גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > מסלולים להפלגות > הפלגות בעולם > לבד על שרטון מול חוף הסעודי
לבד על שרטון מול חוף הסעודי

היאכטה אגנוס

שישה ימים באסדת הצלה- סיפורו של שרגא רני
גליון 18

מאת גל קדר ורני שרגא

עצרו לרגע וחישבו, כמה אנשים אתם מכירים שהקיפו את העולם אתם מכירים? רובנו מכירים לפחות מספר שייטים שעמדו במשימה שכזו. בימים אלו, עם התפתחות ההייטק, הרווחה וירידת העלויות בענף השיט משימה שכזו הינה היא בת ברת ביצוע.
וכעת חישבו, כמה שייטים הינכם אתםמכירים שנטשו יאכטה לאסדת הצלה? רובנו לא אינםמכירים אף לא אחד, חלקנו מכירים מסיפורים שרצים מפה לאוזן. שרגא רני הוא אחד מאלו שעברו "זכה" לשתי החוויות, גם להקיף 97% מן העולם וגם לנטוש את היאכטה את החוויה הלא נעימה של נטישת יאכטה. סיפורו מובא כאן.
 
בתחילת חודש מאי בשנת 2001 עזב שרגא את ישראל. הכיוון מערב. היאכטה שבה הפליג היא נה מתוצרת Cheoy Lee דגם Luders 36. את היאכטה קנה שרגא כשנה לפני כן ביוון וקרא לה "אגנוס". מאז הקניה ועד היציאה הכין אותה למשימתם המשותפת בחיים- הקפת העולם.
סיפור חייו של שרגא ותיאור מהלך ההפלגה יופיע בגיליונות הבאים, בכתבה זו נתמקד בחלק האחרון של המסע: מפורט סודאן לישראל, מסע שהסתיים לא על פי התכנון.
"רוב ההפלגה הפלגתי לבד" מספר שרגא. "חברים הצטרפו לקטעים מסוימים בדרך כגון בחציית תעלת פנמה, בשייט בקריביים או באיי שלמה. אני אוהב העדפתי את תחושת השלווה והלבד . לפעמים זה עדיף על מאשר הביחד על להיות לבד זאת לא המטרה פשוט כך יצא,והאחריות. לא עמד מול עיני שום רצון או ניסיון לעשות את זה לבד בכוונה. העיקר היה המטרה היחידה הייתה ההנאה והחוויה שבהפלגה  שכזאת"בטיול כזה".
בחודש ספטמבר 2002 הגיע לדרווין שבאוסטרליה שם נשארה "אגנוס" כחצי שנה לצרכי טיפולים וחידוש "אנטי פאולינג". לרענון הגוף והנפש חזר שרגא לישראל למספר חודשים.
שנה לאחר מכן בחודש ספטמבר 2003 הגיע שרגא לעיר נמלקוצ'ין בדרום הודו. בהפלגות באזורים טרופיים אלו תכנון ההפלגה מתבצע על פי משטרי הרוחות ולכן השאיר שרגא את היאכטה בקוצ'ין שלושה חודשים עד שינוי כיוון רוחות המונסון לדרום מזרח מדרום- מערב לצפון - מזרח. בקוצ'ין אין מרינה מסודרת והעגינה היא מתבצעת בתוך שפך הנהר אשר הינו  שהוא גם הנמל המסחרי. בשל הבדלי הגאות והשפל ועוצמת הזרימה בנמל יש לעגון את היאכטה עם לפחות 2 עוגנים כבדים, אחד במעלה הזרם והשני במורדו ולבדוק שהם אחוזים היטב, אחרת היאכטה תגיע או לים או תמשיך להפליג במעלה הנהר...
 
