גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > הטרור הימי: שיתוף פעולה חיוני
הטרור הימי: שיתוף פעולה חיוני
הכניסה למימי מדינת ישראל יכולה להיות טראומטית לשייטים אשר אינם מכירים את נוהלי הבדיקה הביטחונית המחמירה של חיל הים הישראלי. זה לא נעים כאשר ספינת חיל הים דוהרת לעברך כשהצוות מאייש את עמדות המקלעים, או מאירה עליך לפתע באמצע הלילה בזרקור רב עוצמה.

גליון 18

מאת: גל קדר

תת אלוף דויד לוריא

 
"מטרתו העיקרית של חיל הים היא להגן על חופי ישראל ומימיה הטריטוריאליים" כך פתח תא"ל לוריא את הפגישה. תא"ל לוריא, ראש מספ"ן ים בחיל הים ומתוקף תפקידו אחראי על קביעת נהלי חיל הים בנושא כלי שיט הנכנסים למימי החופים.
בידוק כלי שיט המתקרב לארץ נעשה במספר רבדים.:
הרובד הראשון הוא המישור המודיעיני עוד בנמל המוצא של כלי השיט.
הרובד שני הינו העיקרי בפעולת חיל הים והוא מתבצע עם קבלת מברק ה-IMOT אשר כל כלי שיט המתקרב לחופי ישראל מחויב לשלחו. בשלב זה מתבצע בידוק של חיל הים מול גורמים נוספים כגון השב"כ, מכס, חיפה רדיו ועוד, על מנת לוודא כי אכן כלי השיט ומפעיליו אכן מורשי כניסה לישראל. במקרים בהם קיים מידע מודיעיני אשר האוניה או מפעיליה קשורים לגורמי טרור או לגורמים פליליים תעוכב האוניה מחוץ למימיה הטריטוריאליים של ישראל עד לבדיקתה ע"י צוות השתלטות, המורכב מלוחמי שיטת 13 ויחידות נוספות. רק לאחר הבדיקה הפיזית תאושר הכניסה לארץ. במהלך שנת 2003 עוכבו שתי אוניות סוחר תורכיות אשר מברק ה- IMOT ששלחו לא התאימו לנתונים שהעביר הסוכן בארץ. הראשונה עוכבה מול חופי הארץ 24 שעות עד קבלת אישור הכניסה, השנייה נשלחה חזרה לנמל מוצאה.
הרובד השלישי מתבצע לאחר זיהוי כלי השיט ע"י המכ"מ המוצב בחוף ולאחר כניסת כלי השיט למים הטריטוריאליים של ישראל, אז נשלחת אליו ספינת משמר ע"מ לאמת את זהותו. רק לאחר קבלת אישור הספינה בשטח רשאי כלי השיט, היאכטה או האניה, לנוע למרינה או לנמל על מנת להשלים את תהליך הכניסה לארץ: ביקורת גבולות ומכס.
במסגרת המאמץ למנוע חדירה ממערב לא נשכחו גם הגבול הצפוני והדרומי של ישראל. איומי החיזבאללה כי ימשיכו בניסיונותיהם לחטוף אזרחים נלקחים ברצינות רבה גם בחיל הים. הגבול הצפוני זוכה לאבטחה של דבורות הן ביום והן בלילה. כמו כן נקבעו שלושה שטחים סגורים באזור: 69א 69ב 69ג. הצורך לסגור את השטחים הללו הינו בטחוני, אולם חיל הים מבין את הצורך לאפשר ליאכטונרים, "קייקיסטים" וצוללים לטייל באזור הנקרות והבנה זו באה לידי ביטוי בפתיחת שטחים אלו לפי לוח זמנים ידוע מראש. למעט אזור 69א אשר סגור 24 שעות ביממה, סגור אזור 69ב רק בשעות הלילה ואילו אזור 69ג פתוח ע"פ תאום מראש לצלילות וטיולי קיאקים. גם באזור רגיש זה נאלץ חיל הים לעסוק בפעילות שיטור במקום בפעילות בט"ש. בתאריך 20.6.03 חצתה יאכטה ישראלית את שטח 69א וחדרה למים הטריטוריאליים הלבנוניים, רק לאחר הפניית תשומת ליבם של השייטים ע"י ספינת חיל הים הם שמו לב לטעותם וחזרו דרומה. מקרה נוסף אירע כאשר נער, חבר קיבוץ ראש הנקרה, יצא להפליג במפרשית ורק רצה להקיף את מצוף הגבול. אותו נער לא חשב על אפשרות שבה רוח דרומית מערבית עלולה לסחוף אותו ללבנון, או על אפשרות שבה סירת מחבל ים תגיח במהירות, ותחטוף אותו. חיל הים מתמודד עם מקרים מסוג זה הן בפעילות הסברתית והן על ידי הגשת תלונות פליליות כנגד אותם שייטים.
מעונין לקרוא את סוף הכתבה?
צור איתנו קשר לרכישת הגליון
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<