גליון כחול 86 
דף הבית > טיפים להפלגות > שייט כללי > סקירת אתרי תחזית מזג האוויר באינטרנט
סקירת אתרי תחזית מזג האוויר באינטרנט
לפני כל הפלגה עולות השאלות מה יהיה מזג האוויר: תהיה רוח? יהיו גלים? יהיו עננים או שנוכל להשתזף בשמש?

גליון 23

בעידן האינטרנט ניתן למצוא תחזית מזג אוויר לכל מקום בעולם ובדרך כלל גם ברמת דיוק גבוהה. אין צורך לדעת לנתח מפות סינופטיות מסובכות ולהבין מה אומרים המספרים ולאן מסתובבת הרוח בשקע ולאן ברמה. מיגוון אתרי מזג האוויר באינטרנט גדול מאוד ובלחיצת עכבר ניתן לדעת האם כדאי לצאת מחר לים או שנדחה את ההפלגה ביום או יומיים. בכתבה הבאה נסקור מספר אתרי מזג אוויר מובילים ונמליץ המלצות לשייטים בנושאי אינטרנט ומזג אוויר.
 
כללי הזהב לבדיקת מזג האויר באינטרנט:
- אל תשתמש באתר אחד בלבד. בדוק את התחזית במספר אתרים והשווה בין הנתונים.
- בדוק את הנתונים לפני בואך לים והשווה עם המצב בפועל. כך תוכל לדעת איזו תחזית קלעה למטרה.
- בדוק עם שייטים אחרים. ישנם אתרים המדייקים יותר בתחזית לאזורים ספציפיים וישנם אתרי מזג אוויר אזוריים שרמת הדיוק שלהם גבוהה מאוד.
- אם אינך יודע היכן במפה נמצא יעד ההפלגה שלך נסה למצוא את שם הכפר הקרוב. לעיתים ישנן תחנות תצפית המספקות נתונים במקומות מבודדים וכך תוכל לשאוב את המידע.
- לפני הפלגות ארוכות בדוק את התפתחות התחזית שבוע מראש. אם המודלים מחמירים כנראה יש לכך סיבה. אם הם מקלים, הדרך לפניך פתוחה.
- אל תתבסס רק על התחזית היבשה באינטרנט. כיום ישנם אתרים רבים המספקים שרותי מצלמה ימית וניתן גם בעזרתם להשוות נתונים. טלפון למרינה יכול לסייע.
- יש לקחת בעירבון מוגבל תחזיות מזג אוויר בקרבת החוף, בדרך כלל התחזיות מדויקות יותר בלב ים. קשה לחזות את מזג האוויר בקרבת החוף בשל השפעת הרים, ואדיות בתים גבוהים וכו’.
לסיכום: גם התחזית הטובה ביותר היא עדיין תחזית, תמיד כדאי להתכונן לרע ביותר.
האתר הישראלי -
אתר המשלב תחזית גלים עם תחזית רוח. האתר מנוהל על ידי המכון הישראלי לחקר הימים והאגמים. ניתן לבחור נקודת ציון מדויקת במפה ולבדוק את התחזית הרצויה בעזרת העכבר שמשמש כסמן lat/long . האתר מספק תחזית לשלושה ימים במרווחים של 3 שעות בין תחזית לתחזית. ניתן לבחור תחזית לכלל הים התיכון או לאגן המזרחי בלבד.
 
למה כן?
- התחזית מופקת ע"י גורם ישראלי ומוכוונת לאזורנו.
- אתר ידידותי למשתמש, ניתן לדעת גם נקודות ציון ע"י העכבר.
- ניתן גם למצוא מצב גלים עדכני לחופי ישראל - נהדר לתקופת החורף והסערות.
 
למה לא?
- למה אתר ישראלי צריך להיות באנגלית?
- נפילות מרובות של השרת בעבר.
 
האתר היווני -
אתר המספק תחזית גלים למזרח הים התיכון. התחזית ניתנת לשלושה ימים במרווחים של 3 שעות בין תחזית לתחזית. האתר מעוצב היטב והמידע מוצג על גבי מפה בקנה מידה גדול למדי, בנוסף ניתן לבחור אזורים ספציפיים באזור יוון. באתר ישנה אפשרות לאנימציה כך שניתן לראות את כיוון והתפתחות הגלים.
 
למה כן?
- מעוצב היטב וידידותי למשתמש
- אמין לאזור יוון בלבד!
- מתאים מאוד למפליגים ביוון
 
למה לא?
- מידע נקודתי לאזור יוון בלבד.
- לא נותן מידע ספציפי לישראל.
 
