גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > לקראת האלף השלישי
לקראת האלף השלישי
רגע לפני כניסתנו אל תוך האלף השלישי, רגע לפני כניסתנו לעידן חדש של התפתחות, של טכנולוגיות חדישות, של מהפכות תרבותיות , רגע לפני המעבר לעולם חדש ומופלא עוד יותר – פנתה כתבתינו רביד סמולינסקי לכמה מאנשי מפתח בתחומי השייט השונים כדי לשמוע את סיכומיהם ותחזיותיהם , איש איש בתחום התמחותו.

גליון 2

מאת רביד סמולינסקי
אופנועי ים
צביקה סטולר מנהל – טרול אופנועים "חיפה מכירת אופנועי ים
* השנה, השנה האחרונה של האלף הנוכחי, הייתם שיאני המכירות של אופנועי ים בישראל. מה התחזית לאלף השלישי?
- הכמות צפויה לגדול מאוד. הענף חודר לשוק, ומגוון הכלים צפוי לגדול. לדוגמה אנו מצפים בקרוב להגעת אופנוע ים בעל 4 מקומות ישיבה.
* איזה אופנוע יהיה אופנוע המילניום?
- אין לי ספק שהאופנוע של SEEDO , בעל 4 מקומות, המסוגל להגיע למהירות של 70 קשר!


יאכטות -
לורנס נתן, מנהל "אקווה מרין" יבואני יאכטות - הרצליה
*איך אתה רואה את חלקו של עם ישראל בשוק קניות היאכטות במילניום הבא?
- לדעתי עם ישראל יקנה יותר יאכטות, זהו תחום מתפתח מאוד. רק עכשיו נפתחו מספר מרינות, ויש יותר מקום לאכסן את היאכטות. תרבות הפנאי של עם ישראל משתנה - פחות ופחות אנשים עובדים בימי שישי - גורם ישיר לפריחה בתחום תרבות הפנאי, וכתוצאה מכך - פריחה גם בעסקי היאכטות.
*מה לדעתך יהיה הגודל השכיח של היאכטה אותה יקנה מר ישראלי?
- אותו דבר כמו מר עולם - לא יהיה הבדל בין הצרכן הישראלי לצרכן הכלל עולמי - החל מסירות קטנות, ועד יאכטות גדולות.
*ויאכטה כמו של תד אריסון ז"ל?
- אם מישהו ירוויח כמוהו..


מנועים ימיים
יורם בלום מנהל "אמביל – תל אביב" יבואני מנועי מרקורי ומרינר
מכרתם יותר מנועים ימיים מכל חברה אחרת בישראל, מה תמכרו במילניום הבא ?
במליניום הבא אני לא יודע אבל בשנים הבאות נמכור יותר מנועי 4 פעימות מאשר 2 פעימות. זאת בשל חוקים ותקנות בינלאומיות הנוגעות לאיכות הסביבה. יחד עם זאת מנועים אלו הידידותיים יותר לסביבה יהיו גם ידידותיים יותר לשייט. הן במשקל והן במחיר. כמו כן נראה מנועים יותר חזקים ויותר אמינים מדגמי OPTI-MAX בעלי ניצולת דלק כמעט מיטבית בהספקים שנראו לפני שנים ספורות דמיוניים כמו 225 כ"ס, 275 כ"ס החוסכים כ- 40% מתצרוכת הדלק לעומת מנועי הדור הישן.
מר "ישראלי" אינו ידוע כמצטיין בנושא תחזוקת מנועיו הימיים. מה התחזית שלך בנושא זה?
אני מעריך שעם השנים השייטים ישקיעו יותר ויתמקצעו יותר. יחד עם זאת למזלנו גם היצרנים יודעים עם מי יש להם עסק ומייצרים מנועים המצריכים פחות תחזוקה.מרינה -
ארמן פורטוגלי, מנהל מרינה אשקלון
*האם נראה יותר יאכטות זרות במרינות ישראליות באלף הבא?
-בלי ספק. שם מדינת ישראל הולך למרחוק. אנו מצפים להכפיל ולשלש את כמות היאכטות הזרות המגיעות אלינו.
*האם בשנות האלפיים יש סיכוי לראות לקוחות מעזה במרינה שלך?
-בהחלט. כבר היום בונים קשרים תיירותיים - גם עם המצרים ,וגם עם העזתים. ואפילו אולי נזכה לראות סירות מהמפרץ הפרסי, שלאחר עזה ואל עריש - יגיעו גם אלינו.
המרינה באשקלון מנקזת אליה בעצם 95% מהיאכטות הזרות המגיעות לחופי ישראל - כל היאכטות המגיעות מהתעלה חונות באשקלון. המרינה כיום מספקת את כל השירותים התיירותיים הנדרשים ממרינה בינלאומית.


