גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > מסלולים להפלגות > הפלגות בעולם > עליזה מסביב לעולם
עליזה מסביב לעולם
שיט ישראלי מתכנן להפליג מניו יורק לישראל. הרקע והתוכנית.
 
עליזה מסביב לעולם
גליון 5
מקור : ידיעות אמריקה – מיכל דניאל.
 
בין כלי השייט שהשתתפו בהפלגת יום העצמאות האמריקאי הייתה גם "עליזה" ספינה ישראלית שבנו אב ובנו משה ואפרים שוורץ. הספינה שיצאה מישראל ב- 1994 עוגנת במרינה בניו-ג'רסי, בדרך להמשך המסע מסביב לעולם.
כשהנשיא ביל קלינטון עמד על סיפון נושאת המטוסים JFK במהלך ההפלגה החגיגית בנהר ההדסון לכבוד יום העצמאות האמריקני הוא ראה מולו ספינה המקושטת בדגלי ישראל, מתקדמת במעלה הנהר , עוברת בדרכה את פסל החירות. על סיפונה של "עליזה" עמדו שני הקפטנים הגאים, אפרים שוורץ ואביו משה, שבנה את הספינה במו ידיו. בין קבוצת הישראלים שהוזמנו למשט היה גם קונסול ההסברה. ירון זיידמן, שאף הביא חבילה של דגלי ישראל שניתלו על תרני הספינה.
ראשית הסיפור בתחילת יוני כאשר אפרים אב לשתי בנות המתגורר עם משפחתו בניו-גרסי הרים טלפון לסגן מנהל ההפקה של המשט ושאל האם יש ייצוג ישראלי באירוע. כשנאמר לו שלא, הציע שוורץ לייצג את ישראל עם ספינתו "עליזה", שעגנה אותה שעה במרינה בניו-גרסי. הספינה שבנה אבי המשפחה הגיעה לראשונה לניו יורק ביוני 1995 בהפלגה היסטורית שבה חצתה את האוקיינוס האטלנטי.  סגן מנהל ההפקה הסכים וכך בוקר ה - 4 ביולי יצאה הספינה מהמרינה בניו-גרסי לכיוון גשר ורזאנו. משה שוורץ בן ה- 72 נזכר בהתרגשות איך עטו צלמי הטלוויזיה על "עליזה". לאחר שעברה את פסל החירות המשיכה הספינה במעלה ההדסון עד רחוב 140 ואז הסתובבה ושמה פעמיה לנמל לינקולן בניו-גרסי שם צפו המפליגים בזיקוקי הדינור ששוגרו לשמים לכבוד המאורע.
משה: זה היה רגע מרגש לראות את הבן שלי בצד ימין הבת שלי בצד שמאל כש"עליזה" מייצגת את מדינת ישראל. עכשיו נותר לי להגשים את החלום המקורי ולהשלים את הסיבוב מסביב לעולם. אני מקווה שיהיה לי הכוח לעשות זאת. נשארו לנו עוד שנתיים לסיים את ההפלגה המתוכננת.
בנו, אפריים שוורץ מסביר כי המסלול המתוכנן הוא לצאת מפלורידה למקסיקו, להמשיך לבליז שבמרכז אמריקה, משם להונדורס, פנמה וקוסטה ריקה, לחצות את האוקיינוס השקט בכיוון טהיטי, איי פיגי ואוסטרליה ומשם להמשיך במסע חזרה לישראל. להפלגה הזאת דרך אגב מחפש משה בת-זוג הרפתקנית שתתלווה אליו למסע שמתוכנן להימשך כשנה וחצי.
בבית קפה ניו-יורקי מספר אפריים על תחילת המסע של משפחת שוורץ ב-1982, כאשר האם עליזה נפטרה ממחלת הסרטן בגיל 54. המשפחה התגוררה במשך שנים בקרית חיים ולאחר מכן במושב שבי ציון. כשנפטרה האם עבד משה במפעל משפחתי לעבודות עץ. אפרים מספר כי לאחר פטירת האם נכנס האב לדיכאון ולרגעים נראה היה כי איבד את טעם החיים. אפריים ואחותו ציפי, שעקבו בדאגה אחר מצבו הבינו כי חייבים לעשות משהו שיחזיר לאביהם את הרצון לחיות. מכיוון שלמשפחה היה רקע בשייט בכלי שייט קטנים קודם לכן הם בנו שתי סירות קטנות, ובמהלך השנים דיברו הבן והאב על החלום לבנות יאכטה בעצמם, החל אפרים לשכנע את אביו לבנות סירה גדולה שעמה יצא להפלגות. האב שוורץ השתכנע ואפילו מכר את הבית, הוא הקים מספנה מאחורי המפעל והקדיש את שמונה השנים הבאות לבניית הספינה. אפרים מעיד כי במהלך הפרויקט הם נעזרו בניסיונם של אחרים. קראו כל מגזין וחומר מקצועי אחר בנושא וביקרו בכל תצוגת ספינות אפשרית. את פנים הספינה בנה האב בעבודת עץ יסודית שהותאמה לצורכי המשפחה (אשתו של אפרים ושני ילדיו, האחות ציפי ובעלה ושני ילדיהם). בתוך הספינה הותקנה תאורה, מטבח מצויד, מיתקן לקפה, טלוויזיה, מכשיר וידאו ומערכת סטריאו. תשומת לב ניכרת הקדישו האב והבן לנושא הבטיחות ולא חסכו בחומרים טובים כדי להבטיח שהספינה אכן תוכל לעמוד בהפלגות ארוכות ולהתמודד עם כל סערה מאיימת.
