גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > טיפים להפלגות > שייט כללי > בטיחות במספנות
בטיחות במספנות
חשוב מאוד!

גליון 30

מאת ויוי בן קיקי

פעם בשנה ולפעמים יותר אנחנו מוציאים את היאכטה מהמים. לכאורה אירוע שגרתי. אנו סומכים בעיניים עצומות על עובדי המספנה המנוסים שיבצעו את עבודתם, יעמידו את היאכטה על החוף וישיבו אותה בבטחה למים. ויוי בן קיקי, מהנדס ימי וחיית מספנות מעלה נקודות שאולי לא חשבנו עליהן לפני ההספנה.
 
לפני הרמה:
- יש לוודא את כושר ההרמה של המנוף לפני ההרמה. כושר ההרמה נקוב בדרך כלל בק"ג. אם הנתון גבולי יש להימנע מהרמה !
- יש לוודא את עומק המים, זמני גאות ושפל ואת רוחב ה TRAVELIFT (מנוף שער).
- יש לוודא שלמרינה או למספנה יש ביטוח בתוקף. כל אדם המטפל ביאכטה שלנו צריך שיהיה ברשותו ביטוח עבודה במספנה בתוקף! ביטוח היאכטה אינו כולל נזקים שנגרמו עקב רשלנות מקצועית של עובד מספנה.
- יש לוודא שבמספנה יש מערכות כיבוי אש תקינות המאפשרות גישה נוחה בזמן שריפה לכבאיות או צוותי כיבוי אש. יאכטה אחת שנדלקת עלולה לגרום לשריפה בכל שטח המספנה.
 
בזמן הרמה:
- בזמן ההרמה, היאכטה נמצאת באחריותו של מפעיל המנוף. מומלץ למסור למפעיל המנוף עוד לפני ההרמה ואפילו מספר ימים לפני כן את כל הנתונים על היאכטה: ציר, מדחפים, ברך, מד עומק, מד מהירות, מיקום וסוג השדרן.
- לאחר העמדת היאכטה על תושבות מרכזיות ותושבות תומכות יש לוודא קשירת התושבות התומכות ביניהן וקשירת היאכטה כלפי מטה לכיוון הרגליים התומכות במיוחד ליאכטות מפרשיות (כדי למנוע נפילת היאכטה ברוחות חזקות).
- ברוב המספנות המאחסנות סירות רבות לחורף יש מנהג להצמיד את הסירות אחת לשניה על מנת לצמצם מקום ולאפשר אחסון סירות רב יותר. יש לוודא שביאכטות העומדות לידכם לא מבוצעות עבודות הדורשות צביעה, שיוף מתכות, ריתוכים או עבודות מורכבות היכולות לסכן או לפגוע ביאכטה שלכם.
 
בזמן ההספנה:
- אין להזיז את רגלי התמיכה ביאכטה ללא רשות המספנה.
- יש לוודא קשירת סולמות ופיגומים לפני עליה ליאכטה.

- לפני אספנת חורף לתקופה ארוכה יש לוודא מספר דברים חשובים במרינה:
1. מיקום לוח חשמל החוף במידה שמשאירים את היאכטה בטעינת מצברים (עם חיבורי חשמל אטומים למים).
2. חיבור הארקה מציר היאכטה לאדמה למניעת נזקי ברקים.
3. יש לנתק מכשירי קשר VHFו-SSB . במנועיות, מומלץ להוריד אנטנות להגנה מברקים).
4. יש לנתק את מפסקי החשמל ולנתק מצברים.
 
- יש להוריד מפרשים – חלוץ, ראשי, גגון, פנדרים וכל ציוד היכול לסכן את היאכטה בזמן רוחות חזקות בקיץ וגם בחורף! פתיחת חלוץ בעת סערה כבר הפילה יאכטות רבות!.
- במידה ויש צורך בהורדת הגאים או צירים ביאכטות יש להודיע מראש למפעיל המנוף. יש לזכור כי משקל הגה/ ציר/ מדחף אינו משקל שאדם יכול לשאתו לבד.
- במידה ומבוצעות עבודות צביעה או שיפוצים לטווח ארוך, בהרבה מספנות בונים פיגומים גבוהים מאד ומכסים את היאכטה בכיסוי ניילון מיוחד אטום לגשם ורוחות. יש לוודא שהחברה שבונה מיתקן זה מבוטחת ויש לה ניסיון בחיפוי (על ידי ספוגים) בכל המקומות שהכיסוי יכול להיקרע. כיסויים בסגנון זה יכולים להיקרע בזמן רוח חזקה ולגרום נזק רב לאנטנות, שמשות, צבע, ואף לגרום לנפילת היאכטה.
- רצוי להשאיר פתח אוורור ביאכטה. בנוסף: לרוקן צבעים, מיכלי גז, שמנים ודלקים קלים.
- רצוי שלא למלא מיכלי סולר על מנת שלא תהיה הצטברות של מים ואדי מים במיכלי הדלק.
- יש להרחיק מעשנים מסביבת היאכטה. בסיום עבודה לפנות צבעים ושמנים למיניהם העלולים לגרום לשריפה.
- יש לתדרך קבלנים ועובדי חוץ על מכלולים ושיפוליים פתוחים בזמן עבודה, להשאיר שילוט בנושא בטיחות. חשוב לזכור שיש עובדים שלא מכירים את התחום. נפילת עובד ופציעתו כתוצאה מרשלנות עלולה להסתיים בתביעה פלילית!
לקראת הירידה:
- אין לתדלק יאכטות בזמן השהות מחוץ למים
- בזמן הורדת היאכטה למים יש לבדוק כי ברזי מי הים סגורים, הצירים אטומים, מערכות ההגה אטומות וכי קיימת פליטת מי ים ממערכת קירור המנוע. כל זאת יש לבצע לפני ניתוק היאכטה מהרצועות.
- ביאכטת מפרש יש לבדוק את היתרים. יתכן ובזמן העבודות אחד העובדים שיחרר אותם. יש גם מנופים שעל מנת לעלות בהם יש צורך בפרוק יתר קדמי או אחורי, זכור להחזירו למקום לאחר האספנה.
 
טיפ חשוב לסיום:
אל תשכחו לבוא מדי פעם לבדוק כיצד עבודות האספנה מתקדמות. האם העבודה מתנהלת באופן בטוח? האם המרינה לא שינתה את מיקום היאכטה ללא ידיעתכם והאם קצב העבודה אכן מספק. "גמדים טובים" שעושים את העבודה לבד יש רק באגדות.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<