ממשלה -
הרצל שחף, מנהל המחלקה לכלי שייט קטנים במספ"ן – משרד התחבורה.
*האם תיזום שיתוף פעולה בין כל הגורמים כדי להגדיל את מספר כלי השייט בישראל?
-כן, בהחלט. זהו צעד חיובי שבהחלט ייעשה בעתיד הקרוב. כרגע רק צריך ליזום הגדלה, ותשתית שתאפשר הגדלה, כדי שהדברים יהיו ברורים יותר.
*האם נטבע בים של חוקים בנושא משיטים וכלי שייט?
-לא, בים של חוקים לא נטבע, החוקים רק יהיו ברורים ונהירים יותר לאזרח. לא מכבידים - אלא מבהירים את התמונה - גם מבחינת הסמכות וגם מבחינת בטיחות שיט.


מפרשיות -
איתן פרידלנדר, מנהל מקצועי של איגוד השייט הישראלי
*יש לנו נבחרות שייט וגלישה ברמה גבוהה. יש לנו מועמדים למדליות אולימפיות בשייט. האם נעשים מאמצים להרחיב את בסיס הפירמידה - כלומר להביא לתחרויות בארץ יותר מתחרים?
-כן. בשלוש השנים האחרונות איגוד השיט מתעסק הרבה בתשתיות. כיום ישנם 6 מרכזים לגלישת רוח, מאות גולשים. גם משרד החינוך משנה קונספט בהתייחסות לשייט בגלישה פרטנית. כבר היום רואים מגמה של יותר ילדים השטים באופטימיסט ובלייזר. אם המומנטום יישאר - המשאבים יגיעו ממשרד החינוך. הכשרונות מהקהל הרחב צפויים להכפיל את מספר בעשור הקרוב, וכשהדגש יושם כמובן על התחרותיים.
*ובנות בתחום?
-לקראת האולימפיאדה הקודמת הצלחנו להעביר את ענת ושני קדמי משלב אפס עד להשתתפות מכובדת באולימפיאדת אטלנטה. שתיהן סיימו טוב מאוד יחסית לניסיונן המועט. הן נותנות את האור בקצה המנהרה לגבי השייטות בארץ. לדעתי, ככל שנצליח יותר עם השייטות העוסקות בתחום כיום, יגיעו בעקבותיהן יותר נשים, התודעה בקרב הציבור הנשי לתחום תלך ותגדל, ונראה יותר שייטות בתחרויות. בכלל בעולם רואים כיום יותר ויותר נשים בתחום , ואף משפחות , לדוגמה - אח ואחות שייטים, זוג נשוי, ואפילו עם הילדים. בארץ, תחום גלישת הרוח הוא נחלת הצעירים בלבד, עקב שיטת הסבסוד.
*האם באלף הבא נוכל סוף סוף להבין מה קורה בתחרויות שיט??
-בשנים האחרונות הן מומחי תקשורת והן מומחי שייט מנסים לפתור את הבעיה. השיט הולך ונחשף בכלי התקשורת - אם מוחמד לא בא אל ההר - ההר יבוא אל מוחמד - ואנחנו נביא לו את תחרויות השיט הביתה - בטלויזיה. מבחינת צפייה, השייט נחשב לבין חמשת ענפי הספורט האינדיוידואלי הפופולריים. אנחנו משנים מסלולים לאט לאט, כדי שיהיו יותר ידידותיים לקהל הרחב - המסלולים יהיו יותר קצרים ודינמיים. רק שמונה יעלו לגמר - בדומה למשחקים אחרים. עוד צעד נכון בכיוון יהיה להשכיל ולמכור לגופים מסחריים את התחום, שיתנו חסות לתחרויות - ואז הם ייחצנו וידחפו קדימה.


