כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > תחרויות שיט ומשטים > אליפות הפורום 2008 > סיכום אליפות ישראל
סיכום אליפות ישראל
כ-400 שייטים ושייטות התכנסו ביום ראשון לחגוג את סיום אליפות ישראל לספינות מפרש. השייטים נהנו מקבלת פנים בתיאטרון היהלום ברמת גן ומטקס חגיגי שבו חולקו הגביעים לזוכים במקומות הראשונים.
אולם, לפני חלוקת הפרסים והגביעים, מה היה לנו באליפות השנה?
האליפות השנה תוכננה במתכונת קצת שונה, אשר נועדה למשוך קהל משתתפים חדש למעגל המתחרים. תוכננו יותר שיוטי אופשור מהרצלייה לתל אביב ונתניה, תוכנן שיוט מדליות בעל ניקוד כפול שיסגור את האליפות וכמובן יותר מסיבות ואירועים חברתיים בחוף.
מתוך שישה שיוטים שתוכננו יצאו לפועל רק שלושה שיוטים. מזג האוויר לא שיתף פעולה והרוח לא נשבה ביומיים מימי התחרות. בנוסף, ביום התחרויות האחרון הים עלה, רגש וסער וניתן היה לבצע רק שיוט אחד מתוך שניים שתוכננו. אולם, שיוט זה היה אחד השיוטים המאתגרים ביותר לאחרונה, ברוח של 15-20 קשר ובים סוער. השייטים נאלצו לחדד את חושיהם שקהו במעט בשאר ימי התחרות בהם לא נשבה הרוח...
באליפות השנה התחרו 9 יאכטות אשר זוהי להן תחרות ראשונה. בקטגוריות ה-IRC התחרו שתי יאכטות תחרויות חדשות, X-35 , "אקס פרזידנט" בפיקוד יואב שימי ו- FIRST 50 "נמורה" בפיקוד גיל תגר. האקס פרזידנט נצחה בכל השיוטים כולל ניצחון בכלל קטגוריות IRC . הצוות המפליג על היאכטה הינו צוות יאכטה "אופק" לשעבר, אשר זכה באליפות ישראל בשנה שעברה ומונה אלופי עולם ושייטים אולימפיים רבים.
צוות הנמורה בניהול טקטי של האחים אורי ואודי גל הפליג היטב ונתן מאבק טוב לשאר היאכטות בקטגוריה IRC 1 – קטגורית היאכטות הגדולות. היאכטה הגיע לארץ מספר ימים בלבד לפני האליפות והצוות לא הספיק להתאמן מספיק על היאכטה, אולם הפגין יכולת טובה.
בקלאס A הפליגו השנה 14 יאכטות, מתוכן 6 שזו להן אליפות ראשונה. קלאס A + B הינם הבסיס הגדול ביותר להרחבת מעגל המשתתפים ועל פי ריבוי המשתתפים בקלאס A בהחלט ניתן לפצל את הקלאס לשני בתים שונים. הקיצוניות בתנאי מזג האוויר אפשרה ליאכטות רבות להתבלט בקלאס זה, ולהגיע למיקומים טובים לאחר חישובי ניקוד. יצוינו לטובה היאכטות "סאן שיין" בפיקוד אריה גימפל ו"צ’אפי" בפיקוד אורי גורן אשר זוהי להן אליפות ראשונה והן הפליגו היטב תוך שמירה על חוקי השיט. יש לציין גם את יאכטה "קרישנה" בפיקוד עופר סלע ויאכטה "שירוקו" בפיקוד אבי זלמנוביץ’ אשר הצטרפו לאליפות מחיפה ואשדוד בהתאמה. חבל כי יאכטות רבות יותר לא מצטרפות לאליפות ישראל אשר מהווה את אירוע השיא של השיט בישראל. נקווה לראות עוד יאכטות מהצפון והדרום באליפות הבאה.
אולם נראה כי הבעיה בקטגוריות A ו- B הינה חישוב הניקוד ליאכטות אשר משתתפות לראשונה באליפות ישראל ואין להן היסטורית תחרויות. כך התברגו מספר יאכטות לצמרת הטבלה ללא קשר לביצועי השיט שלהן, אלא הודות לניקוד. אין שיטת ניקוד מושלמת ורק אם כלל היאכטות יעבור לניקוד IRC נוכל להימנע מויכוחי ניקוד. יש לזכור כי שיטת רייכרט מודדת את ביצועי הצוות בעוד ש-IRC מודד את ביצועי היאכטה. האם נראה יותר יאכטות עוברות לניקוד IRC ?
בקלאס IRC 3 , שזהו קלאס היאכטות הקטנות והקרוזיות בעלות ניקוד IRC התחרות השנה 3 יאכטות, לעומת 6 יאכטות שנה שעברה. התחרות בין צוות המירלבה בפיקוד עופר מלכוב לאלאן 1 בפיקוד שרון שפינט הוכרעה רק בשובר שוויון. האם באליפות הבאה נראה את יאכטות בתי הספר אלת הים ודרך הים מתחרות בקלאס זה? אין ספק שאם בתי הספר רוצים לעלות רמת עליהן לעבור לניקוד זה ולהצטרף ליאכטה ליהי של בית ספר "שיא גל" שכבר מפליגה בקלאס זה.
בקלאס B , היאכטות הקטנות מ-38 פיט התווספה יאכטה חדשה, "נובה" בפיקוד ניסים ברכה אשר זכתה באליפות. אולם, זוהי היאכטה החדשה היחידה בקלאס זה ובקלאס C . חסרו עוד סונארים מעמותות אתגרים ובית הלוחם, ויאכטות רבות שהפליגו בקלאס B בשיוט ע"ש יהודה גל שבועיים לפני האליפות ולא הצטרפו לאליפות.
טקס הסיום נערך יום לאחר סיום האליפות ונכחו בו שייטים רבים שבאו לברך את הזוכים ולהנות ממפגש שייטים. הנחה את הערב גיורא קדר, מנכ"ל קדר סוכנות לביטוח ונשאו דברים איזי סויסה, יו"ר הפורום לקידום השיט ויהודה מעין, יו"ר איגוד השיט אשר הוכתר כאיש השנה של הפורום לקידום השיט על תרומתו לקידום השיט בישראל. יהודה הינו שיט ותיק אשר השתתף באולימפיאדות הן כשיט והן כיו"ר איגוד השיט. בתקופתו זכו השייטים הישראליים באין ספור אליפויות אירופה ועולם, וכמובן בשלוש מדליות אולימפיות.
גם שלושה שייטים צעירים זכו בפרס כספי מתנת ימית סחר וקדר סוכנות לביטוח על הישגים יוצאי דופן בשייט:
מיה גלנץ מעמותת שיט חיפה זכתה באליפות עולם לקדטיות בפרשית לייזר 4.7
שחר יעקב מעמותת רחף שדות ים זכה באליפות עולם לנוער בליזר 4.7
ולירן מחלב מהפועל תל אביב שזכה באליפות אירופה לנוער בדגם Rsx
לאחר חלוקת תעודות ההוקרה לדור העתיד הוקרן סרטון האליפות ותיאר את מהלך ההכנות של הצוותים לקראת השיוט הפשוט אשר לא יצא לפועל לבסוף בשל תנאי מזג האויר ומחסור חמור ברוח. לצפיה בסרטון לחצו כאן.
הזוכים באליפות ישראל 2008 הם:
סיכום תוצאות האליפות
 
