כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > תחרויות שיט ומשטים > הפלגה אל עבר השיא
הפלגה אל עבר השיא
הלן מק ארתור האגדית שברה את שיא הקפת העולם במפרשיות וכבשה (שוב) את לב המעריצים.
הפלגה אל עבר השיא
גליון 22
 
מיליוני קוראי העיתונות וצופי הטלוויזיה בעולם התקשו להאמין שהבחורה נמוכת הקומה בת ה-28 הפליגה לבדה במשך 71 יום ביאכטה המשונה ושברה את השיא העולמי.
לנו כשייטים לא היה קשה להבין איך היא עשתה את זה מהאספקט הטכני. אבל עמדנו נפעמים נוכח היכולת הפיסית והנפשית שלה, הנחישות וכושר הסיבולת האין סופית.  
אפשר להפליג מרחקים גדולים בניחותא באמצעות היגוי אוטומטי והנפת מפרשים מינימאלית ובטוחה. כדי לשבור שיא צריך לעבוד כל הזמן כדי שהיאכטה תפליג במהירותה המיטבית. בפועל משמעות הדבר, החלפת מפרשים מתמדת, צמצום והנפת המפרשים בכל פעם שהרוח עולה או יורדת. לימוד בלתי פוסק של מפת מזג האוויר תוך התייעצות עם צוות המטאורולוגים ושינוי הקורס בהתאם לתחזית. במקביל יש להתמודד עם תקלות טכניות וגם .... לנסות לישון כמה דקות.
ב- 28 לנובמבר 2004, הפליגה הלן ילידת בריטניה להפלגת הסולו השנייה מסביב לעולם. בהפלגה הראשונה במסגרת תחרות ה VENDEE GLOBE   זכתה הלן, אז בת 22 במקום השני, להפתעת כל המומחים.
ההפלגה הנוכחית של הלן הייתה שונה מרוב התחרויות הטרנס אטלנטיות בהן השתתפה. התחרות הייתה נגד השעון במטרה לשבור את השיא העולמי אשר הושג שנה קודם לכן על ידי הצרפתי פרנסיס ז'ואון. תחרות כזאת משמעותה מאמץ בלתי פוסק שכן בתחרות רגילה אם אתה מוביל אתה יכול להרשות לעצמך קצת להרפות על מנת לצרוך את המצרך היקר מכל בהפלגות כאלו: שעות שינה.
 
עבודת צוות
 
אומנם בים הלן הייתה לבדה וההחלטות בסופו של דבר היו שלה. אבל מבצע כסדר גודל כזה לא יכול להתבצע ללא גיבוי ותמיכה של צוות גדול. מחד עבודת הצוות מתחילה בתכנון היאכטה אשר אמורה להיות מהירה אבל בטוחה, נוחה לתפעול ואמינה. מאידך האיזון בין כל הגורמים האלו הוא אולי אבי ההצלחה של הלן. בשנת 2003 חוותה הלן אובדן תורן כאשר ניסתה לשבור את השיא העולמי להקפת העולם לצוותים. בהפלגה הנוכחית היו התקלות הטכניות מזעריות יחסית למהירות היאכטה ולתנאי מזג האוויר. לכל מי מאיתנו אשר טיפס על התורן בעת עגינה במרינה ברור מה המשמעות לבצע את זה בהפלגה, במהירות של 20 קשר בדרום באוקיאנוס השקט. לכן צוות המתכננים הקפיד לבנות מערכות כפולות ומשולשות כך שלא יהיה צורך לדוגמא לטפס על התורן (שגובהו 30 מטר !) או לבצע פעולות תיקון מסובכות. גם במקרה של תקלה, תפקידו של הצוות לא הסתיים עם ההפלגה, מעקב של 24 שעות ביממה נוהל ממרכז בקרה אשר מוקם בעיר COWES  בדרום אנגליה. צוות החוף דאג לספק תחזית מזג אויר שוטפת עם הצעות לנתיב הטוב ביותר. בהתאם לתחזיות אלו, נוהל מעקב שוטף באמצעות מצלמות וחיישנים אחרי התקדמותה של הלן והתקינות הטכנית של היאכטה ומערכותיה. במקרים של תקלות ייעץ הצוות להלן, לעיתים לאחר שביצע ניסוי במרכז הבקרה איך לתקן את התקלה. מעל הכול, הצוות בראשותו של השייט מנוסה מרק טרנר סיפק להלן תמיכה רוחנית ועידוד אשר דחפו אותה להמשיך ולהילחם, במיוחד ברגעים שהלן פשוט "גמרה שעות" ולא התביישה להתייפח מול מצלמות הוידיאו אשר שידרו את תמונותיה באמצעות הלווין למיליוני צופים באתר האינטרנט שלה.
 