בסוף שנת 2003 יצא שרגא ללג לקטעהאחרון במסעו- קוצ'ין - הים האדום - הים תיכון - תל אביב.
תחילת הדרך הייתה מבטיחה. הרוחות היו דרום צפון ערביותמזרחיות והיאכטה התקדמה היטב לכיוון מפרץ עדן. בשלב זה החושים מתחדדים וביצועי הימאות עולים. החשש מפירטים ושודדי ים באזור הוא ינו מוחשי ביותר. הן אתרי האינטרנט, הן החברים בקוצ'ין והן התראות הצי האמריקני בנבטקס (Navtex ) מזהירות מפני איום זה. אולם הרגשת הביטחון עלתה לאחר שמשחתת אמריקאית "התגנבה" עד למרחק 50 מטר, במטרה לבדוק האם ה"אגנוס" אהינה ספינת מבריחים. נשמע מוכר?
כחלק מההכנות להפלגה בים האדום "החליף" שרגא את זהותו. את כל הציוד הישראלי השאיר אצל חברים ואת הדרכון הישראלי החביא. מרגע זה ואילך הוא אזרח זהות הינה הונגרית.
תחנה ראשונה בים האדום הייתה ג'יבוטי. קונים דלק ואוכל, מחכים לרוח מתאימה ויוצאים לפורט סודן דרך מיצרי באב-אל-מנדב..
בפורט סודאן חוץ מאוכל ודלק מטפלים גם בגיר היאכטה. ויש קצת יותר זמן ל"בלות" בעיר. האטרקציות לא רבות אבל עצם החוויה של שוטטות במקום שכזה אהינה אטרקציה. לאחר סיום ההכנות הטכניות ממתינים שוב לרוח, וב 6.2.04 יוצאים לדרך. תחילת ההפלגה מתבצעת ברוח קדמית. אי אפשר להכריח אותה לנשוב כל הזמן כמו שאנחנו רוצים וצריך להמשיך בדרך. לקראת חשיכה שרגא מגלה שרגאכי תפר השחיף העליון במפרש הראשי נקרע והשחיף עף למים. את הלילה הוא מבלה שרגא  בתפירת המפרש הראשי תוך עמידה במצב "to heave to". עם  שחר המפרש תוקן והורם. אגנוס ממשיכה להפליג בקדמית במעלה הים האדום.
 
