גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > משמר מפרץ אילת
משמר מפרץ אילת
איך שומרים על החוק והסדר באזור ההפלגה הצפוף ביותר בישראל? על השיטור הימי באילת.

גליון 19

מאת שמעון נמר

השיטור הימי באילת עבר לאחרונה שדרוג במסגרתו נקבע כי תקן המפקד יהיה מעתה קצין. לתפקיד מונה שוטר ימי אילתי שיצא לקורס קצינים. ניצלנו הזדמנות זאת לשיחה עם המפקד החדש ולהכרת עבודת השיטור הימי מקרוב. מפקד השיטור הימי הטרי באילת הוא ארמן סקיאניף המכונה "פיטי" שהגיע למשטרה לאחר 4 שנות שירות בחיל הים כסגן מפקד דבור ועבר את כל מסלול ההכשרה.

התענינו מה כולל מסלול ההכשרה של השיטור הימי? וקיבלנו את המידע על המסלול (המפתיע במשכו) עבור שייטים הרוצים להתגייס לשיטור הימי: מתחילים בקורס שוטרים בסיסי במסגרתו עובר החניך 3 חודשי חניכה, אחריו ממשיכים בקורס ימאי משטרה מוסמך המעניק הסמכה כשייט מספר 2 בכלי שיט, מותנה מעבר מבחן מעשי. לאחר שנתיים יש לעבור קורס ימאי מתקדם, קורסי הצלה, קורס כיבוי אש, עזרה ראשונה, GMDSS וניווט חופי. למעוניינים בקידום נוסף מחכה קורס פיקוד על כלי שיט משטרתי. למוכשרים והשאפתנים מצפה גם קורס קציני משטרה.

בשיטור הימי באילת משרתים 7 שוטרים ו-16 מתנדבים שעברו הכשרה בבית ספר לשיטור ימי במכמורת. המשימות העיקריות של השיטור הימי הן הצלה, אכיפת החוק הימי, בדיקת כלי שיט המגיעים מחו"ל וכן שת"פ ביטחוני עם זרועות הביטחון על פי פקודות מוגדרות.

אז איך רואה המפקד הטרי של השיטור הימי באילת את ה"לקוחות" שלו?
השייטים האילתים מכירים אותנו ואין לנו בעיות מיוחדות איתם. הבעיה מתחילה עם הנופשים שבאים לאילת עם כלי שיט. צריך להבין שמבחינה ימית אילת היא זירה הקטנה יחסית מהים התיכון ומהכינרת, שייט המגיע מנתניה או חדרה איננו רגיל לראות את המשטרה בים בתדירות האילתית. הזירה הקטנה וכמות הרבה של כלי השיט מחייבת אותנו (השוטרים הימיים) לנוכחות ואכיפה מוגברים באופן שונה מהפיקוח בים התיכון.

"מהן העברות הנפוצות ביותר באילת על חוקי השיט ומה הן העברות המסוכנות ביותר"?
ככלל כל עברה על חוקי השיט היא מסוכנת ולכן זו עברה. מבחינה מספרית רוב העברות שאנו מתמודדים עימן הן:
יציאה מהחוף במהירות גבוהה בתוך תחום ה-300 מטר.
כניסה עם כלי שיט לחופי רחצה מוכרזים.
שיט ללא צוות בטיחות מלא.
ולא תאמינו:
השטת כלי שיט ללא רישיונות משיט, ללא כושר שייט וללא ביטוח בר תוקף.

"האם אתם רואים שינוי עלייה או ירידה בעברות אלה"?
בגלל אכיפה מוגברת וכניסת דוחות מנהליים לתחום האכיפה יש ירידה בביצוע העברות וזה בא לביטוי גם בירידה במספר התאונות.

"אתה יכול לגלות לנו נתונים סטטיסטים"?
אין אני יכול לתת מספרים מדויקים אבל בשנת 2003 ערכנו כ-1000 בדיקות לכלי שיט, חלק גדול מהבדיקות נערכו על כלי שיט של אורחים באילת. ההכנסה לדינה בשנה זו הייתה כ-400,000 ₪ בדוחות מינהליים על ידי כלל השיטור הימי בארץ, חלק נכבד מדוחות אלה הוגשו ע"י השיטור הימי באילת. 25% מהדוחות שנרשמים מגיעים לבית משפט וכ-80% מסתיימים בהרשעה.

"פיטי האם אתה מפליג להנאתך לאחר שעות העבודה"?
אני מאוד רוצה אבל העבודה לא משאירה זמן פנוי רב, מכיוון שאין לי כלי שיט פרטי משל עצמי עלול להיות ניגוד אינטרסים מקשרים אישיים שעלולים להפריע לי במילוי תפקידי.

"באילת - בניגוד למקומות האחרים יש פעילות רבה של ספינות מסחריות המשיטות כל שנה מאות אלפי נופשים, איך דואג השיטור הימי לביטחון ציבור זה"?
בנושא השיט המסחרי יש שתי מטלות עיקריות שמנחות אותנו:
מטלה ראשונה היא לדאוג לנתיבי שיט בטוחים עבור הספינות המסחריות, לדוגמא כל סירות ההשכרה לנהיגה עצמית (עד 6 כ"ס) שהמשיטים בהם אינם מכירים את חוקי השיט מכיוון שאינם זקוקים לרישיון משיט, מסכנים בד"כ את עצמם ואת הספינות הגדולות שמטבען מוגבלות יותר בתמרון.
המטלה השנייה היא חשובה לא פחות והיא בדיקה ואכיפה מתמדת של מספר נכון של צוותי הבטיחות בספינות והמצאות ציוד הבטיחות כנדרש בחוק. ברצוני לציין כי יש שיתוף פעולה בינינו לספינות המסחריות בנושא של הצלה כגון, גולשים במצוקה או נעדרים בים. אני רואה את הצלחת עבודתנו בכך שבשנים 2003-2004 למרות הצפיפות יוצאת הדופן במפרץ אילת, הייתה לנו רק התנגשות אחת בין שני כלי שיט שהסתיימה בנפגעי גוף, המשיט האשם הורשע ורשיונו נלקח ל-120 יום.

מעונין לקרוא את סוף הכתבה?
צור איתנו קשר להזמנת הגליון
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<