועדון שייטים כרמל ואזי לא יהיו מקומות עגינה זמינים בחיפה. אנו בעד הקמת מרינה בחיפה. אנו מעריכים כי אם היזמים היו מציגים תכנית פחות שאפתנית מהבחינה הנדלנ"ית היא הייתה עוברת את תהליכי האישור. כמובן שאין בדברי אלו הבעת ביקורת על היזמים שכן נושאי הנדל"ן אינם מענינו של מספ"ן.

האם נכונה הידיעה כי נשקלת הגבלת הספקי-מנוע לגבי אופנועי ים בדומה לתקנה שהייתה נהוגה בעבר לגבי אופנועי כביש כבדים ?
בשלב זה הנושא אינו בדיון אולם יתכנו דיונים בנושא בעתיד.

בכל המרינות בעולם מתכוננים לחגוג את כניסת המילניום בהנפת דגלים חגיגית. אין תקנות כלשהן בדבר הנפת דגלים על יאכטות ישראליות. מה עמדתכם בנושא? הנושא לא נבדק, אין תקנות לגבי יאכטות, לגבי צי הסוחר יש תקנות.
לסיום : בעשר השנים האחרונות עשה השייט בישראל קפיצת מדרגה, מספר כלי השייט גדל פי 4 ויותר. מספר מקומות העגינה כמעט הושלש. האם מספ"ן מוכן לשנות ה- 2000 .
אנחנו מוכנים למחר ומחרתיים ומנסים לחשוב קדימה. יש 46,000 משיטים בישראל. זהו גידול של כ - 10% בשנה. יש כ – 10,000 כלי שייט פעילים בישראל. בצענו שינויים גדולים במינהל במטרה ליעל ולשפר את השרות. השלשנו את מספר העובדות במחלקה לכלי שייט קטנים תוך הפרדת נושא העברת הבעלות והרישום ממוקד השרות. הוספנו כוח אדם מקצועי למשרד מהנדס האניות הראשי ופרסמנו רשימת מהנדסים פרטיים מורשים במטרה לזרז את התהליכים. פישטנו באופן משמעותי את נושאי היתרי ההפלגות הבינלאומיות. קבענו מרינות בהן יינתן אישור הפלגה וביטלנו את הצורך להתייצב בחיפה לנושא זה. קבענו מרינות בהם יינתנו שירותי מספ"ן על בסיס שבועי: אשקלון, תל אביב, הרצליה וחיפה. בצענו רה-ארגון יסודי של המערך הבחינות למשיטים. לחברינו אלכס דרורי ז"ל היה חלק רב ברה-ארגון זה.
לסיכום : אני מאחל לשייטי ישראל הפלגה בטוחה ונעימה גם במילניום הבא.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<