 
קלאס C
מקום
יאכטה
דגם
סקיפר
מיקום 2007
1 סינדרום   שמשון פרמינגר
2
2 חנה סונאר יורם שרת
5
3 אלפא מלגס 24 אלין עזורי
1
 
 
קלאס B
מקום
יאכטה
דגם
סקיפר
מיקום 2007
1 נובה בנטו אושיניס 331 ניסים ברכה
-
2 סלוניקי לויתנית און אזולאי
2
3 גרייב דלר אופטימה לני גורדון
4
 
 
קלאס A
מקום
יאכטה
דגם
סקיפר
מיקום 2007
1 דואנדה ג’אנו 49 דן עינב
4
2 רוני הנזה 371 נועה בוצר
-
3 בנג’מין בווריה 37 אהוד רייזל
6
 
 
קלאס IRC 3
מקום
יאכטה
 דגם
סקיפר
מיקום 2007
1 מירלבה  בנטו פירסט 31.7 עופר מלכוב
1
2 אלאן 1  אלאן 333 שרון שפינט
2
3 ליהי  J 105 אלון פוקס
6
 
 
קלאס IRC 2 *
מקום
יאכטה
דגם
סקיפר
מיקום 2007
1 אקס פרזידנט X-35 יואב שימי
-
2 50 אקספרס מצ’ 35 פול חזן
4
3 סי ביסקיט מצ’ 35 רוני רביב
3
קלאס IRC 1 *

מקום

 
יאכטה
דגם
סקיפר
מיקום 2007
1 טים נורס X-40 איזי סויסה
2
2 ים 2 בנטו פירסט 40.7 רוני כהן
5
3 נמורה בנטו פירסט 50 גל תגר
-

 

* באליפות 2007 שני קלאסים אלו היו מאוחדים
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<