כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > תחרויות שיט ומשטים > דו קרב בצהרי היום
דו קרב בצהרי היום
 

דו קרב בצהרי הים
גליון 17

 

מאת: יורם שרת, רחל מידן, נינו שמואלי

 
תחרויות Israel Match Race Cup הנערכות על ידי Team Israel -Racing Neto הם תולדת רעיון של גדי איזן לחדש את מסורת תחרויות דו-קרב. הכוונה הייתה למסד ולהפוך אותן לתחרויות בינלאומית בהשתתפות קבוצות שיגיעו מאירופה ומארה"ב כאשר ישתפר המצב הביטחוני בארץ. (שיוט הדו קרב הראשון בישראל נערך ב- 1988 ביאכטות של ביה"ס מבואות ים, לאחר מכן בסנוניות והמשיך ב J-24. ישראל יוצגה בשנת 1991 בגביע האומות ב- Match Race, באגם גרדה באיטליה).
 
תחרות דו-קרב נערכת בין 2 מפרשיות זהות ככל הניתן (שנה זהה, מפרשים בני גיל ופעילות זהים). היתרון למפרשית המנצחת, אם כך, נובע מרמת תפקודו ומיומנותו של הצוות.
מועדון Team Israel מקיים את התחרות על גבי מפרשיות מדגם Melges24 - הפופולאריות מאד באירופה ובארה"ב בתחרויות One Design.
 
מהו Match Race?
ההבדל בין  Match Race(MR) ל – Fleet Race (FR) מתבטא במספר נקודות:
ב-FR    קובע המקבץ ואין חשיבות לניצחון בודד.
ב-FR    אסור להיגרר לקרבות מקומיים מול יריב מסוים, כי שאר הצי לא מחכה
ב-MR  יש רק ניצחון או הפסד
ב-MR  אסור לקחת סיכון ולפתוח את השיוט – המוביל חייב להגן כל הזמן על מקומו
ה- MR הרבה יותר אגרסיבי, עושה שימוש בחוקים שחלקם מותאמים במיוחד לצורך ה-MR, כדי לאפשר יותר יוזמה למפרשית התוקפת.
 
כל צוות מנסה לרכוש יתרון על ידי הבאת המתחרה לידי עבירת אי מתן זכות וקבלת עונש בעקבותיה, וכן ע"י תרגילים שונים שיפריעו ליריבה להגיע לפניה לקו הזינוק/גמר. התכתשות טקטית זו מתחילה כבר 4 דקות לפני הזינוק, פרק זמן בו מתבצע "ריקוד-מרדף" בין המפרשיות בו מנצח הצוות ה"חכם" והמיומן יותר - זה שמצליח בעקבות ביצועיו להותיר את המפרשית השנייה מאחוריו בעודו חוצה את קו הזינוק לקראת מצוף הקדמית (ועדיף כמובן שהשנייה אף תישא בהזדמנות זו על גבה עונש הממתין לביצוע)
 
שלב זה הוא הקריטי בתחרות מכיוון שהמסלול קצר ואין הזדמנויות רבות לתיקון. בדו-קרב בין צוותים מיומנים - יתרון בזינוק קובע בד"כ את תוצאת התחרות.
לאחר שעזבו את הזינוק, המפרשיות מפליגות בקדמית, במפנה זה מנסה המפרשית המפגרת להתחמק מהשמירה של המפרשית המובילה.
הצלע הבאה היא מלאה, בה מנסה המפרשית מאחור להסתיר רוח בניסיון לצמצם את הפער, או אף לחלוף ולהוביל.

מרכיב חשוב הוא הקפת המצוף בסוף המלאה ועליה לקדמית השנייה- כשהמאבק צמוד, המפרשיות ממשיכות לעתים את צלע המלאה כחלק מהקרב על זכויות הדרך לקראת ההקפה.
 
