כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > מסלולים להפלגות > הפלגות בעולם > מארץ האש לארץ הקודש
מארץ האש לארץ הקודש
המשך סיפורו של השיט חוצה האוקינוסים. הפעם טיפים טכניים.
 
מארץ האש לארץ הקודש
גליון 6
מאת ארנסטו סייקין
הביאה לדפוס אורית קדר
 
ארנסטו סייקין, שייט יהודי מארגנטינה הגיע לישראל לאחר הפלגה מארגנטינה דרך הים הקריבי, ארה"ב, האוקיינוס האטלנטי לים התיכון. רוב הזמן בהפלגת יחיד. סייעו לו במימון הפלגה זאת חברות רבות העוסקות בציוד ימי. בגיליון מס’ 5 של "כחול" כתבנו על ההפלגה. בימים אלו עוזב אותנו ארנסטו ומתחיל להפליג חזרה. ביקשנו ממנו להשתתף בגיליונות הבאים ולתרום טיפים מקצועיים וסיפורים מהדרך.
 
הכנות להרפתקה הגדולה
"לאחר הפלגה ארוכה על סיפונה של היאכטה שלי בת ה- 31 רגל, הגעתי לישראל. בזמן שנהניתי לי במרינה הרצליה, ביקר אותי גיורא קדר. לאחר שיחה ארוכה ומעניינת אמר לי גיורא: "יאללה ארנסטו - לעבודה". הודות להצעה זו, אני שמח על ההזדמנות לחלוק אתכם פרטים טכניים הנוגעים למסע שלי ולהכנת ה - "NEW LIFE " (גיבורת הסיפור) לחציית האטלנטי והים התיכון.
ולפני הכל ברצוני לערוך לכם הכרה עם היאכטה שלי, נתחיל בסקירת הגוף והסיפון:
היאכטה, "חיים חדשים" - מפרשית סטנדרטית באורך 31 רגל (כ- 10 מטר) עשויה מפיברגלס, נקנתה כ"קיט" להרכבה עצמית (גוף, סיפון ולוח הגה מורכבים). היאכטה הושלמה ואובזרה במו ידי, בורג אחר בורג, במשך שנתיים. ה"קיט" היה חלק מפס ייצור מבית היוצר של מספנת "אל פלטה" בארגנטינה. וכמו כל מוצר שהוא חלק מסדרה, היו לו את המגרעות שלן. ההדבקה הסופית של חלקי לוח ההגה העשויים מפיברגלס ופוליאסטר לא השביעה את רצוני. אם נתבונן בתשומת לב ברוב כלי שייט העשויים מחומרים פלסטיים כאשר הם באספנה מחוץ למים, ניתן להבחין בכמות ניכרת של מים הניגרת מלוח ההגה. זוהי תוצאה של חדירת מי ים דרך סדק סמוי. היאכטה שלי סבלה גם היא מתופעה בלתי רצויה זו.
בעבר השתמשו בהזרקת פוליאוריטן מוקצף למילוי ההגה. השיטה נכשלה כי לא הצליחו לאטום את כניסת המים, והתברר כי הפוליאוריטן סופח אליו מים. נתקלנו במקרים דומים במהלך מסענו. כששהיתי עם לולי בברזיל, במועדון היאכטות ברסיפה (צפון מזרח ברזיל) הגיעה למרינה מפרשית עם אנשי צוות צרפתים. גלגל ההגה רעד באופן קיצוני. בדיקה מקיפה גילתה כי אחד מדפנות לוח ההגה נעלם בזמן חציית האטלנטי! לא נשכח לעולם את הבעות פניהם של אנשי הצוות כשגילו מה איבדו. מי יודע איך, מתי ולאן היו מגיעים אם היו מאבדים גם את הדופן השני … .
מקרה זה סיפק לנו סיבה מספקת לדאגה. היינו חייבים למצוא פתרון יעיל לבעיה זו ביאכטה שלנו. בזכות מוצר של אחת מחברות החסות שלנו, עלה במוחי הרעיון לנקב חורים לאורך התפר ולהחדיר חומר איטום פוליאוריטני חד רכיבי בעל תכונות אטימה והדבקה גבוהות. בצורה זו, הרגנו שתי ציפורים במכה אחת (במוצר אחד). קדחנו חורים בקוטר של 8 מ"מ במקומות שונים לאורך קו התפר המחבר את שני צידי לוח ההגה (סה"כ 6 חורים) . את החורים סתמנו עם סיקפלקס (בדקנו היטב כי לא נשאר אויר בפנים) וחיכינו שבוע שלם לייבוש. לסיום, העברנו שתי שכבות של אנטי פאולינג.
לאחר ששמענו על תאונה שקרתה ליאכטה גרמנית בכף הורן, הייתה לנו סיבה חדשה לדאגה: ליאכטה זו, נחתך אטם הגומי בפתח כניסת מי הים. מי ים החלו לחדור ואנשי הצוות לא היו מסוגלים להשתלט על הבעיה. הם קראו לעזרה ב SSB . תוך זמן קצר מאוד, חצי גוף היאכטה הייה מתחת למים. כולנו שמענו את קריאות העזרה בקשר והיינו מאד מודאגים. באזור זה מי הים כל כך קרים כך שההיפותרמיה אינה משאירה ניצולים.
למרבה המזל, ספינת דייג שהייתה באזור הושיטה להם עזרה וחילצה את כל אנשי הצוות. היאכטה נשארה בים עד לטביעתה הסופית. חתך או קרע בגומי בלב ים, יכולים לגרום לרגעים מאוד לא נעימים. לכן, ע"י אטימת החלל אשר בתוך המפוח (גרמושקה בשפת המכונאים) בפוליאוריטן חד רכיבי, נוכל להשיג שקט נפשי ובטיחות.
למדנו כי פעמים רבות סוג זה של פתרונות קטנים, מאפשר לנו להפליג ללא תקלות מבלי לסכן אותנו ולהטריד את חברינו יורדי הים בקריאות מצוקה.
זכרו:" בחיים, אנחנו מתכננים את האידיאלי אבל מתמודדים עם הריאלי".
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<