גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > הלן מקארתור: אשה קטנה - הישג ענק
הלן מקארתור: אשה קטנה - הישג ענק
סיפורה של אלן מקארתור וראיון קצר עם עורך כחול

גליון 10

מאת אורית קדר

הסיפור של הלן מקארתור לא נוגע רק בשיט. זהו סיפור על כח רצון, אומץ ונחישות יוצאי דופן. הבחורה הצעירה שהסעירה וריגשה את עולם השיט הזכירה לכולנו את המשמעות האמיתית של המשפט: אין דבר העומד בפני הרצון.

הנה סיפורה - היא בסך הכל בת 25 ומאחוריה כבר שנים של הפלגות, שיוטים וזכיות. היא לא צמחה מתוך מועדון שייטים יוקרתי והוריה לא היו שייטים "מכורים", מה שהופך את סיפורה למדהים עוד יותר.

נקודות ציון ימיות בחייה של הלן:

סיפור האהבה שלה עם הים התחיל בגיל 8 כשיצאה להפלגה עם דודתה. הציצה - ונפגעה. ההתאהבות הייתה מיידית וחזקה. הלן חסכה את דמי ארוחות הצהריים שלה במשך 3 שנים כדי לקנות את המפרשית הראשונה שלה - בת 8 רגל. במשך שנים היא קראה בקנאות כל ספר וכל פיסת מידע שהייתה בנמצא על שיט ובגיל 18 הפליגה סולו בשיוט מסביב לבריטניה וזכתה בתואר "השייטת הצעירה של השנה" כשעברה את בחינות ההסמכה בציונים הגבוהים ביותר - הן בבחינות המעשיות והן בתיאוריה.

עד שקיבלה חסות מחברת "KINGFISHER " שזיהתה את היכולת והאמביציה המיוחדות שלה, הייתה הלן לבדה. בשנת 1997 ללא כסף מספונסר, ובלי כרטיס טיסה חזרה - היא נסעה לצרפת, קנתה יאכטה של 21 רגל, ישנה מתחת ליאכטה במספנה בזמן שהכינה אותה ע"מ לחסוך את הוצאות המלון, ואחר כך, הפליגה סולו 4,000 מייל מצרפת לאיים הקריביים.

בהמשך דרכה הספיקה להשתתף, להפתיע ולזכות בעוד כמה וכמה שיוטים אך שיוט ה - VENDEE GLOBE (הקפת העולם סולו) בו זכתה במקום השני (ומי זוכר בכלל את שמו של הזוכה במקום הראשון??) היה השיוט שבו זכתה להכרה והערצה עולמית. במשך 94 ימים ולילות ארוכים, היא ישנה לא יותר מ - 20 דקות ברציפות, אכלה מזון מיובש, החליפה מפרשים השוקלים כפול ממנה ולא הורידה את חליפת הסערה במשך שבועות. הכוחות הנפשיים והגופניים שהפגינה הדהימו את כולנו וכל מי שעקב אחריה אינו יכול שלא להצטרף למועדון המעריצים העולמי שלה. רבים מהם, עקבו אחריה באינטרנט ועודדו אותה ברגעי משבר. לדבריה ,מסרים שהגיעו באינטרנט ברגעים הכי קשים, נתנו לה את הכח להמשיך.

גם כשהפכה לאשה הצעירה ביותר להפליג סולו מסביב לעולם, הלן אינה גאוותנית או יהירה: "כל אחד יכול לעשות את מה שעשיתי, אם יש דבר אחד שלמדתי בשנה האחרונה זו הידיעה שאם עמוק בליבך ישנו חלום, אזי אתה יכול וחייב להגשים אותו". הלן מקארתור לא נחה על זרי הדפנה. שלושה חודשים לאחר שסיימה את השיוט המפורסם כבר הייתה שוב בים, הפעם עם סקיפר נוסף בשיוט של 5200 מייל מצרפת לברזיל, בו הגיעו במקום השני לאחר שהובילו לאורך כל הדרך. לרוע מזלם סבלו מנזקים חמורים בלילו האחרון של השיוט.

לאחר שנים בהם הגשימה לבדה את חלומה, הלן כבר לא לבד. חברת KINGFISHER” " תהיה הספונסר שלה גם בחמש השנים הקרובות בהן מתוכננים להלן עוד שיוטים מאתגרים.

וכפי שכבר הבנו – אי אפשר לדעת כיצד היא עשויה עוד להפתיע..

מה הלן מקארטור סיפרה ל"כחול" ?
להשיג ראיון עם "ה" – "הלן" במהלך התערוכה הימית השנתית בלונדון משולה להשגת ראיון עם מיקל גורדן במהלך משחק הגמר של ה N.B.A . הלן היום היא "סיפור חם". בפעם הראשונה בחרו האנגלים בשייטת לסגנית ספורטאי השנה של רשת ה B.B.C (כמובן לאחר שחקן הכדורגל דויד בקהם).
 

