גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > תחרויות שיט ומשטים > אמריקהס קאפ 2007 > היום החמישי
היום החמישי
3 ספינקרים שונים הניפו היום הניוזילנדים - והצליחו לאבד את יתרונם ולאפשר לאלינגי לנצח.
תמונה- ©ACM 2007/Photo:Guido Trombetta
 
אלינגי נצחה היום (שישי) בשיוט החמישי בנערך ברוח חזקה בעוצמה של כ-15 קשרים. אמנם הזינוק וההובלה עד לאמצע הצלע השניה היו של הנו זילנדים, אולם בחירת ספיניקר לא נכונה שגרמה לקריעתו, הנפת ספינקיר נוספת גרועה ושחרורו למים והנפת ספיניקר שלישית מוצלחת אפשרו לאינגי לחזור לשיט ולהוביל. היתרון של אלינגי נע בין 150-50 מטר והניו זילנדיים הצליחו רק לצמצם מעט את הפער, ולסים 19 שניות לאחר השויצרים. שוב הוכח כי בשני צידי המסלול הרוח אינה זהה והפעם היתרון בעוצמת הרוח נע מצד לצד ולא היה קבוע. בנוסף בשל תנאי הים עבדו היום צוותי הסירות רבות בהוצאת מים וירקון היאכטה מהשפריצים, על מנת שלא לאבד מהירות.
 
 

