כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > תחרויות שיט ומשטים > אליפות הפורום 2005
אליפות הפורום 2005
היום הראשון
יום שישי בשעה 1000 נפגשו כל השייטים לתדריך בבית מנהלת מרינת הרצליה. הרוח עדיין לא החלה לנשוב אבל השמיים הבהירים וחסרי העננים רמזו כי יתכן ותחזית אתרי האינטרנט טועה.
לאחר התדריך התפזרו השייטים ליאכטות ויצאו לים. הזינוק שתוכנן לשעה 1100 נדיה בכ-30 דקות עד סיום הנחת מצופי הקדמיות. כאשר יצאו היאכטות לים הרוח החלה לנשב וסירת העזר לשוט שינתה את מיקום המצופים אשר הונחו בתחילה בקורס מערב צפון מערב.

 
בשעה 1130 זינק מקצה IRC A ו- IRC P ברוח צפון מערבית בעוצמה של כ- 12 קשר. הזינוק עבר חלק ולדברי השופט רון ברק רב היאכטות זינקו בתזמון מושלם, המחשה לרמת השיט הגבוהה שמתפתחת בישראל.
לאחרי קלאס ה-IRC זינקו גם שאר היאכטות בתזמון של כ-6 דקות בין מקצה למקצה. בקלאס A התחרו 5 יאכטות ללא האנדיקאפ אשר זו להן התחרות הראשונה ועל פיה יקבע להן הניקוד. כל הזינוקים בשיוט הראשון עברו חלק והקרבות העיקריים התרחשו במצופים. הרוח שהתגברה סייעה ליאכטות הגדולות והכבדות יותר לצבור מהירות ולצמצם פערים. נוצר מצב שבו היאכטות הגדולות מקלאס A החלו מזנבות ביאכטות הקטנות יותר בקלאס IRC A ולקראת סיום השיוט הראשון חלק מהיאכטות בקלאס A עקפו את 2 יאכטות בקלאס IRC A. הדבר גרם לחליפה קרובה מאוד של ה"מנוריה" שרצה במלאה עם ספיניקר מונף עם צוות ה"מבל" שעלו לרוח קדמית לאחר הורדת המצוף.
בקלאס C הרוח החזקה סייעה למלגסים "אלפא" ו"בטא" לרוץ יפה ולסיים מהר את השיוט שלהן.

 
בשיוט השני הרוח התיצבה על קורס צפוני (350) בעוצמה של כ-15-17 קשרים. הגלים הצפוניים הקצרים סייעו ליאכטות הגדולות והכבדות יותר לשבת יותר טוב על המים וכבר במצוף הקדמיות ראו כיצד ה"ג’ין פאלאס" סוגרת יפה על "איזי סיילס 3" לאחר שיוט הראשון שבו הרוח היתה חלשה יותר. לדברי אורן (איש צות) השיוט השני היה הטוב מבין השניים, כנראה שלמרות שיוט גל עדיין לא הוריד את החלודה לחלוטין.
הזינוק של קלאס A עבר חלק. היאכטות הקטנות יותר "רוני", "איה" ו"מיי ויי" כולן של בית הסר לשיט דרך הים זינקו היטב אולם עוצמת הרוח סייעה ליאכטות הגדולות "ימרד", "מנוריה" ו"פיקוויד" לסגור פערים מיד לאחר הזינוק.
תצוין לטובה היאכטה ימרד (jeaneau 54) שזו לה תחרות ראשונה. ההגאי גידי קליגר הצליח להוציא ממנה את המיטב בהפלגה ברוח קדמית להגיע ראשון למצוף וזאת למרות האוכל הטוב שהוצא במהלך ההפלגה...
בקלאס C הרוח החזקה היתה בעוכרי היאכטות הקטנות. לדברי כרמל מצוות ה"ניו וייב" שבפיקוד נחום בן גל (חתולי) למרות הצמצומים והאיזונים היאכטה כבר היתה בהטיה. אולם כל היאכטות סיימו את השיוט, ביניהן גם הטרימרן "פרגייל" בפיקוד עופר מלכוב שזו לו תחרות ראשונה והוא הכלי הרב גופי היחיד שמשתתף השנה באליפות.

יום התחרויות הראשון סוכם בארוע גא'ז ובירה ברחבת בית מנהלת מרינה הרצליה.