האגנוס עולה על שרטון
 
הנתיב מתוכנן לעבור קרוב לחוף הסעודי. באזור זה הבריזה שנושבת מהחוף ממתנת את הרוח הדרום הצפוןמערבית וההפלגה נוחה יותר. ההפלגה מתנהלת מרחק של כ-30 מייל מהחוף תוך התחשבות במים הטריטוריאליים ובשוניות האלמוגים הרבות באזור. ביום שבת 7.2.04 בשעה 2000 שרגא מעלה את המיקום על המפה, ומזהה שונית אלמוגים במרחק של כ-20 מייל לפניו. מזג האוויר אופייני לאזור ואינו חריג, גלים של כ-2 מטר ורוח צפונית. מכיוון שההתקדמות היא ברוח קידמית, התכנון הוא לבצע סיבוב בשעה 2200 ולהשאיר מקדם בטיחות של 10 מייל. שרגא מכין כוס תה להתחמם ו... נרדם....
בשעה 0100 ביום א 8.2.04 ידידנו שרגא מתעורר לקול חבטה בדופן ימין של היאכטה. מייד הוא מבין שנרדם ושהסיבוב לא בוצע... מבט מהיר מגלה תחילת חדירת מים ליאכטה, משאבת השיפוליים עובדת במצב אוטומט, שרגא עולה לסיפון, משחרר מפרשים, מניע מנוע ומנסה לתמרן את היאכטה אל מחוץ לריף, אולם פעולות אלו לא מצליחותללא הצלחה .
לאחר כרבע שעה וחצי של ניסיונות תמרון מנוע, עושה שרגא מבצע הערכת מצב ומחליט כי לא ניתן לחלץ את היאכטה מריף האלמוגים. ניסיון קריאת המצוקה נותר ללא מענה, קצב שאיבת המשאבה אינו עומד בקצב חדירת המים והמצברים הוצפו, אין חשמל ביאכטה.  נשאר רק להפעיל את ה-E.P.I.R.B   (משדר מצוקה הנותן גם מיקום).
בשלב זה מתחיל שרגא מתחיל להכין את היאכטה לנטישה. ביאכטה היו שתי סירות שרות מתנפחות. שרגא מנפח את הקטנה מביניהן, מורידה מהיאכטה ומעמיס עליה מים, אוכל ואת תיק המילוט. הסירה מתומרנת למצב שבו תהיה מוסתרת מהרוח ע"י היאכטה. שרגא חושש שהגלים או הרוח יוציאו את היאכטה מהריף, עובר לסירת השרות ומבלה עליה את הלילה. עם עלות השחר מתבררת התמונה.
היאכטה תקועה על "אטול"- שונית אלמוגים מעגלית אשר אינה חשופה מעל פני הים- במרכז האטול הים רגוע יותר אולם מסביבו משברים. שרגא מבין שהיאכטה אבודה ומנפח את אסדת ההצלה וקושר אותה לסירת השירות, כך שלא תמצא קרוב מדי ליאכטה ולא תפגע ממנה.
בסיור בוקר ראשון על האטול שרגא מגלה א. שהאטול הינוהוא  בקוטר 2-3 קילומטר, משברי הגלים הינם מ-360 מעלות ב. שהחינוך לשמירה על הטבע בארץ לא הכין אותו להליכה על אטול. האלמוגים נשברים מתחת רגליו וההליכה רצופה נפילות ושריטות. בשלב זה הניסיון הינוהוא לפלס דרך החוצה מהאטול. שרגא מעמיס את עוגן הירכתיים על 2 פנדרים, מחבר 2 חבלים ועובר את המשברים על מנת למקם חבל עגינה. התכנון הינוהוא למשוך את עצמו בעזרת חבלי העגינה אל מחוץ להאטול. לאחר סיום המשימה שרגא מגלה שחיכוך האלמוגים קורע את החבלים. צריך להחליף את החבלים לחבלים צפים ולא שוקעים. שרגא מבצע את הפעולה בשנית ומסיים אותה לקראת ערב.
הלילה הראשון באסדה עובר. במהלך הלילה בזמן השפל- תחתית האסדה, אשר אינה קשיחה נוגעת באלמוגים בשל משקלו של שרגא משקל הגוף. שרגא  הוא מנסה להישאר בצד האסדה על מנת לא להתחכך בריף.
עם בוקר היום השני מנסה שרגא מנסה לנפח את סירת השרות הגדולה יותר, אשר עליה ניתן אף להרכיב מנוע ני , אלא שחיצון. שסתומי הניפוח של הסירה אשר הוחזקו בנפרד מגוף הסירה לא נמצאו. בשלב זה היאכטה מוצפת לחלוטין. כל כניסה לגוף היאכטה היא בצלילה וציוד רב אשר נשטף מהיאכטה כבר צף באזור. ביום הקודם הבחין שרגא הבחין ברצועת חול קטנה לא רחוק מהיאכטה וכעת ההחלטה היא נה לחלץ את מירב עצמו ואת הציוד ההכרחי להישרדות לאותה פיסת חול. שרגא מפקד על השבפיקודוצי הכולל סירת שרות ואסדה מנופחת ויוצא לכיוון רצועת החול. כפי שכבר למד ההליכה על האלמוגים אינה נוחה ועם הניסיון הוא משתמש בכפפות וביגוד ארוך על מנת להימנע מפגיעות גופניות. רצועת החול מתגלה כפיסת קרקע בעייתית. בשל גובהה הנמוך היא חשופה להצפות במידה ומצב הים יורע. שרגא מאלתר אוהל קטן בעזרת מפרש שחילץ מהיאכטה ויוצא לתור את ה"אטול" בשנית. לפתע הוא שומע קול מנוע ומבחין בסירת מנוע קטנה. הוא מנופף ושורק להם, והם מנופפים לו בידידות וממשיכים בדרכם., מסתובבים ומפליגים. מפלס החשש יורד, "גילו אותי, וודאייגיע המסוק בטח כל רגע",
 יגיע מסוק.
אור לבוקר היום השלישי על האי הוא מבין שרגא מבין כי מסוק כבר לא יגיע, ואותה סירת מנוע בטח חשבה מן הסתםשהוא דייג או צוללן שבא לבקר באי.
 
ההחלטה נופלת, שרגא עוזב את האי.
 
