כחול 76 - אוקטובר 2018
אחרי החגים שמח לכולם, עכשיו יש לכם זמן לקרוא את כחול! 
דף הבית > טיפים להפלגות > תאונות ימיות > הדרקון שלא עשה זאת
הדרקון שלא עשה זאת
סיפורה היאכטה אשר טבעה במיצרי טיראן -
"יש מים בספינה"

כוכב עולה מהסלון לכיוון הרדיו המותקן ליד המדרגות ומתחיל לשדר Mayday כשהצוות בקוקפיט עוד לא קולט במה המדובר.

גליון 23

מאת: מאיר ריב"א
צילום: ניר צפריר

"יש מים בספינה"

כוכב עולה מהסלון לכיוון הרדיו המותקן ליד המדרגות ומתחיל לשדר Mayday כשהצוות בקוקפיט עוד לא קולט במה המדובר.היכן להתחיל? ביציאה מול גלי החוף מהמרינה בת"א? אולי בכרמיאל שם בנה כוכב את יצירת חייו? כל מי שראה את ה-Dragon Lance לראשונה התקשה להאמין שהיא נבנתה באופן ידני. רק לאחר ביקור בתוך היאכטה נעלם הספק למראה עבודות העץ והגימור השונים כל כך מהמראה של יאכטה סידרתית. או אולי בפגישה של הצוות כשהשייטים הקבועים של הדראגון מביטים בחשדנות אופטימית על המצטרפים החדשים ובוחנים אותם ברמת הידע הימי ומנסים לתהות על אופיים?


המצע קצר מלספר את כל סיפור ההפלגה והחוויות שעברנו הדומות לחוויות שעברו כל צוותי היאכטות האחרות, אותה יציאה ברוח ובגלים בתחילת המשט, אותה רוח שנעלמה מהר ואלצה את הצי לשוט בעזרת המנועים עד פורט סעיד. אותו מראה מדהים של שיירה ארוכה בתעלת סואץ ועגינה על המצופים בסואץ .

בסואץ עוד הספקנו להחליף משאבת מים מתוקים במערכת הקירור ולפתור תעלומה במערכת החשמל לפני שיצאנו עם כולם לתוך מפרץ סואץ. הדרקון חגג לכל אורך המפרץ כשאנו שטים ללא מנוע, עם חלוץ בשלבים שונים של צמצום בהתאם לעוצמת הרוח המשתנה. היאכטה גלשה על הגלים במהירויות מדהימות שהגיעו מדי פעם ל-13 קשר כשהלוג רושם מהירות מירבית רגעית של 15.3 קשר באחת ההחלקות מגבו של גל עצום מימדים. הדיון הארוך שהחל בלילה על עוצמת הרוח וגובה הגלים הסתיים רק בשארם בקונסנסוס שהרוח הייתה תואמת בופור 8 והגלים לבופור 6.


בשארם אנו מפרקים ב"תבונה רבה" את שק המילוט שהוכן ביציאה מישראל. קדם מחזיק את הארנק והדרכון שלו בכיס החולצה בטענה המעניינת אך הגיונית שאם הוא יטבע אז אין טעם שנציל את הניירות האישיים שלו בשק המילוט ואם הוא ינצל מטביעה אז עדיף שהמסמכים יהיו איתו. שאר הצוות רואה בהגעה לשארם את סיום הקטע הקשה של המסע והתיק האדום המיועד לשק המילוט נותר ריק ומיותם על רצפת הסלון.

בבוקר של היציאה משארם קמנו בדעה שלא ברור האם כדאי לצאת לדרך. מהר מאוד החלטנו שלא יוצאים בעקבות הדיווח בקשר של מטש על מצב הים לפני המייצרים והחלטתו להסתובב ולחזור למעגן בשארם.

כאשר בצהרים הרוח החלה לרדת ואף החליפה כיוון - נראה לנו, כמו לרבים אחרים, שיש חלון הזדמנות להתגנב דרך המייצרים. יצאנו עם כול חבורת היאכטות לכיוון המייצרים כשאנו "מגרדים" את החוף המצרי ובאים למעבר מכיוון מערב. כשחצינו את נתיב השיט היורד דרומה, עלה לרגע הרעיון לעלות צפונה דרכו "נגד הכיוון" היות והוא רחב יותר ונראה רגוע יותר. הרעיון נפל מייד מסיבות של ימאות טובה שלא הרשתה לנו להפליג מול ספינות הצוללים שירדו באותה עת בנתיב.

ככל שעברנו צפונה ומזרחה והתקרבנו לנתיב העולה צפונה, עלה הים והגלים גבהו והתקצרו. ניסינו ככל האפשר ללכת בזווית לגלים, אך המעבר המסומן הינו די צר והכריח אותנו לשוט כמעט לתוך הגלים, היאכטה נחבטה מדי פעם בנפילה מגל רשע במיוחד. לאחר כל סדרת חבטות, ירד כוכב למטה ובחן בדאגה את פנים היאכטה.

מעונין לקרואת את המשך הכתבה?
צור איתנו קשר לרכישת הגליון
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<