השיפוט בתחרות Match הוא אקטיבי ונעשה על די 2 שופטי ים המלווים את המפרשיות, ומגיבים תוך מספר שניות על בקשתה של המערערת. הערעור נעשה על ידי הנפת דגל, המענה ניתן על ידי הנפת דגל ירוק לבן (כאשר הערעור לא מתקבל) או דגל המסמל את צבע המפרשית הנענשת. העונש סופי ולא ניתן לערעור. ומשמעותו - סיבוב של 270 מעלות במועד שייבחר על ידי הנענשת לאחר שזינקה ולפני שסיימה. קיימים 2 מקרים בהם השופטים יוזמים את הענישה (ולא רק נענים לערעור המתחרה): נגיעה במצוף, והחלטה על פסילת המתחרה במקרה שהעונש הניתן עקב עבירה עדיין משאיר את הנענשת ביתרון הנובע מביצוע העבירה. כלומר, אם העבירה שעבר הצוות  "משתלם" לו גם לאחר שקיבל עונש - רשאי השופט ליזום את פסילתו.
 
לסיכום, מאבק כולל מיומנות בהפעלת המפרשית, כושר תמרון, ניצול החוקים עד הגבול ובמשחק "סוציומטי" שמטרתו אחת – לסיים במקום הלפני האחרון...
 
 
*   *   *
 
בתחרות הראשונה שנערכה במרץ 2003 השתתפו 8 קבוצות. לתחרות השנייה בנובמבר נרשמו 12 קבוצות שמתוכן עלו לגמר 4 קבוצות מקצוענים ו – 4 קבוצות חובבים.
בין המקצוענים השתתפו: שמשון ברוקמן והשנטלים בקבוצת Top Vision, זאביק קלך, אלעד רונן ועידן זאק בקבוצת גינוסר, אלי צוקרמן, סער בר וארז שמש בקבוצת אינדיגו קייטרינג וצוות דרך הים עם אלון סלומון. כל הקבוצות השתתפו גם בתחרות הראשונה (מרץ 2003) בה לקח ברוקמן עם השנטלים את הגביע.
 
קבוצת חב' טבע, קבוצת לב הים, קבוצת ANAV וקבוצת לב אלון התחרו בקטגוריית החובבים.
 
חובבים
לשלב הגמר הגיע צוות ANAVללא הפסד בשלב המוקדמות, וצוות לב-הים.
לאחר תדרוך הבוקר והגרלת המפרשיות יצאו הצוותים לתחרות הגמר (הטוב משלוש) ברוח מזרחית שנעה בין 10-15 קשר.
בתחרות הראשונה במהלך הריקוד המקדים לזינוק, הרחיקה צוות ANAVאת לב-הים מקו הזינוק והצליחה להקדים בזינוק בכ-8 שניות ששמרו על יתרונם לאורך כל השיוט. בסיום גדל הפער ל-18 שניות.
בתחרות השנייה הוביל צוות לב-הים ביתרון של 6 שניות לאחר מעבר מצוף מס. 2 כאשר ANAV נענשים על עבירה שביצעו. טעות של לב-הים בכך שלא שמרו על המתחרים הספיק לאלכס נתנזון הסקיפר של ANAV  להגיע ראשון למצוף מס. 1 בפער של 2 שניות, ולשמור (ואף להגדיל) את ההפרש עד קו הסיום.
 
ANAVניצחה 2:0 והוכתרה כאלופת הדו-קרב לקבוצות חובבים.
 
מקצוענים
 
צוות Top Vision עם הסקיפר שמשון ברוקמן הגיע לתחרות הגמר לאחר שבשלב המוקדמות ניצח את כל המתחרים כולל את צוות גינוסר, ונראה היה כי ישמור על התואר מהתחרות הקודמת שנערכה בהרצליה במרץ האחרון,
בתחרות הראשונה הטוב מחמש (הראשון שיגיע ל-3 ניצחונות) זינק צוות גינוסר בפיקודו של זאביק קלך ביתרון של 5 שניות לאחר שדחק את המתחרים בתהליך הריקוד שלפני הזינוק, היתרון נשמר עד לסיום.
לאחר החלפת המפרשיות והצבעים החלה התחרות השנייה ושתי המפרשיות נכנסו לשלב שבו מנסה כל מפרשית לגרום להענשת המפרשית השנייה, גם הפעם, למרות הנפות דגלי הערעור ע"י שתי המפרשיות, פסקו שופטי הים שלא נעברה כל עבירה ושתי המפרשיות הגיעו לקו הזינוק במפנה שמאלי כשצוות גינוסר מתחת לרוח, גורם ל - Top Vision תוך כדי עליה, לעבור את קו הזינוק כ-2 שניות לפני אות הזינוק.
בגלל ההסתרה לקח לצוות Top Vision עוד מספר שניות יקרות להבין שביצע זינוק מוקדם וכי עליהם לחזור ולבצע זינוק נוסף, הפער שנפתח, נשמר ע"י צוות גינוסר עד לקו הסיום ובכך עלה ליתרון 2:0 בדומה לתחרות הגמר שנערכה במאי האחרון. אז הגיעו שתי הקבוצות לתחרות הגמר וזאביק קלך כבר הוביל 2:0 אך בסיום הפסיד לברוקמן וצוותו 3:2.
 
