גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
מהפכה
עמוס נוימן הוביל מהפכה. לאחר 30 שנה משיטי סירות עד 7 מטר יוכלו להשיט ספינות עד 8.5 מטר. אבל לא הכול הופך קל יותר. המעוניינים בהסמכה למשיט 13 יאלצו לעבור בחינות קשות הרבה יותר.

גליון 18

מאת גיורא קדר

עמוס נוימן הוביל מהפכה. לאחר 30 שנה משיטי סירות עד 7 מטר יוכלו להשיט ספינות עד 8.5 מטר. אבל לא הכול הופך קל יותר. המעוניינים בהסמכה למשיט 13 יאלצו לעבור בחינות קשות הרבה יותר.

מנהל המחלקה לכלי שייט קטנים במינהל הספנות מציג את השיקולים ובעקבותיהם את השינויים בראיון שלפניכם.

כחול: גבול ה - 7 מטר המבדיל בין סירה לספינה לצורך הוצאת תעודת משיט, נקבע לפני כ - 30 שנה: מדוע החלטתם לשנות?
עמוס: "כאשר קיבלתי את רשות המחלקה היה כאוס בנושא רישום כלי שיט קטנים, קו הגבול לא היה ברור. כלי שיט באורך של 7.3 מטר ו - 7.4 מטר אושרו כסירות למרות שהתקנה מדברת על 7 מ'. הסיבה המרכזית למצב זה היו דגמי סירות המנוע הקיימים בעולם. רוב הדגמים הידועים בשם "מיני קרוזר" ארוכות יותר מ - 7 מ'. היו גם תופעות רבות של חיתוך פיסי של חרטומים וירכתיים על מנת לעמוד באורך הנדרש. נוצר מצב שהציבור לא יכול לעמוד בו ולכן במחלקה נהגו לתת רישיונות אישיים. החלטתי לעשות סדר".

כחול: במה מתבטא הסדר החדש?
עמוס: "הגבול שקבע המחוקק ישמר בקפדנות. 7 מטר וסנטימטר ירשם כספינה. פחות סנטימטר יירשם כסירה. יחד עם זאת בעל תעודת משיט 13 יוכל להפעיל ספינה מנועית עד 8.5 מטר".

כחול: מדוע לא לשנות את הגדרת הסירה מ - 7 מטר לעד 8.5 מטר?
עמוס: "במידה והיינו הולכים למהלך כזה החקיקה הייתה אורכת שנים. יש עשרות תקנות וחוקים שהיה צורך לשנות, חלקם אפילו לא בסמכות או בטיפול משרד התחבורה. נושא המשיטים הוא בסמכות שלנו ועל ידי שינוי תקנה אחת הגענו לפיתרון הרצוי".

כחול: מה קורה בעולם בנושא זה?
עמוס: "המהנדס הראשי של מספ"ן דר' דני ליבנה ואנוכי בדקנו באופן אישי את הנעשה באירופה, מסתבר שגבול זה 8.5 מ', בין סירה לספינה קיים בחלק ממדינות אירופה. למשל בצרפת, שחלקה בצי כלי השיט הקטנים באירופה עומד על 25%. לכן גם הגבול של רוב יצרני הקרוזרים וספינות הדייג הקטנות הוא עד 28 רגל (8.5 מטר). על פי התקנים האירופאים אלו הם דגמים לשיט חופי, ומעבר לגודל זה כלי השיט הם כבר יאכטות או קרוזרים".

כחול: מדוע השינוי מוגבל למנועיות?
עמוס: "אנחנו חושבים שהפעלת ספינות מפרש מעל 7 מטר מחייבת מיומנות רבה יותר מאשר המיומנות הנדרשת ממשיט סירת מנוע. לדוגמא שליטה במפרשנות. לכן הגבלנו את ההרחבה לסירות מנוע".

כחול: איך נמדד אורך כלי השיט?
עמוס: "האורך נמדד מקצהו הרחוק ביותר של חרטום כלי השיט עד הקצה הרחוק ביותר של ירכתי כלי השיט, לרבות מרפסות, מנועים, מדפים, מעקות ושלוחות עוגן.

כחול: ידועים מקרים של פירוק שלוחת החרטום לצורך רישוי כלי השיט והרכבתה מחדש לאחר הרישוי. מהי תגובתך לנושא?
עמוס: "גם הבעלים וגם המשיטים של כלי שיט שבו בוצע תהליך 'פירוק והרכבה' כזה עלול למצוא את עצמו בצרה צרורה. זוהי עבירה על תקנות הבניה ומשמעותה השטה ללא רישיון. הקנס עלול להגיע לאלפי שקלים. בנוסף אנשים אלו חשופים לתביעות פליליות בשל הונאה".

כחול: מה היו השיקולים בקביעת חומר הלימוד החדש למשיט 13?
עמוס: "הגענו להכרה שעוצמת המנוע משפיעה מאוד על בטיחות השיט בכלי שיט קטנים. לכן החלטנו להעלות את רמת הדרישות הנדרשות ממשיט סירה בעלת הספק מנועים מעל 150 כ"ס. ניתוח אירועים שאירעו בים הצביעו על העובדה שיש להוסיף נושאים נוספים לחומר הבחינה. אם בזמנו רוב פעילות משיטי הסירות היה בכינרת ואילת, מהיום הרוב בים התיכון".

כחול: מדוע הפעילות מהים התיכון חייבת להביא לשינוי הדרישות?
עמוס: "הפלגה בטוחה בים התיכון, שהוא אינו גוף מים סגור מחייבת ידע בסיסי בניווט, קשר, מטאורולוגיה, עגינה ונושאים נוספים. אין ספק שלימוד נושאים אלו יעלה גם את רמת הבטיחות בכינרת. אתן דוגמא: עד כה לא נדרש משיט סירה למיומנות בנושא עגינה. כתוצאה מכך במקרים רבים של תקלות בסירה המשיט לא הטיל את העוגן בצורה נכונה ונסחף לחוף או לסלעים. היו מקרים שהארוע הסתיים בפציעות קשות. השינוי בתקנה אמור לשפר מצב זה.

כחול: האם בעלי תעודת משיט 13 יוכלו להפליג לחו"ל?
עמוס: "התשובה היא לא. אני מדגיש שאנחנו לא מתירים לסירות להפליג בהפלגות בינלאומיות וההסמכה המתירה הפלגה לחו"ל הינה משיט 60".

כחול: איך נראה העתיד לאחר המהפכה זהו?
עמוס: "שינוי החקיקה בנושא משיטים לווה בשינוי תקנות נוספות (ראה המדור המשפטי) אני צופה עלייה משמעותית במספר היאכטות המנועיות הקטנות אשר יפליגו בים התיכון. בחלקם הם יבואו על חשבון סירות המנוע הפתוחות באורכים של 5-6 מטר, אשר היו מוגבלות מאוד בהפעלה בים התיכון הגלי. בכלים אלו גם לא הותקנו מערכות 'תומכות שרידות' כמו G.P.S , קשר, כיבוי אש, שאיבה וכו'. מכאן שהעתיד נראה לי בטוח יותר. משיטים טובים יותר יפליגו בכלי שיט בטוחים יותר".
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<