את הפינה היומית נסכם עם מילות השופט, רון יפה:
ניכר שיפור ניכר ברמת השייטים והיאכטות. תזמון הזינוק, השקט על קו הזינוק ובמהלך השיוט כולו מראה כי השייטים עולים מדרגה. מיאכטת השיפוט נראה היה כי היתרון היה לזינוק במפנה ימני במרכז קו הזינוק. לאחר הזינוק מעבר למפנה שמאלי והפלגה לכיוון החוף תוך הסתייעות בחילופים לעליה עד הגעה לקו מעבר המצוף. בהצלחה לכולם מחר!
מזג האויר למחר צפוי להיות קריר יותר, אולם נקווה הרוח תשאר איתנו.
 
היום השני
בשעה 1100 ניתן ניתן האות והשיוט של קלאס ה-IRC החל. קו הזינוק הצפוף לא גרם לפסילות וכל היאכטות זינקו כמתוכנן. הקרב הפעם היה צמוד מאוד כאשר היאכטה "ספיריט" מובילה את הקבוצה ואחריה "איזי סיילס 3" ו"ים 2". בקלאס IRC A זינקה היאכטה "גלית" היטב אולם במצוף הגבית הורד הספיניקר לא טוב, דבר אשר חייב את סקיפר היאכטה להורדי צוללן למים על מנת לשחרר את הספיניקר מהשדרן (קיל) ומהמדחף. היאכטה אשר הפליגה ב-heave to נסחפה לאיטה ואבדה זמן יקר, אולם ביצועים טובים בהמשך השיוט סייעו לה לחפות על אובדן הזמן.
בקלאס A השיוט הראשון התנהל בצל היאכטה "ימריד" אשר קבלה את הניקוד לראשונה אתמול והוכיחה את עליונותה ברוח הקדמית על פני שאר המשתתפים. צוות היאכטה השתפר גם הוא מיום אמש והנפות והורדות הג’יניקר עברו ללא תקלות, בניגוד ליום אמש.
יאכטה נוספת אשר קבלה ניקוד לראשונה אמש, "מרשי" הפליגה היטב ברוחות הקדמיות, אולם חבל כי היאכטה לא משתמשת בספיניקר בלג הגביות, דבר אשר יכול לשפר היטב את מיקומה.

 
שיוט שני
בשיוט השני הרוח הצפונית התחזקה ל-15 קשרים. בזינוק קלאס ה-IRC סימן השופט להחזרה כללית של בשל זינוקים מוקדמים של יאכטות רבות. אולם, לאחר הזינוק המוקדם ומסיבה שאינה ברורה ניתק מצוף העוגן של מצוף קו הזינוק. הדבר גרם לעיכוב מיותר של כ-45 דקות עד תיקון התקלה. דבר שגרם למספר יאכטות לפרוש מהשיוט.
בשל העיכוב שנוצר שונו המקצים ויאכטות קלאס A זינקו ראשונות למסלול מקוצר, לאחריהן קלאס IRC למסלול מלא ואחרונים קלאס B ו-C.
בקלאס A הזינוק היה צמוד ולא נפתחו פערים גדולים מדי בלג הקדמית. אולם הרמת ספיניקר גרועה של יאכטה "מנוריה" אפשר ל"ימריד" להגדיל את הפער ול"פיקוויד" שבמקום השלישי פיזי לסגור את הפער. יאכטת השיפוט אשר שינתה את מיקומה בשל חילוף הרוח  גרמה לחלק מהיאכטות להתבלבל באופן חצית הקו. חלקן שמו לב בזמן וחלקן לא (רצוי לקרוא ולהבין את הוראות השיט לפני התחרות). יש לזכור כי בקיצור מסלול ניתן לקצר לפני תחילת השיוט ע"פ הוראות השיט או על ידי תנועת יאכטת השיפוט למצוף מסוים אשר היאכטות עדיין לא הגיעו אליו וקביעת קו סיום בין היאכטה למצוף. כמובן שעל סירת השיפוט להציג את הדגל הרלוונטי - דגל S. יש לזכור כי גם כאשר המסלול מקוצר וקו הסיום שונה יש לחצות את קו הסיום כאשר יאכטת השיפוט בדופן ימין של היאכטה החוצה. אין זה משנה מיקום יאכטת השיפוט ביחס למצוף קו הסיום.