התחרות השלישית יצאה לדרך ללא כל ענישה כששתי המפרשיות במפנה ימני וצוות Top Vision מעל הרוח ביתרון קל, לכל אורך הקדמית והמלאה הצליח ברוקמן לשמור על יתרון של 6-8 שניות, העלייה לקדמית השנייה של Top Visionלקתה בחסר, והפער ניסגר במעט, בהמשך לקראת סוף הצלע נפרדו שתי המפרשיות משמירה צמודה, וחילוף רוח איפשר לקלך וצוותו להקיף את המצוף ראשונים בפער של 3 שניות.
יתרון זה נשמר עד לקו הסיום וצוות גינוסר ניצח בסיכום הכללי 3:0 בתחרות דו קרב השיט של ישראל לשנת 2003.
 

 
בדו קרב אין מקום שני
מאת: יורם שרת
"קרב אותנו עוד יותר, יניב." עולה ברגל שמאל על הבידון של סירת הגומי. "בסדר, בסדר" עולה ברגל ימין על סיפון ה"אלפא". "ההגה אצלי אתה משוחרר" (להגאי של הצוות הקודם). הצוות מתארגן במהירות לזינוק הבא. עולים לקדמית, סיבוב, הרמת ספינקר, מהפך, הפלה, לגימת מים, לחיצת ידיים של כולם "ב-ה-צ-ל-ח-ה!". מתקרבים לקו. שריקה ודגל תשומת-הלב עולה. "10 דקות," אומר אילן. שטים לצד שלנו, הצד הכחול. "6 דקות 5 דקות." עולה דגל האתראה, צביקה: "מהפך!" מבצע, מכוון למצוף קצה הקו. "שחרר מפרשיםמתח, רד, רד למצוף!" "4 דקות!" צפירה, דגל P עולה, אנחנו בפנים. "עלה אותו, רד, בצע מהפך! עלה לקדמית, לך עליו! רד, לך איתו... מהפך, הצמד לתחת שלו!" "2:202:102 דקות1:50" צביקה: "סיבוב, רד מתחתיו, התחיל לעלות!" יותם, הגאי "בטא": "אני מפנה!" צביקה: "הוא מסתובב, הסתובב איתורד, עלה, עלה חזק! עלה חזק אני אומר לך!!! ערעור! ערעור!! ערעור!!!". שריקה מסירת השופטים. שקט מתוח זיבלט מניף דגל צהוב! עונש ליריב! "1:201:10דקה50" "לך לקו! ישר!" "2015" "רד קצת" "10..9..8.." "עלה, עלה!" "4..3..2.." שריקה, זינוק! אנו יוצאים לדרך, מפנה שמאלי ליד המצוף, במקום שרצינו, היריב מתחת לרוח וקצת מאחור, עם עונש תלוי אחד פתיחה אידיאלית!
 
פתיחה אידיאלית אמנם, ומאבק צמוד ומרתק שבו החלפנו מקומות כמה פעמים אבל לגמר הגענו במקום השני ובדו קרב "אין מקום שני, גברתי", כפי שהוסבר למלכה ויקטוריה כששאלה מי סיים במקום השני אחרי הספינה "אמריקה" בתחרות המפורסמת שממנה נולד "גביע אמריקה".
"זה לא שהפסדנו, פשוט לא היה לנו מספיק זמן לנצח." סיכם צביקה, הסקיפר של קבוצת "לב הים", ובהגיענו לחוף פתחנו את בקבוק השמפניה שהכינונו - והתזנו ממנו על יריבינו, המנצחים.
 
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<