משה מסביר כי הספינה שנבנתה מברזל כוללת דפנות כפולות ומכילה מספר מחשבים, שני מצפנים אלקטרוניים, מכשירי ניווט לוויינים ועוד. אורכה 18 מטר ומשקלה 30 טון. היא מכילה 3 קבינות ו - 13 מיטות. הבן אפרים המומחה להנדסה אלקטרונית לקח על עצמו את עבודות החשמל. שבע שנים עבד משה על החוף עד שהגיע ליום הגדול שבו יצאה "עליזה" לים. את המשאית שנשאה את עליזה ליוותה שיירה גדולה שכללה שתי ניידות משטרה, שתי מכוניות של חברת חשמל, מכונית של טכנאי טלפונים, ומכונית עם קשר שהזהירה את נהג המשאית מהמהמורות בדרך.  "עליזה" הוכנסה למים באוגוסט 1993, אבל נדרשה עוד שנה של עבודה עד שהיא יצאה למסע הראשון שלה. טבילת המים הראשונה הייתה הפלגה מישראל לצרפת, וארכה כשבועיים וחצי, לאחר שהורכבו התרנים יצאה הספינה לכיוון הריבירה הצרפתית ומשם הפליג משה עם שני ספנים לאיים הקנריים. אפרים שנאלץ לתמרן בין תחביב השייט לבין דרישות העבודה הגיע לספינה לקראת חציית האוקיאנוס. "עליזה" המשיכה מצרפת לגיברלטר, עברה באיים הקנריים ומשם החלה בחציית האוקיינוס. את החצייה עברה בנובמבר 1994 במגרת "מרוץ" בינלאומי ARC שבו השתתפו 153 ספינות שהתחרו בחמש קטגוריות. "עליזה" זכתה במקום הראשון בקטגוריה שלה כשעברה את 2700 המייל ב – 18 ימים ושש שעות. אנשי הצוות קיבלו גביע גדול מידיו של שר התיירות של האי סנט לוציה.
מסנט לוציה המשיכה "עליזה" לאורך האיים הקאריביים בואכה פורטו ריקו, פורט-לורדייל, פלורידה. משם עלתה צפונה לניו יורק.
אפרים שדרישות העבודה מנעו ממנו לקחת חופשה ארוכה הגיח מדי פעם לנמלים השונים במסלול שבהם עגנה כדי לעשות חלק מהדרך הוא נזכר ביום שבו הגיע לפורטו ריקו. נחתי שם לקחתי מונית וממנה העמסתי את הדברים לספינה ויצאנו לדרך. הוא מספר. מאז אותה הפלגה הספיקו משה ואפרים להפליג לאזורים שונים בארה"ב כשדגל ישראל מתנוסס על ראש התורן, הספינה מעוררת תשומת לב בכל מרינה בה היא נעצרת, ומשה מחלק כשי עבודות עץ שעשה, עד היום גמעה "עליזה" כ- 20,000.00 מייל בדרך להקפת העולם.
אפריים מסביר שההוצאות הגדולות הכרוכות בהפלגה כזאת וצרכי הפרנסה מקשים על היציאה. הוא מחפש ספונסר שיהיה מוכן לסייע לממן את המשך המסע (להפלגה מסוג כזה זקוקה "עליזה" לפחות לארבעה אנשי צוות ורצוי שישה) ולאפשר לו לקחת חופשה ארוכה מהעבודה. בתמורה הוא מוכן לייצג את הספונסר (אדם או חברה) בהפלגה שאמורה להמשך על פני שנה וחצי. "אם יש מישו כזה" הוא אומר "אשמח לשמוע ממנו. אם לא ימצא ספונסר נאלץ לעשות את ההפלגה בקצב איטי יותר."
בכל מקרה את ההפלגה הזו הוא נחוש לסיים. זאת ההבטחה שנתתי לאבא ואני מתכוון לקיים אותה הוא אומר בלהט. אביו מחכה בקוצר רוח להפלגה "אני מקווה שיהיה לי את הכוח לעבור את המבצע הזה, אני מרגיש שאני בכושר ומסוגל לעשות את זה"
 
ואחר כך?
אפריים : הייתי רוצה להגיע לישראל אחרי שנשלים את הסיבוב ולאחר מכן לצאת להפלגה באירופה. זה יהיה כבר לקראת הפנסיה.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<