גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > מסלולים להפלגות > הפלגות בעולם > מארץ האש לארץ הקודש
מארץ האש לארץ הקודש
על ברק הפוגע ביאכטה, אנרגיה חשמלית ומכשירי קשר.
 
הכנות להרפתקה הגדולה
גליון 8
 
מאת ארנסטו סייקין
 
אני נזכר בשיחות ארוכות שערכתי במועדוני שייטים שונים , מקשיב לדעות שונות לגבי הציוד שכדאי לקחת להרפתקה הגדולה שעמדה להתחיל. ככל ששמעתי יותר עצות, התארכה הרשימה הבלתי סופית שלי וזמן ההפלגה נדחה שוב ושוב. בסופו של דבר החלטתי להסתמך על ניסיוני (70 הפלגות לאורוגוואי ושתי הפלגות לברזיל) ולקחתי אתי ציוד מינמלי שכלל : 2 GPS , 2 הגאים אוטומטיים, רדאר, SSB ואת האנרגיה הטבעית החשובה שסיפקו לי שני פנלים סולריים. והשאר? "בעזרת השם".
הפלגה מסויימת אחת שינתה את התפיסה שלי או יותר נכון לומר את הפנטסיה שלי לגבי סינכרון מכשירי הניווט.
יצאנו לסוף שבוע על סיפונה של יאכטה שכנה, על מנת לבקר בתערוכת סירות שנערכה באורוגואי (מצידו השני של מפרץ LA PLATA ). צוות היאכטה כלל 7 שכנים לעגינה מאותה המרינה. הגענו לאחר יום וחצי של הפלגה (280 מייל ) מצפים בכיליון עיניים לתערוכה המפוארת של יאכטות 60 רגל. בנמל, לא ידענו מה לבקר קודם: את היאכטות או את המכולות המשמשות למעשה כחנויות ימיות מפוארות. האמת היא שהכל נראה לנו נפלא: התיקונים של המפרשים הענקיים, תחזוקת הכננת (וינץ’), הכל נראה לנו כל כך גדול, ממש גדול עלינו. בהזמנות זו יצא לי לפגוש את אריק טברליק – הסקיפר של " LA POST " .לאחר שהזמין אותי לביקור ביאכטה, סיפרתי לו שהספקתי לקרוא את כל ספריו. הוא ממש התרגש ומיד נתן לי במתנה את סכין הימאים שלו, אותה אני שומר עד היום ב- NEW LIFE . כששאלתי אותו איזה מכשירים הוא ממליץ לקחת להפלגת סולו, הוא ענה: "את הידיים שלך (הגה אוטומטי) והראש שלך (GPS )".
כשהפלגנו חזרה למרינה שלנו השמיים התכסו עננים מנבאים סערה. מבלי לאבד זמן יקר, צמצמנו מפרשים והתכוננו לקראתה. תוך 20 דקות התחיל טפטוף קל. הרוח התגברה ושינתה כיוון. החזית הגיעה מולנו, מאוד מפותחת בצורת מסה שחורה. זו הייתה ללא ספק אחת מ"רוחות הפמפס" המערביות הגולשות מהרי האנדים דרך הפמפס של ארגנטינה ומגיעות לחוף.
ידענו כי אורך חיי החזית הזו אינו ארוך, לא יותר מ 20 –30 דקות עם מכות רוח המגיעות ל60-40 קשר. מספיק זמן כדי לספק לנו עבודות תיקון על מערך המפרשים. הכל היה מוכן! תוך 10 דקות נוספות התחיל לרדת גשם זלעפות עם רוח של 38 קשר. משחק הקלפים שלנו נקטע כששמענו התפוצצות גדולה. ברק פגע בתורן.