החשש כי רצועת החול שבאטול תוצף והחשש כי באזור זה תנועת כלי השיט דלילה מביאה את שרגא להחלטה להפליג עם הצי הקטן שברשותו. לאחר התלבטות האם להפליג לכיוון אזור תנועת האוניות כלומר למרכז הים האדום, או לכיוון החוף כלומר מזרחה., שרגא מחליט להפליג לכיוון החוף. החשש ממצב ים סוער באמצע הים האדום והידיעה כי הוא ינו מרוחק  במרחק של כ-30 מייל בלבד מהחוף ו-70 מייל מג'דה תורמת להחלטה.
שרגא מכין את הציוד שברשותו להפלגה. מוריד אוכל ומים בכמות נכבדה הורדו מהיאכטה, בעזרת משוט ומפרש אולתר מאלתרמפרשון לסירת השרות. גם מקום מתאים ליציאה לים אותר, מקום בו הזרם הפורץ ממרכז האטול, מאזן את המשברים וניתן לחתור החוצה ללא חשש. מייצבי המיקום באסדת ההצלה (הפועלים כמו עוגנים צפים) נחתכים על מנת שלא יפריעו לגרירת האסדה ע"י סירת השרות.
בשעת בוקר מוקדמת עוד לפני עליית הרוח ויצא שרגא לבכיוון החוף הסעודי.
ההפלגה בעזרת המפרש המאולתר הייתהא במהירות של2 קשר. הניווט התבצע בעזרת מפה שנתלשה מספר ה"פיילוט בוק" של הים האדום ומצפן תכוינים. מפת הניווט הספציפית אבדה ומכשיר הניווט הלוויני נרטב והפסיק לעבוד. לפי הערכתו של שרגא העריך שהוא נמצא כ-30 מייל מהחוף באזור ג'דה. במהלך היום לא ניתן היה לקיים תצפית בשל אובך ששרר באזור., למעט שני כרישים שקפצו לביקור אך למזלו של שרגאוהלכו לחפש אוכל במקום אחר. הלבוש הינו מותאם לחום השורר באזור ולשמש הבוערת על מנת שלא להתייבש. בלילה שרגא הוריד את מערך המפרשים המאולתר בשל שנוי כיוון הרוח לבריזה הנושבת מכיוון החוף והשתמש בשני עוגנים צפים על מנת למנוע התרחקות מהחוף. הלבוש הינו מקסימאלי בשל הקור העז.
בלילה השני שרגא מבחין באורות מכיוון החוף ומשער שזהו שדה התעופה של ג'דה. אולם שום מטוס אינו נוחת... במהלך היום השני לשהותו באסדה שרגא מבחין לפתע באוניה. שימוש ברקטות המצנח, בפצצות העשן ובמחזיר הד המכ"מ לא גורם לאוניה לעצור. שרגא מזהה את האוניה כאוניה שעגנה לידו בפורט סודאן ומקלל בשקט... עוד יום עובר בים. בלילה נשמע לפתע קול משברים. אורות החוף אמנם התקרבו אולם ההתקרבות הייתה לאטול נוסף. החשש מהיסחפות לאטול וקריעת סירת הגומי והאסדה מחייבות את שרגא בחתירה מאומצת של כשעתיים בכל פעם על מנת להתרחק מהאטול.
השהייה בים מחייבת באוכל ושתייה עבר למנה היומית המינימלית שהקציב לעצמומרובה. הידיעה כי החוף קרוב וכי יתכן ויהיה צורך בהפעלת כוח פיזי בירידה לחוף גורמות לשרגא לאכול ולשתות על מנת לשמור על כושר גופני ראוי.
 
"עומר מוברק"
 
בצהרי יום שבת 14.2.04 שומע שרגא שומע רעש של מנוע. שימוש ברקטת מצנח ופצצת עשן וסירת דיג באורך 10 מטר מגיעה אליו. הדייג עומר מוברק שואל אותו באנגלית מהיכן הגעת? שרגא מצביע מערבה ואומר משם. הדייג עונה שלא יתכן, כי לפני יומיים הוא היה פה ולא היה פה אף אחד. שרגא עונה: "לפני יומיים הייתי שם, עכשיו אני פה".
הדייג מדווח למשמר החופים הסעודי על הניצול ההונגרי. משמר החופים מורה להם להישאר במקום ולחכות לסירת משמר. כעבור מספר שעות עומר מודיע למשמר החופים כי הים עולה ואם לא יצאו עכשיו לכיוון ג'דה לא יגיעו באור יום. משמר החופים מורה לעומר לאסוף את שרגא הניצולולהביאו לתחנת המשמר החופיםבג'דה.
כעבור יומיים שרגא עולה על הטיסה להונגריה ונוחת בתל אביב.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<