את כל זה היא כבר הספיקה:
 
נולדה ב 8.7.76, בשנת 1990 קנתה מחסכונותיה את סירתה הראשונה. בגיל 15 את סירתה השנייה, ב 1994 בגיל 18 קנתה את היאכטה הראשונה שלה: מפרשית באורך של  21 רגל. בשנה זאת עברה הלן את בחינות המשיט והוסמכה כמדריכת שיט של ה RYA   (איגוד השיט המלכותי). היא הייתה אחת השייטות הצעירות ביותר שעמדו במבחנים אלו. ב 1995 היא השתתפה בפעם הראשונה בשיוט בודד ארוך טווח: הקפת בריטניה.
בגיל 20 היא חצתה לראשונה את האוקיאנוס האטלנטי במסגרת תחרותית ושנה מאוחר יותר היא סיימה במקום ה 17 את שיוט המיני טרנסאט חוצה האוקיאנוס האטלנטי (ראה כחול 17,18) ב - 1998 היא חברה למרק טרנר (ראש צוות החוף בשיוט האחרון) ויחד הם סיימו במקום הראשון את שיוט רוט-דה-רום, מצרפת לקריביים. ב 1999 הלן השתתפה בשיוט הקפת אירופה ביאכטות 60 רגל עם הסקיפר הצרפתי הנודע איב פרלייר (ראה כחול 20 ) ויחד הם זכו במקום הראשון. לאחר מכן באותה שנה השתתפה הלן בעוד 2 שיוטים, אחד מהם טרנס אטלנטי. ב 2001 השיגה הלן את הישגה הגדול על סיפון היאכטה קינג פישר בת ה - 60 רגל: מקום שני בתחרות הקפת העולם לבודדים (94 יום ו- 11 שעות). היא הפכה להיות לאישה המהירה והצעירה ביותר שהצליחה להקיף את העולם (ראה כחול 10). במאי 2001 השתתפה הלן יחד עם אלין גוטייר הצרפתי בסדרת שיוטים על סיפון הטרימרן פוניה-קינג פישר. בשיוטים אלו אשר כללו הפלגה מסנט-מאלו שבצרפת לבוסטון ארה"ב זכה הזוג במקום הראשון. על הישג זה חזר הצמד גם בנובמבר אותה שנה עת השתתף בשיוט הטרנסאט ג'אקוב-ובר מצרפת לברזיל. שנה לאחר מכן הלן זוכה במקום הראשון בשיוט הבדד: רוט-דה-רום מצרפת לקריביים ושוברת את השיא. ב 2003 הלן יחד עם צוות הקטמרן קינג-פישר 2 מנסים לשבור את השיא העולמי לשיוט צוות מסביב לעולם (64 יום ו 8 שעות) ובמקום לשבור את השיא הם שוברים את התורן 2000 מייל מחופי אוסטרליה. ההרפתקה הבלתי נעימה לא הזיזה להלן ובנובמבר 2004 היא זינקה מהחוף האטלנטי של צרפת לשיט נגד השעון. הפעם היא עשתה זאת.         
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<