בקלאס IRC הרוח הערה סייעה ליאכטות הגדולות להפליג מהר יותר. היאכטה "גי’ן פאלאס" הגיעה למצוף הקדמית בין שלושת היאכטות הראשונות. סדר המקיפים הפעם השתנה כאשר היאכטה "ספיריט" באמצע, "גומנג’י" במקום נהדר ביחס לשיוטים הקודמים ומבל מובילים את קלאס IRC A.
בקלאס B ו-C השיוט היה מותח. כל היאכטות נשארו בים למרות ההמתנה הארוכה והרוח החזקה שהפכה את ההמתנה ללא נעימה. על כך ישר כוחם של השייטים. דומיננטיות המלגסים "אלפא" ו"בטא" נכרה לעין ולרגע היה נדמה כי מדובר בתחרות מצ’ רייס. אולם לא רחוק מהן ובהחלט בעמדת תקיפה לאורך כל לג הקדמיות שמרה הסונאר "סידני 2000" על מרחק קרוב אליהן ואיימה עליהן. בלג הגביות נפתח פער שאפשר למלגסים לסיים פיזית במקום הראשון, אולם לצוות הסינדרום להפוך את התוצאות על פיהן בשל ההאנדיקאפ.
השיוט הסתיים ממש עם רדת החשיכה עם כניסת יאכטות קלאס IRC למרינה וחיסול היאכטות כבר התבצע בחשיכה.
"עברו עלינו יומיים משגעים של רוח טובה ושיוטים ברמה גבוהה" מסכם איזי סויסה יו"ר הפורום לקידום השיט. "כולי תקווה כי בעוד שבשיוט רייכרט ב-25.11 ישתתפו עוד יאכטות גם במקצה העממי ונזכה לראות חגיגת מפרשים וצבעים בים".
ומה מסכם השופט רוני יפה? "שהסופ"ש הבא יהיה לפחות כמו הסופ"ש הנוכחי - נהדר".
 
היום הרביעי
היום האחרון לאליפות נפתח כאשר בקלאסים המיקומים עדיין אינם סגורים ומאבקים על שיפור עמדות וביסוס עמדות עומדים ראש מעיני השייטים.
בקלאס IRC P הקרב העיקרי ניטש על המקום ה-3 אולם שינויים יתכנו גם במקומות 1-2.
בקלאס IRC A ההפרשים בין מקומות 1-3 היו 2 נקודות.
בקלאס A עדיין שום מיקום לא היה מובטח.
בקלאס B הקרב היה על מקום 2-3.
בקלאס C המאבק ניטש בין סירות המלגס על המקום ה-2.
בבוקר עצמו נראה היה כי מזג האויר צפוי לאכזב. מד הרוח הראה 0.0 קשר ונראה היה כי אולי יתקיים שיוט 1. אולם נפטון שהיה בין נותני החסות לאליפות החליט שלא לאכזב. קלאס IRC הוזנק כבר בשעה 1130 ברוח צפונית מערבית בעוצמה של 8 קשרים שהתגברה לאיטה ל-10 קשרים. הזינוק בקלאס ה-IRC לא היה נקי ומספר יאכטת חזרו לזנק בשנית. הפערים נפתחו כבר בלג הקדמיות הראשון ונראה היה כי מתנהל קרב ראש בראש בין היאכטה "ספיריט" ל"איזי סיילס 3". השתיים הפליגו קרובות זו לזו רב הדרך וסיימו פיזית בהפרש של 1:33 דקות לטובת ה"ספיריט". מן המאבקים הללו הרוויחו בעיקר היאכטות "אופק" ו"בלו סימפוני" אשר ניצלו את מאבק לבסס את מיקומם במקומות 2-3. מאבק זהה התנהל גם בשיוט 7 ובו נצחה ה"ספיריט". ל"ספיריט" אשר פסלה בשני השיוטים הראשונים השגי הסיום סייעו לשפר למקום הרביעי הכללי. הדבר אפשר ליאכטה "אופ" שזו לה אליפות ראשונה לסיים במקום השני הכללי. יש לקוות כי שלוש יאכטות אלו ימשיכו להפליג גם בעתיד. רמת השיט נמופגנת כיום בקלאס זה גבוהה מאוד והמאבקים בין היאכטות המתנהלים באופן ספורטיבי תוך הפגנת רמת שיט וימאות גבוהה מבטיחים תחרויות מענינות גם בעתיד.
