גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > אותי זה הדליק
אותי זה הדליק
ראש עיריית אשקלון - בני ועקנין: מדבר על המרינה

גליון 4

המרינה החדשה של אשקלון, עושה בשנים האחרונות את צעדיה הראשונים, לקראת הפיכתה למרכז נופש ימי ים תיכוני. ארמן פורטוגלי, מנהלה של המרינה עד לפני זמן קצר הצליח לשמור על אותנטיות ים תיכונית. עממיות, חמימות, ואוירה בלתי פורמלית של יורדי ים, נטולת סממנים נובורישים, כל זאת כפי שהבנו בתמיכתו של ראש העיר הנמרץ בני וקנין. הגידול המרשים במספר היאכטות הזרות העוגנות באשקלון ושפע המחמאות אותן שמענו מהשייטים משתתפי הא.מ.י.ר מעידים כי פורטוגלי הפליג בקורס הנכון.

המרינה של אשקלון, נמצאת בעיצומו של תהליך בנייה, ואנו מקווים כי קברניטי העיר מודעים לצורך באיזון עדין בין מסחר ובילוי לבין השקט אותו מחפש היאכטונר הזר כאשר הוא עוגן לתקופות ארוכות.

ראש העיר, בני ועקנין: "מלכתחילה, המדיניות שלנו בבניית המרינה הייתה שלא להפוך אותה למועדון מיליונרים סגור, אלא למקום פתוח לקהילה, לתושבי אשקלון וכלל הציבור הישראלי. בלי גדרות, בלי שערים מלבד סידורי בטחון הכרחיים. כל אחד מוזמן לבוא, להסתובב בין כלי השייט, להתחכך ולהתיידד עם היאכטונרים הזרים. "נסיונינו עד עכשיו מראה שגם היאכטונרים הזרים אוהבים להתערות בקרב האוכלוסייה המקומית אליה הם מגיעים, ולהכיר אורחות חיים חדשים". "אני מאמין שמראה של מרינה תורם מאוד לעיר, לתושבים, ובכלל לאווירה הים תיכונית שלנו. תרנים, מפרשים, ים. זה נהדר".

נראה שקצת הגזמתם בבנייה לא?
ועקנין: "לא לדעתי. בסך הכל אנו רואים במרינה מעין מנוף כלכלי עבור כל העיר. לכן אנו מקימים בשטח המרינה מרכז מסחרי גדול הכולל שטחי תיירות ובידור. לא רק עבור התושבים. היאכטונר העוגן אצלנו צריך לדעת שיהיה לו היכן לבלות". "גם בתי המלון שלנו יצאו נשכרים מן העניין. כי פיתוח המרינה מפתח את רצועת החוף שלנו, ואילו לאורחים המתארחים בבתי המלון מזומן הנוף המקסים של המרינה. הזדמן לי לבקר בלא מעט מרינות בחו"ל, ובכל מקום קשה היה שלא להבחין באווירה המיוחדת, ובקסם הזה של סירות המפרש על המים. אותי זה הדליק שם, וגם פה אצלנו".

מה מייחד את המרינה של אשקלון, וליתר דיוק, אולי לא צריך כל כך הרבה מרינות בארצנו הקטנטונת?
ועקנין: "המרינה באשקלון להבדיל מאחרות, היא מרינה קלאסית. יש בה שטח מים רחב מאוד לצורך עגינה, שובר גלים, רציפים מסודרים, חוף עגינה מרכזי רצוף. מי שיוצא לו לראות את כל הספינות עוגנות יחד במקובץ, מגיע למסקנה שאין מראה יפה מזה. במרינות אחרות תמצא הרבה שטח יבשתי טבעי או מיובש, ומעט שטח ימי. אצלנו זה לא ככה".

עושה רושם שהמרינה מנוהלת יפה מאוד. נראה שאתם באשקלון 'בונים' די הרבה על המרינה. לא?
ועקנין: "מבחינתנו המרינה היא מעין פלאז'ה עירונית שתפקידה למשוך משקיעים והשקעות. מאידך זה גם מקום בילוי עבור תושבי העיר".

איזה סוגי בילוי?
ועקנין: "בתי קפה, מסעדות, קונצרטים. אבל אני מתכוון בראש וראשונה לספורט ימי. בשנה האחרונה למשל, התפתחו אצלנו במרינה ענפי הצלילה, אופנועי הים, שייט לסוגיו, ואפילו שייט ב"אופטימיסטים" של הילדים במועדון הימי שלנו. אני רואה בזה הישג לא מבוטל".

קיימת גישה מקורית, אותה שמעתי ממנהל המרינה ארמנד פורטוגלי, האומרת כי המרינה צריכה לשמש מעין בית מלון ענקי עבור היאכטונרים, ולהעניק שירותים בהתאם.
ועקנין: "אני מסכים לזה במידה רבה. ברור שהמרינה צריכה לתת שירותים ראויים לבאים בצל קורתה. מי שתייה , חשמל, רציף עגינה נוח. אבל לצד אלה צריך לתת גם שירותי בידור, אטרקציות, אפשרות לטייל בארץ. אנחנו בהחלט מתייחסים אלי השייטים כאל תיירים שלנו".

האם אנו צפויים להמשך הפיתוח בשטח המרינה?
ועקנין: "ישלנו כוונה להפוך את שובר הגלים של המרינה למעין טיילת ארוכה, עם תאורה מתאימה, ספסלי ישיבה וכדומה. לאורך הטיילת יהיו דוכנים קטנים, מעין בזארים. נקודות למכירת שתייה קרה וגלידות. ממש בזאר מזרחי. ברחבה הגדולה של המרינה, יש לנו כוונה להמשיך עם הפיתוח כך שתוכל להתאים לקונצרטים גדולים. אפילו הבימה תוכל להציג אצלנו על רקע הים". "עבור היאכטונרים, אני חולם שמרינה אשקלון תהיה מעין בית חברתי עבורם. שיבואו תמיד, וירגישו כאן טוב ובנוח. אנחנו מבחינתנו נעשה הכל כדי שיחושו כך. החל משירותי אבטחה, עזרה ראשונה, מים, חשמל, וכלה במועדון חברתי שיוכלו להיכנס אליו, לשבת לשתות קפה ולקרוא עיתונים מרחבי העולם".

המימוש יוטל מן הסתם על מנהל המרינה החדש מאיר מאור.

בהצלחה מאיר, להתראות בא.מ.י.ר הבא.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<