גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > מסלולים להפלגות > הפלגות בעולם > לקראת משט המד רד
לקראת משט המד רד
המשט אמור להיות אחד הארועים הגדולים של שנת 2005. לקראת המשט הכנו מדור מיוחד הכולל מידע וכתבות הכנה. שמעון נמר מספר בכתבה "שיעור ימאות למתקדמים במפרץ סואץ" על יאכטה שיצאה וחזרה...
 
לקראת משט המד רד
גליון 21
שרות כחול
הפלגה במפרץ סואץ ואילת היא חוויה מיוחדת שגם שייטים ותיקים אשר סובבו את העולם מציינים כחוויה מיוחדת במינה. ההרים המשוננים הגבוהים והצבעוניים המזדקרים משני צידי המפרצים הצרים, המים הצלולים בצבעים עזים, האלמוגים, הדגים הצבעוניים, הזריחות והשקיעות הצובעות את הכל בצבעים שאין בשום מקום בעולם, כל אלה הם חוויה שאסור להחמיץ. יחד עם זאת האזור מוגדר כ"אזור הפלגה למקצוענים". הפלגה במפרץ סואץ לא מותירה הרבה מקום לטעויות ניווט. יאכטה היוצאת לאזור חייבת להיות ברמת תחזוקה גבוהה ביותר ומעל לכל יש להכין "שעורי בית". לקראת משט ה"רד מד" אנו מביאים שתי עדויות של יאכטות אשר אמנם לא הכינו שעורי בית כראוי אך עם ימאות נכונה וקור רוח השלימו את המסע.
 
צפונה לאילת
קטעים מיומן הפלגה במפרץ סואץ ואילת של היאכטה אולימפיק גולד
מאת גיורא קדר
 
אפילו ה – G.P.S לא עזר
הפלגה באיזור מיצרי גובאל ביציאה ממפרץ סואץ רצופה ריפי אלמוגים, חלקם מבצבצים מעל המים וחלקם מכוסים במים (לפעמים ס"מ בודדים). קטעי שיט כאלו אופייניים כאשר נכנסים למפרצים ומעגנות בים האדום. הם דורשים תשומת לב מיוחדת וניווט מדויק ביותר. כאן המקום לציין שעם כל חידושי הטכנולוגיה ה –G.P.S והמכ"ם, הדרך היחידה להפלגה בטוחה בעת כניסה למעגנות ומפרצים בים האדום היא הפלגת יום כאשר השמש בגבך. אין דרך טובה יותר לזהות נתיב הפלגה בטוח בין הסלעים, השוניות והלגונות. מפת הפלוטר ב – G.P.S אינה מספיק מפורטת ואפילו מפות המעגנים בקנה מידה גדול אינן מספיק מעודכנות ומפורטות. לכך יש להוסיף את הזרמים והרוחות העלולים לסחוף את היאכטה, באותם מטרים בודדים המפרידים בין נתיב בטוח לעליה על אלמוגים. לאורך הנתיב זיהינו ריפים, בחלקם מסומנים ובחלקם לא. לדיוקם של הסימונים, מגדלי מתכת או עמודי צלב הניצבים על הריפים, לא הייתי מוכן לערוב.
 
עגינה ליד ריף אלמוגים
כמה מילים על עגינה בסמוך לריף. ככלל מוטב להימנע מזריקת עוגן, העומקים גדולים וריבוי האלמוגים והסלעים עלול לגרום להסתבכות של השרשרת או העוגן. רצוי להקשר לכלי שיט מקומיים (זה מקובל וסקיפרים יעזרו לך). אם אתה נמצא במעגן ובמעגן יש עוגנים קבועים, זאת העגינה המועדפת. אם אתה נאלץ לעגון, השתדל לעשות זאת בעזרת עוגן חתול קטן אותו צריך להכין בעוד מועד ולהניח אותו ידנית על הריף. היה ונאלצת לזרוק עוגן באזור שאינו חולי, רצוי לעגון בעומק מים המאפשר שחרור העוגן בצלילה. יש המשתמשים בחבל מקביל לשרשרת שבעזרתו ניתן לחלץ את העוגן. מניסיוני האישי אני יכול לומר שלא תמיד חבל כזה יפתור את הבעיה, במיוחד אם גם השרשרת הסתבכה. במפרץ סואץ יש לקחת בחשבון הפרשי גאות ושפל משמעותיים. עגינה קרובה לריף במצב של גאות יכולה להסתיים על הריף במצב של שפל.
 
מים במערכת הדלק
היציאה משארם א-שייח צפונה לאילת הייתה ב"שטיל" מוחלט.אשר לא רמז על הצפוי לנו בהמשך. במיצרי טירן השתנתה התמונה לחלוטין. רוח של 30 קשר על החרטום הרימה גלים גבוהים וקצרים, אשר האטו את המהירות לשני קשרים והפכו את ההפלגה לבלתי נסבלת. חזרנו ותפסנו מחסה מאחורי גורדון ריף הנמצא ממזרח למצרים. את היום בילינו בצלילה תוך המתנה לירידת הרוח, אשר התממשה אחר הצהרים. שוב הפלגנו צפונה מול רוח צפונית של כ- 20 קשר אשר החלה להתחזק לקראת חצות, כאשר עברנו את דהב מהירותנו הלכה וירדה והפלגנו בממוצע של כ- 3 קשרים.
לפתע, צפונית לדהב דמם המנוע. בדיקה מהירה העלתה כי מיכל הדלק מלא במים, אותם קיבלנו (תמורת תשלום מלא) יחד עם הדלק בשארם א שייך. כמובן שהיה לנו מפריד מים מדלק, אבל את ההתרעה לא הרכבנו (לצערנו). כנראה שהטלטולים העזים גרמו לעליית המים והלכלוך מתחתית מיכל הדלק לתוך המערכת. עד אור ראשון התגלססנו מול הרוח ועם אור ראשון (שמש בגב, זוכרים) נכנסנו בהפלגת מפרשים למפרץ דהב. כידוע דהב אינו נמל כניסה למצריים והעגינה בה אסורה ליאכטות. לאחר שהשלטונות וידאו שאנחנו לא "עובדים" עליהם הגישו לנו כל עזרה וסיוע, לרבות שירותי סיראות, הספקת מזון ומשלוח פקסים. לא קיבלנו אישור לרדת לחוף ואת תיאום תיקון המנוע עשינו מהיאכטה. הסתבר שהמים השביתו את משאבת ההזרקה והינו חייבים להחליפה.
את הדרך לאילת עשינו בגרירה. במהלך הגרירה עלתה הרוח ל - 30-40 קשר, כמובן שרוח הייתה קידמית ומהירותינו ירדה לחצי קשר. את 70 המייל בין דהב לשארם עשינו ב - 22 שעות! ההפלגה משארם לאילת אשר תוכננה ל – 15 שעות הסתיימה לאחר 4 ימים.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<