האתר התורקי -
זהו האתר מזג האוויר הרשמי של טורקיה. ניתן למצוא בו תחזית גלים, רוח, שלג, גשם ועוד. יתרון גדול של האתר הוא שניתן למצוא בו גם את תחזית הנבטקס הטורקית לים התיכון לצד תחזית ספציפית לחוף הטורקי. האתר מספק תחזית לשלושה ימים במרווחים של 12 ו-6 שעות. התחזית מוצגת הן ע"י מפות והן באופן מילולי. ניתן גם למצוא מפות סינופטיות באתר.
 
למה כן?
- תחזית ספציפית לאזור הטורקי.
- מחליף את הודעות הנבטקס.
- ניתן למצוא את כל אמצעי המידע המטאורולוגים ולא רק תחזית מעובדת.
 
למה לא?
- האמינות עדיין לא הוכחה.
- לעיתים עודף המידע גורע מאיכות האתר.
 
מוצא הרוח -
אתר זה מתמחה בעיקר בכל הקשור לרוח. האתר מציג את נתוני הרוח על גבי מפה ובעזרת חיצים וצבעים ניתן לראות את עוצמת וכיוון הרוח. הניווט באתר ברור ונעים ואין כל בעיות לקרוא את הנתונים. יתרון נוסף של האתר הוא קבלת תחזית למקומות ספציפיים. בישראל ניתן לקבל נתונים ספציפיים לחיפה, ותל אביב. בין הנתונים הספציפיים ניתן למצוא גם נתוני סטטיסטיקה ישנים: עוצמת רוח וכיוונה לפי חודשים ועוד. בדף הנתונים הספציפיים ניתן לקבל גם לחץ ברומטרי, טמפרטורות, עננות, תחזית גשם ועוד. האתר גם מספק נתונים כמו תצלומי לוין, גאות ושפל, זרמים ועוד אך בפריסה מצומצמת יחסית.
 
למה כן?
- תחזית רוח מדויקת מאוד.
- נתונים ספציפיים לאתרים ברמת דיוק טובה.
- הצגת נתונים באופן ויזואלי ונוח מאוד.
 
למה לא?
- אין פריסה לכל המקומות. לדוגמא תורקיה נכללת כחלק מיוון.
- אם יש קישור למצלמות אינטרנט, למה הם לא עובדות?
- פריסת נתוני הגלים חלקית ביותר.

 
מזג האויר באון ליין -
אחד האתרים היותר מהימנים בנושא התחזית לשייטים. תצוגת רוח, גלים, טמפרטורה, תמונת לווין ועוד נתונים רבים אשר מאפשרים בדיקת כל הפרמטרים הקשורים למזג האוויר, שכן אם הים שקט אבל הטמפרטורה נמוכה, הפלגת הכיף לא תהיה בהכרח בכיף. מספק תחזית מדויקת לשלושה ימים ותחזית כללית לשלושה ימים נוספים. ניתן גם לאמת את הנתונים באתר אל מול תצפיות מהשטח שנעשות על ידי אוניות. יתרון גדול: מספק תחזית מדויקת לכל העולם.
 
למה כן?
- מספק הרבה נתונים חשובים לשייטים מלבד רוח וגלים.
- נוח לשימוש וידידותי למשתמש.
- נותן מידע על כל העולם ולא רק על אזור מסוים ומוגבל.
 
למה לא?
- תחזית גלים כללית מדי.
- קנה מידה קטן של המפות. מספק תחזית לכל 12 שעות בלבד.
- ריבוי פרסומות מעצבנות.
 
הגורו של הרוח -
כשמו כן הוא: מספק תחזית רוח. בנוסף גם תחזית עננות וטמפרטורה. באתר ניתן לבחור את התחזית הרצויה לפי מספר מודלים, עובדה המאפשרת להשוות תחזיות שונות. בחירת האזור המבוקש כרוכה בידיעת שם המקום והמדינה. אם שם המקום אינו מופיע ברישומי האתר יש צורך למצוא היכן נמצאת התחנה הקרובה למקום, פעולה שאינה פשוטה למי שאינו מכיר את מפת אזור השיט. תחזית הרוח שהאתר מספק אמינה לרוב. האתר מספק תחזית לשבוע קדימה במרווחים של 3 שעות. נראה כי אין להסתמך על אמינות התחזית לסוף התקופה, אולם התחזית עצמה מתעדכנת כל יום כך שניתן לצפות את אמינות התחזית לתקופה ארוכה יותר.
 
למה כן?
- מידע אמין.
- מספק מידע על אחוז כסוי עננים, זהו מידע חשוב לחורף.
- ניתן להעריך מה יהיה מזג האוויר לפרק זמן ארוך יותר.
- ניתן לבחור בעזרת איזה מודל התחזית תוצג.
 
למה לא?
- העיצוב אינו נוח.
- קשה למצוא תחזית למקום אשר אינו מופיע במערכת .
- מיועד לגולשי רוח כך שמציין רוח חזקה כדבר טוב.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<