הדרכה-
ציקי שקד, מדריך שייט ומנהל בית ספר לשייט – אילת
*איך הקליטה של הישראלי הממוצע?
-בחלק המעשי טוב מאוד, בחלק העיוני.... ככל שהוא רוצה יותר את הפנטזיה, הוא משקיע יותר. הכי מפריע בדרך להשגת הרשיון הם השאלות של אגף הספנות, שניתנות בסגנון הבנת הנקרא ולא הבנת הרעיון. כיום עובדים כדי לשפר את סגנון השאלות להקל על הנבחנים.
*האם יהיו יותר חניכים לקורס משיטי יאכטות?
-ענף היאכטות נמצא בשלב התפתחות והולך ותופס תאוצה. אני צופה ליותר אנשים שיכנסו לתחום באזור אילת. אם "יפתחו" את הגבולות עם ירדן ומצרים, ואף ערב הסעודית - התמונה תראה שונה לגמרי. תנאי השייט באזור טובים מאוד, ואם לא יצמצמו למרחב השייט ל – 10 קילומטר הצפוניים של המפרץ המקום יהפוך לפורח בנושא השייט.


השכרת יאכטות
ארן נוימן מנכ"ל "תשוט" – ת"א מארגני הפלגות והשכרת יאכטות בישראל ובעולם.
השנה נישבר שיא המפליגים הישראלים בחו"ל. רוב הישראלים שכרו דרככם יאכטות ביוון ובטורקיה אך גם במקומות אשר בעבר נשמעו דמיוניים כמו הים הקריבי, איי סישל, תאילנד וטהיטי. היכן יפליגו במילניום הבא ?
אני צופה שהוזלות במחירי הטיסות ובנגישות ימשכו. מרכיב הטיסה הוא מרכיב רציני בעלות השכרת היאכטות בחו"ל. במקביל יש לצפות שיוזלו מחירי היאכטות וישופרו מאוד אמצעי הקשר והנווט כך שגם שייטים פחות מנוסים יפליגו בביטחון. אם אכן ציפיות אלו יתממשו נראה ישראלים מפליגים בניו-זילנד איי האוקינוס השקט חופי דרום אמריקה ואותם שייטים המחפשים ריגושים ימצאו אותם אולי בהפלגה סביב אנטרטיקה.
יש סיכוי לראות את מר "ישראלי" שותה כמו ששייט צריך לשתות על סיפון היאכטה ?
מבחינת הכמות כן. אבל מר "ישראלי" ישאר עם ה"קולה-דיאט" ואולי קצת בירה. את השאר הוא ישאיר לגויים.


שני קדמי אלופת ישראל במפרשיות 470, מקום רביעי באליפות אירופה 1999.
נציגת ישראל למשחקים האולימפיים בסידני 2000
* נראה יותר בנות בתחרויות שייט?
-לאט לאט הסיפור מתחיל להתפתח. למשל בפועל ת"א יש יותר שייטות 470 משייטים 470. הרבה בנות נמשכות לעסק - הוא קשה, אבל נחמד.
*האם אתן אופטימיות לגבי מדליה במשחקים האולימפיים בסידני?
-אנחנו מבטיחות שנעבוד קשה בשביל זה... זה כל מה שמעסיק אותנו כרגע.רעי כינרתי
בן 9 אלוף ישראל במפרשיות אופטימיסט פלסטי מרכז חינוך ימי, תל אביב
*נראה אותך במשחקים האולימפיים בשנת 2016?
-כן!
*מה אתה אוהב לעשות יותר מלשוט?
-הכי אוהב לשוט!
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<