כתב כחול, איזי סויסה מוסיף ומדווח מולנסיה, בנוסף תאור מקצועי של איזי על אופן בחירת המפרשים ולמה ניו זילנד אבדה שני ספיניקרים:
בוקר יום שישי, התוצאה עכשיו 2:2. לטובת האלינגי (אני מאד בעד האלינגי) המתח בחוף בשיאו, אבל אני נמצא על סיפון
ה- northstar וכאן הכל רגוע, יפה וטעים, ומאד מקצועי.
אחרי יום חופש, מרתק לא פחות מימי התחרויות, בו בילינו בסקירת הסנדיקטים, סיור מקצועי עם מארחי ממשפחת הnorth sails אשר כידוע יש להם קשרים פה ושם, וניסיון שלי לחקור ולהבין מה ההבדלים המהותיים בגזרות המפרשים בין הסירות, ולמה בדיוק הם צריכים 60 מפרשים לכל סירה...ולמי זה טוב?
יש כל כך הרבה נושאים לעבור עליהם, אז נעשה זאת לפי סדר :
ראשית הסירה בה אני מתארח. היאכטה המנועית השייכת לחברת north sails ובשמה המלא – NORTHSTAR זו ספינת קטמרן מנועית, מאד מפנקת, עם צוות מארחות חינניות, וקייטרינג שלא מבייש את הפירמה. הקפטין של הסירה נקרא טום ווידן האדון במקרה גם נשיא north marine grup. יחד עם אבירם בני הבכור, יצאו גם ראסל קוץ (מי שניצח את שלושת גביעי האמריקה קאפ, פעמיים עבור הניוזילנדים ופעם אחת לשוויצרים, הפעם הוא איתי...צופה בלבד). פיטר הרקן HARKEN הבעלים והמייסד של חברת הרקן האמריקאית, צ’אק רייס מי שאחראי על כל פיתוח וייצור מפרשי ה 3DL בקואופרייט בנאוואדה (אמצע המדבר), גרושתו של דניס קונור ואשתו של מנהל האמריקאנס קאפ, לא זוכר את שמו... בקיצור שפר גורלי ואני שם עם אבירם ,מדברים אמריקאית חפשי חפשי, מבינים פחות. לספינה עולים מוזמנים בלבד, מספר המקומות מוגבל. אנו מוזמנים לכאן זו הפעם השלישית, אולי בגלל שגרושתו של דניס קונור מנסה לשדך לאבירם את ביתם בת ה17.
הנמל והעיר המארחים
הנמל הישן הפך באחת לאחד ממוקדי השייט המדהימים בעולם. כל הנמל שופץ ואורגן מחדש בכדי שיוכל להכיל את כל פעילות האמריקאנס קאפ ושלבי המוקדמות במשך שלוש שנים, בינין לכל סנדיקט המכיל 2 ספינות, חדרי מגורים וכושר, אולם לטיפול במפרשי ה 3DL, חנות למכירת ביגוד הצוות ומחלקה טכנית שלא היתה מביישת את מספנת מרינה הרצליה. הנמל כולו עצר מפעילות, מבקרי ראש העיר אומרים שנכון היה לבנות הכל חדש מחוץ לעיר בחופים המדבריים מדרום לעיר. אני אהבתי את מה שהצליחו לעשות מנמל ישן. אומרים שהיה כאן חורבה. עכשיו זה מדהים. רק בכדי לסבר את האוזן – היאכטה north star משלמת 45000 יורו דמי עגינה, בלי חשמל ומיים. מחוץ לנמל יש מרינה ענקית שנבנתה לטובת העיניין, דמי העגינה שם קצת יותר אנושיים, אך גם להם לא חסר שיהיו בריאים.
ביום ממוצע מבקרים בנמל 48000 איש, היום צופים שיגיעו כמעט 100000 איש ומחר אף יותר.
הספינות והטכנולוגיה
ראשית דבר, מדהים כמה חברים טובים מימי הנערות נמצאים כאן בעמדות מפתח. כמה מהם חברי ילדות של ממש, למשל פאולו צ’אן, שייט חבר אשר התארח בביתי כאשר הגיע להתאמן איתנו ב-1983 לקראת אליפות העולם. היום הינו אחד ההגאים המוערכים ביותר בקמפיין הנוכחי ומתחיל את הקמפיין השלישי. בירה הוא עדיין שותה אותו דבר. יש כמובן את פפונה ההגאי של הצרפתים, את דורסטה הספרדי, מורי ג’ונס הניוזילנדי ועוד כמה חברים שבהחלט מסכימים כי אם יש לך את המהירות הנדרשת, כל ההבדל נמצא באנשים ובעבודת הצוות. אבל מהירות תגיע רק עם הטכנולוגיה המתקדמת ביותר ואת זו תקציב של 100 מיליון יורו יכול להשיג.
הספינות בנויות מקרבון טהור. כל סנדיקט מתחייב לבנות ספינה אחת חדשה לפחות, וחובה נוספת זה לבנות את זה במדינה שאותה אתה מייצג. התרנים רובם מתוצרת sauternspars מניוזילנד, (חברת בת של north sails) ואת הסיפונים מציידת חברת HARKEN בוינצ’ים גלגלות ושאר כל טוב.
המפרשים כולם מיוצרים על ידי חברת north sails והם כולם ללא יוצא מן הכלל מסדרת ה 3DL שאלו מפרשים היצורים וארוגים ביחידה אחת. את המפרשים מתכננים צוותי תכנון של northsails ואלו מחוייבים לכל צוות, בסודיות גמורה.
לכל צוות מותר להחזיק סט של 60 מפרשים לכל תקופת התחרות, הרבה הרבה מפרשים הופכים להיות תפאורה מהר מאד עד שבוחרים את ה-60 הנבחרים להיות על סירת הליווי ביום פקודה. ואכן ניתן לראות רבים מהמפרשים מקשטים ביד אומן את בית נבחרת הלונה רוסה האיטלקי. כל מפרש כזה עולה עשרות רבות של אלפי יורו וחלקם אף יותר.
למה 60 מפרשים?
ובכן בחירת המפרש הנכון יכולה להיות המפתח לניצחון או להפסד, לפני כמה דקות הניוזילנדים מפסידים סיכוי טוב מאד לניצחון בשל בחירה לא נכונה. הניוזילנדים בחרו את הספינקר הסימטרי בעובי של 0.32 אונץ זה מפרש העשוי מסיבי ספקטרה, quban fiber זה בד המפרשים הקל ביותר הקיים בעולם. דילמה לא קטנה עמדה בפני דין ברקר, כאשר בחר את המפרש הזה על פני המפרשים האחרים, ואסביר בכמה מילים:
הרוח היום די חזקה, צלעות הגבית מהירות יותר מאשר בשיוטים הקודמים, לכן ניתן להניף ספינקר סימטרי. הספינקר הסימטרי גדול בכ- 20% בשטחו מהספינקר האסטימטרי (דריפטר) ומותאם להפלגה בזוית קהה יותר לרוח. כאשר הספינה מפליגה קהה יותר לרוח העומס מהמפרש יורד באופן משמעותי בשל רוח הפנים ממהירות הסירה. החלטה על הנפת מפרש כזה טומנת בחובה הימור לא קטן ואשר בחובו סיכוי גדול למהירות עדיפה, זו בדיוק הדוגמא על עד כמה החברה האלו מפליגים עד לגבול היכולת. אחרי שנקרע המפרש, הרימו עוד אחד שאותו זרקו לים כי לא חיברו את המיתרים כמו שצריך, ואחריו בלי למצמץ הרימו עוד אחד...השלישי.
בכל סירה יש לפחות עוד ראשי רזרבי, יש כמה חלוצים, מבוטנים יותר או פחות, יש חלוץ סטייסייל וכמובן דריפטרים וספינקרים לרוב כי אלו נוטים להקרע בלי לחשוב פעמיים.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<