גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > תיירי מרטינז: החיבור בין המצלמה ליאכטה
תיירי מרטינז: החיבור בין המצלמה ליאכטה
מבחר מתמונותיו (לחלקן מתאים יותר לקרוא יצירותיו) של אחד מגדולי שצלמי הישט בעולם עם רקע והסברים . באדיבות המגזין הגרמני sailing

גליון 18

מאת טטיאנה פוקורני
תרגום: נורית שרת
עריכה: יורם שרת

לא פעם עמדנו נפעמים מול תמונת מים "גדולה מהחיים" זה יכול להיות פוסטר, לוח שנה או תמונה במגאזין. בדרך כלל עומד אחרי תמונה כזאת צלם שהוא שייט או שייט שהוא צלם. עשרות ומאות שעות עבודה, רובם בתנאי ים ומזג אויר לא סימפטיים, ואלפי תמונות שנפסלו מביאות לבסוף לתמונה האולטימטיבית. על אחד מצלמי השיט המובילים בעולם מספרת TATJANA POKORNY מהמגזין הגרמני SAILING JOURNAL.

תיירי מרטינז הוא אחד המפורסמים מבין צלמי תחרויות השיט בעולם. הצרפתי בעל טביעת העין הייחודית הוא אחד הטובים בתחומו, וזאת תודות לתשוקתו לספורט השיט ולרצונו העז לצלם את צדדיו היפים. חלומו להתקבל אצל הדאלי לאמה – עם המצלמה, וגם לצלם את אריק קלפטון - כי הוא אישיות: אמנם כוכב רוק ולא שייט. אבל אלה חלומות של מי שכבר מזמן מצא לעצמו מקצוע שהוא חלום שהתגשם.

לא במקרה נעשה יליד גרנובל בן ה - 48 צלם ולא שייט מקצועי. כבר בגיל 10 פיתח את סרטיו הראשונים בשחור-לבן - חוויה מיוחדת ומשמעותית עבורו. רק בגיל 13 התיישב לראשונה בסירת מפרש. בין גיל 17 ל - 21 שייט בכישרון ב- 470 בליגה הלאומית של צרפת.

הוא סיים לימודי פיזיקה ובמקביל לימד את עצמו צילום. מגיל ההתבגרות חלם לצלם, חלום שהקסים ומשך אותו ותמיד ליווהו בזמן השיט. מ - 1987 הוא קורא לעצמו "צלם משייט", אז התחיל לצלם כפרילנס עבור היאכטה 'לה פוסטה’ שהתכוננה להשתתפותה בתחרות וויטברד סביב העולם. ביתו של תיירי שבברטאן, כמו ליבו, פתוח לאנשים ובעיקר לשייטים. כאן, במפרץ שלחוף האוקיינוס האטלנטי, בנופים מעוררי קנאה, נח תיירי בין מסעותיו בעולם. בשנים האחרונות לא ישן כאן יותר מ-50 לילות.

כל זמנו מוקדש למסעות צילום. הוא לא יודע כמה תמונות צילם, אבל זוכר היטב תמונה שצולמה ב"קרב הגדול". ב-2 במארס 2003 צילם את הדו-קרב האחרון בגביע אמריקה. ביום זה צילם למעלה מ - 2,000 תמונות. מרטינז היה צלם הקבוצה השוויצרית, "אלינג'י", שזכתה בגביע, ותיעד אותה בכ- 10,000 תמונות. "הם היו מאורגנים היטב וביצעו לא רע את תפקידם". הערה טיפוסית לתיירי, ודוגמה נהדרת לשתי תכונותיו האגדתיות - רצונו תמיד לעזור והקולגיאליות שלו. ריק טומלינסון, עמיתו זה למעלה מ- 10 שנים, אומר שתיירי הוא הצלם הממוקד ביותר שהוא מכיר: מאד עסוק בצילום ומלא תשוקה לאיכות צילומיו ונוכחותם. תיירי, הידוע בהומור שלו, איבד בשנים האחרונות 5 גופי מצלמה ו- 4 עדשות ברוח ובגלים, ואומר לאקונית "מי מלח ומצלמות אינם חברים".

התקלה הרצינית היחידה בקריירה שלו קרתה לפני כ- 20 שנה. כשצילם כתבה על קבוצת גולשי סקי, התלווה אליהם ללא ניסיון רב בסקי, עבר ימים קשים בשלג, וכשחזר לפתח את התמונות התברר שלא היה פילם במצלמה. טעות זו לא חזרה על עצמה מאז. לשייט יוכן שומאן, שאיתו עבד צמוד בצוות "אלינג'י", יש אימרה: "לא נורא לטעות פעם אחת, אבל זה טפשי לחזור על אותה טעות פעמיים". ייתכן, שזאת הסיבה ששניים אלה עבדו כל כך טוב ביחד.

העבודה ב"אלינג'י" הייתה קשה כי הפעם צילם תיירי 2 יאכטות - פרויקט מסובך יותר, שהצריך הכנות רבות יותר. שומאן עזר מאד. זה כנראה עוזר כשרעיונות טובים מתגבשים בין הצלם לשייט. לדוגמה, תמונה מופלאה מהזינוק בשבדיה של מרוץ "וויטברד" סביב העולם ב- 1997/98 – תמונה של בריג'ט סקלינג. תיירי צילם אותה עובדת בראש תורן EF Education כשלפתע הספינקר התנפח תחת רגליה. התוצאה נראית כאילו השייטת הניו-זילנדית רוקדת בקצה המפרש. 5 שנים מאוחר יותר, תיירי העמיד תמונה דומה לזו, הפעם מהליקופטר, עם קרטיס בלווט ב"אלינג'י".

מעונין לקרוא עוד ולראות את היצירות של תיירי?
צור איתנו קשר לרכישת הגליון
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<