בקלאס IRC A הצמרת היתה צפופה והמאבק בין "גלית" "אלן 1" ו"ליהי" עדיין היה פתוח. "אלן 1" הפגינה רמת שיט יפה בשיוט זה ובשיוט האחרון אולם וניצחה בשניהם פיזית וגם לאחר תיקון ההאנדיקאפ.
בקלאס A שום מקום לא היה סגור לפני השיוטים. 5 יאכטות היו עדיין בתמונה למיקומים בקטגוריות ונראה היה כי המאבק העיקרי יתנהל על המקום ה-3. יאכהט מנוריה פתחה את השיוט ה-6 בזינוק יפה אשר אפשר לה לרוהפליג ללא הפרעות עד קו הסיום. אולם היאכטה המפתיעה בשיוט 6 היתה ה-"ווסט וינד" אשר סיימה ראשונה בשיוט. במסגרת המאבקים הפנימיים בין היאכטות המיקומים נשמרו אולם כבר בשיוט זה החלה תמונת הצמרת להתבהר לאחר שיאכטה "ימרד" ו"מרסי" סיימו במקומות נמוכים.
בין השיוט ה-6 ל-7 לא היתה מנוחה רבה לקלאס זה. בשל הרצון לקיים שני שיוטים הונף נס קיצור מסלול. מספר יאכטות הספיקו לחצות את קו הסיום ומיד לאחריו להתחיל בתהליך הזינוק. בשלב זה ההתמודדות העיקרית היתה בין 4 יאכטות: מנוריה, ימרד, רוני ומרסי שדורגו על פי סדר זה. שיוט טוב של המנוריה שנצחה הבטיח לה את המקום ה-1. ימרד שפרה עמדות וסיימה במקום השני ו"מרסי" למרות שהגיעה למקום השני לא נכנסה לשלושת המקומות הראשונים כאשר ה"רוני" מקדימה אותה בנקודה. רבוי היאכטות בקלאס זה מרמז על בעלי יאכטות חדשים רבים בענף. יש לקוות כי חלקם לפחות יעברו לקלאס IRC ובכך מספר המשתפים בכל בית יגדל והתחרות תהיה ברמה גבוהה יותר.
בקלאס B את עיקר הענין רכזו יאכטות "ניו וייב" ואטלנטיס 1" אשר התמודדו על המקום השני. "ניו וייב" סיימה פעמיים במקום ה-3 לאחר "אטלנטיס 1" ו"דודה". בשיוט ה-6 הקדימה "אטלנטיס 1" את "ניו וייב" ב-8 שניות בלבד לאחר חישוב ההאנדיקאפ! ל"ניו וייב" היה מקבץ תוצאות טוב יותר בתחרות כולה וכך בשובר שויון הנוקודת בין היאכטות נצחה "ניו וייב" עם אותו מספר נקודות.
בקלאס C הוכיחה יאכטה "סינדרום" את עליונותה בשיוטי המסלול ונצחה בשני השיוטים הנותרים. מי שטרפה את הקלפים היתה הסונאר "סידני 2000" אשר סיימה במקם ה-2 בשיוט ה6. המיקום ביסס את מעמד מלגס "אלפא" במקום השני. בשיוט ה-7 סיימה מלגס "אלפא" במקום ה-2 לאחר שבחישוב ההאנדיקאפ הגיעה 12 שניות אחרי יאכטה "סינדרום". רמת השיוטים בקלאס זה היתה גבוהה מאוד. אין ספק כי השתתפות סירות המלגס ביחד עם סירת הסונאר אשר מתאמנות באופן מסודר ויאכטה "סינדרום" אשר משתתפת בכל שיוט ותוצאותיה בהתאם יכולות למשוך עוד יאכטות רבות לקלאס זה ובכך להעלות את מספר היאכטות המשתתפות בקלאס.
על השיוט העיבה תקרית בה סטר איש צוות לסקיפר יאכטה אחרת תוך כדי שיט. אלימות בכל צורה שהיא אינה מקובלת במקומותינו ואנו מקווים כי תקרית זו היתה החד פעמית ולא תשוב עוד.
ארבעת ימי התחרות הסתיימו.  כחול מאחל כי שאר תחרויות השיט יתנהלו באותה רמת שיט ומקצוענות כפי שתחרות זו אורגנה על ידי הפורום לקידום השיט ומקווה כי הרמה הספורטיבית שהופגנה בתחרות תופגן גם בעתיד.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<