גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > תחרויות שיט ומשטים > אמריקהס קאפ 2007 > היום הרביעי
היום הרביעי
הסדרה נפתחה מחדש - אלינגי השוותה התוצאה 2-2
ערעור הניו זילנדים נדחה- התוצאה נשארת על כנה.
לראשונה בסדרת הגמר הנוכחית הפגינה מחזיקת הגביע את יכולת השיט הגבוהה מתחילת השיוט ועד סופו.
השיוט שהחל היום בזמן, התנהל גם הוא ברוח קלה, 8-10 קשרים שהתחזקה מעט לקראת סוף השיוט.
במהלך הלילה ירד גשם, ונראה היה כי היום הרביעי לשיוט עלול להידחות בשל כך, אולם כמו ביום אמש השמש עלתה לאיטה והשמיים התבהרו והשיוט התנהל כמתוכנן.
אלינגי, שמרה על יתרונה כבר מתחילת תהליך הזינוק. הגאי האלינגי אד בירד שנכנס מצד ימין שמר על יתרונו וזינק באופן מושלם, הן מבחינת מהירות סירה והן מבחינת תזמון הזינוק. בניגוד לשני השיוטים האחרונים, בהם הוליכה אלינגי אך לא שמרה על הצוות הניו זילנדי הקפיד הפעם הסקיפר ברד באטרוורת לשמור על הניו זילנדים וכל סיבוב או מהפך שלהם זכה לתגובה מצד השוויצרים.
הרוח הקלה גרמה לבעיות בעיקר בלג מספר 2, רוח גבית. הצרות התחילו לצוות הניו זילנדי כאשר מפרש הספיניקר הסתבך ב"חזיה" לאחר מהפך. הקבוצה שאבדה כבר ספיניקר אחד לפני תחילת השיוט השני ואתמול גם כמעט ואבדה ספיניקר אבדה הפעם בעיקר מהירות ואפשרה לאלינגי להגדיל את הפער. הצרות לא פסחו על הצוות השוויצרי. בשל הרוח החלשה הספיניקר פשוט "צנח" באחד האזורים כתוצאה מרוח חלשה מדי. ניו זילנד סגרו מעט את הפער, אך מעט מדי. אלינגי נצחה בהפרש של 30 שניות.
למרות הניצחון בים, נראה כי מי שיכריע את השיוט יהיו השופטים לאחר שהניו זילנדים הגישו ערעור לועדת התחרות בנוגע לחוק 31.6 לחוקת התחרות: " מפרש ראשי יוכל להיות מורד לסיפון ללא צורך בעלית איש צוות לראש התורן". שני הצוותים מעלים איש צוות לראש התורן על מנת לודא שהמפרש עלה לגובה המתאים ועל מנת לחברו עם וו לראש התורן ובכך למנוע את תזוזתו או השתחררותו בזמן השיוט.
ביום שישי יתחדשו השיוטים והסדרה תימשך ברצף עד יום ראשון, בו יתכן ואחת הקבוצות תוכל כבר לזכות בגביע הנכסף...
 
מוסיף ומדווח מולנסיה כתבנו שמשון ברוקמן:
בשנת 1983 האוסטרלים מצליחים בפעם הראשונה ולאחר 132 שנה לנצח את "גביע אמריקה" בתוצאה 3:4, ביום שהופך לחג לאומי באוסטרליה. הגביע הנוכחי, שבו מגינה הסירה השוויצרית "אלינגי" על הגביע בו זכתה בשנת 2003, הינו הגביע השקול ביותר ולאחר השיוט הרביעי, השוויצרים חזרו מפיגור והשוו ל 2:2.
השיוט הרביעי נערך ברוח מזרחית קלה ונראה שהדרמה של השיוט השלישי תחזור על עצמה- חילופים רבים של הסירה המובילה.
לזינוק נכנסה הסירה השוויצרית מהצד הימני, הנותן יתרון בתמרונים לקראת הזינוק. הניו זילנדים הצליחו להשתחרר אך בזינוק עצמו הסירה השוויצרית השיגה יתרון קל והצליחה להוביל את הניו זילנדים עד הפינה ממנה אפשר להסתובב ולהגיע למצוף הראשון. היתרון השוויצרי כמעט אבד באמצע השיוט, כאשר בהקפה של המצוף השני הם נתקעו באזור בלי רוח והפער הצטמצם ל10 מטר. בחצי השני של השיוט "אלינגי" הפליגה בלי טעויות והגדילה את הפער ל 20 שניות.
הניו זילנדים הגישו ערעור טכני שישמע רק מחר. במסיבת העיתונאים הדגישו המתחרים שינצלו את היום החופשי המתוכנן למחר למנוחה לקראת השיוט החמישי ביום שישי.
הערכת המומחים ש"אלינגי" תנצח בוודאות השתנתה, ולמרות שעדיין רואים בה פיבוריטית, כולם בדעה שהסירות אחידות בביצועים ושכל שיוט יהיה שקול כך שבגביע ינצח הצוות שישכיל לעשות פחות טעויות.
העיר וולנסיה המארחת את השיוט הצליחה לבנות מתקן המארח כל יום כ-200,000 איש שחלקם יוצאים לים על ספינות כדי לצפות בשיוט או צופים במסכי ענק. כדי לסקר את התחרות, הותקנו מצלמות מיוצבות על הסירות המתחרות, סירות מלוות ומסוקים ועל התמונות משולבת מערכת גראפית המנתחת את המרחק והמהירות של כל סירה.
 
אם התחרות תישאר שקולה יפליגו המתחרים עוד 5 שיוטים בסדרה של הטוב מבין 9.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<