כולנו נשארנו משותקים מפחד. אני חושב שאף אחד מאיתנו לא ישכח את מראה הברק יוצא (כמו בסרטי ילדים מצויירים) מבסיס התורן לכיוון החרטום ונעלם. במשך 5 דקות המשיך לצאת עשן מקצה התורן. הנזקים ? המון: כל המכשירים החשמליים והאלקטרונים שהיו מחוברים לחשמל באותו הזמן: פלוטר, אורות ניווט ואורות פנימיים,VHF , הגה אוטומטי ועוד … פשוט נשרף. מזל שהביטוח כיסה הכל . המכשיר היחיד ששרד היה ה GPS הידני הקטן, שעבד על סוללות .
המסקנה: הרעיון לחבר את כל המיכשור החשמלי והאלקטרוני במקביל לרשת החשמל הוא נחמד מאוד בניווט חופי אך בהפלגות סולו ארוכות כשלא תמיד יש טכנאי או שירות טכני בסביבה זה יכול להיות בעייתי ואפילו מסוכן.
ההפרדה בין מכשירי הניווט השונים נותנת הגנה מפני הטכנולוגיה המתקדמת בזמן חציית האוקיאנוס. לטכנולוגיה העכשווית אין פתרון לבעיה המתעוררת כשאחד מהמכשירים יוצא מכלל פעולה ויכול לגרום לתקלה במכשירים הנוספים המחוברים אליו במקביל.
נושא החיבור של הציוד החשמלי והאלקטרוני לסוגיו הוא נושא שנוי במחלוקת בין השייטים באשר הם. אנרגיה חשמלית – נושא חשוב נוסף שעמד על הפרק הוא הבחירה בין אנרגיה המיוצרת בעזרת הרוח או אנרגיה סולרית. באופן אישי כשאני מפליג אני נהנה להקשיב לקול המים המתדפקים על דופן הסירה, כמו מוסיקת רקע חרישית. אם ניקח בחשבון גם את העובדה כי נתיב ההפלגה שלי עבר באיזורים משוונים , מקומות עם שפע שמש, הברירה הטבעית היתה אנרגיה סולרית.
מכשירי קשר – היום, המשמעות של מכשיר קשר של SSB (גלים קצרים) על היאכטה היא כי אפשר לסמוך על עזרה בתחומים אלו:
מידע מטאורולוגי
מידע משייטים אחרים לגבי מסלולים ומרינות מומלצות.
מידע על מקומות מומלצים לתיקונים ותחזוקת כלי שיט.
קשר עם משפחה וחברים.
באמצעות מכשיר הקשרSSB ניתן גם להקשיב למידע בגלים קצרים.
במקרה חרום, ערוץ המצוקה של SAR הוא : KHZ 2.182.
בשבילי ה – SSB היה הידיד הטוב ביותר בזמנים קשים. בעזרתו קיבלתי מידע משייטים אחרים על התקרבות לחוף במקומות ללא מצופי סימון וסמכתי על הקורדינטות שנתנו לי. המידע המועבר בין השייטים הוא בעל חשיבות חיונית עבורנו, אוהבי ההרפתקאות הימיות.
דבר נוסף שסייע רבות להעלאת המורל היו חובבי הרדיו. העזרה שהעניקו לי היא עצומה ואני חייב לציין כי הם עושים זאת מתוך תשוקה ואחריות גדולים. לסיום, אם יש לך SSB על היאכטה אתה מעודכן , מיודע ולעולם לא לבד בכל מקום בעולם.
אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי להודות לחובבי הרדיו הישראלים: WF 6X 4 (משה)ZN 6X 4 (רודולף) , MU 4X 4 (חנינה) על העזרה שנתנו לי לא רק בשליחת ד"שים אל משפחתי בתל אביב אלא גם בעדכון תחזיות מטאורולוגית בדרך אל "ארץ הקודש".
 
לכולכם תודה! ארנסטו סייקין.
 
הערות המערכת
* הגנה נגד ברק : ניתן להתקין כולא ברק ימי , שהוא למעשה טבלת מתכת הנמצאת בבסיס התורן
* ניתן לשקול החלפת מכשיר קשר SSB במכשיר טלפון לוויני.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<