"לרשימת שלושת הגדולים" מעולם לא נכנס שייט בבחירה זאת, גם לא לאחר זכייה במדליה אולימפית. וזאת לזכור, אנגליה היא בהחלט מעצמת שייט. עשרות עיתונאים כתבי רדיו וטלוויזיה מכל העולם צבאו על מתחם התצוגה של הלן מקארטור בתערוכה הלונדונית הענקית. במרכז המתחם הוצבה היאכטה KING FISHER בה התחרתה הלן במשך שלושה חודשים לבדה מול יאכטות ומול איתני הטבע.

מנהלת יחסי הציבור של KING FISHER , נותנת החסות צפתה על המתחם קורנת מאושר. לא ראיתי את מנכ"ל עלית לאחר שמכבי ת"א זכתה באליפות אירופה אבל אני מניח שהוא הקרין את אותה תחושת "עשינו זאת". קינג פישר היא חברת ענק רב לאומית הפעילה בעיקר בתחומי המזון, החשמל והריהוט. החברה בהחלט לקחה הימור רציני כאשר השקיעה כ - 4 מיליון $ על מנת להעמיד את הלן מקארטור בת ה - 24 (!) על קו הזינוק לשיוט סובב עולם. אבל כגודל ההימור - גודל ההצלחה. החשיפה האדירה של קינג פישר בכל אמצעי התקשורת בעולם בכלל ובאירופה בפרט היא ממש ללא תקדים. מומחים לשיווק טוענים שהלן נתנה לקינג פישר חשיפה ברדיו, טלוויזיה, אינטרנט ועיתונות השווה לפחות 50 מיליון $.

עכשיו צוות "כחול" הכולל את כותב שורות אלו וזוגתו מיכל חמושה במצלמה רואים את הלן הגדולה מרחוק מוקפת בהמוני העיתונאים וחושבים: איך לכל הרוחות ניתן לקבל ראיון בלעדי למגזין שייט המופץ אי שם במזרח התיכון. פניה מנומסת למנהלת יחסי הציבור נענתה בנימוס בריטי קריר: "נשמח לקבוע לך ראיון עם גברת מקארטור במהלך חודש אפריל הקרוב" (ואנחנו בינואר, להזכירכם) ואז בזווית העין קראתי את שם משפחתה של עוזרת המנכ"ל הצעירה אשר ניצבה לידה.
השם לא הותיר ספקות, היא משלנו, כלומר יהודיה. שעה מאוחר יותר על סיפון היאכטה אשר כיכבה בכל רשתות הטלוויזיה נפגשנו עם הלן הגדולה. גדולה? מטר חמישים בקושי, שער קצוץ, חיוך נבוך בקיצור כמו הפקידה במשרד ממול ולחשוב שהיא הקיפה את העולם לבד.

"כחול": על מה חושבים כאשר נמצאים שלושה חודשים רצופים בים?
הלן : רוב הזמן אתה כל כך עסוק שכל המחשבות מרוכזות בשייט, ניהוג, ניווט, מפרשים תחזיות מזג אוויר. אם יש קצת זמן פנוי הוא מנוצל לשינה או להחזקת הגה ידנית.

"כחול": יצא לך גם לקרוא ספר סתם בשביל ההנאה ?
הלן : בקושי

"כחול": איך בחורה בת 24 מקבלת החלטה ללכת על מבצע כזה ?
הלן: מאז גיל תשע אני מפליגה ומתחרה זה פשוט המשך טבעי.

"כחול": מה בהמשך ?
הלן: עד תחילת העונה התחייבתי לסיים את הספר אותו אני כותבת וכמובן להיות נוכחת באירועים אותם מארגן הספונסר שלי ולאחר מכן אני נכנסת שוב למסגרת תחרויות. בקיץ הקרוב כבר אכנס למסגרת חדשה של שיוטים.

הלן: (אנחנו מתחלפים בתפקיד המראיין והמרואיין) דווקא לכם הישראלים לא צריך להיות מוזר שאישה השתתפה בתחרויות כזאת. שמעתי שבישראל נשים משרתות בצבא הסדיר ויש גם קצינות בצי.

"כחול" : אומנם יש חובלות בחיל הים הישראלי אבל הן עדין לא מקיפות את עולם לבדן ביאכטות. אגב האם ניתן להזמין אותך לביקור בישראל?
הלן: לוח הזמנים ל 2002, 2003 כבר סגור. אבל בהמשך מדוע לא?

בשלב הזה של הראיון עשתה לנו המנהלת האישית של הלן סימנים נואשים שנפנה את המקום.

"כחול": הלן שאלה אחרונה ברשותך. מה היה החלק הקשה ביותר בשיוט?
הלן: כל מסע יחסי הציבור, הקוקטלים, הנאומים והראיונות …  
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<